Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Mësoni për 10 sekonda sa të shëndetshëm janë flokët tuaj” plus 8 more femra.net

loading...

“Mësoni për 10 sekonda sa të shëndetshëm janë flokët tuaj” plus 8 more femra.net


Mësoni për 10 sekonda sa të shëndetshëm janë flokët tuaj

Posted: 28 Sep 2016 06:02 AM PDT

floke-test-shendetshme-shikoni-femer

Parukieret jo gjithnjë ju thonë të vërteten rreth flokëve, ndaj duhet të jeni vetë në gjendje të kuptoni nëse flokët tuaj kërkojnë një trajtim sepcifik apo janë shumë të shëndetshme. Ky truk do t'ju mësojë për 10 sekonda gjëndjen e flokëve tuaj. Do t'ju duhet vetëm një gotë e mbushur m ujë dhe një fije floku. Pasi të jeni larë këpusni një fije floku të pastër dhe vendoseni në një gotë të mbushur me ujë.
Nëse fija do të pluskojë dhe do të qëndrojë mbi ujë, kjo do të thotë që flokët tuaj janë në gjenjde të mirë. Nëse fija e flokut do të zhytet kjo ndodh për shkak të strukturës sfungjerore të fijes së flokut.
Arsyeja përse fija zhytet është për shkak se uji është në gjendje të depërtojë në shtresat e flokut duke bërë që flokët tuaj të përdridhen, mos të krihen lehtë dhe në rast se i keni të lyera, boja të dalë më shpejt se zakonisht.
Për të luftuar këtë gjendje, përdorni një maskë hidratuese e pasur me amino dhe lipide yndyrore te cilat do të kujdesen për shtresën e jashtme të flokëve tuaj.

 

 

Burim: Living

Der Beitrag Mësoni për 10 sekonda sa të shëndetshëm janë flokët tuaj erschien zuerst auf femra.net.

Rita Ora nuk duket më kështu…

Posted: 28 Sep 2016 05:55 AM PDT

rita-ora

Si ka mundësi që të gjitha modelet që ajo provon ti shkojnë të gjtha kaq shumë! Nga kaçurrela të ndritshme në të shkurtëra më të errëta. Kjo është Rita me stilin e saj dhe me ndryshimet e shpeshta që arrinë të marr vëmendjen e të gjithëve.

rita-ora_glamour_28sep16_gettyimages-b

Der Beitrag Rita Ora nuk duket më kështu… erschien zuerst auf femra.net.

Vesa Luma publikon këngën e re të cilën ia dedikon babait

Posted: 28 Sep 2016 05:44 AM PDT

vesa-luma-kenge-re-babait

Me një postim në profilin e saj në rrejtin socila Facebook, ajo ka njoftuar për këngën e re dhe ka treguar që kjo këngë ëshë dedikim për babain e saj dhe për të gjithë ata që kanë humbur më të dashurit e tyre.

“Babi,ti sot ke ditelindjen…Prej momentin kur u ndave nga ne fizikisht ,e as sot,nuk arrita permes fjaleve te shprehi ate qe ndjej..por fatmiresisht me kulturen e edukaten qe Ti dhe Nana na e keni mesuar,une sot rrethohem nga njerzit me te mire ne bote, qe me ndihmuan qe permes ketij projekti muzikore ,per here te pare ,te ndaj ndjenjat e mija!Kerkoj falje qe ky videoklip i ka zene ne befasi familjen time,por muzika eshte e vetmja qe mund te me “tradhetoj”.. Falemderit zemer @bigbasta qe perktheve ndjenjat e mia ne fjale e muzike..dhe falemderit regjisorit te njohur Blerdi Malushi dhe njeshtrit te fotografise Avni Selmani per realizimin e kesaj video! Kjo kenge i dedikohet te gjithe atyre qe kane humbur me te dashurit e tyre!
Gezuar per ty engjelli yne!”

Der Beitrag Vesa Luma publikon këngën e re të cilën ia dedikon babait erschien zuerst auf femra.net.

Elegancë pafund nga Kate Middleton – Fustani që duhet ta ketë secila!

Posted: 28 Sep 2016 05:13 AM PDT

karte-middleton-fustan-kanada

Kate Middleton në udhëtimin në Kanada së bashku me familjen, ka arritë të marr përsëri vëmendjen me veshjen e saj. Fustani i saj i kuq, në stilin e Princeshes Diana, eshtë duke u komentuar shumë, jo vetëm për ngjashmerinë me Dianen por edhe për bukurinë që Kate prezentonte.

Kate, zgjedhi të vishte këtë fusntan në pritjen që ju bë në shtëpinë qeveritare në Viktoria. Fustani është dizajnuar nga Thornton Bregazzi.

Një fustan si ky, është perfekt për secilen femër, pavarësisht formave trupore!

1020karte-middleton-fustan-kanada

 

Der Beitrag Elegancë pafund nga Kate Middleton – Fustani që duhet ta ketë secila! erschien zuerst auf femra.net.

Horoskopi po ndryshon, do ketë 13 shenja!

Posted: 28 Sep 2016 01:50 AM PDT

shenja-horoskopit-13-shtuar-ndryhsime-diell-yje

Nëse jeni lloji i personit i cili mbështetet në vendet misterioze të yjeve për përcaktimin e personalitetit dhe të ardhurat në jetë, atëherë përgatituni që të tronditeni…

Në fushën e astrologjisë, e cila ka të bëjë me Horoskopin dhe të ngjashme, ka përshkuar një përçarje të madhe nga astronomët, të cilët shqetësohen me yjet aktualë dhe planetet. Astronomët nga Shoqëria Planetare Minnesota kanë gjetur se përshkak të tërheqjes gravitacionale të Hënës në Tokë, përqasja e yjeve ishte shtyrë rreth një muaj.

Kur astrologët thonë se dielli mbështetet tek Peshqit, kjo nuk nënkupton reallisht se është ashtu, ka vënë re Parke Kunkle, anëtar i Bordit të grupit. Shenja juaj astrologjike përcaktohet nga pozicioni i diellit në ditën që keni lindur, që do të thotë se gjithçka që keni menduar se dini në lidhje me Horoskopin tuaj, është e gabuar.

Kjo rezulton se astrologjia ka pasur probleme që nga fillimi apo zanafilla e saj. (Përveç faktit se ajo përpiqet të lidhë tiparet e personalitetit me pozicionet e yjeve). Babilonasit e lashtë kishin 13 konstelacione (yjësi), por kanë dashur t'i kenë vetëm 12, kështuqë larguan Ophuchicus, mbajtësin e gjarpërit. Peshorja as që ka hyrë deri në Epokën e Jul Cezarit.

Sipas Shoqërisë Planetare Minnesota, ja cilat shenja të Horoskopit vërtetë duhet të bien. Përgatituni për botën tuaj që ta ndryshoni përgjithmonë.

Bricjapi: 20 Janar – 16 Shkurt

Ujori: 16 Shkurt – 11 Mars

Peshqit: 11 Mars – 18 Prill

Dashi: 18 Prill – 13 Maj

Demi: 13 Maj – 21 Qershor

Binjakët: 21 Qershor – 20 Korrik

Gaforrja: 20 Korrik – 10 Gusht

Luani: 10 Gusht – 16 Shtator

Virgjëresha: 16 Shtator – 30 Tetor

Peshorja: 30 Tetor – 23 Nëntor

Akrepi: 23-29 Nëntor

Ophicius: 29 Nëntor – 17 Dhjetor (Po, kjo shenjë është e re)

Shigjetari: 17 Dhjetor – 20 Janar/femra.net/

Der Beitrag Horoskopi po ndryshon, do ketë 13 shenja! erschien zuerst auf femra.net.

Vaksinimi kundër gripit – Të vërtetat dhe keqkuptimet!

Posted: 28 Sep 2016 01:41 AM PDT

vaksine-femije-kunder-gripit-vertetat-keqkuptimet

Gripi është një sëmundje shumë e rrezikshme – padyshim është një nga sëmundjet më të përhapura infektive. Edhepse Ebola është ende në qendër të vëmendjes, gripi edhe më tej njihet si faktor i rrezikshëm, komplikimet e të cilit për fat të keq janë shumë të shpeshta, sidomos te fëmijët!

Nuk ka mënyrë më të mirë dhe efikase për të luftuar gripin me anë të vaksinave, por është për t'u habitur fakti se sa shumë ka mashtrime që janë gjithnjë e më aktuale!

Dimri nuk është ende afër, ka kohë për vaksinim, dhe gripi ende nuk ka arritur

Është e vërtetë se ende nuk kemi dimër të fortë, por tani është koha të flisni rreth vaksinimit, të paktën për këto tri arsye:

  • Është e pamundur të parashikoni ardhjen e virusit në vendin tonë! Megjithëse gripi për disa vite paraqitet vonë gjatë dimrit tek ne, por asgjë nuk e ndalon që të paraqitet këtë sezon.
  • Duhet kohë që vaksina të ketë efekt – mund të merr disa javë apo edhe më gjatë deri sa të bëhet sistemi imun që të luftojë gripin. Prandaj, nuk duhet të prisni deri sa të ju paraqitet gripi e më pas ta merrni. Për ata që janë të vaksinuar, vlen rregulli që të marrin dy doza vaksina në një interval prej një muaji, kështuqë duhet ta keni parasysh këtë.
  • Duhet ta merrni vaksinën në kohë – nëse është një epidemi e gripit, vaksina mund të mos jetë e mjaftueshme.

Vaksina mund të mos jetë edhe aq e sigurtë

Një mashtrim apo keqkuptim total!

Vaksinimi klasik bëhet ashtuqë të mos prekeni nga gripi – kjo nënkupton se fëmija nuk mund të marrë grip përmes vaksinës. Kjo është arsyeja pse quhet "split" vaksina (ndarje, copëtim). Për shumë vite, duke përdorur procedurat më moderne farmaceutike, vaksina e gripit është një nga më të sigurtat!

Është e kotë për të vaksinuar fëmijët dhe të rriturit e shëndetshëm – vaksina është vetëm për grupet me rrezik të lartë!

Shumë kohë më parë nuk është më kështu!

Ky nuk është rekomandimi ynë e as opinioni i shumicës së mjekëve, por një nga rekomandimet zyrtare të Organizatës Botërore të Shëndetësisë si dhe shumicës së Shoqatave pediatrike në mbarë botën. Sa më shumë që të vaksinoheni – ka më pak gjasa të ndodhin epidemi, por mund të shpëtoni edhe jetë!

Sapo kam marrë vaksinë dhe kjo është e mjaftueshme, nuk është patjetër që çdo vit të marr vaksinë kundër gripit!

Nuk është kështu, dhe arsyeja është e thjeshtë – imuniteti kundër gripit ka kohë të kufizuar dhe duhet të ripërtërihet!

Nga ana tjetër, ka shumë lloje të viruseve që mund të shkaktojën gripin, zakonisht çdo vit ndryshon faktori kryesor. Pasiqë antitrupat (luftuesit kundër gripit) janë të posaçëm për çdo lloj virusi, është mirë që para sezonit të vaksionoheni me ndonjë preventivë të përshtatshme, në mënyrë që ta ruani imunitetin tuaj.

Nëna, babi, gjyshërit – të gjithë janë vaksinuar, pra fëmijët nuk është patjetër ta marrin

Është mirë që të gjithë të rriturit të marrin vaksinë, por nuk është në rregull që të anashkaloni fëmijët. Siç dihet, vaksina është e pastër dhe e sigurtë, kështuqë nuk ka aryse pse fëmijët mbi gjashtë muaj të vaksinohen kundër gripit.

Dhënia e vaksinës shkakton shumë dhimbje – fëmijët do të krijojnë frikë nga mjekët

Nuk është edhe ashtu! Duhet të dhemb paksa, por nëqoftëse i afroheni butësisht fëmijës dhe ngadalë injektoni përmbajtjen e vaksinës, dhimbja do të jetë më e matur dhe e shkurtë. Nëse dhimbja shkaktohet në masë të madhe ka gjasa për shkak të muskujve të tkurrur.

Një dozë e vaksinës është e mjaftueshme për të gjithë

Kjo nuk vlen edhe për ata që janë vaksinuar për herë të parë!

Rivaksinimi (doza e dytë) jepet një muaj pas shpimit të parë. Çdo vit më pas, jepet vetëm një dozë. Rivaksinimi siguron dhe vërteton mbrojtjen që doza e parë ka filluar të funksionojë.

Komplikimet janë të shpeshta dhe të rrezikshme – kështuqë nuk do të vaksinohem

Komplikimet janë të mundshme, por janë shumë të rralla dhe të lehta!

Është e rëndësishme që fëmija të jetë i shëndetshëm para se të vaksinohet – atëherë ndodhin më pak komplikime. Por, do të ishte mirë që të kontrolloni fëmijën në pediatër para vaksinimit.

Ka gjasa të ndodhin reagime të lehta në vendin ku është injektuar vaksina – skuqje dhe ënjtje, por kjo nuk kërkon ndonjë trajtim. Një numër i vogël i fëmijëve mund të kenë rrjedhje hundësh, kollë të butë që shoqërohet me temperaturë, por kjo zgjat vetëm disa ditë dhe nuk ka nevojë për medikamente. Komplikimet më të rënda të gripit (kryesisht i referohen komplikimeve neurologjike), në të vërtetë janë shumë të rralla.

Janë të mundshme reaksionet alergjike ndaj një vaksine, por kjo ndodhë pothuajse gjithmonë tek fëmijët që janë alergjikë në vezë.

Vaksina kundër gripit "standard" mbron edhe nga virusi aktual H1N1

Për fat të keq, kjo vaksinë nuk e mbron këtë!

Virusi H1N1 me të vërtetë është i veçantë dhe vaksina standarde nuk mund të mbrojë kundër këtij virusi.

Nuk ka asnjë mënyrë për t'iu shmangur shpimit të vaksinimit, kjo është e vetmja mënyrë e vaksinimit!

Nuk është kështu!

Ka disa vite që përdoret vaksinimi që jepet përmes hundës. Kjo lloj vaksine është e shtrenjtë por edhe shumë më e rehatshme se sa shpimi klasik me gjilpërë, dhe është njëlloj efektive si vaksinimi standard.

Për fat të keq, tek ne ende nuk është e përhapur kjo, megjithëse interesi do të ishte shumë i madh për këtë lloj mënyrë të padhimbshme kundër gripit.

Shpresojmë se kemi arritur sadopak të thyejmë keqkuptimet më të zakonshme në lidhje me vaksinën kundër gripit. Prandaj, ju sugjerojmë që të merrni në kosnideratë vaksinimin për të gjithë familjen.

Gjithnjë e më shumë pediatrët janë kundër vaksinimit

Për fat të mirë kjo nuk është e vërtetë!

Pavarsisht 'lobimit antivaksinë', janë shumë të paktë pediatrët që nuk i pranojnë rekomandimet zyrtare të Organizatës Botërore të Shëndetësisë!

Nuk ka asnjë shpjegim të arsyeshëm për ata që janë kundër vaksinimit dhe edukimi gjithnjë e më i mirë dalëngadalë po ndryshon mendjen e skeptikëve në luftën kundër vaksinimit./femra.net/

Der Beitrag Vaksinimi kundër gripit – Të vërtetat dhe keqkuptimet! erschien zuerst auf femra.net.

Rruga e rënies në dashuri drejt dashurisë së vërtetë

Posted: 28 Sep 2016 01:27 AM PDT

dashuri-dashurise-drejt-femer-mashkull

Mos u tërhiqni nga dashuria kur zbuloni të metat dhe dobësitë e partnerit tuaj – kur e kuptojmë se i dashuri ynë nuk është Zot, fillojmë vërtetë ta duam njeriun

Pranimi i diversitetit

Recidivizmi është një term që do të thotë ose flet për ata njerëz që kthehen në sjelljen e vjetër asociale apo kriminale. Megjithatë, pak kur mendojmë se ky koncept mund të zbatohet në një kuptim më të butë në situata që përsëriten në marrëdhënie. Sjellje të shpeshta të këqija të cilat përsëriten nga lidhja në lidhje pothuajse janë rregull e çdo lidhje.

Për shembull, Ana, pas grindjes shkon nga një lidhje te lidhje tjetër. Gjatë konsultimit i përshkruan situatat dhe fjalët identike të cilat janë, pa marrë parasysh për cilin partner bëhet fjalë, gjithmonë të njëjta. Kur dy partnerë në konsultim flasin për problemin, sikur secili flet të vërtetën e tij, dhe kjo për të është e vërteta, sepse e përjeton nga albumi i tij i të dhënave nga përvoja, pikëpamjet dhe përjetimet, por njëkohësisht, dashuria fillon kur të dy fillojnë ta pranojnë diversitetin.

Nuk më dashuron, ne jemi dy botë

Për jyotish themi se bëhet fjalë për planetet që bartin sjellje të natyrshme çdo planeti dhe shtëpie në të cilën ndodhen. Partneri juaj ka rradhitje të ndryshme të planeteve, dhe kjo do të thotë se edhe mendon ndryshe nga ju, në mënyrën e tij të veçantë, në varësi të asaj se çka ka sjellë në këtë jetë. Pushojmë të dashurojmë në momentin kur dikush ka mendim ndryshe nga ne dhe atëherë nxjerrim shpatën e intelektit e cila shkëput lidhjen dhe themi: Nuk më dashuron, ne jemi plotësisht dy karaktere të ndryshme.

Kur dëgjojmë të vërtetën është traumë për egon, sepse dashuria shfuqizon egon, kurse egoja për shkak të së vërtetës ndihet e sulmuar dhe më mirë e shkëput lidhjen. Nëse shikojmë më mirë se ç'do të thotë mendim ndryshe në lidhje, dmth çka ndjejmë në atë moment, atëherë është kjo: Më duhet të mbrohem të mos zhduket egoja ime, thellë mendoj se egoja është një fantazi, vetëm egon mund ta shpëtoj nëse të ndëshkoj me ndërprerje të lidhjes apo me poshtërim sepse po ma kujton se mendimet e mia në fakt janë mendime të shumë njerëzve dhe se i frigohem ballafaqimit me dashurinë dhe të të pranoj si qenie.

Çifti i cili ka arritur ta tejkalojë këtë problem ka ardhur deri te dashuria e pjekur dhe pranimi, por shumica kërkojnë që partneri të krenohet me egon dhe veprimin e tij, kurse çdo ego ka pak kohë për personin tjetër, sepse është i preokupuar me ekzaltimin e tij. Këshilltarët e jyotish shumë më herët e dinin se njerëzit janë të lidhur me mendimet e tyre, se nuk dëshirojnë të ndryshojnë, dhe që atëherë ekziston metoda e përputhshmërisë (kompatibilitetit) të çifteve e cila i dakordëson njerëzit drejtë mendimeve të ngjashme.

Koha në të cilën më së shumti flitet për dashurinë kurse dashurohet më së paku

Megjithatë, në Perëndim gjejmë gjithnjë e më shumë çifte, të cilët edhe pse përshtaten, duan diçka më shumë. Ndodhemi në një periudhë paradoksale në të cilën më së shumti flitet për dashurinë, por në fakt janë mashtrimet dhe marrëdhëniet jo të obligueshme rregull. Përkundër të gjitha lirive, njerëzit sot janë të frustruar, sepse mund të mbajnë mend vetëm numrin e lidhjeve të dështuara, ku pa marrë parasysh se çfarë, vazhdimisht kthehen në modelet e vjetra të sjelljes, në të cilët më lehtë ndjekin formën e keqe dhe i lënë partnerët.

Dikush mund të thotë se ky është një parashikim i zi, por mjeku do të thoshte se pa një diagnozë nuk mund ta shërojmë sëmundjen. Në traditën indiane, partneri është Perëndia yt, apo Atman, ku problemi paraqet ndeshjen me pjesën e errët të Perëndisë apo vetes që duhet vetëdijësuar. Në Perëndim, martesa është një fenomen sekular i lirë në pikëpamjen mistike dhe shpirtërore. Sot, vështirë dikush mendon se martesa është mekanizëm për vetë-zhvillim. Martesa është në fakt një proces psikoanalitik.

Kur ndodh dashuria

Të dashurosh partnerin është mundësi e madhe e vetënjohjes. Njohja e martesës mistike në të cilën mashkulli lidhet me Anima-n e tij apo anën femërore përmes gruas së tij, kurse gruaja lidhet me Animus-in e saj i cili është i projektuar në partner të dukshëm është parim sipas të cilit funksionon lidhja e orientuar drejtë qëllimit – vetënjohjes. Të dashuruarit është një mundësi e njohjes me vetëveten, dhe nëse nuk e kemi këtë qasje, nëse nuk kemi dëshirën e vërtetë të punojmë për marrëdhënien, vështirë mund ta kuptojmë dhe dashurojmë partnerin tonë në këto baza.

Dashuria është proces i vërtetë i të dashuruarit, ndërsa ajo që në marrëdhëniet e partnerëve sot njerëzit dëshirojnë është vetëm projektim i keq i asaj që dëshirojmë të jemi, dhe më së paku dashuri. Marrëdhënia është kthim në formën në të cilën dashurohemi në imazhin hyjnorë të Anim-as apo Animus-it, partnerit ideal, kurse shkëputja e lidhjes është njoftim se partneri nuk është Perëndi, por një qenie që ka të meta, dobësi dhe paaftësi për të notuar në oqeanin e quajtur jetë. Nëse e keni lexuar me kujdes ungjillin, atëherë do të kuptoni – dashuria ndodh pikërisht kur i doni të metat dhe dobësitë e dikujt tjetër, sepse atëherë filloni ta dashuroni njeriun./femra.net/

 

Der Beitrag Rruga e rënies në dashuri drejt dashurisë së vërtetë erschien zuerst auf femra.net.

30 gjërat për të cilat do të pendoheni më vonë gjatë jetës

Posted: 28 Sep 2016 01:13 AM PDT

gjerat-do-pendoheni-vone-jete

Disa njerëz harrojnë të jetojnë jetën e tyre në kohën prezente apo ti shijojnë momentet e pranishme, saqë mënjanojnë ëndrrat e tyre për një kohë më të mirë në të ardhmen, ose konsiderojnë si prioritet lumturin ë etë tjerëve.

Megjithatë, këto qëndrime ju bëjnë që më vonë gjatë jetës të pendoheni. Ky artikull do të ju rikujtojë që të jetoni të tashmen dhe të shmangni gjërat që mund të pëndoheni më vonë në jetë.

Ja 30 gjërat që shumica e njerëzve pendohen pasi të arrijnë moshë të vjetër:

1. Të frikësohen për të bërë gjëra

Të tejkaloni frikën dhe të përballeni me to është njëra nga gjërat më të rëndësishme që ne e kuptojmë me plakjen tonë. Kështuqë, mos u trembni, ndjekni ëndrrat tuaja dhe padyshim do të bëheni një person i fortë!

2. Të mos i kushtoni kohë të mësuarit në shkollë

Shumë njerëz pendohen shumë me kalimin e kohës pse nuk i kanë kushtuar shumë kohë të mësuarit, kur ata ishin në fakt studentë, pasi kjo mund të ndikojë në mënyrë dramatike më vonë në karrierë, statusin social dhe të ardhurat në jetë.

3. Të mos ndjekni këshillat e prindërve

Të gjithë fëmijët pasi të rriten e kuptojnë se prindërit e tyre, në fakt, iu kanë dhënë këshilla fantastike, të cilëve do t'iu kishin ndihmuar shumë, natyrisht nëse do t'i kishin dëgjuar fjalët e tyre.

4. Të mos udhëtoni kur e keni mundësinë

Ne rritemi duke menduar për vendet që duam ti vizitojmë në jetë, aventurat që duam ti përjetojmë dhe në fund fare ndjekim rutinën e përditshme dhe harrojmë për gjithçka. Jeta bëhet e vështirë me kalimin e kohës, familja bëhet prioritet, kështuqë përfitoni nga çdo mundësi për të udhëtuar!

5. Të humbni mundësinë t'i pyetni gjyshërit sa janë ende gjallë, për përgjigje të ndryshme nga jeta

Duhet të kënaqeni çdo moment të vetëm me gjyshërit tuaj, derisa janë ende gjallë. Njerëzit zakonisht mbajnë mend diturinë e gjyshërve të tyre pasi të jenë larguar tashmë nga bota.

6. Të mos kaloni kohë të mjaftueshme me personat e dashur

Koha është me afat mbarues, andaj sigurohuni që të kaloni sa më shumë kohë me të dashurit tuaj, bëjini momentet më të vlefshme të jetës suaj.

7. Të mos ndërpreni ndonjë punë të tmerrshme

Shumica e njerëzve detyrohen të mbajnë punën që nuk i sjell kënaqësi vetëm për shkak se ajo i siguron të ardhura të mjaftueshme për të paguar faturat. Megjithatë, negativiteti dhe stresi që krijohet në ju mund të përkeqësojë mënyrën e jetës suaj, kështuqë përpiquni të gjeni ndonjë ambient punues ku ju do të ndjeheni të lumtur për të punuar.

8. Të mos mësoni ndonjë gjuhë tjetër

Nuk jeni i moshuar që të filloni të mësoni ndonjë gjuhë tjetër. Kjo aftësi mund të ju hapë perspektiva të reja për jetën, dhe shumica e njerëzve pendohen gjatë jetës pse nuk kanë mësuar ndonjë gjuhë.

9. Të mos luftoni për veten

Gjithmonë duhet të luftoni për vetveten dhe bindjet tuaja.

10. Ta lejoni veten të përcaktoheni nga pritshmëritë kulturore

Mos ndryshoni kurrë planet apo vizionet tuaja për shkak të pritshmërive kulturore!

11. Të largoheni nga gjërat e papërfunduara

Kurrë nuk duhet të largoheni nga gjërat e papërfunduara. Vendosni se çfarë dëshironi në jetë, filloni të luftoni për ato synime dhe tentoni të shkoni deri në fund.

12. Mbajtja e zilisë, sidomos me personat e dashur

Nuk ia vlen aspak të mbani inatin, sidomos me personat më të dashur.

13. Të mos mësoni të gatuani të paktën një ushqim të shijshëm

Ushqimi është një aspekt thelbësor i të gjitha kulturave, kështuqë së paku mundohuni të mësoni të gatuani së paku një vakt të shijshëm gjatë jetës, për ndonjë aheng, festë apo event të rëndësishëm.

14. Të shpenzoni kot tërë kohën e rinisë suaj

Mos e anashkaloni kohën për të bërë gjëra në jetë, sepse më vonë do të pendoheni që i keni humbur vitet më të mira të jetës suaj në gëjra të parëndësishme.

15. Të rrefuzoni të pranoni ndryshimin e miqve tuaj

Koha kalon, njerëzit ndryshojnë dhe kështu edhe sjellja e tyre, andaj mos u mundoni ti gjykoni ato, lërini të kenë drejtimin e tyre në jetë, kjo është mëse normale.

16. Të punoni shumë

Shumica e njerëzve punojnë aq shumë saqë nuk kanë kohë të mjaftueshme të kalojnë me familjen dhe miqtë e tyre. Ndani kohë për gjithçka dhe menaxhoni prioritetet tuaja.

17. Të mos jeni mirënjohës

Vetëm kur të plakeni do të kuptoni me keqardhje për gjërat që nuk keni qenë mirënjohës gjatë jetës.

18. Të mos jeni fizikisht aktiv

Njerëzit pendohen për mosaktivitetin e tyre fizik gjatë rinisë, sepse vetëm në pleqëri shohin se çfarë përfitime kishin mundur ti sigurojnë trupit të tyre.

19. Asnjëherë të mos tregoni talentin tuaj para të tjerëve

Shpesh herë njerëzit pendohen pse nuk kanë mundur ta shprehin talentin e tyre para të tjerëve.

20. Ta lejoni veten të përcaktoheni në bazë të rolit gjinor

Ju duhet të luftoni për të drejtat tuaja dhe mos të lejoni që të përcaktoheni nga roli gjinor.

21.Asnjëherë të mos ndërmerrni ndonjë rrezik të madh

Sidomos në dashuri mos hezitoni të rrezikoni, kjo është e vetmja mënyrë të ndiheni i përmbushur.

22. Të shqetësoheni aq shumë se çfarë mendojnë njerëzit tjerë

Mos e ngarkoni mendjen se çfarë mendojnë tjerët për ju, sepse me kohë do të pendoheni për këtë.

23. Të mos merrni pjesë në ndonjë akt vullnetar

Të jeni në gjendje të ndihmoni të tjerët është gjëja më e vlefshme që mund të bëni.

24. Të mbështetni ëndrrat e të tjerëve

Do të arrini kënaqësi të pafundme duke arritur ti ndihmoni të tjerët në realizimin e ëndrrave të tyre.

25. Të mos lëvizni shpejtë

Duhet të qëndroni pozitiv dhe të lëvizni shpejtë në mënyrë që mos të humbisni gjërat në jetë.

26. Të mos luani me fëmijët tuaj

Fëmijët tuaj do të rriten shumë shpejtë dhe do të pendoheni një ditë pse nuk keni kaluar mjaftueshëm kohë duke iu përkushtuar atyre.

27. Të humbni shansin për të takuar muzicientët tuaj të preferuar

Ju mund të mos keni tjetër mundësi për t'i takuar ndonjëherë tjetër, andaj mos humbisni shansin që ju vjen në jetë.

28. Të mos ndaloni së shijuari momentin e pranishëm

Mos bëni fotografi gjatë gjithë kohës, por gëzojuni momentit dhe më lehtë do ta memorizoni atë.

29. Të mos krijoni shumë kontakte dhe rrjet social

Kur jemi të rinj nuk e kuptojmë këtë, por me kalimin e kohës bëhemi të vetëdijshëm se sa të nevojshme janë kontaktet me njerëz për të krijuar rreth shoqëror.

30. Të mos rrëmbeni vëmendjen me ndonjë truk të mahnitshëm

Nëqoftëse arrini të mësoni disa truqe interesante, ju gjithmonë do të mund të rrëmbeni vëmendjen e njerëzve./femra.net/

 

Der Beitrag 30 gjërat për të cilat do të pendoheni më vonë gjatë jetës erschien zuerst auf femra.net.

Çofte me patate në furrë

Posted: 28 Sep 2016 12:25 AM PDT

cofte-patate-furre

Përbërësit

500 gr mish i bluar
2 qepë
2 thelbinjë hudhër
1 vezë
Luge prezle
Krip, piper i zi, spec i bluar i kuq
6-7 patate
2 speca
2-3 luge vaj
4-5 luge Salce domate
Sipas shijes edhe pak Krip, vegete

Hapat

1. Perzijme mishin e bluar me qepen e blaur ose te grire sa me imet qe eshte e mundur.

2. Shtojme melmesat si kripen,piperin vegeten.

3. Perzijme,shtojme dhe prezelt dhe vezen.

4. Masen e perziejme mire dhe leme ne frogorifer per 30 minuta.

5. Pastaj nga mishi I bluar formojme topth-cyfte te vogla te cilat pak I shtypim ne mes.

6. Patatet I qerojme grojme ne fleteza,kriposim me krip dhe vegete dhe raddhisim ne tave te lyer per pjekje nga 2-3 fleta patate,nje cyfte,prap 2-3 fleteza patate nje cyfte derisa te mbaroje e tere permbajtja.nderkoheqesim ngapak spec ate grira dhe ose rrathe qepe te grira.

7. Pastaj salcen e domates e perziejme me pak uje dhe qesim persiper patateve dhe cyfteve.

 

Burim: kuzhinashqiptare

Der Beitrag Çofte me patate në furrë erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit