Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Këpucët në 100 vite” plus 5 more femra.net

loading...

“Këpucët në 100 vite” plus 5 more femra.net


Këpucët në 100 vite

Posted: 20 Sep 2016 05:40 AM PDT

Der Beitrag Këpucët në 100 vite erschien zuerst auf femra.net.

‘Blogerja’ shpjegon: Dëshmi që femra duket më mirë me më shumë peshë

Posted: 20 Sep 2016 02:23 AM PDT

bllogerja-dukje-peshe-shendet-kilograme-pesha

Blogerja e njohur ka shpjeguar se numri i kilogramëve nuk ka të bëjë me bukurinë e trupit!

Blogerja Kelsey Wells e cila qëndron pas blogut My Sweat Life, në profilin e saj në Instagram ka publikuar tri foto të saja me tri pesha të ndryshme: 65, 55 dhe 63 kg. Siç e kanë vërejtur fansat e saj, blogerja duket më së miri në foton e fundit në të cilën ka tetë kilogramë më shumë se pesha e saj e dëshiruar.

Harrojeni peshoren! Kuptova se është koha për një kujtesë miqësore, por e fuqishme. Gra, ndaloni të fiksoheni me numrat e peshores budallaqe. Mos mendoni se pesha e juaj pasqyron zhvillimin tuaj, dhe ju lutem mos të ndikojë pesha juaj në nivelin tuaj të vetëbesimit, siç kam menduar unë dikur.

Për të gjitha që mendojnë siç kam menduar unë, ju lutem më dëgjoni. Jam e gjatë 170 centimetra dhe kam 63 kilogram. Kur kam filluar të ushtroj 8 javë pas lindjes kam pasur 65 kilogram, para shtatzënisë kisha rreth 58, dhe menjëherë për shkak të perceptimit të shtrembëruar kam vendosur që pesha ime ideale të jetë 55 kilogram në mënyrë që të më përshtaten xhinset e mia më të ngushta.

files

Pas disa muajsh të ushqyerit me gji dhe ushtrimeve fizike, e arrita qëllimin tim. Qëllojeni se çfarë? Pastaj kam shtuar në peshë 8 kilogram. Sipas mendimit tim dhe standardeve, do të mendonit se ndihem keq për këtë. Falë Zotit që më në fund kuptova si ta peshoj suksesin tim me gjërat vërtet të rëndësishme: fuqia, aftësia, qëndrueshmëria, shëndeti dhe lumturia …

files-1

“Kam vetëm dy kilogramë më pak se pas lindjes, por trupi im ka ndryshuar krejtësisht. Kurrë nuk kam pasur më shumë muskuj dhe më pak yndyrë. Kurrë nuk kam qenë më e shëndetshme se që jam tani. Kurrë nuk kam ndjerë më rehati në lëkurën time sa tani”.

files-2

Blogerja ka publikuar fotot e saj dhe statusin në Instagram që ti inkurajojë edhe gratë tjera që të përshëndeten me peshoret e tyre dhe të fillojnë të mendojnë në mënyrë të re./femra.net/

files-3

 

Der Beitrag 'Blogerja' shpjegon: Dëshmi që femra duket më mirë me më shumë peshë erschien zuerst auf femra.net.

Prindërit më bindën të martohem sepse është i pasur: Tani jetoj në ferr!

Posted: 20 Sep 2016 01:32 AM PDT

prinderit-martese-martuan-burre-para-pasur-jeten-ferr

U martova 5 vite më parë dhe që atëherë jetoj në ferr. Bëj seks me njeriun që aspak nuk e pëlqej. Më duhet çdo ditë ta shiqoj dhe çdo ditë të flas me të.

Aq jam e pakënaqur në këtë martesë sa që nuk e di se çfarë të bëjë më. Mendoj se nëse largohem nga ai do të humbas gjithçka. Jo vetëm paratë, statusin dhe punën, por edhe familjen. Fëmijët e mi dhe prindërit.

U martova 5 vite më parë dhe që atëherë jetoj në ferr. Bëj seks me njeriun që aspak nuk e pëlqej. Më duhet çdo ditë ta shiqoj dhe çdo ditë të flas me të. Dhe pse? Për karrierë? Po, karriera dhe puna janë 'super' që kur jam me të, por unë nuk jam e lumtur. Përndryshe kam mbaruar për marketing, kurse burri im ka një kompani të madhe ku dhe unë punoj si drejtoreshë e marketingut. E pranoj, nuk kam ardhur në këtë vend, sepse jam e mirë në punën time, por sepse jam gruaja e tij. Kishte shumë kandidatë më të mirë dhe ka akoma, por unë jam drejtoreshë sepse hyra në martesë nga e cila dua të ikë.

Çdo ditë mendoj dhe kështu për 5 vjet si të largohem dhe të mbetet çdo gjë në rregull. Prindërit e mi dhe prindërit e tij njihen për shumë vite dhe kështu ndodhi që ne të bëhemi çift i përsosur, sikur e tëra të mbetet në familje. Çfarë familje, kur unë nuk e dua atë? Unë e di se shumë do të thonë se jam budallaçkë që kam pranuar këtë, por më besoni, nuk e dija se do të ishte kështu. Mendova se do ta dashuroja. Që megjithatë do të jetë bukur. Kishte dhe para. Pastaj se do të udhëtonim dhe në fund se e tërë kjo do të shndërrohej në përrallë. Kjo nuk është përrallë, por ferr i vërtetë.

S'është vetëm kjo, por e di se edhe më tradhton. Sinqerisht, kjo nuk më pengon dhe aq shumë sepse mund ti plotësojë nevojat e veta diku tjetër, kurse mua nuk më 'mbyt'. Nuk e di se çka të bëj më? Si të largohem nga e tërë kjo, por të mos humbas gjithçka. Janë edhe dy fëmijët të cilët nuk dua ti lëndoj, të cilëve nuk mund t'iu tregoj se nuk e dua babain e tyre. Gjithashtu do të humb dhe punën, paratë dhe të gjitha privilegjet që kam tani për tani.

Nëse vazhdoj të vuaj do të pëlcas. Nëse e lë do të mbetem me asgjë. Mendoni se prindërit e mi do të jenë të lumtur për këtë, nëse e lë? Edhe ata do të ma kthejnë shpinën. Ata e shohin atë si të ishte një lloj perfeksioni. Le të provojnë të jetojnë me të. Jam çmendur duke menduar për këtë çdo ditë./femra.net/

 

Der Beitrag Prindërit më bindën të martohem sepse është i pasur: Tani jetoj në ferr! erschien zuerst auf femra.net.

Këtë vjeshtë veshni XHUBLETË si një zonjë e vërtetë

Posted: 20 Sep 2016 01:13 AM PDT

xhublete-vjeshte-veshje-femer-elegante

Edhe pse në sezonat e kaluara në ofertat e markave të njohura ka mundë të gjindet një numër i caktuar i xhubletave, kjo pjesë e veshjeve këtë sezonë do të jetë në qendër të vëmendjes, sepse është shpallur model më tërheqës i sezonit! Pa mëngë, si një ponço apo shall i mbledhur me rrip, xhubletat janë një nga pjesët më praktike të veshjeve që përveç kësaj duken tepër të bukur te çdo zonjë.

Më së shumti përdoren në versionin me shtresa, me 'rolkë', me një këmishë ose pulovër të hollë, por gjithçka varet prej kohës kur e veshni. Është interesante se kjo pjesë e veshjeve mund të vishet edhe me funde, xhinse, pantallona lëkure, por me të njëkohësisht duhet të jeni shumë të kujdesshëm, sepse nëse nuk e nxirrni në mënyrë të drejtë mund të dukeni më e madhe dhe më e plotë. Për fat të mirë, edhe për këtë kemi zgjidhje, ashtuqë sot po ju zbulojmë se si këtë vjeshtë xhubletat tuaja të preferuara ti veshni si zonjë e vërtetë.

Xhubletë e shkurtër dhe fund i shkurtër

Nëse zgjedhja juaj për këtë vjeshtë është xhubleta e shkurtër, atëherë edhe fundi që do ta kombinoni me të le të jetë i shkurtër. Përveç tyre veshni këmishë klasike, plotësoni kombinimin tuaj të veshjes me çizme të thella, kapelë dhe çantë ngjyrë sikur xhubleta dhe të jeni e sigurt se do të zgjoni entuziazmin te të gjithë të njohurit tuaj, por edhe kalimtarët.

xhublete-fund

Ponço i thurrur dhe pantallona të gjëra (zile)

Ponço i thurrur i rëndë gjatë ditëve të ftohta gjithmonë është një alternativë e mirë me palltot klasike, dhe mbi të gjitha ai paraqet edhe variantin e vërtetë me stil. Propozimi ynë është që këtë vjeshtë të vendosni për ngjyra toke, kurse me ponçon tuaj të preferuar të veshni edhe pantallona të gjëra me nuancë pak më të errët, sepse do të arrini efekt të mahnitshëm dhe pamje të një zonje të vërtetë.

xhublete-veshje

Xhubletë shumëngjyrëshe dhe veshje të zeza

Këtë vjeshtë lirisht luani me ngjyra në xhubletën tuaj, dhe me të kombinoni veshje krejtësisht të zeza. Kështu do të arrini 'statement' efekt, pamje shumë tërheqëse dhe të sjellni pak ngjyra në ditën e zymtë.

ove-jeseni-nosite-ogrtace-kao-prava-dama-3

Xhubleta fustan

Nëse nuk e pëlqeni veshjen në shtresa, kemi zgjidhje të drejtë dhe krejtësisht praktike për ju, dhe kjo është 'xhubleta fustan'. Është shumë interesante, mund të jetë e gjatë dhe e shkurtër, dhe nëse vendosni për modelin me lara efektive, do të arrini rezultate të shkëlqyera.

ove-jeseni-nosite-ogrtace-kao-prava-dama-4

Shall i hudhur mbi supe

Përdorni shallin tuaj të preferuar si xhubletë, por do ta përdorni ashtu që të shtoni pak “stil” në veshjen tuaj. Në fakt, me xhinse dhe këmishë klasike lirisht mund të përdorni shall të cilin do ta kaloni mbi njërin krah, kurse skaji tjetër pakujdesshëm lëshohet teposhtë. Na besoni, do të mahniteni me efektin që krijohet në këtë rast.

ove-jeseni-nosite-ogrtace-kao-prava-dama-5

Xhubletë e gjatë dhe fustan i gjatë

A ju kujtohet princesha e 'Disney'-it me fustanet e gjata dhe xhubletat e gjata? Ja dhe një tjetër propozim për pamjen tuaj si Zonjë, sepse me këtë kombinim të veshjes sigurisht do të dukeni si heroina e përrallës së preferuar.

ove-jeseni-nosite-ogrtace-kao-prava-dama-6

Shall i lidhur me rrip në bel

Nëse nuk keni xhubletë klasike, mund ta bëni një pikërisht me shall interesant të cilin e lidhni me rrip në bel. Për të arritur efektin e dëshiruar, përzgjedhni një shall me gjatësi mesatare, i bërë nga materiali i trashë dhe rrip jo shumë të gjërë, që e thekson shallin në qendër të vëmendjes.

ove-jeseni-nosite-ogrtace-kao-prava-dama-7

Xhubletë elegante dhe xhinse

E dini mirë se edhe ne jemi përkrahës të eksperimentimit në veshje, dhe për këtë arsye është një prej propozimeve tona aktuale pikërisht kombinimi i xhubletës elegante të mbrëmjes me xhinse. Kjo është disi atipike, por nëse me këtë kombinim veshni taka të larta, do të dukeni tepër joshëse dhe elegante. Provoni dhe do ta shihni se nuk do të zhgenjeheni./femra.net/

xhublete-veshje

 

Der Beitrag Këtë vjeshtë veshni XHUBLETË si një zonjë e vërtetë erschien zuerst auf femra.net.

Vathë efektive që i mbajnë femrat më të fuqishme në botë

Posted: 20 Sep 2016 12:58 AM PDT

vathe-femra-fuqishme

Nuk ka dyshim një bizhuteri efektive dhe mbresëlënëse gjithmonë ka tërhequr shumë vëmendje, dhe kështu do të jetë edhe në të ardhmen. Me siguri se nuk mund të gjeni një grua e cila në koleksionin e saj nuk ka të paktën disa pjesë të bizhuterive të shtrenjta, por kur flasim për bukuroshet e famshme, atëherë patjetër mendojmë për qafore, rrathë, unaza dhe pjesë të tjera të punuara nga diamanti dhe detaje të çmuara të ngjyrave të ndryshme.

Një nga detajet e modës që ka fituar zemrat e bukurosheve të famshme, edhe atë të zonjave më të fuqishme, janë vathët që varen, elegant, të rafinuar, efektiv dhe, mbi të gjitha, tërësisht të butë në formë të lotit, të punuar nga kristalet. Ato mund të gjenden të madhësive të ndryshme, të zbukuruar edhe me disa hollësi të tjera apo plotësisht të thjeshtë, por ajo që i dallon nga pjesët tjera të bizhuterisë është pikërisht thjeshtësia e tyre dhe që nuk bien në sy gjë që i bën tepër efektive. Bukuroshet e njohura i adhurojnë dhe deri më tani i kanë sjellë në rrethana të ndryshme, ashtuqë nëse edhe ju bleni apo fitoni një pjesë të tillë të vathëve, dhe e dimë se ju pëlqen, ja rasti që të mësoni se cilat janë mënyrat që ju mund t'i përdorni.

Princesha Kate

Dukesha e Kembrixhit, princesha Kate, e njohur si grua që i pëlqejnë pjesët e bizhuterisë që nuk bien në sy. Për këtë na habit që pikërisht ajo ka vendosur për këtë model miniaturë të vathëve në formën e lotit edhe atë në rast të veçantë, siç ishte rruga për Indi. Këto vathë elegante i dhanë vulën e veçantë kombinimit shumë efektiv të veshjes të cilin e përzgjedhi për këtë rast të veçantë.

kate-vathe

Michelle Obama

Edhe Zonja e Parë e Amerikës, Michelle Obama e pëlqen këtë model të vathëve. Ndryshe nga Princesha Kate, ajo vendosi për modelin e vathëve që varen, të hollë, me gurë të çmueshëm në formë loti, që këtë herë i kombinoi me një komplet të zi. Megjithatë, përveç këtij kompleti, Michelle Obama vathët që varen në formë loti i mbanë edhe me fustanet me lule të printuara, kombinime të qëndisura, por edhe me kombinime të veshjeve të rastit.

obama-vathe

Mbretëresha Rania

Mbretëresha e Jordanisë Rania është një nga fisniket më të stilizuara në botë. Rrobat e saj janë sinonim për elegancë, feminitet dhe hijeshi, dhe ajo llogaritet si një nga femrat më të bukura që ecin në Tokë. Përveç kombinimeve të veshjeve për zonja, mbretëresha Rania është e njohur edhe për dëshirën ndaj bizhuterive të bukura, siç është rasti me këto vathë që varen që i mbante gjatë vizitës zyrtare në Belgjikë.

u-obliku-suze-efektne-mindjuse-koje-nose-najmocnije-zene-sveta-3

Mbretëresha Maxima

Mbretëresha holandeze Maxima me arsye llogaritet si zonjë e vërtetë në mesin e fisnikërisë botërore, sepse përveç që gjithmonë vesh pjesë të veshjeve të lëmuara dhe të krijuara enkas për të, sigurisht mbanë të paktën edhe një pjesë efektive të bizhuterisë. Këtë herë vëmendjen tonë e tërhoqën vathët shumë të bukur që varen në formë loti, të bëra me gurë të bardhë, të cilët në mënyrë perfekte ishin përshtatur me kompletin blu të errët, kapelen për zonja dhe gjerdanin interesant.

u-obliku-suze-efektne-mindjuse-koje-nose-najmocnije-zene-sveta-4

Amal Clooney

Edhe pse nuk është një fisnike, Amal Clooney me të drejtë mund të quhet mbretëresha e stilit. Na ka impresionuar që në momentin e parë kur u paraqit në publik me burrin e saj të tanishëm, George Clooney, dhe se ajo vazhdon të ketë sukses. Ajo është një nga zonjat që kanë sjellë përsosmërinë e mbajtjes së vathëve efektive në formë loti, kurse shpesh i ka përdorur edhe në versionin e biznesit. Njëri prej tyre është ky me kostum të gjelbër ulliri dhe çantën për zonja ngjyrë kafe.

u-obliku-suze-efektne-mindjuse-koje-nose-najmocnije-zene-sveta-5

Princesha Mary

Një tjetër princesh u gjend në këtë listë! Kjo është, natyrisht, Princesha daneze Mary e cila këtë model të vathëve e mbante me fustan femërorë me lule të shtypura dhe i ka plotësuar me bizhuteri në flokë të punuara me të njëjtat detaje me të cilët janë punuar edhe këto vathë të mahnitshëm.

u-obliku-suze-efektne-mindjuse-koje-nose-najmocnije-zene-sveta-6

Angelina Jolie

E famshëm për atë që preferon copa klasike të veshjes kryesisht të zeza, aktorja e njohur Hollywood-iane Angelina Jolie është e njohur edhe për atë se i pëlqen që modelet e saj joshëse t'i plotësojë me bizhuteri efektive. Ne na ka impresionuar kur në tapetin e kuq u shfaq me një fustan tjetër të gjatë të zi me vathë miniaturë, por shumë të bukur në formë loti. Janë të shkëlqyer, apo jo?/femra.net/

u-obliku-suze-efektne-mindjuse-koje-nose-najmocnije-zene-sveta-7


 

Der Beitrag Vathë efektive që i mbajnë femrat më të fuqishme në botë erschien zuerst auf femra.net.

Pas këtij artikulli do të vraponi në kuzhinë për të përgatitur çaj xhenxhefili

Posted: 20 Sep 2016 12:21 AM PDT

uje-xhenxhefil-shendet-konsumim

Xhenxhefili është një nga ato bimët e cila është tepër e përshtatshëm për shëndetin tuaj, dhe kur e bëni në formë të çajit, të gjitha cilësitë e tij do të bëhen dyfish më të dobishme.

Për shkak të substancave që e përbëjnë, xhenxhefili ka veti shumë të forta antibakteriale, dhe është gjithashtu i dobishëm kundër kërpudhave dhe viruseve. Kjo erëz me shpejtësi të pabesueshme do ta forcojë sistemin tuaj imunitar, nëse ndjeheni të dobët.

Kinezët që nga koha e lashtë e kanë përdorur kundër dhimbjeve të stomakut, reumatizmit, dhimbje dhëmbësh dhe të vjellave.

Konfuci e kishte konsumuar rregullisht për shkak të shëndetit por edhe për shkak të efekteve afrodiziake (përforcuese), kurse gratë kineze me shekuj e përdorin xhenxhefilin në muajt e parë të shtatzënisë për të lehtësuar të vjellat.

Është e rëndësishme të theksohet se nuk është vërejtur asnjë efekt anësorë gjatë konsumimit të xhenxhefilit në sasi normale.

Çaj xhenxhefili

përbërësit:

– 1 gotë ujë

– 1 rrënjë xhenxhefil të freskët

– mjaltë

Përgatitja:

Vendosni ujin në tas ku zakonisht përgatitni çaj. Kur të vlojë, shtoni xhenxhefilin e copëtuar në feta (1-2 feta për një gotë), dhe lëreni të vlojë për 10 minuta.

Kur të ftohet pak, mund ta pini. Nuk duhet ta shtrydhni. Shtoni mjaltë sipas shijes dhe kënaquni me të mirat e tij. Gjithashtu, mund të shtrydhni një limon, nëse ju pëlqen 'çaj me limon'./femra.net/

 

Der Beitrag Pas këtij artikulli do të vraponi në kuzhinë për të përgatitur çaj xhenxhefili erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit