Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Michelle Obama joshës me fustanin e saj në darkën e fundit” plus 5 more femra.net

loading...

“Michelle Obama joshës me fustanin e saj në darkën e fundit” plus 5 more femra.net


Michelle Obama joshës me fustanin e saj në darkën e fundit

Posted: 19 Oct 2016 07:25 AM PDT

obama

Michelle Obama ka pasur një paraqitje të pabesueshme gjatë tetë viteve në rolin e zonjës së parë. Mbrëmjen e se mërkurës së bashku me Barak Obama-n, priten kryeministrin italian Matteo Renis dhe gruan e tij, Agnese Landini.

Ajo çfarë nuk kaloi pa u komentuar atë mbëmje ishte pamja e Michelle, e cila kishte veshur një fustan Vesace me ngjyrë të artë dhe dukej e mrekullueshme në të teksa u shfaqën dorë për dore me Barakun.

66

gtr6

 

Der Beitrag Michelle Obama joshës me fustanin e saj në darkën e fundit erschien zuerst auf femra.net.

Vajzat kanë gjetur formën që me qorape të krijojnë çizmet e famshme!

Posted: 19 Oct 2016 05:19 AM PDT

cizme-qorape-kardashian

Trendi i fundit i kësaj jave në Instagram është paksa i egër ose thënë më mirë qesharak! Varësisht se kënd pyetni, sigurisht! Disa vajza kanë arritur të shpikin mënyrën më të lirë për të krijuar ‘çizmet qorape’ të cilat i bënë të famshme motrat Kardashian, duke i veshur ato gjatë gjithë verës.

cizme-qorape-kardashian-1 cizme-qorape-kardashian-2 cizme-qorape-kardashian-3

Tani më poshtë mund të shikoni se si ato arrijnë të veshin ‘çizme’ të ngjashme, por me çmim shumë të lirë, duke iu veshur këpucëve të thjashta çorape sipër! Interesante!

cizme-qorape-kardashian-4

cizme-qorape-kardashian-4 cizme-qorape-kardashian-4 cizme-qorape-kardashian-4

cizme-qorape-kardashian-4 cizme-qorape-kardashian-4

Der Beitrag Vajzat kanë gjetur formën që me qorape të krijojnë çizmet e famshme! erschien zuerst auf femra.net.

Fëmija im ka gjithmonë kapsllëk – Këshilla nga Hipp

Posted: 19 Oct 2016 02:22 AM PDT

hipp-keshilla-qmuaren-jete-kapslleku

Ka foshnje që janë të prirura për kapsllëk që nga lindja. Të tjerat fillojnë nga frika e mbajtjes së jashtëqitjes, kështu kapsllëku bëhet i zakonshëm.

Poashtu sëmundjet apo të ushqyerit e gabueshëm me shumë sheqerna, yndyrë dhe prodhime të miellit të bardhë, pak ushqime me origjinë bimore si drithërat dhe fruta ose thjeshtë tepër pak pirje të lëngjeve mund të shpiejnë në kapsllëk.

Këshilla kundër kapsllëkut

 • Kujdesuni para së gjithash që fëmija Juaj pi mjaft lëngje. Pak çaj ose lëngje që shlirojnë jashtëqitjen si lëngjet e pemëve, në mes të vakteve, çojnë shpesh në lehtësimin e mundimeve.
 • Te ushqimi plotësues për foshnja, mund të përdoret për ndikim në shlirimin e jashtëqitjes (është e shkruar në etiketë), si p.sh. HiPP fruta pemësh "molla delikate" ose përgatesat me drithëra kokërrplotë (Pure gruri kokërrplotë, Pure pemësh, Fruta & drithëra)

E rëndësishme: Poashtu gjimnastika e foshnjes nxit sistemin e tretjes. Në asnjë rast nuk duhet dhënë barna që merren nëpërmjet gojës, në rast se problemi i kapsllëkut zgjatë, duhet kërkuar ndihma e mjekut të fëmijëve.

Për më shumë informata, kliko këtu…

Der Beitrag Fëmija im ka gjithmonë kapsllëk – Këshilla nga Hipp erschien zuerst auf femra.net.

5 gjërat që nuk i keni ditur për Rihanna-n

Posted: 19 Oct 2016 01:34 AM PDT

rihanna-gjerat-keni-ditur

Gjatë disa muajve të fundit, platforma e mediave sociale të Rihanna-s është bërë një fener i shpresës. Kemi parë famën e saj gjithandej, interesin e pafund në blerjen e biletave për koncertet e saja, njohjen e këngëve si dhe ndjekjen e trendit dhe paraqitjes së jashtme të saj. Por, në ndërkohë po ju paraqesim 5 gjërat që sigurisht nuk i keni ditur rreth Rihanna-s.

1. Sikur shumica e VIP-ave tjerë, edhe Rihanna nuk paraqitet me emrin e saj të vërtetë. Bukuroshja 27 vjeçare nga Barbados është lindur me emrin Robyn Rihanna Fenty. Emri i saj i mesëm është arab dhe nënkupton "bërzilok i ëmbël". Me familjen e saj dhe miqtë e ngushtë ajo ende paraqitet nën emrin Robyn.

2. Para debutimit të saj në rolin si eksperte armësh në marinën Peter Berg, Rihanna në të vërtetë kishte pak përvojë në përgatitjen e rolit të saj. Këngëtarja në fjalë ishte një kadet i ushtrisë në një program nën-ushtarak në vendlindjen e saj Barbados.

3. Në moshë 15 vjeçare, Rihanna fitoi konkursin e bukurisë dhe u emërua Miss Combermere pas performimit të këngës 'Hero' të Mariah Carey. Trajnimi i saj ushtarak i kishte ndihmuar për të mësuar balansimin e librave mbi kokë për të sfiluar në pasarelë.

4. Rihanna ka disa rituale joortodokse. Gjërat fillojnë kështu: ajo ha lozenges, ngroh zërin e saj, bën grimin. Flet në skype me trajnerin e saj vokalist si dhe bën stërvitje për t'u ngrohur përreth një orë e gjysmë – ka deklaruar për Esquire në vitin 2011. Më pas ajo fillon të argëtohet paksa me ndonjë pije jo aq të fortë, por që duhet patjetër të konsumojë diçka të tillë për relaksim dhe qetësim nervash.

5. Në vitin 2007, Gillette siguroi këmbët e Rihannës për 1 milion dollarë. Ata e emëruan si këmbët më të famshme të një perëndeshe të këtij viti, në mënyrë që ia siguruan 1 milion dollarë për këmbët e saj, kishte deklaruar Rihanna për Guardian. Por, unë mendoj se jam thjeshtë normale. Ndonjëherë mendoj "A i sigurojnë vërtetë njerëzit këmbët e tyre për 1 milion dollarë?"/femra.net/

 

Der Beitrag 5 gjërat që nuk i keni ditur për Rihanna-n erschien zuerst auf femra.net.

Ja çfarë ndodhë nëse filloni të bëni pompa çdo ditë!

Posted: 19 Oct 2016 01:18 AM PDT

ndodh-fillonni-beni-pompa-cdo-dite

Pompat janë një formë e të suhtruarit që kurrë nuk dalin nga moda. Këto janë një nga stërvitjet më efektive që mund të bëni. Pse? Për shkak se kërkojnë një investim të vogël nga koha juaj ndërsa ju mundësojnë të arrini rezultate të konsiderueshme në një hapësirë kohore relativisht të shkurtër.

Pra, çfarë saktësisht ndodhë kur ju filloni të bëni pompa çdo ditë?

1. Do të përmirësoni performancën tuaj

Pompat janë një ushtrim ideal për muskujt e barkut. Me forcimin e grupeve të ndryshme të muskujve ju do të vini re se do të rritni aftësinë për mbajtjen e peshave më të rënda, do të përmirësoni performancën sportive, do të keni qëndrim më të drejtë.

2. Do të zvogëloni rrezikun nga lëndimi në shpinë dhe shtyllën kurrizore

Praktikimi i pompave është një lloj ushtrimi që ju lejon të formoni muskuj por edhe gjithashtu të siguroheni se nuk jeni duke vënë shumë presion mbi shpinën tuaj apo shtyllën kurrizore. Sipas Këshillit Amerikan për stërvitje, duke bërë rregullisht pompa ju mund të zvogëloni dhimbjet në shpinë, por gjithashtu mund të forconi muskujt si dhe siguron mbështetje të fortë për kurrizin tuaj.

3. Do të nxitni tërë metabolizmin tuaj

Pompat janë një mënyrë e shkëlqyer për të sfiduar tërë trupin tuaj sepse duke i praktikuar çdo ditë ju mund të djegni më shumë kalori në krahasim me ushtrimet tjera tradicionale të barkut. Veçanërisht kjo ndikon nëse jeni të ulur tërë ditën para kompjuterit, duke nxitur metabolizmin tuaj përgjatë tërë ditës.

4. Do të përmirësoni në mënyrë të konsiderueshme qëndrimin tuaj

Duke bërë pompa, në masë të madhe përmirësoni aftësinë tuaj për të qëndruar drejtë. Përmes forcimit të qëndrimit të drejtë në çdo kohë, muskujt e barkut kanë një efekt të thellë në gjendjen e përgjithshme të qafës suaj, supeve, gjoksit dhe shpinës.

5. Do të përmirësoni balansimin e përgjithshëm

A e keni ndjerë ndonjëherë që kur keni provuar të qëndroni në një këmbë, ju mund të qëndroni drejtë për më shumë se dy sekonda? Kjo sigurisht nuk është për shkak se jeni të dehur, por për shkak se muskujt e barkut nuk janë aq të fortë sa për të ju dhënë ekuilibrin që ju nevoitet. Nëpërmjet përmirësimit të balansit tuaj duke bërë pompa anësore, ju mund të rritni performancën tuaj në çdo lloj aktiviteti sportiv.

6. Do të bëheni më fleksibil se kurrë

Fleksibiliteti është një përparësi e rëndësishme për të bërë pompa të rregullta, duke zgjeruar dhe stërvitur të gjitha muskujt e supeve, shpatullave dhe klavikulave.

7. Do të keni përfitime mentale

Ushtrimet me pompa kanë një efekt të veçantë në nervat tona, duke na mundësuar përmirësimin e disponimit të përgjithshëm. E pra, me zgjatjen e muskujve ju lironi stresin dhe tensionin në trup. Vetëm mendoni këtë: ju qëndroni gjatë kohë të ulur në karrige gjatë orarit të punës dhe keni muskuj të tensionuar, këmbë të rënduar për shkak se nuk keni aktivitet lëvizës. Këto rrethana ju vënë në stres të vazhdueshëm dhe tensionojnë muskujt dhe nervat. Lajm i mirë është se pompat jo vetëm që qetësojnë trurin tuaj, por gjithashtu mund të trajtojnë ankthin dhe simptomat e depresionit – por vetëm nëse e bëni një rutinë të përditshme./femra.net/

Der Beitrag Ja çfarë ndodhë nëse filloni të bëni pompa çdo ditë! erschien zuerst auf femra.net.

Shumica e burrave barkun e gruas shtatzënë e konsiderojnë erotik!

Posted: 19 Oct 2016 12:22 AM PDT

shtatzene-partneri-barkun-konsideron-erotik

Në periudhën e mëvonshme të shtatzënisë, kur barku rritet, shumë nëna të ardhshme do të mësojnë diçka që është në përgjithësi shumë e rëndësishme për seks të mirë – nëse jo deri tani, më në fund do të thonë se çka i'u pëlqen dhe çka jo. Dhe mos u bëni merak se burrat trupin e shëndoshë të gruas nuk e konsiderojnë tërheqës. Shumica e pohojnë – 'bollëku' është erotike. Pra, kënaquni me seks gjatë shtatzënisë …

Shumë gra në fazën e hershme të shtatzënisë shmangin seksin – thjeshtë i preokupon tepër situata e re. Përveç kësaj, janë të pranishme edhe probleme tipike fillestare sikur të përzierat dhe lodhja dhe për këtë te shumë gra, shtatzënia dhe seksi në mendjen e tyre janë të papajtueshme. Situata e re akoma e brishtë, kurse seksi mund ta rrezikojë – kjo është frikë e njohur te shumica e grave, të paktën në javët e para. Nga ana tjetër organet e legenit (pelvikut) në fillim të shtatzënisë kanë qarkullim më të mirë të gjakut gjë që është mirë për kënaqësi. Shumica e grave gjatë kësaj kohe shumë më lehtë arrijnë orgazmën. Posaçërisht ato çifte të cilët gjatë kohë janë përpjekur për mbarësim shpesh ndjejnë lehtësim gjatë seksit, sepse nuk duhet të mendojnë për nisjen e fëmijës. Faza e parë e brishtë e shtatzënisë kështu njëkohësisht mund të jetë edhe periudhë e pasioneve të forta.

Çfarë thonë mjekët? Marrëdhëniet e rregullta seksuale gjatë shtatzënisë së hershme nuk e rrisin rrezikun e abortit. Mjeku këshillon si preventivë ndërprerjen e marrëdhënieve seksuale vetëm nëse ka gjakderdhje. Kur të evitohet rreziku, çifti përsëri mund të kënaqet me jetën normale të dashurisë.

Tremujori i dytë – tani mund të ndjeni dëshirë më të fortë, por lëvizjet e fëmijës dhe njohuria se në bark vërtetë jeton një qenie e vogël mund ta pengojnë dëshirën e të dy partnerëve

Nga java e 16 e deri rreth javës së 30 të shtatzënisë, shumica e nënave të ardhshme ndjehen vërtetë mirë, trupat e tyre janë mësuar me situatën e re që është shumë femërore – gjinjtë janë më të mëdhenj dhe format më të theksuara. Barku me fëmijën nuk është akoma tepër i rëndë. Të gjitha këto janë parakushte të mira për kënaqësi. Në momentin kur shtatzëna ndjenë për herë të parë foshnjen e saj do të shfaqet dhe shqetësimi – si ndikon marrëdhënia seksuale te fëmija? A do ta pengojë atë? A ndjenë presion kur, gjatë orgazmës barku bëhet më i fortë? Etërit e ardhshëm tani gjithashtu ndjejnë qartë praninë e personit të tretë në shtrat. Shpesh krijohet përshtypja se gruaja po merret vetëm me foshnjen e palindur, kurse ata janë në një vend tjetër dhe se nuk janë më aq të rëndësishëm. Shpesh shqetësohen të mos e lëndojnë fëmijën.

Fëmijës gjatë marrëdhënieve seksuale nuk mund t'i ndodhë asgjë

Çfarë thonë mjekët? Orgazma femrore ndjehet në mitër, kurse placenta vërtetë një kohë të shkurtër e furnizon fëmijën me më pak gjak. Por kjo është stërvitje për qarkullimin e gjakut të fëmijës, dhe aspak si mungesë e cila mund ta lëndojë fëmijën. Fëmijës gjatë marrëdhënieve seksuale nuk mund t'i ndodhë asgjë – foshnja qëndron e sigurtë në mitër, e rrethuar me (lëng amniotik) ë pjellorie – ashtuqë madje edhe gjatë dridhjeve të forta qëndron pezull në lëng deri sa qafa e mitrës është e mbyllur fort. Gjithashtu nuk duhet të frigoheni se a do të lëndohet fëmija gjatë seksit: në mënyrë anatomike është krejt e pamundur që penisi t'i afrohet fëmijës. Por nëse jeni të prirur për kontraktime të parakohshme apo hapje e parakohshme e qafës së mitrës, është më mirë t'i shmangni marrëdhëniet seksuale.

Tremujori i tretë – format trupore janë seksi

Pas, rreth javës së 30 bëhet më e vështirë për të gjetur një pozicion ku barku shtatzënë nuk është pengesë. Edhe gjatë shtatzënisë vlenë – lejohet çdo gjë që ju argëton dhe nuk dhemb! Zgjedhja më e preferuar – pozicioni 'lugë'. Kurse për gratë që duan që burrat e tyre gjatë seksit ti shikojnë në fytyrë – uluni mbi të. Edhe në këto pozicione barku aspak nuk do të ju pengojë:

 • gruaja e shtrirë në shpinë në shtrat me këmbë në dysheme, kurse burri gjunjëzohet para saj
 • gruaja e shtrirë në shpinë, kurse burri peshën e tij e mbështetë në duar
 • gruaja gjunjëzohet para krevatit, me duart dhe pjesën e sipërme të trupit mbështetet në shtrat, kurse burri i gjunjëzuar pas saj.

Afërsia trupore gjatë shtatzënisë është veçanërisht e rëndësishme – gjë që nuk do të thotë se duhet gjithmonë të arrihet në marrëdhënie seksuale. Përqafohuni, fërkohuni dhe prekuni butësisht.

Çfarë thonë mjekët? Seksi nuk stimulon kontraktimet. Fakt është se në spermë ndodhet hormoni prostaglandin, që qafën e mitrës e bën më të butë dhe e përgatit për kontraktime. Por sasia është aq e vogël që sigurisht nuk do të nxisë kontraktime. Pavarësisht, seksi në kohën e lindjes është një metodë e mirë e cila mund të nxisë fëmijën për të dalë – nga seksi do të jeni më të relaksuar dhe më të disponuar.

Kur seksi mund të jetë problematik?

Është e mundur që për shkak të rreziqeve të caktuara duhet të largoheni tërësisht nga seksi. Konsultohuni me mjekun:

 • në rastin e hapjes së parakohshme të qafës së mitrës. Vetë hapja nuk paraqet rrezik, por është e mundur që marrëdhëniet seksuale të shkaktojnë inflamacione që mund të dëmtojnë lëngun amniotik. Kjo mund të shkaktojë lindjen spontane apo të parakohshme
 • nëse keni pasur abort spontan
 • nëse keni gjakderdhje
 • për kontraktime të parakohshme, që paralajmërojnë lindje të parakohshme
 • nëse placenta është e vendosur gabimisht (placenta previa)
 • për shtatzëni binjakësh
 • për sëmundje kronike si diabeti
 • nëse ai apo ajo ka inflamacion gjenital
 • gjithashtu duhet të përmbaheni nëse tashmë ka plasur lëngu amniotik!/femra.net/

Der Beitrag Shumica e burrave barkun e gruas shtatzënë e konsiderojnë erotik! erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit