Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Rreziqet më të mëdha në karrierën e Anna Wintour që e sollën deri në sukses!” plus 3 more femra.net

loading...

“Rreziqet më të mëdha në karrierën e Anna Wintour që e sollën deri në sukses!” plus 3 more femra.net


Rreziqet më të mëdha në karrierën e Anna Wintour që e sollën deri në sukses!

Posted: 28 Oct 2016 01:23 AM PDT

rreziqet-jeten-vogue-jete-karrieren-sukses

Edhepse njihet si një ikonë e stilit dhe modës, Anna Wintour ka një ndikim po aq të madh edhe në sferën e financave dhe politikës, e cila edhe konsiderohet si një nga gratë më me ndikim në botë. Megjithatë, ajo gjatë gjithë karrierës së saj është përballur me shumë sfida dhe pengesa, që në fund e sollën në një sukses të madh!

Redaktore e revistës amerikane Vogue, drejtore kreative e kompanisë Conde Nast, filantrope, përfaqësuese politike, madje edhe zyrtare e emëruar e Perandorisë Britanike…Thjeshtë, kjo grua është e pandalshme!

Edhepse të gjithë e dimë pozicionin e Anna-s në botën e modës, shumica prej nesh nuk i kanë të njohura sfidat dhe mundimet që ajo ka kaluar deri në arritjen e suksesit dhe njohjes si gruaja më me ndikim në botë.

Kjo është arsyeja pse kemi vendosur të përmbledhim jetën e saj, hapat e mëdha të punës si dhe rreziqet që ka ndërmarrë gjatë karrierës së saj të shquar:

1966: lë shkollën

Në vitin 1966, Anna është hequr nga shkolla prestigjioze North London duke u fokusuar më shumë rreth modës në një program trajnimi në Harrods. Katër vite më vonë, Anna filloi karrierën e saj në gazetarinë e modës duke fituar punën si asistente e redaksisë në revistën Harper&Queen.

1975: lë punën dhe shpërngulet në Nju Jork

Pas punës së suksesshme në revistën Harper&Queen, ajo filloi të ketë mospajtime me shefin duke vendosur që të heq dorë dhe të shkojë në Nju Jork me të dashurin e saj.

Fundi i viteve të 70-ta: filloi të punojë në një revistë erotike

Ndër aktivitetet e shumta, Anna ishte e kyçyr edhe në në një revistë femërore erotike 'Viva'. Falë përvojës së saj rreth punës së botimit, ajo arriti të bindë fotografë të shquar, duke përfshirë edhe Helmut Neëton për të bërë një seri të fotografive që u përhapën në shumë revista.

1987: ka përjetuar ndryshime drastike në House&Garden

Si një shef i revistës House& Garden, Anna ka ndikuar tërësisht në ndryshimet e editorialeve, të cilat tani janë bërë në modë, ku edhe revista arriti të ndryshojë emrin në HG. Në fund, ky inovacion ndikoi negativisht në shitjepor që njëkohësisht rriti reputacionin e Anna-s si një redaktore e madhe. Nga atje, ajo shkoi për të punuar në Vogue.

1988: ka vendosur modele me xhinse në kopertinat e Vogue

Për faqen e parë të kopertinës, pas zëvendësimit të Grace Mirabella, Anna ka përzgjedhur të paraqesë fotot nga modele të veshur me xhinse. Kjo ishte hera e parë që modelet të veshin diçka rastësore në kopertinën e një reviste. Ky ishte vetëm fillimi i shumë ndryshimeve që më vonë do ta shquajnë këtë grua.

1989: venods që Madonna të paraqitet në kopertinën e Vogue

Vendosja e Madonna-s në kopertinën e parë të revistës, ka ndikuar që Anna të thejë një traditë të gjatë dekadash, që bazohej në rregullin se vetëm modelet kanë privilegjjin që të ndriçojnë në faqen e parë. Ky ishte rreziku që i ndihmoi Anna-s të lidhë të famshmit me modën, por edhe të ndikojë në disa ndryshime tjera.

2004: boton edicionin më të madh të revistës mujore

Botimi i revistës Vogue për shtator të vitit 2004 ishte një rekord. Në atë kohë ishte një nga botimet më të shumta mujore ndonjëherë.

2009: organizon mbrëmje të modës pas recesionit

Si përgjigje e ndikimit të madh të recesionit të shitjeve në industrinë e modës, Anna ka ftuar konsumatorët që të argëtohen në mbrëmjen e saj të modës. Në fakt, kjo është një iniciativë globale qëllimi i të cilit ishte që ti sjellë konsumatorët në dyqan duke festuar në emër të modës por edhe duke shpenzuar të holla.

2014: Kim Kardashian në kopertinën e Vogue

Koha do ta tregojë nëse ky veprim ishte i mirë apo i keq, por Anna nuk u tundua që ta vendosë në kopertinën e edicionit të prillit, Kim Kardashian dhe Kanye West. Përderisa shumica kanë komentuar se ky është fundi i Vogue, disa të tjerë kanë mbështetur Anna-n duke konfirmuar se ajo ka dëgjuar dëshirat dhe shijet e shumicës./femra.net/

 

 

Der Beitrag Rreziqet më të mëdha në karrierën e Anna Wintour që e sollën deri në sukses! erschien zuerst auf femra.net.

Tregoi se si flokët rriten 2 centimetra për 7 ditë d

Posted: 28 Oct 2016 01:06 AM PDT

floke-centimetra-rritni-rritje-femer-bukuri

Tregoi se si flokët rriten 2 centimetra për 7 ditë dhe mezi po presim ta provojmë këtë truk

Grimi profesional i stilistit dhe mbretëresha e tutorialit "bëje vetë" Farah Dhukai është zonjë ektrem e popullarizuar – Instagramin e saj e ndjekin mbi 3milion njerëz, edhe atë me arësye shumë të mirë … Në fakt, kjo grua çdo ditë tregon se si është e mundur të kuroheni edhe me sasinë minimale të të hollave edhe atë në mënyrë plotësisht natyrale.

'Zezakja atraktive' na tregoi ca udhëzues perfekt për lëkurën dhe flokët, kurse njëri nga ata që tërhoqi më së shumti vëmendje është receta për vajin shtëpiak i cili nxitë rritjen e flokëve.

Farah thekson se ky serum mundëson që flokët për vetëm një javë të rriten prej 2 deri 4 centimetra, varësisht nga cilësia dhe lloji i flokëve tuaja.

E tëra që ju nevojitet për këtë serum të fuqishëm janë dy përbërës:

 • vaj kungulli
 • vaj esencial nenexhiku

Përgatitja:

Përgatitni vajin në mënyrë që vaji i kungullit të jetë bazë në të cilën do të shtoni vetëm disa pika vaj nenexhiku. E ngrohni këtë përzierje me avull, pastaj të ngrohtë e fërkoni në lëkurën e kokës, duke masazhuar butësisht.

Pastaj lyeni flokët, dhe përdorni masazhuesin për kokë edhe atë 5 deri 7 minuta. Ky është truku magjik, sepse përshpejton qarkullimin.

Kur të mbaroni, lani flokët menjëherë apo pas një nate gjumë – zgjedhja është e juaja.

Është e nevojshme që këtë vaj ta përdorni çdo ditë gjatë 7 ditëve.

Vaji i kungullit përmbanë acide yndyrore, vitamina B dhe ushqyes thelbësorë të nevojshëm për rritjen e flokëve, kurse vaji i nenexhikut stimulon dhe rigjeneron folikulat që janë përgjegjëse për rritjen e flokëve të shëndetshme./femra.net/

Foto dhe Video: Instagram, Farahdhukai

 

Der Beitrag Tregoi se si flokët rriten 2 centimetra për 7 ditë d erschien zuerst auf femra.net.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

10 gjërat që vërtetojnë se ai absolutisht nuk mund të jetojë pa ty

Posted: 28 Oct 2016 12:57 AM PDT

lidhje-martese-kujdes-meshkuj-jetoje-pa-ty

Ai është definitivisht i varur nga ju dhe prekjet tuaja, ndërsa shenjat tjera tregojnë edhe më shumë…

 1. Nëse pas seksit ju duhet të çlodheni sikur sportistët pas lojës, sigurisht nuk ka asgjë të gabuar sepse ndjeheni tërësisht të relaksuar pas një akti të këndshëm.
 2. Asnjëherë nuk është e mjaftueshme për të! Pas një raundi të seksit, ai është sërish i gatshëm të vazhdojë për një raund të ri! Oh, po kjo është padyshim një shenjë që ai ju do pranë vetes!
 3. Besoni apo jo, nëse partneri juaj bie në gjumë mënjëherë pas seksit, pranojeni këtë si kompliment!
 4. Nëse ai nuk priton as në borë e shi apo në stuhi që të vijë tek ju, atëherë kjo është një shenjë se pa marrë parasysh rreziqet ai gjen mënyrën për të qenë afër jush, duke vërtetuar se kurrë nuk ka pasur partner më të mirë.
 5. Është i gatshëm që për disa orë me rradhë të rrotullohet së bashku me ju nëpër shtrat? A ju duhet akoma të bindeni se ju jeni gjithçka që ai dëshiron?
 6. "Ky është seksi më i mirë gjatë jetës sime", mund të tingëllojë si diçka banale, por pse ta përmend dikush aq shumë nëse nuk është me të vërtetë e tillë?! Kjo nënkupton se ai është i magjepsur ndaj jush.
 7. Buzëqeshja në fytyrën e tij ju tregon se sa i kënaqur është me aktin e dashurisë.
 8. Asnjëherë nuk e refuzon seksin, madje edhe kur është vërtetë i zënë.
 9. Nëse ai nuk nxit paralojën, kjo është shenjë se ai dëshiron t'ua bëjë me dije se është duke shijuar çdolëvizje tuajën.
 10. Pozicionet e reja që ia keni treguar, janë shëndrruar si më të preferuarat e tij? Ai është i bindur se ju jeni perëndesha e tij e seksit!/femra.net/

 

Der Beitrag 10 gjërat që vërtetojnë se ai absolutisht nuk mund të jetojë pa ty erschien zuerst auf femra.net.

Balkanasit janë simpatikë dhe të veçantë, por kur bëjnë këtë e dëbojnë çdo femër!

Posted: 28 Oct 2016 12:24 AM PDT

meshkujt-ballkanas

Dëgjoni bisedat në cilëndo kafene, lexoni diskutimet në cilindo forum, apo, në fund të fundit, shikoni përvojat e miqve tuaj, e pse jo edhe përvojat tuaja të dashurisë. Do të shihni se të gjithë ankohen se nuk po munden të realizojnë një lidhje afatgjatë, të shëndoshë.

Pse kjo është kështu? Sepse, sikur që ankohen djelmoshat se të gjitha vajzat duken si një kallëp, poashtu edhe ata sillen si kallëp i njejtë.

Nuk besoni? Uluni në kafenenë e parë dhe vëzhgoni çiftet – nga të rinjtë deri te ata të moshës mesatare, dhe sigurisht se do të vëreni një gjë e cila është e përbashkët për të gjithë, e kjo është se të dy pjestarët e çiftit nuk e largojnë shikimin nga telefoni, apo, në raste të rralla njëri është fiksuar në telefon (zakonisht mashkulli) kurse tjetri në murë dhe me durim pret që i dashuri/e dashura të mbarojë me shikimin e fotografive të huaja dhe t'i përkushtojë pak vëmendje.

Kjo për fat të keq nuk është e tëra. Kjo është sjellje klasike stereotipe e kësaj gjenerate të meshkujve për të cilën nuk mund të mbajnë lidhje serioze.

JANË TË TËRHEQUR NË LOJËRA

Po, ndoshta dukem si gjyshe që rregullisht ju këshillon të shmangni kompjuterin sepse dëmton shikimin, por nëse e shikoni gjeneratën e meshkujve të sotëm, të atyre prej 15, 16 e deri te këta të mbi 30 vjet, të gjithë e kanë kaluar rininë duke luajtur lojëra përderisa mamaja i ka shtruar drekën, që të mos e ndërpresin luftën. Punë nuk ka, para për argëtim nuk ka, por së paku mund të ikë nga të gjitha në botën virtuale, ku është i suksesshëm, i fortë dhe i fuqishëm, kurse në të e dashuruar deri në vdekje vajza poashtu e fortë dhe shumë e bukur e cila e ndjekë edhe në ujë edhe në zjarr. Pastaj, pas lojës, hyn në porno faqe ku e presin vajza të përmasave dhe aspiratave të njejta. Atëherë një herë në disa javë del në botën e vërtetë dhe tronditet me vajzat të cilat aspak nuk i ngjajnë atyre të tijat, të kompjuterit.

JANË TË VARUR

Në pajtim me qëndrimin e mëparshëm, shumica e meshkujve deri së paku 35 vjet banesën e ndanë me prindërit. E dijmë se në ç'gjendje është shteti, por nëse edhe jeton me prindërit, kjo nuk do të thot se është i falur nga punët e shtëpisë. Shumica e meshkujve nga këto vende deri në 30 vjet janë të dorëzuar te nëna, pastaj dorëzohet në duar të gruas, dëshiron ajo apo jo.

ASHTU TË VARUR DËSHIROJNË TË BËHEN KOKA E SHTËPISË

Keni miliona shembuj të tillë: burri është pushuar nga puna, gruaja punon, pas punës merret me punët e shtëpisë, dhe kështu nga dita në ditë. Ai merr përqindjen nga rroga e saj, shkon para shitores lokale për birrë, deri te bastorja që të luaj një tiketë dhe kjo dë të ishte gjithçka nga ai. Por, për këtë dëshiron ti bie tavolinës dhe fraza tjera të hidhura, që t'i tregojë gruas se kush vozit traktorin dhe kush e hap portën (një nga frazat e preferuara të meshkujve tanë).

E KANË TURP T'I TREGOJNË MIRËSI …

… gruas. Sepse gruaja është preja e tyre dhe këtu mbaron tregimi. Çka ka të joshet e dashurohet në pleqëri me gruan tënde? Natyrisht, kjo nuk vlenë për dashnoren e cila do të kalojë sepse "gruaja nuk i ofron kënaqësi".

NUK DINË TË BISEDOJNË

Nuk ju intereson më se çka mendon gruaja për gjendjen në shtet, në botë, për librin e ri që ka lexuar, madje as për Kim Kardashian. Dijnë të përqeshin, ankohen, të flasin për faturat e papaguara dhe të krahasojnë gruan e vet me të tjerat të cilat janë edhe më të mira, edhe më të suksesshme dhe në thelb vrasin gruan e cila jep gjithçka nga vetja. Pas kësaj ai shkon me shokë, kurse ajo mbetet në shtëpi dhe vret kokën se ku po gabon./femra.net/

 

 

Der Beitrag Balkanasit janë simpatikë dhe të veçantë, por kur bëjnë këtë e dëbojnë çdo femër! erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit