Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Kandida – çfarë ndodhë nëse prishet barazpesha e pH-së?” plus 3 more femra.net

loading...

“Kandida – çfarë ndodhë nëse prishet barazpesha e pH-së?” plus 3 more femra.net


Kandida – çfarë ndodhë nëse prishet barazpesha e pH-së?

Posted: 15 Oct 2016 12:28 AM PDT

kandida-infeksio-vagina-femror-prishet-ph-

Sa i përket kandidës, kërpudhat apo funget jetojnë në trupin tonë dhe normalisht nuk shkaktojnë ndonjë problem. Më shpesh, këto ndërlidhen me infeksionet vaginale dhe vetëm ndonjë prishje e barazpeshës së ph-së apo ndonjë rënie imuniteti mund të ndikojë në aktivizimin dhe përhapjen e pakontrolluar, qofshin tek femrat, meshkujt apo fëmijët…

Kolonitë bakteriale

Përhapja e kolonive bakteriale më së shpeshti njihet me llojin Candida albicans, si reultat i çekuilibrit mes baketrieve të mira dhe të këqija. Organizmi ynë në gjendje të shëndetshme dhe të balancuar i përket 15% të mikroorganizmave të dëmshme – bakteriet, viruset, funget dhe parazitet, që në kontroll mban 85% të kolonive të dobishme bakteriale.

Shkakton çrregullime të shumta dhe sëmundje

Shumimi dhe mosbalancimi bakterial i kandidës, e cila zakonisht jeton në traktin e tretjes, stomak, gojë, traktin respirator, mukozën e organeve seksuale dhe lëkurën, çekuilibri hormonal, kontakti me kimikate të rrezikshme, përdorimi i antibiotikëve, stresi dhe ankthi etj. Pavarsisht ushqimit të pasur apo ushqimit të varfër, kandida do të mbretërojë sërish.

Rreth kandidës dimë shumë gjëra, por mjekësia shumë pak shqetësohet për të duke injoruar sistemin shëndetësor dhe treguesit e qartë për probleme të ndryshme si: skuqje e lëkurës dhe alergji, lodhje kronike dhe probleme të tretjes, infeksione urinare dhe vaginale, dhimbje të muskujve, probleme menstruale, sëmundje të frymëmarrjes, madje edhe kancer.

Imuniteti

Kur kandida tejkalon bakteriet e shëndetshme në trup, atëherë ka të bëjë me kandidiazën, një gjendje që shkakton një shumëllojshmëri të simptomeve si kapsllëk ose diarre, lodhje kronike, dhimbje koke, migrenë, nervozizëm, pagjumësi dhe kollë e vazhdueshme – një varg simptomash që ndikojnë në sistemin tonë imunitar.

Kandida ushqehet me sheqer

Kandida ushqehet me sheqer, karbohidrate, në përgjithësi – niseshte dhe gluten, gjë që nënkupton se duke i shmangur këto produkte ju jeni në hap me luftimin kundër kërpudhave. Tterapi kundër kandidës rekomandon eliminimin e të gjitha sheqernave dhe ushqimeve që përmbajnë sheqer – maltozë, dekstrozë, sakarozë, fruktozë, mjaltë dhe fruta shumë të ëmbël si rrushi, shalqiri dhe pjeshka.

Shumica e njerëzve e kanë të vështirë pa sheqer sepse ai është një stimulues, për ta por ka edhe disa lloje tjera ushqimesh që duhet t'i shmangeni si uthulla e errët, salcë soje, alkoholi, vera dhe birra, sidomos për shkak se përmban tharm.

Të ushqyerit tek personat me kandidiazë

Gjatë muajit të parë është mirë të shmanget krejtsisht qumështi i lopës, ndërsa nëse kandidiaza është shumë më e theksuar në dy javët e terapisë duhet të hiqen nga përdorimi trangujt, misri dhe karrota. Shmangni edhe kikirikët dhe gjalpin e kikirikut që njihen si nikoqir të shumë fungeve.

Nga ana tjetër, karçofi, brokoli, avokado, lakra, patëllxhani, selino, fasulja, marulja, hudhra, qepa, domatja janë ushqime që reduktojnë aktivitetin e kkandidës në sistemin e tretjes dhe parandalojnë shumimin e tij.

Kandidiaza vaginale dhe fitoterapia

Tek kandidiaza vaginale, e cila manifestohet me skuqje dhe kruarje të organeve gjenitale si dhe shkarkimit të pakëndshëm, është shumë e rëndësishme të trajtohet edhe partneri pasi sigurisht edhe ai është infektuar. Nëse partneri nuk shërohet atëherë kandida do të paraqitet në mënyrë të përsëritur tek femra. Gjatë trajtimit, thekson fitoterapeutja, duhet të shmanget kontakti seksual si dhe mjete të forta higjienike për zonën intime, parfume apo detergjente të ashpra për larjen e rrobave.

Ndihma e parë për kandidiazën vaginale, e cila qetëson inflamacionin dhe kruarjen është shpëlarja me ujë të ngrohtë dhe një lugë e vogël kripë deti. Në ditët e para të trajtimit, qoftë me dietë ushqyese apo në mënyrë mjekësore, dukshëm përkeqësohet gjendja dhe imuniteti i trupit tuaj, duke filluar të shfaqen simptomat e gripit., për më tepër, duke u mbrojtur, kandida lëshon mitotoksine, që shkaktojnë dobësim të përgjithshëm dhe dhimbje të muskujve, deri sa terapia të marr efekt dhe dalëngadalë të shëroheni./femra.net/

 

Der Beitrag Kandida – çfarë ndodhë nëse prishet barazpesha e pH-së? erschien zuerst auf femra.net.

Ky helm që të gjithë e përdorim shkakton sëmundjet më të këqija!

Posted: 15 Oct 2016 12:28 AM PDT

helmi-mabjme-shtepi-shendet-semundje

Shkencëtarët më prestigjioz të mjekësisë kanë kryer studime të shumta duke arritur deri në përfundimin se freskuesit e ajrit dhe produktet pastruese shtëpiake janë vrasësit e heshtur!

Sipas Telegraph-it britanik, këto produkte kanë fituar këtë "titull" si rezultat i faktit se ata shkaktojnë vdekjen e njerëzve deri në 99,000 në vit në Evropë.

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se cilësia e ajrit ndikon shumë nga mosfunksionimi i rregullt i artikujve, sprejeve, freskuesve të ajrit, produktet për pastrimin shtëpiak si dhe produktet e kujdesit personal, për shkak se këta janë të ngarkuar me kimikate të ashpra dhe vaporizimi i tyre përfundon drejt e në mushkëri.

Mobilje, llojet e pëlhurave, material izolues dhe ngjitës që përmbajnë formaldehyde lirojnë avuj nga spërkatja apo vaporizohen duke irrituar rrugët e fryëmarrjes.

Gratë shtatzëna që kalojnë kohën në dhoma me ajër të cilësisë së dobët, mund të ekspozojnë foshnjat e tyre të palindura ndaj këtyre kimikateve të cilat ndikojnë në zhvillimin e tyre, sidomos të mushkërive dhe veshkave. Këto avuj mund të shkaktojnë abort, sulm në zemër, goditje në tru tek të moshuarit dhe gjithashtu ndërlidhen edhe me diabetin, astmën, harresën, obezitetin dhe sëmundjet malinje./femra.net/

 

Der Beitrag Ky helm që të gjithë e përdorim shkakton sëmundjet më të këqija! erschien zuerst auf femra.net.

Të pastroni fytyrën me vaj kokosi dhe sodë bikarbon tri herë në javë – Ja çfarë i ndodhë fytyrës suaj!

Posted: 15 Oct 2016 12:00 AM PDT

fytyre-kujdes-sode-bikarbon-vaj-kokosi-kujdes

Për lëkurë të shëndetshme të fytyrës suaj, ju duhet ta pastroni atë së paku dy herë në ditë. Siç e dimë, në treg ofrohen shumë lloje të ndryshme të pastruesve dhe produkteve, por që shumica prej tyre përmbajnë kimikate të dëmshme të cilat mund të irritojnë lëkurën.

Pra, nëse vendosni të bleni një nga këto produktet, gjithmonë lexoni etiketën se çfarë përbërës përmbajnë para se ta paguani. Megjithëse ndonjëherë nuk jepen të gjitha përshkrimet e duhura se çfarë mund të përmbajë një produkt i tillë.

E pra, kjo nënkupton se produkti në fjalë është i ngarkuar me kimikate dhe se është koha të filloni kërkimin e alternativave të duhura. Ne mund të ju ndihmojmë duke ju sugjeruar një preparat në kushte shtëpie i cili vërtetë ndikon në pastrimin e lëkurës suaj.

Pasi ta provoni këtë, do të harroni më blerjen e produkteve në treg. Ju tashmë do të keni përbërësit magjikë në shtëpinë tuaj. Dy prej tyre janë shumë efektivë dhe të mrekullueshëm:

1. Sode bikarbone – apo ndryshet sode buke përdoret shpesh si zbardhues i dhëmbëve dhe balancon nivelet e Ph-së. kjo parandalon aknet dhe vepron si pastrues i thellë.

2. Vaj kokosi – njihet në gjithë botën për zotërimin e përfitimeve të ndryshme shëndetësore dhe trajton shumë probleme të ndryshme. Ka veti anti-bakteriale dhe mund të jetë e dobishme për llojet problematike të lëkurës. Me përzierjen e vajit të kokosit dhe sodës bikarbone, reduktohet dukshëm ashpërsia e sodes duke e bërë kështu lëkurën tuaj të përsosur.

Receta është shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t'u bërë. Ju duhet vetëm të ndiqni hapat nga video më poshtë dhe të filloni ta praktikoni mënjëherë.

Si ta bëni përzierjen me vaj kokosi dhe sode bikarbone:

Ju nevoitet:

  • Vaj kokosi
  • Sode bikarbone
  • Një enë dhe një lugë

Hidhni një sasi të vogël të sodës bikarbone në një enë dhe përdorni lugën për të shtypur copat e mëdha të sodës. Më pas shtoni sasinë e njejtë të vajit të kokosit në enën tuaj.

Përzieni mirë deri sa të formohet një masë e njejtë.

Shkrini përzierjen (në një enë tjetër hidhni ujë deri sa të vlojë e më pas ia shtoni përzierjes deri sa të shkrihet plotësisht).

Pas kësaj, përzierjen e fituar vendoseni në frigorifer për 5-10 minuta.

Pas 5-10 minuta përzierja bëhet e trashë dhe ju mund ta përdorni si një pastures për fytyrën e cila do ta bëjë lëkurën tuaj të butë dhe të pastër!/femra.net/

 

 

Der Beitrag Të pastroni fytyrën me vaj kokosi dhe sodë bikarbon tri herë në javë – Ja çfarë i ndodhë fytyrës suaj! erschien zuerst auf femra.net.

Pse hemoglobina është e rëndësishme për foshnjat dhe fëmijët?

Posted: 15 Oct 2016 12:00 AM PDT

spinaq-hemoglobina-kujdes-ushqim-rendesishme-shendetin

Hemoglobina – një komponent kyç i qelizave të kuqe të gjakut (eritrociteve)

Hemoglobina është "pigment i gjakut" pasi jep ngjyrën e kuqe eritrociteve – qelizave të kuqe të gjakut. Është shumë e rëndësishme për nga funksioni i gjërave më të rëndësishme në trup – mbart oksigjenin mga mushkëritë në të gjithë pjesët e trupit dhe sjell dioksid karbonin në mushkëri. Pra ajo që është më e rëndësishme në thithjen (oksigjenin) dhe nxjerrjen (dioksid karbonin) është transferimi në hemoglobinë.

Se sa e rëndësishme është oksigjeni në trupin tonë nuk ka nevojë të shpjegohet – pa oksigjen nuk ka jetë! Në mënyrë të ngjashme, dioksidi i karbonit duhet të lirohet patjetër nga trupi. Prandaj, hemoglobina është përbërës kryesor i qelizave të kuqe të gjakut!

Ku prodhohet hemoglobina në trup?

Ashtu si të gjithë qelizat e gjakut, edhe eritrocitet prodhohen në palcën eshtrore. Këtu edhe hemoglobina shtresohet në qelizat e kuqe të gjakut, në të cilën palca eshtrore është një fabrikë e vërtetë për prodhimin e hemoglobinës dhe të qelizave të kuqe të gjakut.

Çfarë është e rëndësishme për një nivel të mirë të hemoglobinës?

Para së gjithash hekuri, dhe nënkuptohet që fëmija të jetë i shëndetshëm dhe palca kockore të jetë me vlerë të mirë dhe të funksionojë si duhet.

Pa hekur thjeshtë nuk ka hemoglobinë të mjaftueshme, ndërsa hekuri e nxit ushqimin. Gjashtë muajt e parë në jetën e një fëmije, hekuri vjen përmes mëlçisë së foshnjes, që është ruajtur qysh nga shtatzënia. Prandaj, është e rëndësishme që nënat e ardhshme të kujdesen për ushqimin në mënyrë që hemoglobina e saj të jetë në rregull.

Pra, në gjashtë muajt e parë nuk ka nevojë që fëmijëve të shëndetshëm tu jepni sasinë e hekurit.

Çfarë mund të pengojë krijimin e hemoglobinës?

Në mungesë të hekurit, nuk ka mjaftueshëm edhe hemoglobinë, që nënkupton se foshnja gjashtë muajshe duhet të konsumojë hekur në mënyrë natyrale, ndërsa më vonë konsumi i mishit me cilësi të lartë dhe e verdha e vezës janë të pasura me shumë hekur. Në vitin e parë të foshnjes nuk rekomandohet qumështi i lopës sepse ndërhyn në absorbimin normal të hekurit nga zorrët pasi përmban kripëra.

Po spinaqi?

Një nga keqkuptimet më të zakonshme është se spinaqi përmban shumë hekur.

Kjo, për fat të keq nuk është e vërtetë! Kur kimisti i famshëm gjerman Erich von Ëolf në vitin 1870 përcaktoi sasinë e hekurit në bimë të ndryshme, kishte gabuar në shkrimin se spinaqi ka 10 herë më shumë hekur. Ka dështuar në një decimale, por është korrigjuar relativisht shpejt, dhe ka kohë që njihet se spinaqi nuk është edhe aq një burim i mirë i hekurit.

Cilat janë vlerat normale?

Tek fëmijët hemoglobina varet nga mosha. Kur bëhet fjalë për foshnjat, rreth gjashtë muajve parashikohet rënie në nivelin e hemoglobinëspasi harxhohen rezervat e hekurit në mëlçinë e foshnjes dhe kjo gjendje njihet si anemi fiziologjike, por që me kalimin e kohës, pasi foshnja të fillojë të konsumojë produkte të caktuara, niveli i hemoglobinës rregullohet. Pjesa më e madhe e mjekëve pediatër konsiderojnë se nëse hemoglobina tek foshnjat 6-10 muaj nuk është nën 100, nuk ka nevojë për trajtim!

Çfarë duhet të bëni kur niveli i hemoglobinës bie?

Anemia është rezultat i sasisë së pamjaftueshme të hekurit. Trajtimi është mëse i nevojshëm kur vlerat e hemoglobinës janë në kufirin e psohtëm të moshës ose kur kemi çrregullim në parametrat e pasqyrës së gjakut. Pa kontroll adekuat të mjekut dhe pa diagnozë për terapi, nuk mund të përcaktohet vetëm në bazë të pasqyrës së gjakut.

Në fund, një dietë e balancuar dhe e shëndetshme siguron vlerat e nevojshme për rritjen dhe zhvillimin e fëmijës. Prandaj vlen principi se ushqyerja e mirë parandalon mungesën e hekurit në trupin e fëmijës, por gjithashtu mund të parandalojë edhe paraqitjen e anemisë./femra.net/

Der Beitrag Pse hemoglobina është e rëndësishme për foshnjat dhe fëmijët? erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit