Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Si duket nga brenda shtëpia 12 milion dollarëshe e Kylie Jenner” plus 4 more femra.net

loading...

“Si duket nga brenda shtëpia 12 milion dollarëshe e Kylie Jenner” plus 4 more femra.net


Si duket nga brenda shtëpia 12 milion dollarëshe e Kylie Jenner

Posted: 11 Oct 2016 06:45 AM PDT

shtepia-12-milion-dollareshe-kylie-jenner

Kylie Jenner tani 19 vjeçare, si duket po bënë shumë më shumë se sa vetëm të blej  vetura. Ajo sapo ka blerë shtëpinë e saj të tretë në Kaliforni. Një shtëpi luksoze në vlerë 12 milion dollar. 

Nga: Elle

 

 


Der Beitrag Si duket nga brenda shtëpia 12 milion dollarëshe e Kylie Jenner erschien zuerst auf femra.net.

Kur ai u diagnostikua me kancer në fazë të katërt, djali i tij sugjeroi diçka që vërtetë funksionoi!

Posted: 11 Oct 2016 02:10 AM PDT

kancer-djali-faze-shendet-sugjeroi-sherim

Mund ta keni të vështirë për ta besuar, por një përbërës shumë i thjeshtë siç është soda bikarbone mund të shërojë kancerin. Nëse kombinohet me shurup panje, mund të bëjë mrekullira!

Në vazhdim po ju paraqesim historinë e Vernon Johnson. Ai u diagnostikua me kancerin e prostatës në fazën aggressive 4. Për t'i përkeqësuar gjërat edhe më keq, kanceri kishte filluar me metastazë në palcën kockore.

Vernon mendoi se kishte humbur kuptimin e jetës, por djali i tij bëri diçka vërtetë të mahnitshme. Ai e këshilloi të atin që të rrisë vlerat e pH-së së trupit. Një veprim shumë i zgjuar, apo jo? Siç e dini, qelizat kancerogjene nuk mund të depërtojnë në organe alkaline. Klorid ceziumi është një nga mënyrat për të balancuar vlerat e pH-së, dhe ky ishte qëllimi i djalit për t'i ardhur në ndihmë babait.

Vernon nuk pranoi të bëjë terapitë e zakonshme, dhe kërkoi mënyra alternative për trajtimin e gjendjes së tij. Megjithatë, ai kurrë nuk e mori klorid ceziumin, dhe vendosi të provojë zgjidhje të tjera.

Hulumtimet e tij e çuan deri në kombinimin e sodës bikarbone dhe shurupit të panjes. Por, ai përdori melasë (produkt i fituar nga sheqeri i rafinuar) në vend të shurupit të panjes.

Vernon shkroi çdo hap nga trajtimi i tij. Ai mbante një lloj ditari me vete të cilin e quajti "Vallja e fundit me kancer". Vernon ndryshoi shprehit e të ushqyerit dhe konsumonte ushqime që rrisnin gjendjen alkaline në trupin e tij. Suplementet ishin pjesë e trajtimit, ku ai merrte vitamina të mjaftueshme si dhe minerale.

Qelizat kancerogjene anaerobe zhduken në kontakt apo ekspozim ndaj oksigjenit, kështu që Vernon praktikoi ushtrime të frymëmarrjes që t'i sigurojë trupit më shumë oksigjen dhe ta "befasojë" kancerin. Sheqeri i fermentuar i mban aktive qelizat kancerogjene, jo oksigjeni, ja pse edhe trajtimi përfshin produktin e melasës. Sheqernat nxisin përhapjen e qelizave kancerogjene. Gjë e mirë është se soda bikarbone depërton në qelizat dhe i asgjëson deri në zhdukje. Qelizat mbushen me oksigjen dhe shkatërrohen.

Melasa është në fakt me bazë minerale për mbështetjen e nevojshme të ushqyesve. Megjithatë, pacientët me kancer duhet të shmangin çfarëdo lloj ushqimi tjetër me bazë sheqeri dhe ushqime të përpunuara, pasi këto stimulojnë rritjen e kancerit.

Pas disa javësh, Vernon shkoi në kontrollin e tij të rregullt. Rezultatet ishin të mahnitshme! Kanceri i tij pothuajse ishte hequr tërësisht. Vernon ishte shumë mirënjohës për mundësinë e tij të dytë dhe vendosi ta përhapë sa më shumë eksperiencën e tij. Më vitin 2008 ai e tregoi historinë në The Valley News, një gazetë lokale në Kaliforni. Ai ende ofron ndihmë dhe këshilla për njerëzit që kanë probleme të ngjashme.

Shkenca mbështet pohimet se kanceri mund të trajtohet në mënyrë natyrore. Kjo metodë është shumë efektive, e lirë dhe e sigurtë. Megjithatë, farmacitë e mëdha dhe mjekësia nuk përkrahin aplikimin e trajtimeve të tilla, madje edhe e mohojnë efikasitetin e trajtimeve natyrale./femra.net/

 

Der Beitrag Kur ai u diagnostikua me kancer në fazë të katërt, djali i tij sugjeroi diçka që vërtetë funksionoi! erschien zuerst auf femra.net.

Për shkak të këtyre dy gabimeve kanë përfunduar shumë martesa

Posted: 11 Oct 2016 01:31 AM PDT

arsyeja-ndodhin-shumica-ndarjeve

Marrëdhëniet, lidhjet dhe martesat- të gjitha këto janë lidhje delikate që duhen trajtuar me shumë kujdes, të paktën nëse dëshirojmë që të na zgjasin. Është shumë e nevojshme të kemi kompromise, tolerancë, mirëkuptim dhe marrëveshje. Megjithatë, duhet të ekzistojë kufiri i vuajtjeve dhe ka gjëra që nuk mund t'i tejkalojmë.

Edhe nëse dëshironi që me çdo kusht të ruani marrëdhënien me një partner që e duani, nuk do të duhej ti bëni këto dy gabime, pasiqë përsëritja e tyre e vazhdueshme krijon kundër efekt dhe padyshim që lidhja do të përfundojë. Herët apo vonë!

1. Ia falni gabimet e tij, edhepse ju ndjeheni tmerrësisht e pakënaqur me të

Disa veprime të caktuara thjeshtë nuk meritojnë falje. Përderisa shpreh keqardhje të vërtetë dhe ndjen dhimbje për ndonjë pakënaqësi të krijuar ndaj jush, dhe ndryshon sjelljen e tij për të mirë, atëherë është në rregull ti ofroni edhe një shans tjetër për të vazhduar përsëri. Por, nëse nuk vëreni ndryshim në sjelljet e tij, e as pikë pendimi dhe vazhdimisht ju nënçmon- ju nuk do të jeni aspak e lumtur. Nëse problemi është i pazgjidhshëm dhe ju vazhdimisht jeni e pakënaqur dhe ndjeni dhimbje nga ai, atëherë është më së miri të mendoni për ndërprerje të lidhjes.

2. Neglizhoni nevojat tuajat për shkak të tij

Vetja juaj duhet gjithnjë të jetë prioritet për ju nëse dëshironi një lidhje të shëndetshme, pa marrë parasysh a është miqësore apo romantike. Femrat kanë prirje që të kënaqin meshkujt sa më shumë që të jetë e mundur, dhe kjo është në rregull, për aq kohë sa nuk i shkaktoni dëm vetes suaj.

Nëse ju i përshtateni orarit të tij dhe bëni gjëra që vetëm ai i pëlqen dhe dëshiron, duke mos iu referuar nevojave tuaja, atëherë pyeteni veten nëse gjërat me të vërtetë po funksionojnë si duhet. Baza e çdo marrëdhënie është të qenurit të barabartë si dhe kompromiset, dhe aty ku mungojnë këto gjëra, nuk ka ardhmëri të ndritur./femra.net/

 

Der Beitrag Për shkak të këtyre dy gabimeve kanë përfunduar shumë martesa erschien zuerst auf femra.net.

Gjak, seks dhe narkotikë: Historia bizare e dashurisë së Angelina Jolie-t

Posted: 11 Oct 2016 01:15 AM PDT

angelina-jolie-seks-gjak-drog

Megjithëse Angelina e ka pohuar se ka pasur marrëdhënie me vetëm katër meshkuj, tre prej të cilave ishin burrat e saj, megjithatë ajo ka pasur "historinë seksuale" më të çuditshme se kushdo tjetër në botën e Hollivudit.

Pas publikimit për divorcin e saj me Brad Pitt, çifti ka fituar edhe më shumë publicitet, ku jeta e tyre e dashurisë flitet më shumë se kurrë. Angelina ka humbur virgjërinë në moshë 14 vjeçare, ku edhe nëna e saj ishte në dijeni për këtë.

 • Kur isha 14 vjeçe, kam pasur dy zgjedhje: ta bëja me të dashurin në rrugë si një mënyrë shumë e papërgjegjshme, apo ta bëja në dhomën e gjumit, përderisa nëna ime flinte në dhomë tjetër- ka treguar për Cosmopolitan, aktorja më e bukur e Hollivudit.

Por, ky nuk ishte fundi i lojërave të adoleshencës së saj. Ajo ishte e fiksuar edhe me mjete vetë-lënduese si thikat. Gjatë kohës kur ka kërkuar të jetë e lidhur me të dashurin e saj, ajo i ka bërë gërvishtje të vogla me thikë. Më pas edhe ai ia ka bërë të njejtën procedurë. Sa herë që është ndjerë ashtu, ka prerë lëkurën ku edhe ka shumë shenja të mbetura. Ishte periudhë e viteve kur ka kërkuar për aventura të reja, dhe për të gjithçka ishte e mundur.

Në vitet e njëzeta ajo ka provuar kokainë, ekstazë, LSD dhe heroinë – të preferuarën e saj.

Johnny Lee Miller, burri i saj i parë, e tërhoqi nga kjo periudhë e errët. Ata u takuan gjatë xhirimit të filmit "Hackers" në vitin 1995, dhe më vonë ajo pranoi se ky ishte burri i parë me të cilin kreu marrëdhënie seksuale pas partnerit të parë.

angelina-jolie-johnny-lee-miller-zoom

Pasi u divorcua me të, ajo hyri në një marrëdhënie të gjinisë së njejtë, me modelen dhe aktoren Jenny Shimizu, të cilën e takoi gjatë xhirimeve të "Foxfire" në vitin 1996.

jolie_and_shimizu

Disa vite më vonë, ajo shkaktoi një skandal kur u fotografua me vëllanë e saj duke u puthur, gjatë ndarjes së çmimeve Golden Globes.

angelina-jolie-brother

Në të njejtën kohë, ajo hyri në një marrëdhënie me Billy Bob Thornton dhe dy muaj më vonë u martuan në Las Vegas. Jolie dhe Thornton shpesh janë kritikuar dhe përfolur për sjelljen dhe stilin e pazakontë, si dhe tatuazhet. Ata kishin njoftuar se do të adoptonin një fëmijë nga Kamboxhia, por që u divorcuan vetëm tre muaj më vonë.

angelina

Pas një kohe në të cilën Jolie mendoi se nuk do të hynte më në ndonjë lidhje, ajo sërish vendosi ta bëjë, kësaj radhe me Brad Pitt në vitin 2005. Ata u takuan në filmin "Mr. and Ms. Smith", përderisa Pitt ishte ende i martuar me Jennifer Aniston.

 • Të jem në një lidhje me një burrë të martuar, duke e ditur se babai im tradhëtonte nënën time, nuk është diçka që mund t'ia falë vetes sime – kishte deklaruar në një intervistë për "Today".

Megjithatë, vitin e ardhshëm statusi i lidhjes së tyre u konfirmua kur e gjithë bota mori lajmin se Angelina është shtatzënë. Pas shtatë viteve ata njoftuan për fejesën e tyre në Prill 2012 dhe u martuan më 23 Gusht 2014.

93eda95cea20ce50ea08ad9469217741

Por, më 20 Shtator të vitit 2016, çifti hollivudian përfundoi lidhjen e dashurisë duke shpallur divorcin. Çifti në fjalë ka gjashtë fëmijë, tre biologjikë: Shiloh (8), binjakët Vivienne (6) dhe Knox (6) si dhe tre të adoptuar Maddox (13) nga Kamboxhia, Pax (11) nga Vietnami dhe Zahara (10) nga Etiopia./femra.net/

 

 

Der Beitrag Gjak, seks dhe narkotikë: Historia bizare e dashurisë së Angelina Jolie-t erschien zuerst auf femra.net.

Kjo metodë kineze do të ju tregojë se cili organ i trupit tuaj ka nevojë për ndihmë

Posted: 11 Oct 2016 12:28 AM PDT

metod-kineze-organe-mbrojtje-ushtrime

Ora biologjike kineze tregon intervalet gjatë së cilës energjia qarkullon nëpër trup dhe nivelin e energjisë maksimale në ndonjë zonë të caktuar në çdo dy ora. Nëse me këtë pjesë të trupit keni probleme, atëherë gjatë ditës do të ndjeni simptoma të caktuara.

Mjekësia e lashtë kineze ka krijuar një orë biologjike të trupit që mund të ju ndihmojë se në çfarë gjendje është organizmi juaj dhe se cilat organe nuk janë duke funksionuar si duhet…

Koha maksimale e aktivitetit të organeve:

1-3 ora – mëlçia

3-5 ora – mushkëritë

5-7 ora – zorra e trashë

7-9 ora – stomaku

9-11 ora – shpretka, pankreasi

11-13 ora – zemra

13-15 ora – zorra e hollë

15-17 ora – fshikëza

17-19 ora – veshkat

19-21 ora – membrana e jashtme e muskulit të zemrës

21-23 ora – duodenumi

23-1 ora – tëmthi

 

Koha minimale e aktiviteteve, gjegjësisht pushimi i organeve:

1-3 ora – zorra e hollë

3-5 ora – shikëza

5-7 ora – veshkat

7-8 ora – duodenumi

7-9 ora – membrana e jashtme e muskulit të zemrës

9-11 – 11-13 – fshikëza e tëmthit

13-15 ora – mëlçia

15-17 ora – mushkëritë

17-19 ora – zorra e trashë

19-21 ora – stomaku

21-23 ora – shpretka, pankreasi

23 – 1 ora – zemra

Ora kineze ofron këshilla se çfarë duhet të bëjmë ose si të reagojmë në kohë të caktuara gjatë ditës:

 1. Mes orës 11:00 dhe 13:00 më së miri është të konsumoni drekë dhe të shoqëroheni. Kënaquni në bisedat me njerëzit, lidhuni me ta, bashkëpunoni dhe ofrojuni ndihmë atyre. Dreka le të jetë e balancuar dhe jo shumë e plotë.
 2. Mes orës 13:00 dhe 15:00 kur trupi përpunon ushqimin, më së miri do të zgjidhni problemet dhe do të jeni të organizuar.
 3. Mes orës 15:00 dhe 17:00 është koha më e mirë për mësim, punë të suksesshmë dhe duke pirë çaj. Gjatë kësaj kohë pini më shumë ujë për detoksifikim.
 4. Mes orës 17:00 dhe 19:00 hani darkë dhe riktheni energjinë tuaj.
 5. Mes orës 19:00 dhe 21:00 është koha për aktivitet maksimal të perikardit, e cila është arsyeja pse është koha më e mirë e ditës për socializim, flirtim, seks dhe riprodhim.
 6. Mes orës 21:00 dhe 23:00 pushoni, relaksohuni dhe lexoni. Shmangni ushqimin në këtë kohë.
 7. Mes orës 23:00 dhe 01:00 është koha për të fjetur dhe për rigjenerim. Nëse keni gurë në tëmth, sigurisht gjatë ditës keni ndjerë dhimbje.
 8. Mes orës 01:00 dhe 03:00 mëlçia punon me shpejtësi maksimale, por nëse zgjoheni gjatë kësaj kohe, kjo nënkupton se mëlçia është e mbingarkuar me pastrimin e trupit.
 9. Mes orës 03:00 dhe 05:00 të mëngjesit do të duhej të jeni duke fjetur pa merak. Kollitja në këtë ora nënkupton se mushkëritë po dëbojnë toksinat.
 10. Mes orës 05:00 dhe 07:00 është koha më e mirë për t'u zgjuar. Pini ujë pasi zorra e trashë, e cila tani është më aktive mund të funksionojë më së miri, dhe dilni për një shetitje të shkurtër. Në këtë kohë të ditës është më mirë të shmangni kafeinën.
 11. Mes orës 07:00 dhe 09:00 të mëngjesit hani mëngjesin. Zgjedhjet më të mira janë frutat, proteinat, karbohidratet me indeks të ulët glikemik, yndyrnat e shëndetshme dhe vitaminat.
 12. Mes orës 09:00 dhe 11:00 të mëngjesit bëhuni aktiv dhe punoni. Kjo është koha e aktivitetit maksimal të shpretkës e cila lidhet me forcën mendore, forcon metabolizmin dhe është përgjegjëse për konvertimin e materieve ushqyese në energji./femra.net/

 

 

Der Beitrag Kjo metodë kineze do të ju tregojë se cili organ i trupit tuaj ka nevojë për ndihmë erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit