Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Receta që mund ta gatuani për 15 minuta, nuk ka nevojë për pjekje” plus 5 more femra.net

loading...

“Receta që mund ta gatuani për 15 minuta, nuk ka nevojë për pjekje” plus 5 more femra.net


Receta që mund ta gatuani për 15 minuta, nuk ka nevojë për pjekje

Posted: 12 Oct 2016 04:14 AM PDT

torte-pjekje-nevoje-pergatitje

Përbërësit

330 gr biskota oreo
110 gr Gjalpë i shkrirë
Filli i çokollatës
200 gr çokollatë milka
100 gr çokollatë e zezë
ajkë e ëmbël
dredhëza

Hapat

1. Biskotat oreo (ose të bluara) duhet të përzihen me gjalpin e shkrirë. Masën e krijuar shtrijeni në një tepsi dhe lëreni të ftohet deri në përgatitjen e fillit.

2. Hopllën (kremin për torte) vendosni në tigan dhe pasi të ngrohet vendosni çokollatat dhe përzijni mirë. Pasi të formohet masa, shtrojeni në tepsi.

Der Beitrag Receta që mund ta gatuani për 15 minuta, nuk ka nevojë për pjekje erschien zuerst auf femra.net.

Dashuri në dëgjim të parë – 10 këngët më të reja që të rrëmbejnë menjëherë

Posted: 12 Oct 2016 03:05 AM PDT

kenge-reja-dashuri-degjim-pare

Vjeshta është një kohë kur krijohen shumë këngë të reja, por po ashtu edhe është koha e përkryer për ti shijuar ato. Ju sjellim listën e këngëve më të reja të cilat të rrëmbvjnë sapo ti dëgjosh. 


1. Nina Diaz, “Trick Candle”

 

2. Hiss Golden Messenger, “Heart Like a Levee”

 

3. Brookzill!, “Let’s Go (É Noiz)!”

4. Phantogram, “Same Old Blues”

 

5. Phantogram, “Same Old Blues”

6. JoJo, “Fab” feat. Remy Ma

7. Tove Lo, “Influence” feat. Wiz Khalifa

8. Lady Gaga, “Perfect Illusion”

9. Gabriella Cohen, “Sever the Walls”

Naslovna | Lifestyle | Elle Playlist | Ljubav na prvo slušanje: 10 novih pesama koje će vam se uvući pod kožu ovog oktobra

Ljubav na prvo slušanje: 10 novih pesama koje će vam se uvući pod kožu ovog oktobra

foto: Profimedia

Jesen je doba novina u svetu muzike i idealno vreme da se istoj prepustite, ali i da otkrijete nešto novo. Predstavljamo vam listu najnovijih izdanja sa velikim muzičkim imenima, kao i onih manje poznatih, ali fantastičnih. Pesme i jednih i drugih opisuje jedna reč: ZARAZNO!

Dani su postali kraći i hladniji, jesen je definitivno stigla i vreme je idealno da se prepustite malim uživanjima koje ovo godišnje doba, iako nije omiljeno svima, čine ipak idealnim.

Jer morate priznati da je ispijanje vina u nekom novom amijentu, sa dobrom muzikom u pozadini i naravno dobrim društvom, baš idealno za prohladne okotobarske noći.

Ovo je vreme kada sve pomalo usporava i možemo da se posvetimo sebi i otkrivanju novih stvari, a mi smo ih otkrili nekoliko i to vrlo, vrlo dobrih.

Oduševljeni smo mladom indie divom koja vešto kombinuje moderan zvuk sa onim sirovim rock'n'roll momentima koji teraju na ples. Nina Diaz je pravo ovogodišnje otkrovenje, a novi album čista zaraza. Hiss Golden Messenger je recimo idealan za romantične večeri u dvoje i sesije slatkih poljubaca koji mirišu na vino i pečeno kestenje.

Velika imene poput Lady Gage donosi nam ove jeseni sjajan novi album koji kombinuje i one strastvene sjajne pesme za đuskanje u njenom prepoznatljivom fazonu, ali i divne, akustik balade.

Uostalom, zabavite se i otkrijte sami.

1. Nina Diaz, “Trick Candle”

2. Hiss Golden Messenger, “Heart Like a Levee”

3. Brookzill!, “Let’s Go (É Noiz)!”

4. Phantogram, “Same Old Blues”

5. Phantogram, “Same Old Blues”

6. JoJo, “Fab” feat. Remy Ma

7. Tove Lo, “Influence” feat. Wiz Khalifa

8. Lady Gaga, “Perfect Illusion”

9. Gabriella Cohen, “Sever the Walls”

10. Kings of Leon, “Walls”

Der Beitrag Dashuri në dëgjim të parë – 10 këngët më të reja që të rrëmbejnë menjëherë erschien zuerst auf femra.net.

Lista e çizmeve që mund t’i kombinoni gjatë këtij sezoni

Posted: 12 Oct 2016 01:07 AM PDT

cizme-menyra-mire-veshkur-trend-mode-dkje

Çizme për vjeshtë? Diçka inovuese…

Qëndroni në klasiken

Mos neglizhoni fuqinë e një palë çizmeje klasike prej lëkure deri në gjunj. Ky model i çizmeve kombinohet më së miri më një fund dhe xhaketë.

cizme-menyra-mire-veshkur-trend-mode-dkje

Ngjyra e bardhë pas orarit të punës

Thyeni tabutë për mitet e modës, duke zgjedhur një palë çizme me ngjyrë të bardhë për sezonin e vjeshtës. Kjo ngjyrë jep kontrast të përkryer për çfarëdo lloj ngjarjeje.

cizme-menyra-mire-veshkur-trend-mode-dkje

Kadife e kaltërt

Pushoni pak nga çizmet prej lëkure dhe zgjedhni diçka më joshëse për këtë sezon të vjeshtës: material prej kadifesë. Një palë çizme me kadife të kaltërt është kombinimi i përsosur për një pamje të veçantë.

cizme-menyra-mire-veshkur-trend-mode-dkje

Çizme me ngjyrë metalike

Ngritni xhinset tuaja deri në kyçin e këmbës që të tregoni modelin e përsosur të çizmeve me ngjyrë metalike.

cizme-menyra-mire-veshkur-trend-mode-dkje

E kuqe e zjarrtë

Ska rëndësi nëse keni zgjedhur një palë xhinse apo një fund, kombinimi me një palë çizme ngjyrë të kuqe të zjarrtë ju bën të dukeni mrekullueshëm.

hbz-mfw-ss17-street-style-02_1

Balanconi veshjen me çizme të gjata

Balanconi veshjen tuaj me një palë çizme të gjata mbi gjunj, me ndonjë mini-fund apo fustan shumë të shkurtër.

hbz-boots-list-01

Lloji i çizmeve 'Street Style'

Guxoni të provoni diçka të jashtzakonshme duke kombinuar veshjen tuaj me një palë çizme me detaje florale.

cizme-menyra-mire-veshkur-trend-mode-dkje

Yeezy çizme

Frymëzohuni nga çizmet e Kanye-s dhe provoni diçka të re këtë sezon. Këtë model mund ta kombinoni me xhinse të prera ekstravagante apo edhe me pantallona të shkurtra.

cizme-menyra-mire-veshkur-trend-mode-dkje

Moto çizme me gëzof

Ndjekni shembullin e Kate Moss kur bëhet fjalë për çizme klasike si dhe kombinimi me pallto prej gëzofi./femra.net/

gallery-1474894574-hbz-the-list-slide

 

Der Beitrag Lista e çizmeve që mund t'i kombinoni gjatë këtij sezoni erschien zuerst auf femra.net.

Prince George takon Justin Trudeau – Një takim aq i këndshëm sa nuk do ta besoni!

Posted: 12 Oct 2016 12:57 AM PDT

Prince-George-takon -Justin-Trudeau

A është ligjore një foto e tillë aq e këndshme?

Familja mbretërore në Kanada është për momentin në një udhëtim zyrtar jashtë vendit. Kate Middleton duket elegante si gjithmonë dhe princesha Charlotte duket si një vajzë e rritur tashmë, mirëpo Princ George kryesohet me pamjen e tij dhe ka nxitur të gjithë vëmendjen.

1474827944-syn-hbz-1474763254-gettyimages-610199064 1474827957-syn-hbz-1474762969-gettyimages-610192772

Ai është fotografuar duke ecur nëpër daljen e aeroplanit dhe duke zbritur shkallët me prindërit, por më e veçanta është se ai takoi kryeministrin kanadez Justin Trudeau. Trudeau u gjunjëzua pak dhe bëri bisedën më të këndshme diplomatike me princin e vogël britanik./femra.net/

1474827971-syn-hbz-1474762524-gettyimages-610199554 1474827982-syn-hbz-1474762642-gettyimages-610197752

screen-shot-2016-10-12-at-9-29-37-am

prince-george-jpg-size-custom-crop-1086x736

 

 

Der Beitrag Prince George takon Justin Trudeau – Një takim aq i këndshëm sa nuk do ta besoni! erschien zuerst auf femra.net.

Shkencëtarët zbulojnë një kurë për kancer mbi 60 vite më parë (Ata e kanë mbajtur të fshehtë gjatë gjithë kohës)

Posted: 12 Oct 2016 12:27 AM PDT

ilaci-kunder0kancerit-zbuluar-mjeket-sherim

Kura e kancerit është gati 60 vite e zbuluar, por që ka qenë top sekret gjatë gjithë kësaj kohe…

Dr. Johanna Budwig vdiq në vitin 2003 në moshën 95 vjeçare, e cila u nominuar 6 herë për çmimin Nobel në mjekësi që nënkupton se ajo bëri punën e saj për mrekulli. Besoni ose jo, gjatë karrierës së saj ajo shëroi 90% të pacientëve me kancer, duke përdorur përbërës jo-toksikë pa shkaktimin e asnjë efekti anësor. Fatkeqësisht, për shkak të kësaj, ajo u bë armiku më i madh i industrisë farmaceutike.

Që nga vitet 1950-ta ata i kanë bërë presion punës së saj dhe si rezultat i kësaj shumica e njerëzve nuk janë fare në dijeni për Budwig Protokolin. Ajo pohoi se e dinte përgjigjen e kurës për kancer por që mjekët amerikanë nuk deshën ta dëgjonin. Ata erdhën tek ajo, e vëzhguan dhe u magjepsën nga puna e saj. Por, ata donin të bënin një marrëveshje të veçantë, duke tentuar t'ia marrin metodën punuese në shtëpi dhe të fitonin para nga kjo. Ajo u penalizua në secilin vend të mundshëm.

Industria e kancerit është një gënjeshtër e madhe!

Ndonjëherë pacientët me kancer janë pothuajse të vdekur dhe për këtë arsye janë një mundësi shumë e mirë përfituese për kompanitë farmaceutike. Kanceri është sëmundja më fitimprurëse në të gjithë historinë mjekësore, kështuqë padyshim që industria e kancerit nuk ka asnjë lloj interesi për të gjetur kurën e sëmundjes.

Triniteti i kancerit

Triniteti i kancerit bëhet nga toksinat, rrezatimi dhe acidoza të cilat shkaktohen nga mjetet farmaceutike dhe kequshqyerja. Acidoza është gjendja përfundimtare në të cilën kimia e trupit të pacientit bëhet acidike dhe gjaku humbet aftësinë për të marrë dhe liruar oksigjenin. Tek pacientët me kancer, oksigjeni brenda gjakut zëvendësohet me mbeturina siç është dioksid karboni. Mungesa e oksigjenit e çon në formimin e tumorit.

I gjithë ky proces shpie në shumimin e qelizave kancerogjene dhe të gjithë e dimë përfundimin e tij. Të gjitha këto informata janë vërtetuar nga shkenca dhe Dr. Otto Warburg mori edhe çmimin Nobel në vitin 1931.

Arma më e fuqishme në luftën kundër kancerit është oksigjeni. Budwig Protokoli, stimulon furnizimin me oksigjen shumë më mirë në krahasim me terapitë tjera, rregullon Ph-në e trupit përtej neutrales në gjendje alkaline. Kur mjedisi i trupit është alkalin, gjaku është përplot oksigjen dhe kjo paraqet rrezik për qelizat kancerogjene. Ky protokol nga Dr. Budwig bazohet në zgjidhjen e bërë nga gjiza dhe fara liri.

Protokoli kundër kancerit – Budwig Protokoli

Janë dy faza. E para është përzierje natyrale nga proteinat e gjizës (djath fshati), omega-3 aacide yndyrore nga farat e lirit. Këto acide yndyrore do të sintetizohen nga trupi në sasinë e saktë në të cilën ajo ka nevojë.

Këto acide yndyrore janë të nevojshme për shkak se enzimet e frymëmarrjes nuk mund të funksionojnë pa to. Shumë funksione vitale mund të dëmtohen nëse ka mungesë të acideve yndyrore. Ajo ka deklaruar të gjitha këto informata dhe gjithashtu shtoi se njeriu nuk mund të mbijetojë pa ajër dhe ushqim, prandaj edhe pa këto acide yndyrore njëlloj nuk mund të mbijetojmë. Kjo kurë jepet në mënyrë orale.

Nga ana tjetër, faza e dytë përbëhet nga një dietë e veçantë. Për 6 muaj pacientët duhet të ndjekin protokollin, pavarsisht simptomave të tyre.

Kura mjekësore:

Përbërësit:

 • 1 filxhan gjizë të pastër (sigurohuni mos të jetë nga qumështi i homogjenizuar)
 • 2-5 lugë vaj nga farat e lirit, 10 kapsula suplemente ose 1-3 lugë fara të freskëta liri
 • Pak spec të kuq

Ky ilaç duhet të kombinohet si duhet dhe të konsumohet një herë në ditë. Përzieni vetëm me lugë druri, asnjëherë me lugë metalike.

Dieta ushqyese:

 • Shmangni apo ulni sasinë e sheqerit
 • Shmangni yndyrnat shtazore
 • Mos konsumoni majonezë komerciale
 • Shmangni mishin jo-organikë
 • Shmangni gjalpin dhe margarinën
 • Konsumoni lëngje të freskëta të perimeve si karrota, selino dhe panxhar i kuq
 • Konsumoni një filxhan çaj të ngrohtë, tri herë në ditë
 • Shmangni ëmbëlsuesit artificialë
 • Shmangni të gjitha ushqimet e përpunuara
 • Zvogëloni përdorimin e produkteve farmaceutike
 • Shmangni ujin prej rubineti apo ujë në shishe, përdorni produkte të cilat nuk përmbajnë fluoride
 • Konsumoni vetëm ushqime të freskëta

Këshilla shtesë:

 • Përdorni vajin nga farat e lirit
 • Shmangni vajin e pëshkut dhe të gjitha acidet yndyrore që nuk përmbajnë fara liri
 • Merrni vitaminë C në bazë ditore, jo më shumë se 5 gramë
 • Shmangni kozmetikën dhe kremin kundër diellit
 • Shmangni bukën e bardhë, orizin e bardhë, sheqerin e bardhë, kripën e bardhë, miellin e bardhë dhe çdo gjë që përmban komponime nga klori
 • Shmangni produktet me vaj kanola dhe soje
 • Konsumoni një lugë çaji në ditë nga vaji i kokosit organik./femra.net/

 

Der Beitrag Shkencëtarët zbulojnë një kurë për kancer mbi 60 vite më parë (Ata e kanë mbajtur të fshehtë gjatë gjithë kohës) erschien zuerst auf femra.net.

Gjërat e panevojshme për foshnjen: Për këto produkte kurrë nuk do të keni nevojë!

Posted: 12 Oct 2016 12:18 AM PDT

nene-foshnje-gjera-produktet-kurre-nevojshme

Mos shpenzoni të holla për gjëra të panevojshme që nuk do ti përdorni, të cilët kushtojnë një pasuri e tërë…

Gjërat për foshnjat janë aq shumë të këndshme saqë vazhdimisht detyrohemi të blejmë, gjë që industritë e tilla gjithnjë e më shumë lulëzojnë me produkte të ndryshme.

Në vazhdim po ju paraqesim listën e produkteve apo gjërave të panevojshme për të cilat nuk duhet të shpenzoni aspak të holla:

Këpucë për të porsalindurit

Për sa kohë që foshnja nuk fillon të ecë, këpucët janë vetëm harxhim i të hollave. Ne e dimë që janë të parrezistueshëm dhe shumë të këndshëm, por më mirë kurseni të hollat për ti blerë më vonë këpucë me cilësi të lartë si dhe të qëndrueshme, por deri atëherë gëzojuni çorapeve.

Video monitorues

"Baby Phone" -et klasike janë të mjaftueshme sa për të dëgjuar foshnjen apo për ta pasur nën kontroll në ndonjë dhomë tjetër. Sigurisht që i keni 100 angazhime përderisa foshnja jjuaj fle, andaj edhe nuk keni kohë ta monitoroni me video rregullisht.

Sete të çarçafëve dhe mbulesave

Këto lloj produkte për foshnje janë pothuajse shpesh dy herë më të shtrenjta se ato për të rriturit. Që të mund ti ndërroni më shpesh nëse foshnja juaj urinon gjatë natës apo njolla tjetër, mos investoni në të tilla produkte të shtrenjta, që të mund ti ndërroni më shpesh dhe ju sugjerojmë të praktikoni blerjen e mbulesave njëngjyrëshe që t'ia lehtësoni vetes heqjen e njollave.

Detergjentë për foshnje

Këto lloj produktesh shpesh herë janë me çmime shumë më të larta se detergjentët e zakonshëm, ndërsa janë krejtsisht të panevojshëm. Pa marrë parasysh sa të butë janë, sërish nuk duhet të vijnë në kontakt me lëkurën delikate të foshnjes. Përdorni detergjent klasik për larjen e rrobave të foshnjes.

Tabelë për ndërrimin e foshnjes

Edhepse duken shume praktike dhe mund ta zbukurojnë dhomën e fëmijës suaj, por kur të bëni krahasimin se sa të shtrenjta janë dhe shfrytëzohen për një periudhë të shkurtë deri sa foshnja të mbajë pelena, nuk ia vlen një gjë e tillë. Në vend të kësaj, ju sugjerojmë të bleni një komodinë, lartësia e së cilës ju përshtatet për ta ndërruar foshnjen por edhe mund të shfrytëzoni fjokat për mbajtjen e rrobave dhe gjërave të foshnjes.

Ngrohës i shisheve (biberonit)

Nëse keni një bokall elektrik, në fakt keni edhe ngrohës për shishet. Edhe në qoftë se nuk e keni, krahasoni çmimet dhe do ta kuptoni se për çfarë ia vlen të paguhet./femra.net/

Der Beitrag Gjërat e panevojshme për foshnjen: Për këto produkte kurrë nuk do të keni nevojë! erschien zuerst auf femra.net.

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit