Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

NOWMEDICINE

INFEKSIONET E KËRTHIZËS


INFEKSIONET  E  KËRTHIZËS

Menjëherë pas rënies të mbetjes së kordonit umbilikal mbete thellimi i umbilikusit jo i rrafshët, i cili disa ditë është i lagësht, i cili shpejt epitelizohet. Lagështia me epitelizimin e ngadakshëm të kërthizës, i cili zgjat disa ditë e nësë veçanërisht ekziston sekrecion qelbëzues flet për infeksion të umbilikusit.
1. Granuloma e kërthizës – ndodh kur për shkak të infeksionit më shpesh me stafilokokë nga thellësia e plagës së umbilikusit proloferon indi granular i cili pengon epitelizimin. Prekja apo lyrja e sipërfaqes së granulomës me AgNO3 me fashë sterile është e mjaftueshme për mjekim dhe epitelizim.
2. Omphalitis – është inflamacion i lëkurës dhe indit nënlëkuror përreth umbilikusit me predispozicion për përhapjen në venën umbilikale ende të hapur. Lëkura në periferi të kërthizës është e skuqur, e ajur dhe mund të formohet qelb. Shkaktar janë: bakteriet e ndryshme sepse kërthiza e lagur është terren i përshtatshëm për zhvillimin e tyre, kështu që toksinat e tyre mund të depërtojnë nëpër venat umbilikale dhe përmes rrugëve hematogjene në organizëm. Kështu mund të zhvillohet tromboflebiti, i cili mund të shtrihet deri te v. potae dhe v. cava inferior duke u komplikuar me sepsë. Ndonjëherë omfalliti manifestoes me temperaturë të lartë, leukocitozë, ethe etj. Pas marrjes së strishos për ekzaminim bakteriologjik bëhet trajtimi me tretësira antiseptike (rivanol, betadin) dhe me antibiotokë-antistafillokoksik (klloksacilin, stanicid) etj.

Postime të ngjajshme - Kliko mbi titullin që ju intereson

Categories

Acidet yndyrore (1) Acne Rosacea (1) Acromegalia (1) Alergjia (3) Alkooli (1) Anamneza (11) Ananasi (1) Anatomia (137) Anatomia Patologjike-Patologjia (28) Andropauza (1) Anemia (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Antibiotiket (1) Arkiva (3) Arra (2) Artritit reumatoid (1) Asciti (1) Asfiksia (1) Aspirina (1) Ataku kardiak (1) Avokado (4) Bajamet (2) Bananet (4) Barnat (1) Bebet (1) Biokimi (39) Biokimia klinike (4) Biologji (15) Bizelja (2) Bollguri (1) Boronica (4) Boronicat (2) Brokoli (4) Bustina (1) Caput Medusae (1) Celuliti (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (2) Dafina (1) Dardha (1) Demenca (1) Dermatologjia (4) Dhembet (1) Dhimbja (1) Diabeti (4) Dieta (6) Difuzioni (2) Difuzioni i lehtesuar (1) Difuzioni i thjeshte (1) Difuzioni pasiv (1) Djersitja (1) Domatet (4) Dredheza (1) Dridhja e duarve (1) Duhani (11) Ebola (1) Egzocitoza (1) Ekzaminime (1) Elektrokardiograme (4) Embriologji (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (3) English Medical (68) Epidemiologji (15) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Eshterat (1) Ethet e buzeve (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Fasulja (2) Feferonat (1) Femrat (1) Fertiliteti (1) Fetusi (1) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fiku (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (58) Flateri atrial (1) Floket (4) Frika (1) Fryerja e barkut (1) Fytyra (2) Galeria Mjekesore (3) Gastroenterologjia (1) Geriatria (1) Gjaku (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (16) Gjiri (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (6) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Gripi (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hepatitet Virale (1) Hepatiti (1) Heroina (1) Herpes Zoster (1) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Higjena (7) Hiperkalemia (1) Hipertensioni (4) Hipertensioni portal (1) Hipokalemia (1) Histologjia (1) Histologjia-Preparatet (8) Hudhra (2) Humbja e peshes (7) Hydrocephalus (1) imazhe radiologjike (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (1) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Infarkti (2) Infeksioni urinar (1) Informatika Mjekësore (4) Jodi (1) Kafeja (7) Kakao (1) Kalciumi (1) Kaliumi (5) Kanceri (19) Kanceri i gjirit (5) Kandidiaza orale (1) Kanella (1) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (3) Karota (3) Karrigia (1) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Keshilla (14) Kirurgjia (2) Kivi (3) Klinika (3) Kockat (1) Kolesteroli (2) Kolli (1) Kopra (1) Kosi (3) Kripa (1) Kuize (11) Kujtesa (3) Kumbulla (1) Lajme (77) Lajthia (1) Lekura (1) Lemza (2) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Limoni (5) Lindja (1) Lodhja (1) Lodhja pranverore (1) Lukthi (1) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lythat (1) Majdanozi (2) Mamografia (1) Mandarina (1) Manovrat e Leopoldit (1) Maska (7) Menopauza (1) Midhjet (1) Migrena (1) Mikrobiologji (24) Mjalta (4) Mjedrat (1) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekimi (2) Mjekra (1) Mjekësi interne (20) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Molla (6) Morbus Basedow (1) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha gestative (1) Mushmolla (1) Mësime mjekësore (2) Natriumi (2) Ndihma e parë (2) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (3) Neonatologjia (4) Nervat e kokes (2) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (71) Nitroglicerina (1) Obeziteti (2) Obstetrika (11) Oftalmologjia (3) Omega 3 (6) Onkologjia (3) Organizmi (2) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Osmoza (1) Otorinolaringologjia (6) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Pamje klinike (14) Panxhari (1) Papaja (1) Parazitologji (5) Patologjia (1) Pediatria (136) Peshku (2) Pijet (2) Piperi i zi (1) Plakja (1) Pneumonia (2) Portokalli (1) Presioni i gjakut (4) Propedeutika (1) Prostata (2) Psoriasis (1) Punime shkencore (6) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Përballja me kancerin (4) Qelizat kancerogjene (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (3) Qershia (1) Qumeshti (1) Radiologjia (15) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Receta (4) retesira izotonike (1) Reumatologjia (2) Rrushi (2) Salmoni (1) Sauna (1) Seksi (3) Selino (1) Semundjet infektive (101) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (488) Shenjat Meningjeale (1) Sheqeri (2) Shtatzania (7) Sindroma Raynaud (1) Sistemi respirator (1) Soda e bukes (1) Sperma (1) Spermatozoidet (1) Spinaqi (1) Sporti (1) Stomatologjia (1) Stresi (2) Substancat narkotike (1) Sulmi ne tru (1) Susami (1) Syri (2) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (1) Telefoni (1) Temperatura (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (1) Teste (14) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Thenie mjekesore (1) Thinjat (1) Trangujt (2) Transporti aktiv (2) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Trupi (1) Truri (5) Tuberkulozi (2) Tërshëra (1) Uji (6) Uria (1) Urina (1) Ushqimi (17) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Uthulla (1) Vaji i ullirit (2) Vaksinat (2) Vdekja (3) Venat varikoze (1) Vetmia (2) Vezet (4) Video (5) Video shkencore (15) Virusi HIV (1) Vitamina C (4) Vitamina D (3) Vitamina K (1) Vitaminat (8) Yndyrat (1) Zbulime (3) Zemra (4) Çaji i gjelbërt (1) Çokollata e zezë (1)