Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Categories

Shendeti (264) Anatomia (137) Pediatria (136) Semundjet infektive (100) Neurologji me Neuropsikiatri (69) English Medical (68) Fiziologjia e njeriut (57) Neurologji (48) Terminology (43) Biokimi (39) Imunologjia (39) Anatomia Patologjike-Patologjia (28) Mikrobiologji (24) Lajme (21) Mjekësi interne (21) Gjenetika Humane (17) Biologji (15) Radiologjia (15) Video shkencore (15) Epidemiologji (13) Farmakologjia Klinike (13) Gjinekologjia (12) Pytje dhe Pergjigje (12) Teste (12) Anamneza (11) Farmakologjia (11) Kuize (11) Duhani (8) Fiziologji Patologjike (8) Histologjia-Preparatet (8) ushtrime mjekesi interne (8) Higjena (7) Mjekesi interne (7) Terminlogji Mjekesore (7) Obstetrika (6) Otorinolaringologjia (6) Punime shkencore (6) Kanceri (5) Parazitologji (5) Video (5) Biokimia klinike (4) Informatika Mjekësore (4) Përballja me kancerin (4) Raste Klinike (4) Ushtrime nga neurologjia (4) Vitaminat (4) Arkiva (3) Dermatologjia (3) Endokrinologjia (3) Galeria Mjekesore (3) Kanceri i gjirit (3) Kardiologjia (3) Klinika (3) Hematologjia (2) Kirurgjia (2) Mjekimi (2) Mjekësi sociale (2) Mësime mjekësore (2) Ndihma e parë (2) Nefrologjia (2) Nervat e kokes (2) Oftalmologjia (2) Onkologjia (2) Pneumonia (2) Qendra per avancimin e studimeve (2) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Embriologji (1) Gastroenterologjia (1) Hepatitet Virale (1) Hepatiti (1) Histologjia (1) Mjekesi Familjare (1) Mjekësia Urgjente (1) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Patologjia (1) Propedeutika (1) Qendra për avancimin e studimeve (1) Raste Klinike të ndryshme (1) Reumatologjia (1) Shenjat Meningjeale (1) Stomatologjia (1) Thenie mjekesore (1) Traumatologjia (1) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) imazhe radiologjike (1)
Vizitorë të respektuar bëni like faqen tonë në facebook

INFEKSIONET E KËRTHIZËS


INFEKSIONET  E  KËRTHIZËS

Menjëherë pas rënies të mbetjes së kordonit umbilikal mbete thellimi i umbilikusit jo i rrafshët, i cili disa ditë është i lagësht, i cili shpejt epitelizohet. Lagështia me epitelizimin e ngadakshëm të kërthizës, i cili zgjat disa ditë e nësë veçanërisht ekziston sekrecion qelbëzues flet për infeksion të umbilikusit.
1. Granuloma e kërthizës – ndodh kur për shkak të infeksionit më shpesh me stafilokokë nga thellësia e plagës së umbilikusit proloferon indi granular i cili pengon epitelizimin. Prekja apo lyrja e sipërfaqes së granulomës me AgNO3 me fashë sterile është e mjaftueshme për mjekim dhe epitelizim.
2. Omphalitis – është inflamacion i lëkurës dhe indit nënlëkuror përreth umbilikusit me predispozicion për përhapjen në venën umbilikale ende të hapur. Lëkura në periferi të kërthizës është e skuqur, e ajur dhe mund të formohet qelb. Shkaktar janë: bakteriet e ndryshme sepse kërthiza e lagur është terren i përshtatshëm për zhvillimin e tyre, kështu që toksinat e tyre mund të depërtojnë nëpër venat umbilikale dhe përmes rrugëve hematogjene në organizëm. Kështu mund të zhvillohet tromboflebiti, i cili mund të shtrihet deri te v. potae dhe v. cava inferior duke u komplikuar me sepsë. Ndonjëherë omfalliti manifestoes me temperaturë të lartë, leukocitozë, ethe etj. Pas marrjes së strishos për ekzaminim bakteriologjik bëhet trajtimi me tretësira antiseptike (rivanol, betadin) dhe me antibiotokë-antistafillokoksik (klloksacilin, stanicid) etj.

Kontakto

Name

Email *

Message *