Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Shqiptarët, shumë zëra e stile potenciale për Eurovizionin e vitit tjetër” plus 4 more femra.net

loading...

“Shqiptarët, shumë zëra e stile potenciale për Eurovizionin e vitit tjetër” plus 4 more femra.net


Shqiptarët, shumë zëra e stile potenciale për Eurovizionin e vitit tjetër

Posted: 23 Sep 2016 05:42 AM PDT

kenge-kengetaret-eurovizion-parqqitje-perfaqesonte
Kush do të mund ta përfaqësonte Shqipërinë në Eurovizionin e vitit 2017-të? Ja vetëm disa propozime, stile krejt të ndryshme nga njëra tjetra.

Ka plot këngëtarë shqiptarë që do të mund të ishin të denjë për një përfaqësim të Shqipërisë në Eurovizionin e vitit tjetër.

Shqipëria para dy ditësh e konfirmoi që do të jetë e pranishme në Ukrainë, ku mbahet edicioni i vitit tjetër i garës muzikore më të madhe në Evropë, ku konkurrojnë rreth 40-të shtete çdo vit, tash e gjashtë dekada.

Shembull, Elvana Gjata do të mund të ishte një përfaqësim goxha dinjitoz. Zëri i saj i veçantë, paraqitja gjithmonë në hap me trendet muzikore dhe një këngë pak e stilit Eurovizion do të ishin kombinimi perfekt për Elvanën në Eurovizion.

Kur flasim për zërat mashkullorë, Alban Skenderaj është absolut. Ai njëherë ishte shumë gati përfaqësimit në Eurovizion. Një ndër baladat e tij do të ishte gjetje ideale për ta valëvitur flamurin shqiptar në një skenë të garës ku çdo detaj ka rëndësi dhe merr pikë.

Nuk e dimë nëse Rona Nishliu e ka menduar ndonjëherë rikthimin në Eurovizion, por me punë e mund ajo do të mund të bënte krenarë të gjithë shqiptarët kudo nëse do të rikthehej në festival me një tjetër kryevepër muzikore.

Pse ta lëmë jashtë kësaj liste Era Istrefin? Ajo tanimë është e njohur kudo nëpër Evropë dhe Eurovizioni shpesh toleron një "BonBon" për këngë fituese.

era-istrefi

Besa Kokëdhima ka fituar disa festivale në Shqipëri. Për ata që e shohin Eurovizionin dhe e kanë studiuar si festival, këngët e saj mund shumë lehtë të përkthehen në anglisht e të përshtaten për këtë garë muzikore.

besa-2

Flaka Krelani është ndër ato vokale që sigurt do ta dridhte Evropën. Edhe Flakën e lamë për pak jashtë Eurovizionit, por asnjëherë nuk është vonë për të provuar këtë skenë e cila të jep mundësi e të shton famën. Flaka e ka stilin, zërin dhe projektet e reja veç sa e bëjnë më aktuale atë.

 

Burim: kultplus

Der Beitrag Shqiptarët, shumë zëra e stile potenciale për Eurovizionin e vitit tjetër erschien zuerst auf femra.net.

Gjashtë truke të stilistëve që ju bëjnë të dukeni më të gjata (shtatlartë)

Posted: 23 Sep 2016 02:23 AM PDT

veshje-dukjeni-gjata-shtatlarta

Nuk ka femër që nuk dëshiron të duket me stil, por për fat të keq, jo të gjitha tendencat e modës përshtaten me të gjitha llojet e lartësive dhe figurave trupore. Kjo është arsyeja pse, kur një femreje që vesh rroba me stil duket sikur iu janë përshtatur fiks për atë, ndërsa po të njejtat rroba nëse i vishen ndonjë lloj femre tjetër, mund të ngjajë më e shkurtë dhe me aksesorë apo çizme të padëshirueshme.

Bright Side do të ju ndihmojë si të shmangni përleshjet e tilla. Më poshtë po ju paraqesim 6 mënyra të thjeshta që të dukeni më shtatlartë dhe të dobëta.

1. Zgjedhni këpucët dhe aksesorët e duhur

Mënyra më e lehtë të dukeni më e gjatë është të vishni këpucë me take të larta. Ngjyra e këpuceve është poashtu e një rëndësie të madhe: çfarëdolloj këpuce me ngjyrë neutrale do t'i bëjë këmbët tuaja të duken më të gjata, ndërsa këpucët e zeza, sidomos ato me lidhëse deri lartë, bëjnë që këmbët tuaja të duken më të shkurtra.

6395960-image_2-1472753963-1000-575b78d6cb-1-1472835919


2. Keni kujdes me printimet me vija

Nga ky shembull, ju mund të shihni se nuk duhet të vishni rroba të tilla me printime pa e menduar mirë kombinimin. Vijat horizontale shtojnë volumin, ndërsa kombinimi i gabuar me këtë lloj printi në një fund me gajtësi deri në gjunj, ju bën të dukeni më e shkurtër.

6396010-image_3-1472813289-0-1472825207-1472825794-1000-2650073a45-1-1472835919


3. Zgjedhni xhinse dhe çanta sipas lartësisë suaj

Nëse jeni shtatshkurtë dhe vishni xhinse të shkurta, do të dukeni edhe më e shkurtë. Kombinoni xhinset e tilla me këpucë me take të larta dhe maicë me prerje të shkurtë. Xhinset me gjatësi deri në bel mund të ju bëjnë të dukeni më e gjatë. Theksimi i linjave vertikale do të shtojë edhe më shumë efektin.

Kushtoni rëndësi edhe madhësisë së çantës suaj. Zgjidhja më e mirë për femrat shtatshkurta është një çantë me madhësi dhe gjërësi të vogël.

6396060-image_4-1472753904-1000-2650073a45-1-1472835919


4. Provoni pantallona Palazzo

Këto lloj pantallonash janë një mënyrë e mrekullueshme për të fshehur taket e larta ose këpucët me platformë dhe i bëjnë këmbët tuaja të duken më të gjatë, duke ju dhënë kështu imazhin e një femre shtatlartë. Provoni të zgjedhni nuanca të lehta dhe vetëm me një ngjyrë. Pantallona të tilla me veshje të ngushtë dhe të shkurtë në pjesën e sipërme ju bëjnë të dukeni më e gjatë dhe është një truk që vërtetë funksionon.

6395910-image_5-1472753869-1000-2650073a45-1-1472835919


5. Mos i anashkaloni fundet e ngushta në formë lapsi

Kët lloje të fundeve duhet të theksohen në mënyrë të veçantë, ky model ju bën të dukeni më e gjatë dhe shtatlartë. Kombinoni fundin me një ëmishë apo bluzë të ngushtë duke e vënë nën fund, e jo sipër fundit sepse kështu do të ndikojë të dukeni më e shkurtë.

6395860-image_6-1472753828-1000-575b78d6cb-1-1472835919


6. Vishni në mënyrë të duhur fustanet me model këmisheje

Një fustan i tillë ka një dizajn interesant dhe i përshtatet pothuajse çdo lloj figure. Megjithatë femrat e shkurta mund ta kenë paksa problem këtë model sepse ky është i paraparë për ato më shtatlarta. Që ti jepni pak më shumë volum belit tuaj, thjeshtë lidhni një rrip në mes dhe rrotulloni mëngët sipër. Ky model shkon më mirë nëse ka vetëm një ngjyrë./femra.net/

6395810-image_7-1472753786-1000-575b78d6cb-1-1472835919


 

 

Der Beitrag Gjashtë truke të stilistëve që ju bëjnë të dukeni më të gjata (shtatlartë) erschien zuerst auf femra.net.

Femrat betohen në këtë ndjenjë të papërshkrueshme gjatë seksit

Posted: 23 Sep 2016 02:00 AM PDT

femrat-seks-seksi-ndjenje-papershkruar-gjate-seksit-

Femrat betohen në këtë ndjenjë të papërshkrueshme gjatë seksit, ndërsa secili mashkull do të dëshironte ta përjetojë këtë!

Orgazma femërore është një temë që vazhdimisht na intrigon – jo vetëm femrat por edhe gjininë më të fortë, por edhe seksologët dhe shkencëtarët. Meqenëse orgazma nuk mund të arrihet rregullisht, kjo nënkupton se është e kufizuar, nga e cila paraprijnë dhe varen edhe shumë mistere tjera që vështirë se mund të marrim përgjigje të saktë. Por, le t'i kthehemi tani ejakulimit apo orgazmës femërore!

Po pra, ekziston një gjë e tillë! Orgazma femërore e shoqëruar me ejakulim njihet si "squirting", ku edhe nga këndvështrimi mashkullor paraqet një përvojë të çmuar. Emri rrjedh nga fjala angleze 'squirt' që do të thotë lumë.

Tani veçmë e keni kuptuar – kjo është orgazmë gjatë së cilës ju lëshoni lëngje, ngjashëm sikur me ejakulimin e meshkujve.

Ekspertët janë dakord se secila femër mund ta përjetojë këtë, por në praktikë kjo është vlerësuar si një "punë mjaft e vështirë" për t'u arritur. Të pakta janë femrat që kanë përjetuar këtë ndjenjë dhe për këtë nevoitet relaksim i madh, ti jepeni plotësisht partnerit tuaj.

'Squirting' apo ejakulimi femëror njihet edhe si "dush i artë" sipas fjalorit në zhargon, por ju duhet të dini se kjo rrjedhje del nga uretra, ashtu sikur edhe urina, por që bëhet fjalë për dy lloje të ndryshme të lëngjeve. Gjithashtu, këto paraqesin edhe dy ndjenja krejtsisht të ndryshme.

Që të arrini deri te ejakulimi "squirting", ekzistojnë dy gjëra të vogla që duhet ti kuptoni:

  • Mënyra më e mirë është që partneri juaj të stimulojë me gishta pikën G
  • Është e nevojshme që femra të jetë plotësisht e relaksuar, në mënyrë që të arrijë ejakulimin.

Është i mundshëm ejakulimi edhe gjatë penetrimit, por më së shumti gjasat e arritjes së derdhjes janë me stimulimin e klitorisit dhe pikës G.

Femra duhet të jetë çmendurisht e eksituar nëse dëshiron një orgazmë të tillë, por roli më i rëndësishëm i takon mashkullit. Më së miri është që partneri juaj të vendosë dy-tri gishtërinj në vaginë dhe me majat e gishtërinjve të lëvizë lart duke kërkuar pikën G dhe ata e dinë nëse është rruga e duhur kur prekin diçka në formë të topthave. Është e nevojshme që vazhdimisht të stimuloni pikërisht këtë pikë G duke kaluar majat e gishtërinjve, por mos u bëni dorështrënguar!

Tregoni partnerit dëshirat tuaja dhe çfarë nevoje të ju plotësojë, kur ju ndodheni në prag të arritjes së kulminacionit!/femra.net/

 

Der Beitrag Femrat betohen në këtë ndjenjë të papërshkrueshme gjatë seksit erschien zuerst auf femra.net.

Si të ndryshoni sjelljen e keqe të fëmijës suaj për vetëm një javë

Posted: 23 Sep 2016 12:56 AM PDT

ndryshoni-sjlljen-keq-femijeve-permiresoni

Një nënë ka eksperimentuar me 5 lloje të strategjive të ndryshme disiplinore – dhe ja çfarë ndodhi.

Fëmijët sillen keq nganjëherë – ky është një fakt i pakontestueshëm. Por, nëqoftëse ju duket se bota është përmbysur në ju nga sjellja e padurueshme e fëmijës suaj, atëherë është koha për një ndryshim.

Jacqueline Burt, një nënë e një vajze 9 vjeçare dhe djali 4 vjeçar, është ndjerë e ngarkuar tejmase emocionalisht nga sjellja e keqe dhe grindjet e përditshme duke shkakuar trauma, kështuqë ajo vendosi t'i japë fund kësaj çmendurie dhe ja si e shpjegoi në esenë e saj për Parents.com.

"Fëmijët e mi dhe tendencat e tyre për të më shqetësuar me sjelljen e tyre më kanë shkatërruar", ka shkruar ajo. Ajo e kuptoi se për të ndryshuar sjelljen e fëmijëve të saj, ajo duhet të ndryshojë edhe sjelljet e saj poashtu. Jacqueline u konsultua me ekspertë më të mirë prindërorë për këshilla disiplinore ku edhe i testoi ata për një javë. Këtu po ju paraqesim disa nga metodat që kjo nënë i pa si të dobishme, kur fëmijët e saj ishin jashtë kontrollit.

1. Mos e shprehni reagimin. Gabimi më i madh i prindërve që bëjnë është se i përgjigjen fëmijës me sjellje jo të mirë, sepse vëmendja negative është e vetmja alternativë për ta qetësuar. Ndryshimi që Jacqueline bëri ishte të mos i përgjigjej fëmijës së saj, dhe brenda pak minutash fëmija e pa që nuk e ka vëmendjen që ai kërkonte dhe u qetësua. Kriza u shmang mënjëherë!

2. Bëhuni optimistë. Në vend që ta qortojë kur djali i saj u ankua për një problem, ajo e inkurajoi në zgjidhje të problemit, duke përdorur ton pozitiv se ai është në gjendje për ta tejkaluar këtë. Kur ta etiketoni fëmijën tuaj për diçka, sigurohuni që të jetë sa më pozitive sepse e lëndoni egon e tij.

3. Rregulloni tonin e të folurit dhe bëhuni një shembull. Nëse fëmijët tuaj ankohen dhe janë të irrituar, ju duhet t'u tregoni atyre rrugën e drejtë për veprim. Kur fëmijët e saj vonoheshin për shkollë, ajo ua përkujtoi me qetësi se duhet të ikin më shpejtë për të arritur në kohë, në vend se ti bezdis ata si ajo bënte vazhdimisht. Ajo vuri re këtë ndryshim të qëndrimit të saj, madje vajza e saj arriti të kuptojë ndryshimin e qortimit duke e përgëzuar nënën se ashtu duhet vepruar.

4. Kuptoni dhe pranoni ndjenjat e fëmijës suaj kur ata sillen keq. Kur ju arrini të shpjegoni se ju e kuptoni pse ka vepruar diçka të gabuar fëmija, ata kanë më shumë gjasa të ndihen të mirëkuptuar dhe t'ju përgjigjen në mënyrë pozitive. Kjo është arsyeja që duhet ti kuptoni ata dhe t'u jepni këshilla të mira apo t'ua sqaroni pasojat.

5. Jini në përputhje me rregullat. Fëmijët kanë më shumë gjasa të sillen mirë nëse e dinë se pas sjelljes së keqe pëson dënimi. Ju duhet të jeni në përputhje me pritshmëritë tuaja, të jeni të vendosur, dhe ta shmangni nevrikosjen apo anën emocionale. Ajo pohoi se kishte zgjedhur një moto për t'ia thënë djalit të saj sa herë që ai sillej keq, dhe e pranoi se ai mërzitej pa masë me këtë lloj taktike, por kjo nuk ka rëndësi pasi ai ishte në gjendje të dallojë qëndrimin e tij të keq si dhe ta ndryshojë atë./femra.net/

Der Beitrag Si të ndryshoni sjelljen e keqe të fëmijës suaj për vetëm një javë erschien zuerst auf femra.net.

2 simptomat e rëndësishme të kancerit ovarian që nuk duhet të injorohen

Posted: 23 Sep 2016 12:32 AM PDT

kanceri-ovarian-kujdes-simptomat-nuk-duhet-injoruar

Natën e së martës, Tony Stewart njoftoi në Instagram se kishte humbur të fejuarën e tij nga lufta me kancerin ovarian, vetëm dy muaj pasi u diagnostikua me këtë sëmundje.

"Ti ke zemrën më të madhe që kam parë ndonjëherë në jetën time dhe të premtoj se do të jetosh gjithmonë në mua, tek familja dhe çdo shpirt që ke prekur", kishte shkruar Stewart në një postim emocional drejtuar të fejuarës së tij, Brittany Burns. "çdo ditë të jetës tënde ti ke luftuar rreptë me këtë sëmundje dhe unë e di mirë këtë, dhe do të nderojmë e tërë familja për personin e mrekullushëm që ke qenë", këto janë fjalët e tij ngushëlluese për tragjedinë e madhe.

Burns ishte vetëm 26 vjeçe kur ajo vdiq, thuhet nga një formë e rrallë e kancerit.

Shoqata amerikane e kancerit vlerëson se më shumë se 21.000 raste të reja të kancerit ovarian janë diagnostikuar vitin e kaluar dhe më shumë se 14.000 femra kanë vdekur nga kjo sëmundje.

Por pyetja parashtrohet se sa e zakonshme është zhvillimi i kancerit ovarian në një moshë kaq të re? shumica e grave janë të moshuara, por ne shohim gjithnjë e më shumë femra të reja në moshë, thekson Lauren Streicher, profesor i obstetrikës dhe gjinekologjisë.

Gjenetika mund të luajë një rol, thekson Streicher gjë që ja pse është e rëndësishme të përcillni historinë familjare. Gjithashtu, femrat që bartin mutacione nga kanceri i gjirit kanë gjasa më shumë të kenë fituar edhe kancerin ovarian. Megjithatë, sipas Streicher thuhet se të gjitha këto përbëjnë vetëm 20% të rasteve.

Simptomat kryesore të kancerit ovarian nuk janë edhe aq specifike, duke e bërë të vështirë edhe diagnostikimin. Femrat duhet të kenë shumë kujdes në njohjen e trupit të tyre, identifikimin e problemeve shëndetësore dhe ti kushtojnë shumë rëndësi trupit në përgjithësi, në mënyrë që t'ia bëjnë më të qartë mjekut të tyre rreth ndryshimeve që mund t'i hasin.

Përderisa ekzistojnë shumë shenja të sëmundjes, Streicher thekson se vetëm dy në veçanti konsiderohen si më të rëndësishme: fryerja e barkut dhe urinimi më shpesh se zakonisht. Ky pranon se simptomat janë vërtetë të paqarta por që shkalla në të cilën ballafaqohet një grua ka rëndësi të madhe.

Nëse zgjoheni çdo ditë me ndjesinë e presionit në bark apo fryerjes si dhe urinim të shpeshtë, kjo është një shenjë që duhet ti kushtoni vëmendje. Ndoshta mund të jetë edhe asgjë, por shumica e grave me kancer ovarian kanë raportuar këto simptome.

Zbulimi i hershëm është shumë i rëndësishëm, thotë Cohn: mbijetesa e një gruaje me kancer ovarian të kufizuar në vezore (faza 1) është më i madh se 90%, ndërsa pasi të përhapet në zgavrën e barkut (faza 3) gjasat për të mbijetuar janë më pak se 40%.

Për fat të keq, nuk ka asnjë lloj testimi të hershëm për kancer ovarian, ja pse edhe zbulohet gjithmonë në faza të mëvonshme. Kjo nuk mund të zbulohet përmes Pap testit (që zbulon kancerin e qafës së mitrës).

Është e mundur ulja e rrezikut për kancer ovarian, dhe mënyra më e mirë është duke përdorur pilula kontraceptive, thotë Jason James, drejtor mjekësor në Miami. Ka të dhëna që tregojnë se duke përdorur pilula kontraceptive mund të ulen gjasat për zhvillimin e kancerit ovarian.

Duke mbajtur një dietë të shëndetshme dhe mirëmbajtje të peshës mund të dalloni nëse fryerja e barkut vjen si pasojë e peshës apo ndonjë problemi tjetër mjekësor, pohon Streicher.

Mbi të gjitha, dëgjoni trupin tuaj. Nëse jeni duke përjetuar presion të vazhdueshëm të barkut dhe urinim të shpeshtë, atëherë kontaktoni mjekun tuaj. Mos i injoroni simptomat dhe mos mendoni se kanceri ovarian godet vetëm gratë e moshuara./femra.net/

 

Der Beitrag 2 simptomat e rëndësishme të kancerit ovarian që nuk duhet të injorohen erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit