Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“5 filma të cilët do ju bëjnë të doni të qëndroni pa të dashur” plus 5 more femra.net

loading...

“5 filma të cilët do ju bëjnë të doni të qëndroni pa të dashur” plus 5 more femra.net


5 filma të cilët do ju bëjnë të doni të qëndroni pa të dashur

Posted: 08 Nov 2016 06:49 AM PST

filma-shikoni-deshire-qendroni-vetem

Ne e dimë që sot ju duhet edhe një përkujtim i vogël.

I dimë ditë ato ditët kur ju thjesht ndjeheni i trishtuar për shkak se nuk keni të dashur.  Ndjeniheni i vetmuar sepse nik keni dikë për të folur dhe për ti ndarë gjërat me të. E çfarë më mirë sa sa një film mund të ua largojë këtë ndjenjë. Gjeni më poshtë listën!

1. (500) Days of Summer – Pse do ju bëjë që të ndjeheni më mirë: Imagjinoni njëherë sikur po kaloni në një përiudhë të keqe,  dhe përsëri  dhe përsëri. Jo të gjithë meshkujt dhe femrat janë si Tom and Summer, por ky film është si shembull se si ne duhet fillimisht të gjejmë vetën tonë dhe jo të kërkojmë tek të tjerët atë se çfarë ne jemi në sytë e dikujt tjetër.

2. Love Actually – Pse do ju bëjë që të ndjeheni më mirë: Është ngushëllues për faktin se dashuria merr forma të ndryshme, kjo nuk ka të bëjë vetëm me të qenurit e lidhur në formë romanike me dikë. Është thënë shumë herë në shumë mënrya “Dashuria në fakt është përrreth të gjithë neve”

3. Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Pse do ju bëjë që të ndjeheni më mirë: Mënyra më e mirë për ta harruar dikë më të cilin keni qenë në lidhje? Është që ti fshini përgjithmonë të gjitha kujtimet që keni për të! Por kjo është e pamundur, sepse kjo teknologji nuk ekzistonë ende.

4. Gone Girl – Pse do ju bëjë që të ndjeheni më mirë: Ju kurrë nuk e dini se a e dashuroni dikë më të vërtetë, derisa rrëthanat fillojnë të komplikohen dhe të dy të keni pastaj shumë gjëra për të cilat duhet të bëni marrëveshje.

5. An Education – Pse do ju bëjë që të ndjeheni më mirë: Ne të gjithë kemi sekretet tona dhe ju duhet të shikoni nëse personi me të cilin jeni, mundet apo nuk mundet të pajtohet me sekretin që mbani. Në shumicën e kohës, ne të gjithë shpresojmë për më të mirën.


 

Der Beitrag 5 filma të cilët do ju bëjnë të doni të qëndroni pa të dashur erschien zuerst auf femra.net.

Skrub per duar të bukura dhe sa më të bardha!

Posted: 08 Nov 2016 02:48 AM PST

duar-bardha-skrub

Përbërësit për këtë skrub janë nga kuzhina juaj dhe do japin efekte të mrekullueshëm në duart tuaja.

Nevojiten:

1 luge sode buke dhe gjysme limoni.

Limon shtoni derisa të shikoni që soda e bukës njomet.
Me këtë skrub ferkoni sa më shumë duart, në fund lani dhe shperlani me ujë të bollshëm. Do te shikoni një rezultat të mrekullueshëm, duar perfekte dhe pa shpenzime.


Pergatiti : GJITHCKA MBI FLOKET, HAIR STYLE ERI

Der Beitrag Skrub per duar të bukura dhe sa më të bardha! erschien zuerst auf femra.net.

Çfarë është liftingu brazilian i vitheve? Detajet e kirurgjisë më të re plastike!

Posted: 08 Nov 2016 01:46 AM PST

pasme-vithe-braziliane-kirurgji

Duke iu faleminderuar të famshmeve dhe vitheve të tyre si Kim Kardashian, Nicki Minaj dhe Beyonce, vithet po bëhen gjithnjë e më shumë argëtuese. Por, sot femrat nuk po shkojnë në palestër për t'i formuar vithet e tyre, por po drejtohen drejtpërdrejtë në zyrat e mjekëve të kirurgjisë plastike.

Po, kjo është shumë e vërtetë. Kërkesa për një procedurë të quajtur "brazilian butt lift" ka goditur deri në 36% deri në vitin 2015, sipas shoqërisë amerikane të kirurgëve plastikë. Çfarë nënkupton në të vërtetë kjo procedurë? A është një teknikë e rritjes së madhësisë së prapanicës apo përmirësimi i formës duke përdorur vet dhjamin tuaj – thekson Mattheë Schulman, kirurg plastik i cili kryen procedura të rregullta.

r

Kirurgjia në fjalë, pak a shumë kombinon liposuksionin me heqjen e dhjamit aty ku nuk e dëshironi ta keni si dhe injektimin në pjesët ku dëshironi. Në të shumtën e rasteve, ngritja e vitheve përfshin anestezi të përgjithshme, thotë Schulman, meqenëse mjeku juaj do të zbatojë një sasi të konsiderueshme të liposuksionit. Dhe jo gjithkush mund ta bëjë këtë. Ju duhet të jeni i shëndetshëm, pa probleme mjekësore që të zgjedheni për operacion, gjithashtu nuk duhet të jeni as shumë e hollë apo mbipeshë. Pas të gjithave, ju duhet të transferoni ca sasi të dhjamit, dhe si alternativë vetëm pak shtesë mund të rrisë rreziqet në operacion.

Rreziqet më të zakonshme që ndërlidhen me këtë procedurë janë estetike – konturimi i anomalive, zonat asimetrike dhe rastet kur hiqet sasi e madhe e dhjamit, ose sasi e pamjaftueshme, thekson Schulman. Por, ka edhe probleme më të mëdha që mund të shfaqen. "Ka pasur disa incidente të embolizmit dhjamor", thotë Schulman. Kjo ndodhë kur dhjami injektohet aksidentalisht në enët e mëdha të gjakut në prapanicë, duke udhëtuar në mushkëri, gjë që në mënyrë potenciale mund të shkaktojë vdekjen. Kjo ndodhë rrallë nëse dikush vërtetë e kupton anatominë.

pasme-vithe-braziliane-kirurgji

Prandaj, nëse jeni në gjendje ta bëni këtë procedurë, është mirë të zgjedhni m ekujdes mjekun tuaj, të jetë person që mund të keni besim në të, të jetë i kualifikuar si kirurg dhe të paktën të ketë kryer 100 operacione plastike të këtij lloji.

Një gjë duhet ta mbani mend: "Ne transferojmë qelizat dhjamore, kështuqë jo çdo qelizë dhjamore mund të mbijetojë", thekson Schulman. Në mënyrë tipike, personat e tillë do të humbin 40% të dhjamit që transferohet, andaj edhe madhësia e prapanicës mund të ndryshojë me kalimin e kohës.

Për më tepër, një prapanicë e madhe mund të kushtojë vërtetë shumë. Çmimet për liftingun brazilian të prapanicës, ndryshojnë varësisht ku jetoni, por Schulman thekson se në praktikë kap vlerën rreth 11, 000 dollarë.

Ne mendojmë se është më mirë t'i rikthehemi palestrës tani për tani!!/femra.net/

Der Beitrag Çfarë është liftingu brazilian i vitheve? Detajet e kirurgjisë më të re plastike! erschien zuerst auf femra.net.

Ky truk i maskarës do të ju bëjë qerpikë të përsosur në çdo kohë!

Posted: 08 Nov 2016 01:28 AM PST

maskare-femer-qerpike-dukje-zgjatni-

Të gjithë make-up artistët betohen në këtë truk, ndërsa blogeret janë të obsesionuar pas kësaj…

Aplikimi i maskarës duket një proces shumë i thjeshtë. E hapni brushën dhe filloni të lyeni qerpikët nga rrënja deri tek majat dhe pastaj e përsëritni procedurën. Shumë e thjeshtë apo? Por, sa herë keni aplikuar shtresën e parë të maskarës dhe pas përsëritjes keni fituar qerpikë të ngjitur me njëri-tjetrin, duke ju dhënë një pamje jo dhe aq të këndshme. Madje edhe maskara më e mirë mund t'i ngjit qerpikët nëse nuk aplikohet si duhet.

Fakti është, se nëse ngjiten qerpikët si rezultat i maskarës, ato vështirë mund t'i pastrojmë duke rezultuar deri në shkëputjen e tyre. Ja pse të gjithë jemi të fikusar pas këtij truku të aplikimit të maskarës.

Duke njohur teknikën "lyej butësisht dhe tërheq" ju thjeshtë në këtë mënyrë mund të aplikoni maskarën duke i siguruar qerpikëve tuaj pamje sa më të butë dhe natyrale. Këtu nënkuptohet krijmi i qerpikëve më të trashë, më të gjatë dhe pa u ngjitur fare. Është kaq e thjeshtë!

E tëra që duhet të bëni është të mbani brushën e maskarës në një kënd 35 shkallë dhe të stimuloni qerpikët drejtë këndit të brendshëm të syve tuaj. Pastaj, kur ju mendoni se i keni lyer mjaftueshëm, tërhiqni qerpikët prapa drejt këndit të jashtëm të syrit tuaj.

Nëse ndjeni nevojën ëpr të përsëritur procesin, mund ta bëni sërish. Ndryshe nga aplikimi i maskarës nga rrënjët deri te majat, kjo teknikë nuk lejon që të ngjiten qerpikët dhe të grumbullohen. Në fakt, kjo është një teknikë shumë e dobishme!

Pasi t'i eni lyer mirë qerpikët, e tëra që duhet të bëni është të aplikoni lajnerin e lëngshëm për sy apo ndonjë hijëzim të syve dhe keni finalizuar tërë punën tuaj. Qerpikë të përsosur për krijimin e një pamje të syve të mrekullueshme./ferma.net/

Për të arritur efektin e dëshiruar të qerpikëve Femra.net ju propozon maskaren Vamp Extreme nga Pupa, e cila ofron Volum ekstrem dhe të menjëhershëm. Për më shumë informata klikoni këtu…

pupa-maskara-vamp


 

Der Beitrag Ky truk i maskarës do të ju bëjë qerpikë të përsosur në çdo kohë! erschien zuerst auf femra.net.

Larja e flokëve naten – a shkakton që të bëhen më të yndyrshme në mëngjes?

Posted: 08 Nov 2016 01:16 AM PST

shprehit-dushit-demtojne-floket-tuaja-dukje-femre

Nëse jeni lloji i personit që lani flokët natën, shumë shpejtë do të ndryshoni shprehinë tuaj duke e aplikuar në mëngjes…

Sinqerisht, nuk ka asgjë më të keqe se të lani flokët natën dhe të zgjoheni në mëngjës me flokë të shtypura dhe të yndyrshme. Kjo nuk duhet të ndodhë aspak. Është e shëmtuar të anuloni takimet tuaja vetëm sepse nuk i keni flokët në gjendje të mirë ose thjeshtë duhet t'i kapni me një punxh apo xhufkë të çrregullt. A ndikon fakti se ju i lani natën flokët, gjë që i bën ato të yndyrshme?

Ne kemi kërkuar përgjigje të shumë ekspertëve se vallë fjetja me flokë të lagura është një shprehi e keqe. Dhe rezultati? Kjo shprehi nuk është edhe aq e shëndetshme për flokët tuaj pasi në vend që ti lejoni flokët të thahen në mënyrë natyrale gjatë natës, ju i privoni rrënjët të thahen dhe të krijojnë volum, por i shtypni ato gjatë gjumit duke u rrafshuar flokët. Pastaj, kur të zgjoheni, ju dukeni sikur keni flokë të buta, të rrafshta dhe të yndyrshme.

Pjesa më e keqe është se kjo mund të ndodhë me çfarëdo lloj shampo, madje edhe nëse keni aplikuar shampo për volum të flokëve. Dhe nuk ka fare rëndësi nëse nuk keni aplikuar kondicioner. Sërish rezultati do të jetë i njejti. Nëse flokët thahen duke i shtypur ato, siç është rasti gjatë gjumit, atëherë ato do të duken pa volum dhe do të përpiqeni me orë të tëra t'i stiloni, por pa efekt. Sidomos kjo vlen nëse keni flokë të gjata.

Pra, nëqoftëse keni ndërmend të lani flokët gjatë natës, sigurohuni që ti thani ato para se të shkoni për të fjetur. Në këtë mënyrë, flokët nuk do të marrin formën e shtypur gjatë fjetjes, por do të keni mundësinë të zgjoheni me flokë të shëndetshëm, të pastër dhe plot shkëlqim./femra.net/

Femra.net ju propozon shampon organike BioKap, ku përbërësit e veçantë të kësaj shampoje kujdesen për shëndetin e flokëve tuja, duke shtuar bukurinë dhe forcuar rrënjën. Për më shumë informata klikoni këtu…

biokap-shampo-teme

 

Der Beitrag Larja e flokëve naten – a shkakton që të bëhen më të yndyrshme në mëngjes? erschien zuerst auf femra.net.

10 gjëra për të cilat do të pendohemi vite më vonë

Posted: 08 Nov 2016 12:21 AM PST

femer-stil-gjerat-shtepi-

"Ah sikur…." Këto dy fjalë krijojnë frazën më të dëshpëruar dhe ndjesinë e pendimit në jetë. Në vazhdim po ju paraqesim 10 gjërat që ju japin ndjenjën e pendimit.

  1. Të maskoheni për t'iu lënë përshtypje të tjerëve

Nëse fytyra juaj është gjithmonë e maskuar për njerëzit tjerë, ndonjë itë do të zbulohet. Nëse kaloni shumë kohë duke i impresionuar të tjerët ju do të harroni të jeni vetvetja. Andaj, mos u frikësoni nga gjykimet e të tjerëve – ju duhet ta njihni veten dhe ta pranoni ashtu siç jeni. Nuk duhet të jeni i përkryer për t'i lënë përshtypje ndokujt. Lëreni që të tjerët të magjepsen nga ju me anë të joperfeksionizmit tuaj.

  1. Të lejoni ndokush tjetër të krijojë ëndërrat tuaja

Sfida më e madhe në jetë është të zbuloni se kush jeni, dhe sfida e dytë është të jeni i lumtur me këtë zgjedhje. Duhet të jeni i vërtetë në qëllimet dhe ëndërrat tuaja. A keni njerëz që nuk pajtohen me ju? E pra, shumë mirë. Kjo nënkupton se keni filluar rrugëtimin tuaj dhe se qëndroni në këmbë duke i mbrojtur syynimet tuaja.

  1. Mbajtja e një shoqërie negative

Mos lejoni që ndokush të ju imponojë një qëndrim dhe sjellje të keqe. Mos lejoni që fare të afroheni me persona të tillë. Zgjedhja e shoqërisë është një zgjedhje e juaja dhe jo një obligim, atëherë ju mund të zgjedhni të jeni i rrethuar në një miqësi ju ofron zemërgjërësi, durim, në vend të inatit dhe shqetësimit.

  1. Të qenurit egoist

Jeta e mbushur me gjëra të mira dhe një karakter të fortë është diçka madhështore. Personat që i keni inspiruar dhe i keni bërë të ndjehen mirë do të ju ktojnë përgjatë tërë jetës. Andaj, mos u bëni egoist, ndihmoni të tjerët që të buzëqeshin së bashku me ju.

  1. Të shmangni ndryshimin dhe rritjen

Nëse dëshironi të dini të kaluarën, thejshtë shikoni në të tashmen tuaj. Nëse dëshironi të dini të ardhmen, shihni thjeshtë përmes së tashmes suaj. Duhet t'i leni gjërat e vjetra të kalojnë që t'u krijoni hapësirë gjërave të reja në jetë. Nëse pozicionoheni në gjëra të reja dhe rritjen e suksesit tuaj, nuk keni vend më të ktheheni pas.

  1. Të dorëzoheni në vështirësi

Nuk ka humbje, vetëm rezultate. Fokusoheni në gjërat që mundeni dhe vazhdoni mëtutje. Mos ngecni aty ku ju paraqitet ndonjë pengesë apo vështirësi, vazhdoni një hap para dhe do të fitoni synimin tuaj padyshim. Është një proces që kërkon hapa të vegjël veprimi, zgjidhjeje ndërsa me krijimin e tyre arrihet një triumf i madh.

  1. Të tentoni të menaxhoni çdo detaj të vogël

Jeta duhet të ndjehet. Ndonjëherë duhet të relaksoheni dhe mos ti kushtoni shumë rëndësi detajeve mikro-menaxhuese. Jeta është shumë e bukur, shfrytëzojeni duke ndërlidhur çdo gjë që ka të bëjë me të, mos u lodhni duke u marrë me detaje që ndoshta nuk mund t'i lidhni asnjëherë, lejoni vetes ta jetoni jetën sa më mirë.

  1. Të pozicionoheni më pak nga sa e meritoni

Bëhuni mjaftueshëm të fortë t'i leni gjërat e këqija të tejkalojnë dhe prisni për gjërat që vërtetë i meritoni. Ndonjëherë duhet të rrëzoheni aq poshtë në mënyrë që të ngriteni më pas shumë lartë. Nndonjëherë, është e nevojshme të fshini lotët dhe të shihni për mundësi të reja para jush dhe vizion të qartë.

  1. Të prisni me padurim për të nesërmen

Problemi është se ju mendoni që keni më shumë kohë se sa bëni. Por, një ditë do të zgjoheni dhe ndoshta nuk do të keni më kohë të punoni rreth gjërave që gjithmonë i keni dashur. Dhe deri në atë moment ju ose do të keni arritur të vendosni qëllimet tuaja për veten, ose thjeshtë do të keni një listë të arsyetimeve pse nuk i keni bërë deri tani.

  1. Të qenurit dembel dhe shkel e shko

Bota nuk ju ka borxh asgjë, ndërsa ju i keni borxh diçka botës. Prandaj, ndaloni së ëndërruari dhe filloni të veproni. Merrni përgjegjësitë për jetën tuaj – mbani kontroll për ta. Ju jeni i rëndësishëm dhe i nevojshëm. Është shumë vonë të prisni ndokënd për të bërë diçka një ditë./femra.net/

 

Der Beitrag 10 gjëra për të cilat do të pendohemi vite më vonë erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit