Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Kur mashkulli thotë të vërtetën: Ja pse i adhuroj gratë mbi 40 vjet” plus 5 more femra.net

loading...

“Kur mashkulli thotë të vërtetën: Ja pse i adhuroj gratë mbi 40 vjet” plus 5 more femra.net


Kur mashkulli thotë të vërtetën: Ja pse i adhuroj gratë mbi 40 vjet

Posted: 27 Oct 2016 01:32 AM PDT

cift-femer-gura-moshe-40-vjecare-sensuale

Njëri nga përdoruesit e Facebook-ut në faqen e tij ka publikuar faktet se pse çdo mashkull duhet të tentojë të jetojë me një grua më të moshuar se 40 vjet, në vend që, sa më të moshuar të përzgjedhin gra më të reja.

Ja çka ka shkruar në postimin e tij:

Një mashkull më i moshuar, me përvojë ka thënë: "Sa më shumë po plakem, aq më shumë po i respektoj gratë më të mëshuara se 40 vjet. Ja disa arsye:

 1. Gruaja më e moshuar se 40 vjet kurrë nuk do të ju zgjojë në mes të natës për të të pyetur "Çka po mendon?" … thjeshtë nuk i intereson kjo.
 2. Kur gruaja mbi 40 vjet nuk dëshiron ta shikojë ndeshjen sportive, ajo nuk ulet afër jush që të ankohet. Ajo do të argëtohet me diçka tjetër, me diçka që e disponon. Shpesh është diçka më interesante se ndeshja.
 3. Gruaja më e moshuar se 40 vjet e njeh vetëveten mjaftueshëm për ta ditur se kush është, çka është, çka dëshiron dhe nga kush e dëshiron. Vetëm numër i vogël i grave më të moshuara se 40 vjet ju intereson se çka mendoni për të.
 4. Gratë më të moshuara se 40 vjet shkëlqejnë me krenari. Rrallë të krijojnë skena në mes të operas apo në restorant, por nëse e ke merituar, nuk hezitojnë të pushkatojnë kur janë të sigurta se mund të kalojnë të padënuara. Me kalimin e viteve gruaja bëhet mendjehollë.
 5. Gruas më të moshuar se 40 vjet nuk duhet t'i flasësh çka ke bërë – ajo tashmë e di.
 6. Gruaja më e moshuar se 40 vjet duket shkëlqyeshëm kur përdorë buzëkuq ngjyrë të kuqe të ndezur, gjë që nuk mund të thuhet për shumë gra më të reja. Mashkullit sapo i paraqiten rrudhat e para, për të gruaja më e moshuar se 40 vjet është më seksipile se sa më e re.
 7. Gratë më të moshuara janë më me përvojë dhe më të hapura. Ato ta thonë në fytyrë kur sillesh si idiot. Kurrë nuk duhet të pyesni veten se si qëndroni me të.

Po, ka shumë arsye pse i respektoj gratë më të moshuara se 40 vjet. Për fat të keq, e kundërta nuk vlenë …

Te çdo grua e bukur, inteligjente, e ngrohtë më e moshuar se 40 vjet, vjen një "mbetje e diçkaje" – barku i madh në pantallonat e shkurtra të verdha i cili për shkak të kamarieres 20-vjeçare bën majmunin nga vetja!"/femra.net/

Der Beitrag Kur mashkulli thotë të vërtetën: Ja pse i adhuroj gratë mbi 40 vjet erschien zuerst auf femra.net.

Sensuale, seksi apo romantike…Çfarë lloj të brendshme na presin për këtë vjeshtë?

Posted: 27 Oct 2016 01:19 AM PDT

brendshme-dukje-vjeshe-seksi-sensuale

Me ardhjen e vjeshtës, iu është kushtuar vëmendje e madhe tendencave të fundit të modës, e shpesh herë duke neglizhuar pjesën më të rëndësishme të veshjes së një femre – të brendshmet e saj. Këto janë baza e çdo stilimi pasi një fustan i zi apo një bluzë elegante nuk ju qëndron mirë nëse nuk i keni të veshura një palë të brendshme të përshtatshme.

Prandaj, çdo femër me stil ndjek trendet duke iu kushtuar rëndësi materialit dhe modeleve të veçanta të të brendshmeve. Dhe, mos u shqetësoni sepse këtë sezon të vjeshtës, brendet si Lisca, Yamamay, Oysho dhe marka tjera ofrojnë një shumëllojshmëri të gjerë – që nga material pambuku, të butë, me dantellë e provokuese.

Lisca

Brendi i njohur Lisca na ofron një koleksion në tri pjesë. "Lisca Selection" është koleksion për femrat e guximshme të cilat nuk kanë frikë të tregojnë seksapilin e tyre. Të frymëzuar nga madhështia e filmave të vjetër dhe aktorët tërheqës, këto modele i bëjnë femrat vërtetë joshëse. Përbëhen nga modele të ndryshme duke përfshirë dantellë të stolisur me kristale sëarovski, duke i dhënë kështu një pamje senzuale lëkurës.

1-lisca-selection-600x360

"Lisca Fashion" është projektuar për femrat romantike që besojnë në dashurinë e vërtetë dhe duan që të jenë femërore në çdo çast. Kombinimi perfekt i dantellave ofron një elegancë të paparë me ngjyra diskrete dhe shkëlqim të butë.

2-lisca-selection-600x450

"Gjithmonë ka kohë për buzëqeshke dhe qejf" – thotë linja "Cheek by Lisca". Ky koleksion është një kombinim i transparencës gërshetimit të materialeve të buta pambuku dhe dantelle, ngjyra pastel dhe modele diskrete me lule, zemra dhe forma gjeometrike që lejojnë një femër të ndjehet rinore dhe moderne.

3-lisca-fashion-600x450

Intimissimi

Ky brend është një mrekulli e joshjes femërore. Ashtu sikur brendi Lisca edhe Intimissimi përbëhet nga disa pjesë të koleksionit të tij vjeshtë 2016.

5-intimissimi-romantic-tale-600x467

Pjesa e parë, me titull "Romantic Tale" përbëhet nga pjesë pastel të dekoruar me qëndisje delikate, ku vëmendje e veçantë i është kushtuar sytjenave në formën e një korseti të shkurtër që mund ta mbani edhe nën një xhaketë gjatë ndonjë mbrëmje ahengu.

6-intimissimi-romantic-tale-600x467

Pjesa e dytë "Oriental Heart" përmbledh pjesët interesante dhe senzuale të dimenzionit të modës, në nivelin sa më të lartë të mundshëm. I fryëzuar nga sytjenat dhe brekët e Lindjes së Largët, nga ato klasike e deri te tangat, të përpunuara prej mëndafshi dhe sateni në ngjyrë krem të zbehtë dhe blu e zbukuruar me qëndisje ngjyrë vere.

6-intimissimi-oriental-heart-600x467

Oysho

Ky brend na pret këtë vjeshtë me modele të ndryshme me dantellë të zezë. Koleksioni i ri mban karakteristika rinore dhe flirtim me romancë si dhe dantella joshëse përmes modeleve më bashkëkohore të të brendshmeve.

7-oysho-583x420 8-oysho-583x420

Yamamay

Ky brend është i njohur për cilësinë e lartë dhe elegante të veshjeve të brendshme. Këtë sezon ky brend italian ka dëgjuar kërkesat dhe nevojat e të gjitha femrave sepse secila ka kënaqësinë të ndjehet e veçantë. Linja apo koleksioni "Fall in Love" mundëson që femra të jetë e përkryer në lëkurën e saj.

9-yamamay-fall-in-love-600x449

Frymëzimi bardhë- e zi gjendet në modelet e fundit – nga më delikatet e deri te modelet më të guximshme, brekë, sytjena dhe korsete transparente. Nëse jeni të lodhur nga ngjyrat e shumta, zgjedhni nuanca më intenzive ngjyrë gjelbërt e errët ose pluhur rozë për ti përafruar me kombinimet e vjeshtës.

10-yamamay-fall-in-love-600x449

Gjithashtu edhe pjesët njëngjyrëshe me printe kafshësh janë në modë. Prandaj Yamamay ka përgatitur koleksion për sytjena me printe provokuese të leopardit si dhe brekë me bel të lartë që ju shëndrrojnë në një zonjë të vërtetë./femra.net/

11-yamamay-fall-in-love-600x450

Der Beitrag Sensuale, seksi apo romantike…Çfarë lloj të brendshme na presin për këtë vjeshtë? erschien zuerst auf femra.net.

Femrat tani vendosin lëvozhga portokalli në këpucë. Arsyeja do të ju befasojë!

Posted: 27 Oct 2016 01:11 AM PDT

levore-limoni-perdorime-kujde-femra-kepuce

Nëse ju djersitin këmbët çfarëdo që bëni, kështu që këpucët ndjejnë erë të pakëndshme, kemi supertruk! Mjafton që në to të vendosni lëvozhga portokalli për 24 orë dhe problemi u zgjidh!

Lëvozhgën mund ta mbështjellni në letër të hollë e cila do ti thithë vajrat.

Nëse megjithatë frikoheni se portokalli mund t'i ngjyrosë këpucët, përdorni sodë buke (bikarbone).

Mbushni me të çorapet e vjetra najloni dhe lidhni skajet. Çdo mbrëmje vendosni nga një çorapë në atlete apo këpucë dhe soda do ta kryej punën gjatë natës.

Vajrat antibakteriale do të pengojnë rritjen e bakterieve dhe thithin të gjitha erërat e pakëndëshme./femra.net/

 

Der Beitrag Femrat tani vendosin lëvozhga portokalli në këpucë. Arsyeja do të ju befasojë! erschien zuerst auf femra.net.

Besojmë se edhe ju jeni dakord: 10 gjërat irrituese që bëjnë të gjithë çiftet

Posted: 27 Oct 2016 12:36 AM PDT

cifte-gjera-bashke-kujdes

Nëse ju dhe i dashuri juaj i bëni këto gjëra, mos u çuditni pastaj pse të gjithë filluan të shmangen nga ju…

Nëse e gjeni veten në njërën nga këto pikat, mënjëherë ndërpreni një sjellje të tillë.

 1. I referoheni gjithçkaje me "ne". Ne e duam këtë restorant, ne nuk na pëlqejnë klubet e natës…
 2. Mendojnë se personat që nuk janë në lidhje (single) janë shumë të mjerë dhe të pafat.
 3. Harrojnë për miqtë e tyre sa po të fillojnë një lidhje.
 4. Publikojnë të gjitha aktivitetet në rrjetet sociale.
 5. Marrin pjesë në takime apo mbledhi sociale vetëm nëse shoqërohen me partnerët e tyre, përndryshe jo.
 6. Dhe, kur marrin pjesë në këso takime së bashku, nuk ndahen nga njëri-tjetri dhe duket sikur nuk janë të kënaqur pse marrin pjesë në një eveniment të tillë.
 7. Shkëmbimi i puthjeve dhe gjërave intime deri në atë masë saqë nga bezdia ju vjen ta lëshojnë ndejën.
 8. Supozimi se lidhja e tyre është "cool" dhe përpjekja për t'i treguar tërë botës për llojin e lidhjes së tyre.
 9. Mendjemadhësia për t'u shfaqur para të tjerëve për lidhjen e tyre romantike, duke pretenduar se kanë një marrëdhënie të "përsosur".
 10. Imitimi i sjelljeve dhe hobive nga partneri i tyre./femra.net/

 

Der Beitrag Besojmë se edhe ju jeni dakord: 10 gjërat irrituese që bëjnë të gjithë çiftet erschien zuerst auf femra.net.

Karamel bajadera

Posted: 27 Oct 2016 12:18 AM PDT

bajadera-karamel-embelsire

Përbërësit

250 gr sheqer pluhur
2 vezë
100 gr karamel
125 gr margarinë
250 gr biskota të bluara
Përbërësit 2
250 gr sheqer
100 ml ujë
125 gr margarinë
250 qumesht pluhur
100 gr cokollate e bardhe

 

Hapat

1. Perzijme sheqerin pluhur em vezet dhe ziejme mbi avull.

2. Ne masen e nxehte shtojme karamelet(bombonet) dhe perzijme derisa te shkrihen edhe ato.

3. Shtojme dhe margarine dhe perziejme derisa te shkrihet edhe margarina,shtojme biskotat e bluara dhe perziejme te bashkohet mire masa.

4. Masen e qesim ne kallep dhe rrafshojme mire dhe leem te ftohet.

5. Pastaj veme ujin dhe sheqerin ne zjarre derisa te shkrihet sheqeri.

6. Largojme nga zjarri,shtojme margarine dhe perziejm derisa te shkrieht edhe margarina.

7. Shtojme dhe qumeshtin pluhur dhe perziejme.

8. Masen e qesim persiper shtreses me biskotat.

9. Per glazuren shrkijme cokollaten e bardhe dhe dekkrojme me pak cokollate per zierje te cilen e shkrijme dhe e qesim vija rrumbullak rreth e rreth dhe me nje rremojce nderpresim vijat harkore.

10. Ftohim mire dhe servojme sipas deshires. (keshille:vezet em sheqerin nuk i ziejme shume gjate,edhe nese masa mbetet e holle,shtojem biskota me shume)

Der Beitrag Karamel bajadera erschien zuerst auf femra.net.

Intervistë me bllogeren më të famshme kosovare, Rina Berdynaj

Posted: 26 Oct 2016 06:18 AM PDT

rina-berdynaj

Kohët e fundit bllog-et janë bërë një aktivitet i rëndësishëm në botën e modës dhe trendeve, ku përfshirja e modeleve i ka dhënë edhe më shumë shkëlqim. Të bësh një punë si kjo, duhet ta kesh pasion modën, që pastaj në fund të marrësh kënaqësinë e madhe që të jep të qenurit gjithmonë në hap me trendet dhe në raste të caktuara madje edhe prijëse e tyre.

Femra.net  ju sjellë intervistën me njërën nga bllogeret më të famshme kosovare Rina Berdynaj, e cila ndanë me ne lidhjen që ka me modën, preferencat e saj mbi veshjet dhe rëndësinë e bllog-ut.

 

1. A mund te na flisni pak për lidhjen që keni me modën dhe si te erdhi idea për blog?

Rina: Lidhja ime me modën ka fillu qysh para 6-7 viteve, gjithmonë i kam dhënë rëndësi veshjes, kombinimeve të veçanta, e kam pas shumë pasion modën dhe fillova së pari vetëm me postime në instagram dhe facebook pastaj erdh ideja për blog! Pasi që kam hapur blogun kam pasur shumë oferta të ndryshme prej dyqaneve në Prishtinë, dhe disa jashtë vendit ku me kanë kontaktuar për bashkpunime!

ede

2. Blerja e parë shumë e shtrenjtë?

Rina: Nuk jam person që shpenzoj shumë në veshje, po besoj që çdo person që merret me modë ka diçka në veçnti për të cilën ka shpenzuar mjaft të holla, dhe me duhet ta them që janë një palë kepucë që shumë shpesh i kam postu edhe në rrjete sociale dhe janë të preferuarat e mia!

wef

3. Pa cilin produkt nuk mund të imagjinoni pushimet tuaja në ndonjë ishull ekzotik të izoluar?

Rina: Janë disa produkte që momentin kur filloj të bëhëm gati për udhëtim, janë të parat që i bëj gati, pra produktet e lëkurës dhe të flokëve, gjithmonë i kam me vete ku do që udhëtoj.

e45

4. Nëse do kishim përgjuar në çantën tuaj, çfarë do të gjenim në të?

Rina: Hmmmm në çantën time do të gjenit sigurisht ndonjë buzëkuq, gjithmonë kam 3-4 lloje të ndryshme dhe çokollata ose bombone të ndryshme! (Meqe mu kujtua çokollata tani, po e ha një).
 4t342
5. Aplikacioni juaj i preferuar në telefon?
Rina: Aplikacionet e mia të preferuara, janë Instagram dhe google translate!
50
6. Dizajneri juaj i preferuar dhe pse?
Rina: Kam shumë dizajner të preferuar por po e përmend një të cillin nuk deshprohem kurrë nga koleksionet e tij, është Balmain, një dizajner i cili gjithmonë vjen me diçka shumë ndryshe kur prezanton koleksionet e tij dhe ka një stil i cili është shumë ekstravagant.
k878o
7. Çfarë filtra në Instagram përdorni më së shpeshti?
Rina: Zakonisht në Instagram nuk përdori shpesh filtra pasi që e kam aplikacionin ‘snapseed’ ku aty preferoj të zgjedhë ‘ngjyrat’ por ndonjëherë e përdori filterin Aden.
ecv
8. Këpucë me take apo këpucë të sheshta, cilat preferoni?
Rina: Preferoj taket por jo gjithmonë i veshi. Pse referoj taken, pasi qe me bëjnë të ndihem më mirë por edhe këpucë të sheshta pse jo.
otpoe
9. Sa mendoni që bllogeret janë percaktuese të trendeve të modës dhe sa profitabil është ushtirimi i këtij aktiviteti?
Rina: Unë mendoj që jemi deri diku përcaktuese të trendeve, pasi qe në jemi ato që japim detaje rreth veshjes, ose ndonjë kombinimi të veçantë, profitabile nuk eshte dhe aq, po flas për Kosovë, sepse tash vonë ka hyrë në trend ideja e blogut por gjithsesi nëse të pakten i ke 2-3 kontrata me kompani te ndryshme është shumë ok, pasi që puna si blogere nuk është edhe aq e vështirë, përkundrazi është shumë qef!
pweofw w-2-3
er34 4r

Femra.net falënderon Rinen, për kohën që ka ndarë për të dhënë intervistën për ne.

Der Beitrag Intervistë me bllogeren më të famshme kosovare, Rina Berdynaj erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit