Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Si të bisedoni me fëmijët për seksin?” plus 5 more femra.net

loading...

“Si të bisedoni me fëmijët për seksin?” plus 5 more femra.net


Si të bisedoni me fëmijët për seksin?

Posted: 24 Oct 2016 06:34 AM PDT

flidni-seksin-femije-kujdes

Shumica prej nesh e kanë të vështirë për të diskutuar këto çështje me fëmijët e tyre, pavarësisht nga fakti se motive seksuale janë të pranishme në shumë aspekte të jetës moderne – në reklama, filma, libra,  në rrugë…Edhe në qoftë se ne imagjinojmë një fëmijë, i cili është i izoluar nga mediet, lindin pyetje rreth seksit në varësi të moshës së tij. 

Ne shpesh fshihemi pas faktit se ky diskutim do të çojë në shfaqjen e jetës së hershme seksuale të fëmijës, por sot një mbulesë e tillë nuk funksionon. Në qoftë se fëmija është i informuar, i lejon atij të shmangë situatën e shfrytëzimit seksual, duke mbrojtur veten e tyre në një situatë të vështirë.

 1. Pse e kemi kaq të vështirë të flasim për seksin me fëmijët?
 2. Më shpesh kjo ndodh për shkak të faktit se ne vetë e konsiderojmë këtë proces si të pisët, apo temë shumë të turpshme.
 3.  Përgjigjia pikërisht për këtë çështje, përcakton fëmijën.
 4. Nëse ju nuk e dini se çfarë të thoni, flisni për të kur të keni informacion të mjaftueshëm.
 5. Nëse ka ndonjë pyetje që ju shkakton siklet, flisni me terma teknik. Për shembull, në qoftë se ju e gjeni të vështirë për të përmendur organet gjenitale, flisni me terma mjekësorë si "penis" dhe "vagina" dhe kjo në një masë të madhe lehtëson sikletin tuaj.
 6. Është gjithashtu një ndihmë e madhe të përdorni vizatime ose diagramë. Dukshmëria gjithmonë e ndihmon për të asimiluar informacionin.
 7. Është më mirë të mos e mbingarkoni me informacione për seksin. Nëse fëmija nuk bën pyetje shtesë, rreth 15-20 minuta bisedë e mirë është e mjaftueshme.
 8. Gjithmonë bëni pyetje për të mësuar nëse fëmija ka kuptuar si duhet. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të pyesni mësimin. Nëse një fëmijë pas një bisede me ju, bën pyetje të reja – është një shenjë e mirë.
 9. Ndani përvojat tuaja- ide e mirë. Megjithatë, nëse ju keni pasur gjëra që nuk duhen thënë, tregoni kujdes pasi fëmija mund të identifikohet me prindin. "Në qoftë se mami ose babi e bëri atë  dhe unë mund ta bëj".
 10. Është e rëndësishme që të jeni gjithmonë në dialog me fëmijën, sa më afër adoleshencës, aq më e rëndësishme është. Vetëm në dialog, fëmija mund të marrë pamje të gjera, që mund të kontribuojnë në realizimin e tyre.
 11. Nëse, pavarësisht nga disponueshmëria e informacionit, gatishmëria juaj për të folur është e vështirë, kontaktoni një profesionist – seksolog i njohur ose psikolog për t'ju ndihmuar të ndërtoni një skenar bisede me fëmijën mbi këtë temë.
Burimi: revistapsikologjia

Der Beitrag Si të bisedoni me fëmijët për seksin? erschien zuerst auf femra.net.

Ardit Gjebrea i bën bashkëshortes komplimentin që çdo grua do donte ta dëgjonte

Posted: 24 Oct 2016 04:22 AM PDT

ardit-gjebrea-grua-bashkeshortes-kompliment

Të shkëmbëhesh me Anila Gjebrean, bashkëshorten dhe bashkëpunëtoren e Aridit Gjebreas mund të mendosh fare mirë që është një vajzë e moshës së djalit të saj, Jonit. Këtë ndjesi ka pasur edhe Arditi teksa e ka parë të shoqen të veshur thjesht me nuancat e blusë, flokët e zinj, të gjatë e të lëshuar, e përqendruar te pamja e Tiranës… "E mor Jon Gjebrea shihe pak motrën tënde Anila Beko", shkruan Arditi në komentin e kësaj fotoje, duke nxjerrë në pah pamjen prej vajze të re të bashkëshortes, por me siguri edhe duke e gëzuar me shprehjen publikisht të këtij mendimi…si çdo grua do gëzohej po ta dëgjonte nga i shoqi.

Dhe vlerësimi nuk është vetëm për Anilën, por edhe për Arditin!

ardti-gjebrea-komlimenton-bashkeshorten

Der Beitrag Ardit Gjebrea i bën bashkëshortes komplimentin që çdo grua do donte ta dëgjonte erschien zuerst auf femra.net.

Bisht i sofistikuar të cilin do ta mbajmë në pranverë dhe verë 2017

Posted: 24 Oct 2016 02:44 AM PDT

flokeve-bishtalec-kujdes

Trend i ri për pranverë dhe verë të vitit 2017, po na vjen direkt nga java e modës njujorkeze ….

Përderisa disa brende kanë vendosur të na tregojnë koleksionet e tyre të vjeshtës, gjegjësisht 'see it now, buy it now', shumica megjithatë i përmbahen konceptit të vjetër dhe na tregon koleksionet që do të janë në treg në sezonin e ardhshëm, në pranverë. Kjo na jep një mundësi për të fituar njohuri për modelet dhe trendet e bukurisë që do të shënojnë pranverën dhe verën.

Trendi i fundit po na vjen përmes revistës Tibi, ku na ka përvetësuar stili shumë i bukur i flokëve me 'bisht-kali' që është shumë i thjeshtë, por efektiv edhe atë kryesisht për shkak të detajit të papritur – rripit me të cilin lidhet bishti elegant, i mëndafshtë.

Brendi amerikan Tibi në revistën e saj të modës vjeshtë/dimër 2016 kishte 'bisht-kali' mrekullisht të lëmuar, të cilët vetëvetiu dukeshin bukur, kurse befasia ndodhi kur u kthyen modelet. Bishti nuk ishte i lidhur me llastëk apo tokëz, por me rrip i cili pas lidhjes është lëshuar të bie lirshëm.

Parukieri Frank Rizzieri para ekipit të stilistëve të flokëve Aveda, ka meritën për këto stile flokësh të thjeshtë, por efektive.

Ka shpikur bishtaleca të ulët, të lëmuar për të cilat thotë se janë të 'old school' moderne. Shpjegoi se si flokët më parë i ka përgatitur me tonik të veçantë dhe i ka shtuar vëllimin dhe të gjitha i ka lëmuar dhe lidhur me llastëk, dhe pastaj me rrip i cili është dashur të shërbejë më shumë si një detaj dekorativ.

floke-trend-vere-pranvere-2017

Në këtë stil flokësh është e domosdoshme që njëri skaj të varet në mënyrë që të arrihet pamje anësore. Rripi mund të jetë i fortë, por sigurohuni që të jetë aq i butë sa të mund të mbështillet rreth bishtit rreth bishtalecit. Ne ky stil i flokëve na ka befasuar, sepse gjithkush mund ta bëjë vet në shtëpi, kurse me të do të arrijë efekt çudibërës./femra.net/

Femra.net ju propozon shampon organike BioKap, ku përbërësit e veçantë të kësaj shampoje kujdesen për shëndetin e flokëve tuja, duke shtuar bukurinë dhe forcuar rrënjën. Për më shumë informata klikoni këtu…

biokap-floke


 

Der Beitrag Bisht i sofistikuar të cilin do ta mbajmë në pranverë dhe verë 2017 erschien zuerst auf femra.net.

Victoria Beckham ka pranuar gabimet e saj më të mëdha të modës

Posted: 24 Oct 2016 02:05 AM PDT

victoria-beckham-mode-trend-penduar

Disa vjet më parë, Victoria ishte njëra nga pesë këngëtaret me famë botërore të grupit të vajzave Spice Girls, dhe sapo kishte filluar lidhjen me burrin e tanishëm David Beckham … Sot, ajo është një nga dizajneret më interesante në botë!

Dizenjatorja është gjithmonë mall “i nxehtë” për shumë tituj të modës dhe intervista, dhe të fundit e ka bërë për online gazetën The Edit, ku ka folur gjerë e gjatë për të kaluarën, rutinat e bukurisë dhe gratë e tjera.

Kështu pranoi se ndonjëherë ka gabuar në zgjedhjen e modës, edhe pse sot stilin e saj e adhurojnë dhe kopjojnë gratë e gjithë botës.

“Shumë më herët kam menduar se është shumë në rregull të veshi PVC kominoshe apo të eci në Disneyland me Louboutin këpucë, kur isha në muajin e nëntë të shtatzënisë,” filloi Victoria.

Por, pranoi edhe se e ka shumë të rëndësishme që të jetë gjithmonë e gatshme për kamerat.

“Hyra në avion në Londër, 11 orë më vonë dal nga terminali dhe menjëherë më bombardoi një grup i paparacëve … Për këtë e kam shumë të rëndësishme që gjithmonë të dukem sa më e freskët. Madje edhe kur nuk të ndjekin paparacët, dikush gjithmonë dëshiron të fotografohet me ju kështu që kujdesem gjithnjë të jam e gatshme për gjithçka”, pranoi sinqerisht.

Zbuloi edhe sekretin kryesorë të bukurisë për pamjen e përsosur të lëkurës, dhe ky është salmoni.

Në fakt, Victoria ka pasur probleme të mëdha me aknet në fytyrë, dhe dermatologu i saj që atëherë e ka këshilluar se këtë ushqim duhet ngrënë çdo ditë.

Nëna e katër fëmijëve ka zbritur “poshtë” në rangun e grave tjera.

“Nuk kam kohë për gra që nuk i mbështesin gratë tjera. Kompliment ultimativ është kur merrni lëvdërata nga gratë e tjera”, përfundoi dhe zbuloi se është anëtare e familjes me koleksionin më të madh të modës, por edhe që David nuk është shumë prapa saj. Në këtë as që dyshojmë!/femra.net/

 

 

 

Der Beitrag Victoria Beckham ka pranuar gabimet e saj më të mëdha të modës erschien zuerst auf femra.net.

8 produkte kozmetike që KURRË nuk duhet t’i ndani me të tjerët

Posted: 24 Oct 2016 01:23 AM PDT

fytyre-produkte-kozmetike-lujdes-ndani

Para se t'i hapni çantën tuaj të tualetit të gjithëve, zbuloni çka mund të huazoni, dhe çfarë assesi nuk duhet …

Ne të gjithë e dimë se çfarë është ekuipazhi femrorë, por edhe se sa të gjitha zonjat adhurojnë të provojnë grim të ri apo preparate për zbukurim …

Megjithatë, sado që të ju duket naive huazimi për provë, duhet ta dini se disa produkte vërtetë nuk duhet t'i ndani. Arsyeja kryesore? Përhapja e baktereve!

Ja dhe cilat ….

1. Çdo losion apo kremë në kuti

Nëse kremi juaj është në kuti, dhe e aplikoni ekskluzivisht me gishta, atëherë nuk duhet ta ndani me të gjithë. Sipas studimit të zhvilluar në University of Colorado, në duart e njerëzve ndodhen pothuajse 332.000 baktere gjenetikisht të ndryshme. Mjaft folëm. Për dallim nga kremat që paketohen në kuti, produktet në shishe janë të sigurta për t'i ndarë.

2. Maskara

Sigurisht i keni përsëritur tashmë vetës shumë herë se nuk do ta ndani, por kur mikesha juaj më e mirë ju pyet në shpejtësi, ju do ti lejoni. Struktura e lagësht e maskarës paraqet kushte ideale për zhvillimin e bakterieve, dhe duke pasur parasysh se sytë tuaj nuk kanë të njëjtën shtresë mbrojtëse si lëkura juaj, ata janë të prirur për infeksione.

3. Pudër e ngurtë

Ndoshta keni dëgjuar se bakteret në pudrën e ngurtë nuk zhvillohen si në të lëngët, por kjo nuk do të thotë se nuk ka mundësi të barten bakteriet nëse ju dhe mikesha juaj përdorni të njëjtën pudër. Nëse ndonjëherë keni vizituar grimer profesionist, sigurisht keni vërejtur se ata spërkatin sprej antibakterial në fytyrë, dhe kjo është arsyeja kryesore pse. Ndryshe nga pudra e ngurtë, ato të lëngshme me pompë dhe sprej janë të sigurt për ndarje.

4. Buzëkuq

Bëhet fjalë për buzëkuq, shkëlqyes apo balsam, nuk duhet ta ndani. Shumë njerëz kanë frikë nga HSV-1 (herpes oral) dhe meqë nuk e dini nëse virusi është i pranishëm në organizmin e ndokujt, madje edhe nëse mendoni se mikesha juaj nuk e ka, është e mundur për ta marrë atë. Përveç kësaj, e keni të qartë se shkëlqyesi dhe balsami kanë strukturë të lagësht, dhe se janë gjithashtu të përshtatshëm për zhvillimin e baktereve.

5. Hijet kremoze

Jo vetëm që ju duhen gishtat për t’i aplikuar në fytyrë, por hijet kremoze kanë gjithashtu strukturë diçka më të lagësht, që janë, siç e kemi theksuar në mënyrë të përsëritur, shumë të përshtatshme për zhvillimin e bakterieve, si dhe vetë shfaqjen e ndonjë infeksioni.

6. Make-up brushat

Brushat për grimim janë gjëja më e keqe që mund të shkaktojë shumë infeksione. Nëse mikesha juaj ka puçrra dhe përdor make-up brushën tuaj, është e mundur që të ju paraqiten edhe juve. E vetmja mënyrë për ti ndarë është ti spërkatni me alkool për t'i shkatërruar mikrobet, apo ti lani rregullisht pas çdo përdorimi.

7. Brisku i rrojës

Sa shpesh keni marrë briskun e parë të rrojës që e keni parë në banjo? Edhe pse bakteret në çelikun që nuk ndryshket nuk qëndrojnë shumë kohë, prap ka mundësi për bartjen e herpesit gjenital. Përveç kësaj, nëse preheni apo leni ndonjë lëng tjetër trupor, në brisk do të qëndrojnë baktere edhe pas larjes së briskut.

8. Brusha e dhëmbëve

Ne e dimë se brusha e dhëmbëve nuk ndahet çdo ditë, por madje edhe në raste të rralla, kur e huazoni nga i dashuri sepse e keni harruar tuajën, kjo nuk është ide e mirë. Gojët tona janë plot me baktere të mira dhe të këqija, dhe pikërisht ato të këqijat mund të shkaktojnë shumë probleme./femra.net/

Der Beitrag 8 produkte kozmetike që KURRË nuk duhet t'i ndani me të tjerët erschien zuerst auf femra.net.

Çdo zonjë e modës duhet të posedojë këto 20 gjëra të veshjeve

Posted: 24 Oct 2016 12:43 AM PDT

mode-femer-dukje-rroba-kete-zonje

Ato janë klasike, të domosdoshme dhe paraqesin bazë për stilizim. Prandaj, duhet ti harrojmë leckat e panevojshme, dhe kushtoni vëmendje sendeve të mëposhtme …

Të gjitha sendet nga lista kombinohen mirë me njëra-tjetrën, dhe përveç këtyre mund të merrni edhe disa bluza dhe kjo është e tëra. Nëse keni menduar ndonjëherë se po shpenzoni shumë para në rroba dhe këpucë, është e mundshme se keni të drejtë!

Por, me ndihmën e këtij udhëzuesi të shkurtër ndoshta do të mund të kurseni, sepse ai përmban një listë të gjërave që për gratë vërtetë janë të nevojshme, gjithçka tjetër është e tepërt. Ja lista me 20 artikuj thelbësorë për të gjitha rastet dhe situatat që çdo grua duhet t'i ketë në dollap:

1. Pantallona të zeza

2. Xhinse klasike

3. Xhaketë sportive (blejzer) e zezë

4. Xhaketë e ndritshme apo sako

5. Këmishë e bardhë

files-39

6. Fund i zi

7. Fustan i thjeshtë i zi

8. Rollkë e zezë

9. Sandale të rrafshta

10. Mantel

files-40

11. Një palë çizme kualitative

12. Çorapë najloni të zeza

13. Balerinka ose mokasine

14. Çizme deri te laku i këmbës

15. Xhaketë lëkure e zezë

files-41

16. Vathë që varen

17. Rrip thjeshtë i zi

18. Shall i gjatë leshi

19. Gjerdan i madh

20. Këpucë saloni me taka të larta/femra.net/

files-42

Der Beitrag Çdo zonjë e modës duhet të posedojë këto 20 gjëra të veshjeve erschien zuerst auf femra.net.

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit