Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

“Dizajnerët shqiptarë në kanalin ndërkombëtar të modës ‘FashionTV’” plus 5 more femra.net

loading...

“Dizajnerët shqiptarë në kanalin ndërkombëtar të modës ‘FashionTV’” plus 5 more femra.net


Dizajnerët shqiptarë në kanalin ndërkombëtar të modës ‘FashionTV’

Posted: 09 Dec 2016 07:02 AM PST

dizajneret-kosovare-shqiptare-kanalin-mode-vashion-tv

Organizatorët kanë njoftuar për KultPlus se kjo ngjarje do të transmetohet në kanalin 'FashionTV', shkruan KultPlus.

Jeta Zymberi

Një ngjarje madhështore që i dedikohet në tërësi fushës së modës po i shtohet kryeqytetit. Bëhet fjalë për 'Fashion TV Party', ngjarje kjo me shumë vlerë, sepse është licencuar nga Official 'FashionTV', që është një kanal ndërkombëtar i modës i themeluar në Francë, në vitin 1997 nga presidenti i saj polak Michel Adam Lisowski.
FashionTV është një platformë multi-media që ofron transmetimin e modës nga mbarë bota dhe është në pronësi të pavarur, kjo platformë operohet nga selitë në Paris, Londër dhe Vjenë.

Kështu për herë të parë në Kosovë, dizajnerëve dhe make-up artistëve po iu mundësohet ekspozimi dhe promovimi i punës së tyre të palodhshme edhe jashtë kufijve. Kjo ngjarje bëhet me qëllim të ekspozimit të këtyre artistëve. Të ftuar si pjesëmarrës në 'Fashion TV Party' do jenë persona me bagazh të spikatur nga fusha e dizajnit të modës, grimit profesional dhe stilimit të flokëve.
Krejt kjo ngjarje organizohet nga Duplex Premium të cilët kanë marrë licencën nga 'FashionTV' që 5 vite me radhë, por viteve të kaluara kjo ngjarje është mbajtur gjithmonë me dizajner të huaj. Ndërsa këtë vit për herë të parë po organizohet një event i tillë me dizajner dhe make-up artistë shqiptarë, si dhe me modele shqiptare. Organizatorët kanë njoftuar për KultPlus se kjo ngjarje do të xhirohet nga Entermedia, e pastaj ku incizim do të dërgohet në kanalin e 'FashionTV' ku edhe do të transmetohet. Për fotografitë e eventit do të kujdeset fotografi Blerim Berisha.

"Kemi pas dëshirë që të ju japim mundësi dizajnerëve dhe make-up artistëve të promovohen edhe jashtë vendit. Mendoj që është një event shumë i qëlluar, pasi që në vendin tonë arti nuk vlerësohet aq sa duhet dhe mendoj që secili prej këtyre artistëve ja vlen të na përfaqësojë në fashiontv. Puna e tyre e palodhshme ja vlen të shpërblehet", ka thënë njëra nga organizatorët e këtij eventi, Argjira Spanca për KultPlus.

Dizajnerët e modës të cilët janë ftuar për këtë event janë: Blerina Kllokoqi – Rugova, Yllka Brada, Drenusha Xharra, Diana Qerimi, Bora Kokëdhima, Rrezarta Skifteri dhe Enada at’ Nikolla. Për make-up artistë janë ftuar: Arbër Bytyqi & EgzonHairstylist, Vjosa Metaj & Altin Hairstylist dhe Vesa Gashi & FitaHairstylist. Modelet do të jenë nga Agjencia e Dhurata Lipovicës – MODEL MNG.

Në këtë mbrëmje do zhvillohet një show ku do të ekspozohen pesë veshje nga secili prej dizajnerëve e gjithashtu mbrëmja do të përmbajë edhe shumë surpriza të tjera atraktive për pjesëmarrësit dhe të ftuarit. Ky event do të jetë privat. Vetëm personat e ftuar mund të marrin pjesë.

Kjo ngjarje e madhe do të mbahet më 21 dhjetor dhe sipas organizatorëve do të ketë të ftuar mysafirë nga shumë vende të botës. Për datën e saktë të transmetimit të eventit në 'fashiontv', organizatorët do të na njoftojnë shumë shpejt. Ky eventështë mbështetur nga Vala. / KultPlus.com

Der Beitrag Dizajnerët shqiptarë në kanalin ndërkombëtar të modës 'FashionTV' erschien zuerst auf femra.net.

Vendosja e kripës në shampo zgjedhë një nga problemet më të mëdha më flokë

Posted: 09 Dec 2016 06:50 AM PST

floke-shampo-kripe-probleme

Kripa është përdorur vetëm në ushqim, por sot ka përdorim edhe më të gjerë. Për shembull, vendosja e kripës në produktet kozmetike mund te përmirësoj cilësinë e lëkurës ose të flokëve tuaja.

Nëse keni flokë të yndyrshme, kripa mund të ju ndihmoj shumë, thjeshtë vendosni 2-3 lugë gjelle kripë, në shampon tuaj të preferuar, dhe flokët nuk do të jenë më aq shumë yndyrshme. Rezultatet do jenë të dukshme vetëm pas disa përdorimeve.

Kripa po ashtu është skrub i mrekullueshëm edhe për lëkurën. Bleni krip të trashë dhe pëzijeni 2 lugë kripë me një lugë vaj kokosi, bashkoni mirë përbërësit dhe pasi që masa të jetë forcuar, përdoreni atë. Kripa është po ashtu një eksofiliant i cili i bënë shputat tuaja të buta nëse ju përzini pak krip dhe vaj ulliri të cilën masë pastaj e aplikoni në këmbë./femra.net/

Der Beitrag Vendosja e kripës në shampo zgjedhë një nga problemet më të mëdha më flokë erschien zuerst auf femra.net.

Bien të gjitha dyshimet, Elvana Gjata ua mbyll të gojën të gjithëve

Posted: 09 Dec 2016 05:34 AM PST

elvana-mbylle-goje-gjitheve

Elvana Gjata, aq shumë e përfolur kohët e fundit për marrëdhënien e saj me studion muzikore Threedots dhe sidomos për marrëdhënien me producentin Flori Mumajesi, u ka vënë kapak të gjitha dyshimeve. Lajmi se artistja e ka ndërprerë bashkëpunimin me studion e Florit, pas realizimit të këngës "së fundit" "Lejla", u përhap me shpejtësi në mediat rozë dhe portalet. Dyshimet vijuan edhe pas mbrëmjes private që u organizua në biznesin e saj, në bashkëpunim me stilistin Valdrin Sahiti, kur këngëtarja kishte ftuar disa miq nga studio Threedots, por jo Florin.

Të shumta qenë edhe shkrimet dhe dyshimet për marrëdhënien e Elvanës dhe Threedots, edhe pas reagimit të Flori Mumajesit, pas, me gjasë, "ndërprerjes" së bashkëpunimit dhe miqësisë me Elvanën.

Megjithatë, jashtë të gjitha dyshimeve dhe shkrimeve në media e portale, Elvana këtë mbrëmje ka bërë një postim në profilin e saj në Instagram, duke uruar pikërisht të gjithë këngëtarët që kanë realizuar këngët e tyre pjesëmarrëse në Këngën Magjike në studion Threedots.

Tuna, Bruno dhe Artjola, Valon Shehu dhe Erik Lloshi janë këngëtarët e mbrëmjes së sotme, të cilët, përveç shumë kolegëve, kanë marrë një urim special edhe nga Elvana në fillim të kësaj nate: "Uroj që mbrëmja të shkëlqejë për ju sonte…" – shkruan Elvana në Instagram.
Dhe pas këtij urimi, nuk ka vend për asnjë dyshim.

Der Beitrag Bien të gjitha dyshimet, Elvana Gjata ua mbyll të gojën të gjithëve erschien zuerst auf femra.net.

Pelenat Bora – Produkt me cilësi të lartë, më e reja nga brendi Bora

Posted: 09 Dec 2016 03:38 AM PST

bora-teme-pelena-produkt-ri

Brendi Bora sjell produktin më të ri, pelenën Bora. Ky produkt ka një cilësi të lartë, është i testuar ndërkombëtarisht dhe gjendet në të gjitha marketet tona. Lidhur me këtë, ju njoftojmë se sot hapet kampanja #HappyBora. Çdo javë një familje do ta ketë mundësinë që të fitojë një ulëse për veturë Chipolino.

Pjesë e kampanjës është kënga më e pëlqyer e fëmijëve, "Qengji i vogël" e interpretuar nga Pëllumb Hajdari, e cila ka rreth 57 milion klikime në kanalin Youtube, ndërsa ne për përdorimin e saj i kemi siguruar të drejtat nga vet autori.

Bëhuni pjesë e kampanjës #HappyBora duke dërguar fotografi ose video nga momentet e lumtura me fëmijën tuaj dhe kështu hyni në garën në të cilën ju mund të fitoni dhuratën e lartpërmendur.

Përparësi do të kenë ato foto/video, të cilat kanë të vendosur ndonjë produkt të brendit Bora.

Loja shpërblyese zgjat deri në fund të muajit janar të 2017-ës, ndërsa deri atëherë ne do të kemi çdo javë nga një fitues.

Përzgjedhja e fituesve do të bëhet nga stafi i Bora-s, i cili do të bëjë vlerësimin e fotos/videos më kreative, më gazmore dhe më emocionale.

Për më shumë informata mbi brendin Bora, produktet e tij dhe kampanjën #HappyBora, klikoni këtu…

 

Der Beitrag Pelenat Bora – Produkt me cilësi të lartë, më e reja nga brendi Bora erschien zuerst auf femra.net.

Nora Istrefi habit me veshjen e saj

Posted: 09 Dec 2016 12:44 AM PST

nora-istrefi-habit-veshje

Përveçse një muzikante e mirë, duket se Nora Istrefi ka nisur t'i futet një tjetër rruge asaj të modës. Nëse do kontrollojmë llogaritë personale të rrjeteve sociale të Norës, do të vini re veshjet e saj me një stil të veçantë.

Ditën e sotme , këngëtarja ka habitur fansat me veshjen e saj, ku një pjesë e tyre e kanë kritikuar Norën për këtë veshje, duke thënë që nuk është veshja më e mirë e mundshme, ndërsa disa të tjerë kanë shkuar më tej duke e quajtur "klloun".

Kjo veshje mban vulën e stilistit të famshëm kosovar, Valdrin Sahiti.

nora-istrefi

Der Beitrag Nora Istrefi habit me veshjen e saj erschien zuerst auf femra.net.

Fasule në tavë

Posted: 09 Dec 2016 12:20 AM PST

fasule-tave

Përbërësit

1 kg fasule
1 kg qepë
5-6 speca te pejkura
100-150 gr përshutë
1 filgjan vaj
Pak piper,krip
2-3 gjethe dafine

Hapat

1. Ne nje qesim fasulen dhe veme te ziej ne uje te bollshem,pasi te vloje kullojme,shperlajme prap dhe qesim perseri ne uje te ftohet.

2. Fasulen e ziejm ne uje te bollshem, kriposim,shtojme piperin e zi,gjethet e dafines dhe ziejme derisa te zbuten mjaftueshme kokrrat e fasules,pra per 1.5-2 ore.

3. Pastaj kullojme nga uji ne te cilen eshte zier fasulja.

4. Ne taven e dheut,qeramike,ose zjarrerezistuses qesim vajin dhe qepet e grira dhe fergojme ngadale derisa te zbuten mire qepet.

5. Tanim shtojme fasulen e kulluar nga lengu ne te cilin eshte zier,perziejme pak,qesim persiper fetat e prera te pershutes dhe specat e pjekura dhe te qeruara.

6. Pastaj taven e fusim ne furre 220 grade edhe per 15-20 minuta te rreshket.

 

Burim: kuzhinashqiptare

Der Beitrag Fasule në tavë erschien zuerst auf femra.net.

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (3) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (1) Dhimbja (3) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Diabeti (11) Diagnoza (7) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (14) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (5) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (1) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (1) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (2) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (8) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (15) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (2) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (1) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (1) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (4) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (3) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (10) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (5) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (6) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (3) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (11) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (4) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Prognoza (1) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (7) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (883) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (2) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (1) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (11) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat varikoze (4) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (13) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit