Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

NOWMEDICINE

Çka është imuniteti dhe si realizohet ?

Çka është imuniteti dhe si realizohet ?
ü
Imuniteti është aftësia mbrojtëse e organizmit prej agjentëve sëmundjeshkaktues.


Mekanizmi i realizimit shkon përmes mbrojtjes imune jospecifike dhe specifike.
cka eshte imuntiteti, cfare eshte imuniteti, ceshte imuniteti,cka kuptojme me imunitet, cfare eshte imuniteti, ceshte imuniteti, imuniteti shqip, imunitet shqip, nocioni imunitet, qka quajme imunitet,  

Postime të ngjajshme - Kliko mbi titullin që ju intereson

Categories

Acidet yndyrore (1) Acne Rosacea (1) Acromegalia (1) Alergjia (2) Alkooli (1) Anamneza (11) Ananasi (1) Anatomia (137) Anatomia Patologjike-Patologjia (28) Andropauza (1) Anemia (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Antibiotiket (1) Arkiva (3) Arra (2) Artritit reumatoid (1) Asciti (1) Asfiksia (1) Aspirina (1) Avokado (4) Bajamet (2) Bananet (3) Barnat (1) Bebet (1) Biokimi (39) Biokimia klinike (4) Biologji (15) Bizelja (2) Bollguri (1) Boronica (4) Boronicat (2) Brokoli (3) Bustina (1) Caput Medusae (1) Celuliti (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (2) Dafina (1) Dardha (1) Demenca (1) Dermatologjia (4) Dhembet (1) Dhimbja (1) Diabeti (4) Dieta (6) Difuzioni (2) Difuzioni i lehtesuar (1) Difuzioni i thjeshte (1) Difuzioni pasiv (1) Djersitja (1) Domatet (4) Dredheza (1) Dridhja e duarve (1) Duhani (11) Ebola (1) Egzocitoza (1) Ekzaminime (1) Elektrokardiograme (4) Embriologji (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (3) English Medical (68) Epidemiologji (15) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Eshterat (1) Ethet e buzeve (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Fasulja (2) Feferonat (1) Femrat (1) Fertiliteti (1) Fetusi (1) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fiku (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (58) Flateri atrial (1) Floket (4) Frika (1) Fryerja e barkut (1) Fytyra (2) Galeria Mjekesore (3) Gastroenterologjia (1) Geriatria (1) Gjaku (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (16) Gjiri (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (5) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Gripi (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hepatitet Virale (1) Hepatiti (1) Heroina (1) Herpes Zoster (1) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Higjena (7) Hiperkalemia (1) Hipertensioni (4) Hipertensioni portal (1) Hipokalemia (1) Histologjia (1) Histologjia-Preparatet (8) Hudhra (2) Humbja e peshes (7) Hydrocephalus (1) imazhe radiologjike (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (1) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Infarkti (2) Informatika Mjekësore (4) Jodi (1) Kafeja (7) Kalciumi (1) Kaliumi (5) Kanceri (17) Kanceri i gjirit (5) Kandidiaza orale (1) Kanella (1) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (3) Karota (2) Karrigia (1) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Keshilla (8) Kirurgjia (2) Kivi (1) Klinika (3) Kockat (1) Kolesteroli (2) Kolli (1) Kopra (1) Kosi (3) Kripa (1) Kuize (11) Kujtesa (3) Kumbulla (1) Lajme (73) Lajthia (1) Lemza (2) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Limoni (5) Lindja (1) Lodhja (1) Lodhja pranverore (1) Lukthi (1) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lythat (1) Majdanozi (2) Mamografia (1) Mandarina (1) Manovrat e Leopoldit (1) Maska (6) Menopauza (1) Midhjet (1) Migrena (1) Mikrobiologji (24) Mjalta (4) Mjedrat (1) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekimi (2) Mjekra (1) Mjekësi interne (20) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Molla (4) Morbus Basedow (1) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha gestative (1) Mushmolla (1) Mësime mjekësore (2) Natriumi (2) Ndihma e parë (2) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (3) Neonatologjia (4) Nervat e kokes (2) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (71) Nitroglicerina (1) Obeziteti (2) Obstetrika (11) Oftalmologjia (3) Omega 3 (5) Onkologjia (3) Organizmi (2) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Osmoza (1) Otorinolaringologjia (6) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Pamje klinike (14) Panxhari (1) Papaja (1) Parazitologji (5) Patologjia (1) Pediatria (136) Peshku (2) Pijet (2) Piperi i zi (1) Plakja (1) Pneumonia (2) Portokalli (1) Presioni i gjakut (4) Propedeutika (1) Prostata (2) Psoriasis (1) Punime shkencore (6) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Përballja me kancerin (4) Qelizat kancerogjene (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (3) Qershia (1) Qumeshti (1) Radiologjia (15) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Receta (3) retesira izotonike (1) Reumatologjia (2) Rrushi (2) Salmoni (1) Sauna (1) Seksi (3) Selino (1) Semundjet infektive (101) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (464) Shenjat Meningjeale (1) Sheqeri (2) Shtatzania (6) Sindroma Raynaud (1) Sistemi respirator (1) Soda e bukes (1) Sperma (1) Spermatozoidet (1) Spinaqi (1) Sporti (1) Stomatologjia (1) Stresi (2) Substancat narkotike (1) Sulmi ne tru (1) Susami (1) Syri (2) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (1) Telefoni (1) Temperatura (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (1) Teste (14) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Thenie mjekesore (1) Thinjat (1) Trangujt (2) Transporti aktiv (2) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Trupi (1) Truri (5) Tuberkulozi (2) Tërshëra (1) Uji (6) Uria (1) Urina (1) Ushqimi (15) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Vaji i ullirit (2) Vaksinat (2) Vdekja (3) Venat varikoze (1) Vetmia (1) Vezet (4) Video (5) Video shkencore (15) Virusi HIV (1) Vitamina C (4) Vitamina D (3) Vitamina K (1) Vitaminat (8) Yndyrat (1) Zbulime (3) Zemra (3) Çaji i gjelbërt (1) Çokollata e zezë (1)