Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Categories

Shendeti (228) Anatomia (137) Pediatria (136) Semundjet infektive (100) Neurologji me Neuropsikiatri (69) English Medical (68) Fiziologjia e njeriut (57) Neurologji (48) Terminology (43) Biokimi (39) Imunologjia (39) Anatomia Patologjike-Patologjia (28) Mikrobiologji (24) Mjekësi interne (21) Gjenetika Humane (17) Lajme (16) Biologji (15) Radiologjia (15) Video shkencore (15) Epidemiologji (13) Farmakologjia Klinike (13) Gjinekologjia (12) Pytje dhe Pergjigje (12) Teste (12) Anamneza (11) Farmakologjia (11) Kuize (11) Duhani (8) Fiziologji Patologjike (8) Histologjia-Preparatet (8) ushtrime mjekesi interne (8) Higjena (7) Mjekesi interne (7) Terminlogji Mjekesore (7) Obstetrika (6) Otorinolaringologjia (6) Punime shkencore (6) Kanceri (5) Parazitologji (5) Video (5) Biokimia klinike (4) Informatika Mjekësore (4) Përballja me kancerin (4) Raste Klinike (4) Ushtrime nga neurologjia (4) Vitaminat (4) Arkiva (3) Dermatologjia (3) Endokrinologjia (3) Galeria Mjekesore (3) Kanceri i gjirit (3) Klinika (3) Hematologjia (2) Kirurgjia (2) Mjekimi (2) Mjekësi sociale (2) Mësime mjekësore (2) Ndihma e parë (2) Nervat e kokes (2) Oftalmologjia (2) Onkologjia (2) Pneumonia (2) Qendra per avancimin e studimeve (2) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Embriologji (1) Gastroenterologjia (1) Hepatitet Virale (1) Hepatiti (1) Histologjia (1) Kardiologjia (1) Mjekesi Familjare (1) Mjekësia Urgjente (1) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Nefrologjia (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Patologjia (1) Propedeutika (1) Qendra për avancimin e studimeve (1) Raste Klinike të ndryshme (1) Reumatologjia (1) Shenjat Meningjeale (1) Stomatologjia (1) Thenie mjekesore (1) Traumatologjia (1) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) imazhe radiologjike (1)
Vizitorë të respektuar bëni like faqen tonë në facebook

NGECJA NË RRITJE ( RETARDATIO SOMATICA )


NGECJA NË RRITJE ( RETARDATIO SOMATICA )

E dhëna se fëmiu është me lartësi nën 5 centil dhe rritet më pak se 4 cm në vit, është shenjë e ngecjes në rritje. Shkaktarët janë:
1. Ngecja familjare e rritjes - kur prindërit janë me gjatësi të vogël.
2. Ngecja konstitucionale e rritjes -  kur gjatësia mesatare arrihet më vonë për shkak të pubertitetit të vonuar.
3. Ngecja primordiale – si: forma të ndryshme të insuficiencës së placentës, inf. itrauterine (toksoplazmoza, citomegalia, rubeola), sindrome të ndryshme dismorfike etj.
4. Paushqyeshmëria – marrja e pamjaftueshme  e proteinave.
5. Shkaktarët endokrinologjik – si: munges e STH, TH, insulinës, hormoneve gjinore dhe hipersekretimi i glukokortikoideve.
6. Anomalitë kromozomale – si: sindromi Turner, trisomia 21, 13, 15, 18.
7. Sëm. metabolike të trashëguara me rrugë mendeliane: glukogjenozat, lipidozat etj.
8. Sëm. sis. të lindura të skeletit – si:chondrodistrofia, mukopolisakaridoza, displazia metafizale .
9. Sëm. e organeve të ndryshme – si: insuficienca renale, veset e lindura të zemrës, insuficienca kronike e zemrës, fibroza cistike, bronkiektazia, vjelljet, diarea, astma bronkiale, malabsorbimi, ciroza e mëlqisë, anemia hemolitike, enzimopatitë, paralizat e trurit, anoreksia e gjatë etj.

Kontakto

Name

Email *

Message *