Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

QARKULLIMI I GJAKUT (SISTEMI KARDIOVASKULAR)


QARKULLIMI I GJAKUT (SISTEMI KARDIOVASKULAR)


Nga gjaku i tërësishëm që arrin në atriumin e djathtë, një pjesë e të cilit vjen kryesisht nga V. Cava inferior kalon me lidhje të shkurtër përmes foramen ovale në atriumin e majtë (shanti djathtas – majtas) dhe përmes ventrikulit të majtë dhe aortës kalon në enët e gjakut të kokës dhe ekstremiteteve të sipërme, kurse pjesa tjetër nga V.Cava superior derdhet në ventrikullin e djadhtë dhe a. pulmonare, për shkak të rezistences së madhe në enët e gjakut të mushkërive të fetusit, vetëm një sasi e vogël e këtij gjaku qarkullon nëpër mushkëri, kuse pjesa më e madhe e tij përmes lidhjes së shkurtër majtas – djathtas , kalon nga a. pulmonare,  përmes ductus Botalli në aortë dhe prej këtu në a. umbilicalis, në placentë, në enët e gjakut të org. abdominale dhe të ekstremiteteve të poshtme.
Me frymëmarrjet e para dhe pas shkëputjes me enët e gjakut, sistemi i qarkullimit të gjakut ndërron rrënjësisht. E ashtuquajtura faza kalimtare e qarkullimit të gjakut, te të posalindurit zgjatë prej kohës së lindjes 4 – 12 h. Kjo fazë karakterizohet me rritje të theksuar të qarkullimit të gjakut në mushkëri dhe aktivizimin funksional të enëve të gjakut të tyre.
Parametrat e zgjerimit të shpejtë të enëve pulmonare të gjakut janë:
1. Rritja e shtypjes parciale të O2 dhe zvogëlimi i shtypjes parciale të CO2 dhe në intersticium
2. Zgjerimi mekanik i kapilarëve mushkëror që formohet me hapjen e alveolave.
Si pasoj e rritjes së qarkullimit të gjakut në mushkëri zhvillohet rritja e shtypjes në atriumin e majtë dhe pas disa inspiriumeve të para bëhet mbyllja funksionale e foramen ovale dhe ndërpritet shanti djathtas – majtas .
Përkundrazi ductus Botalli mbete edhe disa orë i hapur , por tani qarkullimi i gjakut përmes tij është në drejtim të kundërt dmth. qarkullim aorto – pulmonar . Shkaktar i kësaj është zvogëlimi i rezistencës në a. pulmonare, ndërsa rritet rezistenca në qarkullimin sistemik.
Adaptimi përfundimtar i qarkullimit të gjakut në kushtet ekstrauterine fillon me mbylljen e ductus Botallit, që vjen për shkak të rritjes së shtypjes parciale të O2 në gjak. Kjo fazë fillon 4 h pas lindjes dhe mbaron mbrenda 24 h.

Tjerat postime

Acidet yndyrore (1) Acidi folik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acromegalia (2) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (1) Adoleshenca (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia Patologjike-Patologjia (28) Andropauza (1) Anemia (5) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Antioksiduesit (3) Aortografia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (1) Aspirina (1) Astma (5) Ataku kardiak (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barnat (4) Bazofilet (2) Bebet (1) Belbëzimi (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Celulari (1) Celuliti (2) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (1) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (5) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (1) Dhimbja (3) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Diabeti (11) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (3) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (16) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (14) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (5) Endoskopia (1) Enët e gjakut (1) English Medical (68) Enteritis (1) Eozinofilet (1) Epidemiologji (15) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (1) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (2) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (1) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (58) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (2) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (1) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (5) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (17) Gjiri (2) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (1) Guret ne veshka (1) Harresa (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (2) Hepatiti C (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperkalemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (7) Hipertensioni portal (1) Hipertrofia (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (6) Hulumtime (1) Humbja e peshes (15) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (1) Ibuprofeni (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (1) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Infarkti (3) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inspeksioni (2) Irigografia (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kaliumi (6) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (38) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (3) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (1) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Kokaina (1) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (2) Kolesteroli (4) Kolli (1) Koncentrimi (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraksioni i muskujve (1) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (3) Lëngu i thanave (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limoni (10) Lindja (1) Lipotimia (1) Lodhja (5) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Mëlçia (1) Membrana qelizore (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (1) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (6) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (3) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miologjia (3) Mitoza (4) Mitra (1) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (20) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekimi (2) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Morbus Basedow (1) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Mushkëritë (3) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (3) Myasthenia Gravis (9) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (4) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neurastenija (5) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (11) Oftalmologjia (4) Omega 3 (7) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (3) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (2) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (1) Papaja (1) Paracetamoli (5) Paraliza (1) Paralizat (1) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Patatja (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Prokariotët (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qeliza (7) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (7) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Receta (8) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Salmonella (1) Salmoni (2) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (883) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (1) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (2) Shenjat e meningjitit (1) Shenjat Meningjeale (2) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigelloza (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (8) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (2) Simptomat (2) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (3) Tensioni (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Tifoja abdominale (1) Tifoja e zorrëve (1) Tjera (10) Toksinat (1) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (1) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Tromboembolia (1) Trupi (2) Truri (11) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumori (1) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Vdekja (5) Venat varikoze (4) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (4) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (13) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (11) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit