Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Shija franceze mbi bukurinë, modën dhe aromat unike, vjen në Kosovë përmes Adopt’” plus 5 more femra.net

loading...

“Shija franceze mbi bukurinë, modën dhe aromat unike, vjen në Kosovë përmes Adopt’” plus 5 more femra.net


Shija franceze mbi bukurinë, modën dhe aromat unike, vjen në Kosovë përmes Adopt’

Posted: 13 Oct 2016 05:32 AM PDT

adopt-23

Nëse pëlqeni shijën franceze tanimë do keni mundësinë që edhe në Prishtinë të jetoni dhe të ndjeni elegancen që vjen nga vendi i modës dhe aromave.

Adopt’ është një brend 100% francez, që në muajin shtator pati hapjen solemne të dyqanit të pare në qendër të Pishtinës. Adopt’ ka një linjë prej tri AXE-ve: parfumeri, kozmetikë dhe aksesorë mode, të gjitha të një kualitet shumë të lartë dhe unikë, me një kosto të përballueshme për të gjithë klientet.

Suksesi i Adopt' është i shtrirë në 20 vende të ndryshme të botës, me mbi 100 dyqane. Pas shumë vështërsive për marrjen e përfaqësisë/franshizes, më në fund është në dispozicion për gjithë qytetarët e Kosovës, duke ditur që nga përfaqësuesit parashikohen hapje të reja në pothuajse gjitha qytetet e Kosovës.

Ajo që vlen të theksohet janë produktet shumë kualitative dhe të llojllojshme MADE IN FRANCE & ITALY, me çmime të përballueshme për të gjithë ata që mësyjn dyqanin Adopt', e që gjindet në qëndër të Prishtinës, përball bankës qëndrore.

Kampanjes fillestare të hapjes së dyqanit të parë i kanë paraprirë reklama të shumta në TV, Billboard dhe social media. Pjesë e të cilave ishin disa nga fytyrat publike të vendit tonë si Agnesa Vuthaj, Rina Berdynja dhe Liberta Spahiu.

Ju ftojmë ta vizitoni dyqanin e Adopt’ për tu kënaqur me shumëllojshmerinë e produkteve.

Kozmetikë për ato që duan të duken bukur…

14433087_675146889319803_6232132934206826344_n

Parfume për ato që duan aromen e luleve…

14444615_675146092653216_2940273683208760466_o

dhe aksesorë të tjerë për të gjitha shijet tuaja…

14457456_675150392652786_9121326901165263320_n

Më poshtë mund të shikoni disa nga fotografitë e hapjes se dyqanit në Prishtinë…

14463233_675145302653295_2755179967879418406_n

14495398_675139702653855_539030478694191787_n

14441130_675115339322958_6427484998394741697_n 14517583_675149739319518_9098238803291581616_n

14469619_675141829320309_8354873994748298275_n

14492501_675144955986663_3250478336078049424_n

14469628_675141352653690_2776238099424726476_n

adopt-1 adopt-2

14446056_675147895986369_2691547618756262651_n


Për më shumë informata mbi produktet e Adopt Kosova dhe te rejat e fundit, vizitoni faqen zyrtere ne rrejtin socila Facebook, duke klikuar këtu…


 

Der Beitrag Shija franceze mbi bukurinë, modën dhe aromat unike, vjen në Kosovë përmes Adopt’ erschien zuerst auf femra.net.

“The Sun” vlerëson shqiptaren Erjona Sulejmani si tifozen më të bukur të Evropianit

Posted: 13 Oct 2016 02:40 AM PDT

bukuroshja-evropianit-erjona-sulejmani

Ditë më parë ajo pozoi edhe për revistën italiane 'GQ',

Tifozja më e bukur e Kampionatit Evropian është zgjedhur Erjona Sulejmani, bashkëshortja e futbollistit të Kombëtares Zvicerane, Blerim Xhemaili. Për Erjonën kanë shkruar edhe mediet ndërkombëtare, më saktësisht lajmi është parë në revistën 'The Sun'.

29 vjeçarja shqiptare ka mahnitur të gjithë në Kampionatin Evropian të zhvilluar në Francë, duke bërë që shpeshherë vëmendja të zhvendosej më shumë në tribuna sesa në fushë, përcjell albinfo.ch.

Ditë më parë ajo pozoi edhe për revistën italiane 'GQ', dhe shumë shpejt mund të bëhet më e famshme se bashkëshorti i saj që luan në Bolonja, dhe është ndër futbollistët më të dalluar të Zvicrës. / KultPlus.com 

Der Beitrag "The Sun" vlerëson shqiptaren Erjona Sulejmani si tifozen më të bukur të Evropianit erschien zuerst auf femra.net.

Si rezultat i këtij hormoni ju nuk mund të humbni peshë: Ja si mund ta nxisni rënien në peshë

Posted: 13 Oct 2016 01:20 AM PDT

humbni-peshe-kujdes

Sa herë keni tentuar të humbni peshë dhe pa asnjë rezultat? Shumë shpesh? E pra, ndoshta gjithçka ka të bëjë me hormonet tuaja.

A keni dëgjuar ndonjëherë për leptin-in?

Është një hormon që kushtimisht thënë e 'pengon' humbjen e peshës. Funksioni kryesor i tij është për të rregulluar nivelet e energjisë dhe peshës. Ky kalon pengesën mes gjakut dhe trurit dhe shkon drejtëpërdrejtë në receptorët në qendrën e trurit për oreks. Pastaj, dërgon sinjale në tru në lidhje me sasinë e ushqimit që ka nevojë trupi juaj.

Leptin-i stimulon aktivitetin e sistemit nervor simpatik dhe stimulon indet yndyroreqë të shpenzojnë energji. Megjithatë, ndonjëherë trupi krijon rrezistencë ndaj këtij hormoni.

Kjo ndodhë kur hormoni leptin nuk mund të arrijë objektivat dhe nuk arrin të kontrollojë oreksin. Ndonjëherë receptorët nuk mund të dërgojnë sinjale deri të qelizat. Kjo është ajo që ndodhë me njerëzit mbipeshë.

Nivelet e larta të leptin-it e bëjnë personin më pak të ndjeshëm ndaj tij, dhe truri nuk mund të ndjek sinjalet që merr, gjë që rezulton në metabolizëm të dobët dhe keq ushqyerje.

Simptomat e mëposhtme tregojnë rrezistencë të mundshme të leptin-it:

 • Shtim në peshë
 • Dëshirë e pakontrolluar për ushqim
 • Stresi për ngrënie
 • Ngrënie në orë të vona të natës
 • Hipertension
 • Pagjumësi
 • Paaftësi për të humbur peshë të madhe
 • Dëshirë për konsumin e sheqerit
 • Numër i lartë i triglicerideve
 • Ankth
 • Motivim i dobët
 • Lodhje pas ngrënies

Çfarë duhet të ndaloni së ngrënuri për të kundërshtuar rezistencën e insulinës:

 • Yndyrnat
 • Sheqerin
 • Karbohidratet
 • Shurup misri me fruktozë të lartë

Hani më shumë ushqime organike, shmangni karbohidratet prej gruri. Përfshini në dietën tuaj të ushqimit më shumë yndyrna të ngopura, siç ndodhet në vaj kokosi, avokado, arra, gjalpë dhe yndyrna shtazore. Përdorni acide yndyrore omega-3 me bazë shtazore.

Ndërprisni mënjëherë konsumin e ushqimeve të përpunuara. Hani më shumë fibra të tretshme dhe proteina si dhe më pak karbohidrate.

Aktiviteti fizik luan rol shumë të rëndësishëm. Ai rikthen ekuilibrin natyror në trup dhe shfuqizon rezistencën e leptin-it.

Çështja juaj lidhur me leptinin mund të jetë si rezultat i privimit të gjumit. Bëni gjumë të mjaftueshëm. Kontrolloni nivelin tuaj të leptinit rregullisht dhe trajtoni veten në kohë. Përdorni mënyra natyrale për të rikthyer ekuilibrin tuaj hormonal./femra.net/

 

Der Beitrag Si rezultat i këtij hormoni ju nuk mund të humbni peshë: Ja si mund ta nxisni rënien në peshë erschien zuerst auf femra.net.

Tualeti i pastër dhe që mban erë të mirë: Gjithçka që ju nevoitet është kjo!

Posted: 13 Oct 2016 01:09 AM PDT

banjo-tualeti-paster-kujdes-nevoitet-pastruar

Ne të gjithë e dimë se askush nuk dëshiron të bëjë pastrimin e tualetit, por kjo është një detyrë që duhet të bëhet shpesh. Mbajtja e tualetit të pastër, të freskët dhe pa mikrobe ndikon dukshëm në shëndetin dhe mirëqënien e gjithë familjes.

Megjithatë, detergjentet komerciale për pastrim janë përplot kimikate të ashpra dhe me toksina të rrezikshme, kështuqë një recetë në ksuhte shtëpie do të ishte një ndihmë shumë e madhe.

Kjo do të shkatërrojë të gjitha bakteriet duke e bërë tualetin tuaj të pastër dhe me aromë të freskët.

Ja çfarë ju nevoitet:

Përbërësit:

 • 1 hidrogjen peroksid (3%)
 • ½ uthull
 • 60 ml lëng limoni
 • 160 gr. sode bikarbone
 • 15-20 pika nga ndonjë vaj aromatik

Udhëzime:

Në një enë të vogël përzieni lëngun e limonit dhe sodën bikarbone. Në një enë tjetër përzieni uthullën dhe peroksid hidrogjenin, dhe këtë përzierje shtojeni në përzierjen e parë dhe në fund hidhni vaj esencial.

Më pas, merrni një lugë, bëni forma në gjysmë topthi dhe lërini të thahen në një letër pergamene. Do të duhet të thahen për rreth 4 orë, ose ti leni të qëndrojnë deri ditën e nesërme.

Mbani këto toptha tualeti në një kavanoz prej qelqi afër tualetit.

Përdorimi:

Gjithçka që duhet të bëni është të ndërroni këto toptha dy-tri herë në javë dhe padyshm tualeti juaj do të jetë larg bakterieve, i pastër dhe me aromë të freskët./femra.net/

 

Der Beitrag Tualeti i pastër dhe që mban erë të mirë: Gjithçka që ju nevoitet është kjo! erschien zuerst auf femra.net.

Si t’i largoni strijat apo linjat e formuara – Recetë në kushte shtëpie

Posted: 13 Oct 2016 12:25 AM PDT

strijat-lekure-largoni-fome-ujdes

Të shpëtoni nga strijat apo linjat në trup nuk është një gjë e thjeshtë, por kjo recetë është shumë e volitshme dhe e thjeshtë, e cila mund të përgatitet për vetëm disa minuta dhe padyshim të jetë mëse e dobishme për ju!

Përbërësit:

 • 1 lugë gjelle sheqer
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • Lëng nga një gjysmë limoni
 • 1 kapsulë Vitaminë E

Përgatitja:

Përzieni të gjithë përbërësit deri sa të bashkohen mirë dhe bëni lëvizje rrethore në vendet ku i keni shtrirjet apo linjat e formuara. Për rezultate më të mira, aplikojeni këtë masë me furçë, sepse ajo stimulon qarkullimin e pjesëve të trupit ku shtrirjet janë të pranishme.

Përsëritni këtë procedurë për çdo ditë, për rreth 2-3 minuta. Kjo përzierje mund të qëndrojë në frigorifer deri në tri javë./femra.net/

Der Beitrag Si t'i largoni strijat apo linjat e formuara – Recetë në kushte shtëpie erschien zuerst auf femra.net.

Wi-Fi: Një vrasës i heshtur që na vret ngadalë

Posted: 13 Oct 2016 12:17 AM PDT

wi-fi-vrases-vret-ngadal-shendet

Në shoqërinë moderne, të gjithë jemi të varur nga interneti. Është bërë edhe më e lehtë që nga krijimi dhe revolucioni i Wi-Fi-së. Ne jemi në gjendje të surfojmë nëpër internet saherë që kemi nevojë, pavarsisht ku ndodhemi apo ku shkojmë.

Megjithatë, kur bëhet fjalë për sigurinë tonë, kompanitë të cilët prodhojnë Wi-Fi rutera duhet të ndjekin disa norma të rrepta në mënyrë që t'i bëjnë këto pajisje të sigurta për shëndetin tonë. Sidoqoftë, ne do të ju bulojmë disa fakte duke marrë parasysh sigurinë e pajisjeve wireless dhe Wi-Fi ruterave:

Gjëja e parë që duhet të shqyrtojmë është mënyra se si një pajisje është e lidhur me ruter pa kabllo. E pra, pajisjet wireless (pa tel) si telefonat celularë, tabletët dhe laptopët lëshojnë sinjale WLAN (valë elektromagnetike) në mënyrë që të lidhen me ruter.

Megjithatë, sinjalet e tilla dëmtojnë shëndetin tonë në mënyra të ndryshme. Agjencia Britanike e Shëndetësisë ka kryer një studim në të cilën tregohet se ruterët rrezikojnë shëndetin tonë, sikur te njerëzit ashtu edhe tek bimët.

Këtu po ju paraqesim disa nga pasojat ndaj ekspozimit të Wi-Fi-së:

 • Çështjet e koncentrimit
 • Dhimbje veshi
 • Dhimbje të shpeshta të kokës
 • Lodhje kronike
 • Çështjet e gjumit

Megjithatë, është fakt se nuk mund të shmangim plotësisht përdorimin e teknologjive të reja. Prandaj, nuk mund të ju themi mos të përdorni pajisjet wireless dhe Wi-Fi ruterat, por ne mund të ju sugjerojmë disa këshilla të dobishme se si mund të kufizoni ndikimin e tyre të dëmshëm si dhe të zvogëloni efektet anësore:

 • Sigurohuni që të shkëputeni nga Wi-Fi programet para se të shkoni për të fjetur.
 • Ju nuk duhet të mbani ruter-in në kuzhinë apo në dhomën e gjumit.
 • Përdorni telefonat me kabllo gjatë kohës kur jeni në shtëpi, në mënyrë që të reduktoni valët elektromagnetike.
 • Fikni Wi-Fi-në kur nuk e përdorni më, në mënyrë që të parandaloni valët elektromagnetike, gjë që dëmtojnë dhe pengojnë dukshëm rritjen e fëmijëve./femra.net/

 

Der Beitrag Wi-Fi: Një vrasës i heshtur që na vret ngadalë erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit