Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Drekë e shpejtë me patate dhe kungulleshka” plus 5 more femra.net

loading...

“Drekë e shpejtë me patate dhe kungulleshka” plus 5 more femra.net


Drekë e shpejtë me patate dhe kungulleshka

Posted: 17 Oct 2016 05:34 AM PDT

dreke-ushqim-pegatitje-kujdes-patate-kungulleshka

Përbërësit

1 kg patate
1 kg kungulleshka
500 gr djath i fresket
200 ml ajke per zierje
3 vezë
200 gr djathë kaçkavall të grirë
melmesa

Hapat

1. Patatet I qerojme dhe zijme ne uje te kripur.

2. Pastaj patatet gjysem te ziera I presim ne feta dhe shtojme ne tavne e lyer me vaj ose

margarin.

3. Kungulleshkat I pastrojme dhe grijme ne rende.

4. Me pas I perzijme ato me djathin e thermua,vezet e tundura dhe ajken(cilendo qe keni

perzgjedhur).masen e kriposim me melmesa sipas shijes duke shtuar krip,vegete,hudher

pluhur,dhe piper te zi.

5. Masen e qesim persiper shtreses me patate dhe fusim ne furre 200 grade per 20-25 minuta

dhe pas nxjerrim taven,shtojme kackavallin e grire ne rende.kthejm taven ne furre edhe per

10 minuta ose derisa te merr ngjyre te kuqrremt.

 

Burim: kuzhinashqiptare

Der Beitrag Drekë e shpejtë me patate dhe kungulleshka erschien zuerst auf femra.net.

Trendi më i ri i grimit – Shkëlqimi i lëkurës [Video]

Posted: 17 Oct 2016 02:54 AM PDT

Perfitimet shëndetësore të Biotines

Posted: 17 Oct 2016 01:32 AM PDT

vitamina-h-biotina-rendesia-shendetin

Çfarë është Biotin?

Poashtu i njohur si vitamina H, biotina është një nga vitaminat B kompleks që ndihmon trupin të konvertojë ushqimin në energji.

Fjala biotin rrjedh nga fjala e lashtë greke "biotos" që nënkupton "jetë" ose "ushqim". Vitamina B, veçanërisht biotin-i ndihmon në mirëmbajtjen e shëndetshme të lëkurës, flokëve, syve, mëlçisë dhe sistemit nervor. Biotin-i është gjithashtu një lëndë ushqyese e rëndësishme gjatë shtatzënisë pasi luan rol në rritjen embrionale.

Shumica e njerëzve marrin biotin përmes të ushqyerit nga një dietë e shëndetshme, por disa e marrin biotin-in për të rregulluar sheqerin në gjak, për të nxitur rritjen e flokëve të shëndetshme, lëkurën dhe thonjtë si dhe për të ndihmuar nënat shtatzëna për të pasur foshnja të shëndetshme. Kur është e mjaftueshme sasia e marrjes së biotin-it, ku mund ta merrni atë, dhe çfarë në të vërtetë mund të bëjë për ju?

Sasia e rekomanduar ditore

Rekomandohet doza ditore mes 30 dhe 100 mcg biotin për adoleshentët dhe të rriturit.

Për shkak se është i tretshëm në ujë, biotin-i do të largohet nga trupi juaj përmes urinimit. Përderisa shumica e njerëzve mund të përballojnë suplementet me biotin, disa të tjerë pohojnë efekte anësore si të përziera dhe probleme digjestive. Nuk ka simptome te njohura toksike lidhur me sasinë e tepruar të biotin-it.

Suplementet dhe Diabeti

Meqenëse disa studime tregojnë se njerëzit me diabet të tipit 2 kanë nivele të ulëta të biotin-it, suplementet mund të ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak. Hulumtimi deri më tani është konfliktuoz: disa studime tregojnë efekt gjatë kombinimit të biotin-it me krom, ndërsa studime të tjera jo.

Njerëzit që kanë varësi nga insulina e tipit 1, gjithashtu kanë probleme me rregullimin e nivelit të glukozës në gjak. Biotin-i ndihmon për të krijuar acidet yndyrore duke konvertuar glukozën, dhe ka evidencë se kjo mund të ndihmojë në uljen e sheqerit në gjak.

Lëkurë, flokë dhe thonj të shëndetshëm?

Mungesa e biotin-it është e rrallë. Por, meqenëse disa prej personave kanë mungësë të biotin-it shpesh shfaqin simptoma të rënies së flokëve apo skuqje të lëkurës, në të cilën mjekët dhe kompanitë sugjerojnë rritjen e sasisë apo dozës së rekomanduar.

Megjithatë, Instituti Ndërkombëtar i Shëndetit raporton se ka të dhëna të pamjaftueshme në mbështetjen e marrjes së suplementeve të rekomanduar.


Femra.net ju propozon Shampo BioKap® për Përforcimin e Flokëve,  formula e së cilës përmban fara të Olax Dissitiflora, Pemës Kineze (Melia Azedarach), Palmës Xhuxhe (Serenoa Repens) dhe Kungullit për të forcuar dhe mbrojtur flokët. Ekstraktet e Akileas, Sumbullajës (Humulus Lupulus), dhe Mëllaga kryejnë një veprim hidratues të kompletuar me një veprim rifreskues të veçantë të Mentolit dhe Vajrave esenciale të Rozmarinës* dhe Melaleuca Alternifolia*. Ekstraktet e Hithrës kanë efekt për normalizimin e sebumit mbi skalp. Formula është e pasuruar me xhel të Aloe Verës*, duke kryer një veprim mbrojtës ndaj skalpit.
Mënyra e përdorimit: Aplikoje në flokë të lagur, masazhoje dhe më pas shpërlaje.
*prej bujqësisë organike. Për më shumë informata, klikoni këtu…

bio-kap-shampo-organik


Zhvillimi i fetusit

Një studim i publikuar në Journal of Nutrition në vitin 2009 raporton se shumica e grave shtatzëna kanë mungesë të biotin-it dhe se këto gra me sasi të ulët kanë gjasa të kenë fëmijë me defekte apo të meta të ndryshme. Për të ndihmuar në promovimin e shëndetit të foshnjave, mjekët shpesh herë rekomandojnë suplementet me biotin, së bashku me acid folik gjatë shtatzënisë.

Burimet natyrale të biotin-it

Biotin-i gjithashtu mund të gjendet në një numër të madh të ushqimeve, duke përfshirë:

  • Të kuqen e vezës
  • Mishin e organeve (mëlçisë, veshkave)
  • Arra, bajame, kikirikë
  • Gjalpin e frutave arrore
  • Sojë dhe bishtajore tjera
  • Drithëra
  • Lulelakër
  • Banane
  • Këpurdha

Është ide e mirë që gjithmonë të konsumoni një dietë të ekuilibruar, të shëndetshme me ushqime të papërpunuara, për një shëndet sa më optimal!/femra.net/

 

 

 

Der Beitrag Perfitimet shëndetësore të Biotines erschien zuerst auf femra.net.

Linjat e fytyrës tregojnë problemet me veshkat, hormonet dhe mëlçisë

Posted: 17 Oct 2016 12:58 AM PDT

wer

Lëkura e pastër është shenja më e mirë që vërteton se keni një fytyrë të freskët,, të shëndetshme dhe plot shkëlqim.

Çështjet që ndërlidhen me lëkurën zakonisht kanë të bëjnë me probleme të caktuara shëndetësore. Përdorni vizatimin që përshkruan fytyrën dhe problemet shëndetësore që asocojnë me tiparet e fytyrës.

Vizatimi më poshtë lidhet me mjekësinë tradicionale kineze. Kjo asocon ndryshimet e lëkurës me gjendjen e trupit. Kjo është një mënyrë e mirë për të gjetur se çfarë është e gabuar me trupin tuaj si dhe për të gjetur origjinën e gjendjes suaj. Ju do të jeni në gjendje të njihni simptomat si dhe ta trajtoni gjendjen si duhet.

Në këtë artikull ne do të ju ndihmojmë të mësoni se si të lexoni shenjat në fytyrën tuaj dhe të kuptoni ndonjë problem të mundshëm shëndetësor:

Balli

Kjo ndërlidhet me mëlçinë dhe tëmthin. Balli është i lidhur me funksionin e sistemit nervor dhe traktit digjestiv. Çdo çështje e lëkurës mund të tregojë se ju jeni nën stres ose keni probleme me tretjen.

Trajtimi: shmangni ushqimet yndyrore, sheqerin si dhe produktet e përounuara. Hani shumë fruta dhe perime të pasura me fibra, në mënyrë që të rregulloni tretjen.

Angazhohuni me aktivitete për menaxhim të stresit si joga, vizualizim, mjekim, përmes të ushtruarit, duke luajtur muzikë etj.

Ana e majtë e zonës mes vetullave

Ndërlidhet me emocionet që ruhen në shpretkë.

Çdo linjë në këtë pjesë të fytyrës mund të tregojnë se ju keni emocione të pashprehura që ruhen në shpretkën tuaj.

Ana e djathtë e zonës mes vetullave

Ndërlidhet me emocionet që ruhen në mëlçi.

Shprehjet që bëni në fytyrën tuaj tregojnë gjendjen tuaj emocionale. Rrudhat në lëkurë tregojnë se ju mund të keni zemërim të pashprehur që fshihet në mëlçinë tuaj.

Trajtimi: përdorni metoda që ju ndihmojnë të pastroni mëlçinë tuaj, të tilla si joga, këshillimi si dhe të mbani një ditar për kanalizimin e emocioneve tuaja në mënyrë të duhur.

Kontrolloni konsumin e alkoholit në mënyrë që të shmangni ushqimin e yndyrshëm, pasi këto ushtrojnë presion shtesë mbi mëlçinë tuaj./femra.net/

 

Der Beitrag Linjat e fytyrës tregojnë problemet me veshkat, hormonet dhe mëlçisë erschien zuerst auf femra.net.

Mjekësia kineze: Shtypni këto pika në pëllëmbën e dorës që të keni lehtësim të mënjëhershëm të dhimbjeve!

Posted: 17 Oct 2016 12:48 AM PDT

mjeksi-kineze-kujdes-gisht-sheron-organ-lehteson-dhimbjet

Do të habiteni kur të mësoni se si mjekësia kineze vërteton se mund të arrini lehtësim të mënjëhershëm të dhimbjeve nëse shtypni disa pika të caktuara në pëllëmbë të dorës.

Prandaj, në bazë të këtyre besimeve, është një sistem i tërë i mjekësisë plotësuese e cila trajton çështje të ndryshme duke shtypur pika të veçanta gjatë frymëmarrjes së thellë dhe nxjerrjes së frymës.

Ja zonat ku duhet t'i prekni dhe trajtoni problemet tuaja shëndetësore:

Baza (mesi) i gishtit të madh

Ju mund të lehtësoni kollën, të zgjidhni funksionin e tiroides dhe të trajtoni çështjet e frymëmarrjes vetëm duke shtypur bazën e gishtit.

Gishti i madh

Shtypni gishtin e madh në mënyrë që të trajtoni depresionin, ankthin dhe çështjet që ndërlidhen me stomakun dhe shpretkës. Për më tepër, kjo mund të lehtësojë problemet e lëkurës, dhimbjet e kokës, stresin, tensionin.

Gishti tregues

Shtypni gishtin tregues për të zgjidhur problemet me fshikëzën e tëmthit dhe veshkat. Gjithashtu mund të trajtoni frikën, zhgënjimin dhe konfuzionin, dhimbjet e muskujve dhe shpinës.

Gishti i mesëm

Shtypni gishtin e mesëm për të inkurajuar funksionin e fshikëzës së tëmthit dhe mëlçisë. Gjithashtu, do të ju përmirësohet mënjëherë disponimi nëse jeni të inatosur dhe të irrituar. Kjo ndikon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe të pamurit si dhe zbut migrenën dhe dhimbjet menstruale.

Gishti i unazës

Shtypni gishtin e unazës për të përmirësuar funksionin e mushkërive dhe zorrës së trashë. Kjo gjithashtu ndikon në luftimin e negativitetit, ndihmon tretjen dhe problemet me frymëmarrjen.

Gishti i vogël

Shtypni gishtin e vogël që të lehtësoni dhimbjen në fyt, problemet me eshtrat si dhe stabilizimin e funksionit të zemrës. Kjo gjithashtu ndikon në përmirësimin e disponimit tuaj nëse ndjeheni të shqetësuar apo të brengosur.

Mesi i pëllëmbës së dorës

Ju mund të trajtoni problemet me tretjen dhe dhimbjen në zonën e stomakut duke shtypur këto pika të caktuara.

Pjesa dhjamore e pëllëmbës së dorës

Shtypni këtë pjesë të dorës që të keni ndikim në sistemin endokrin, çështjet kardiovaskulare si dhe duke optimizuar prodhimin e hormoneve.

Pamja e jashtme e pëllëmbës

Presioni i pikave nga ana e jashtme e pëllëmbës mund të rregullojë nivelet e sheqerit në gjak./femra.net/

 

 

 

Der Beitrag Mjekësia kineze: Shtypni këto pika në pëllëmbën e dorës që të keni lehtësim të mënjëhershëm të dhimbjeve! erschien zuerst auf femra.net.

Angelina dhe Brad raportojnë se beteja e kujdestarisë së fëmijëve mund të jetë brutale!

Posted: 17 Oct 2016 12:34 AM PDT

qwe

Brad Pitt dhe Angelina Jolie ndodhen para një beteje të ashpër divorci, por kjo nuk ka të bëjë me problemin e ndarjes së pronës apo të hollave. Raportohet se çifti kanë bërë një marrëveshje që do ta kenë më të lehtë të ndajnë shumën e tyre gjigande të parave. (njerëzit spekulojnë se shuma arrin 500 milion dollarë).

Thuhet se çifti i njohur kanë 12 prona të përbashkëta, por për fat të mirë, ata i kanë blerë para se të martoheshin apo edhe para se t'ia fillonin takimet e tyre. Brad zotëron 7 prona ndërsa Angelina vetëm dy prona dhe tri prej pronave janë blerë para se të martoheshin. Thuhet se marrëveshja e tyre e bën shumë më të lehtë ndarjen e pronës së tyre.

Natyrisht, shtëpitë e familjes janë spektakolare. Brad kishte blerë shtëpinë e tyre në zonën e Los Feliz në Los Angeles në vitin 1994, dhe që atëherë ata kanë blerë pronat përreth në mënyrë që ta bëjnë jetën e tyre sa më private. Të dy palët, kanë blerë kantinë vere Chateau Miraval në vitin 2012 dhe së fundmi kanë tentuar ta shesin shtëpinë me vlerë 3.5 milion dollarëshe në Neë Orleans. Gjithashtu është spekuluar se këta zotërojnë edhe një vilë në mes ishullit të Majorkës, Spanjë.

Avokati i Angelina-s gjithmonë këshillon që të famshmit të lëvizin shpejt dhe në mënyrë të qetë. Angelina ka paraqitur kërkesë për paraburgim të plotë, duke njohur faktin se divorci është shumë i vështirë dhe i trishtuar në çdo familje, sidomos kur fëmijët janë të përfshirë në këtë çështje, dhe kjo rezulton se asnjë shumë e të hollave apo fama nuk mund ta ndryshojë këtë./femra.net/

 

Der Beitrag Angelina dhe Brad raportojnë se beteja e kujdestarisë së fëmijëve mund të jetë brutale! erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit