Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Acidi askorbik (vitamina C)- farmakokinetika

Acidi askorbik përthithet mirë dhe shpejt nga trakti tretës. Pas përthithjes ai shpërndahet në inde. Përqendrimet plazmatike përkojnë me dozën e përdorur dhe pakësohen kur marrjet shtohen. Pas marrjes nga goja të një doze të vetme 1-1.5 g, rreth 50% e dozës përthithet. Acidi askorbik dhe metabolitët e tij jashtëqiten kryesisht nëpërmjet urinës. Vitamina C kalon placentën dhe del në qumështin e gjirit.

Analiza, Referate, Vjersha dhe Poezi si dhe Thënie

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja