Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“5 parfume të përsosur për dimër” plus 3 more femra.net

loading...

“5 parfume të përsosur për dimër” plus 3 more femra.net


5 parfume të përsosur për dimër

Posted: 24 Nov 2016 05:21 AM PST

parfum-kujdes-arome-zgjedhje-dimer

Në periudhën e ardhshme, erëzat aromatike të ëmbla do t'i zëvendësojmë me ca tone disi më të pasura të kanellës, karafilit, vanilies dhe çokollatës të cilat ngjallin dimrin dhe zgjojnë të gjitha shqisat tona …

Zyrtarisht ka filluar sezoni për pallto dimërore, shalle dhe kapela, që do të thotë se temperaturat kanë filluar t'i afrohen zeros.

Gjithnjë e më shumë po i afrohemi dhjetorit dhe euforisë së festave që e shoqërojnë atë nga ditët e para.

5 parfumet e vetëm të cilët konfirmojnë se e vogla është më shumë

Qyteti po fillon të marrë aromën e një përzierje të kanellës, karafilit, vanilies dhe gjëra të ngjashme të ëmbla, dhe pikërisht këto gjithnjë e më shpesh po përfshihen edhe në parfumet që po zgjedhim.

Erëzat më të lehta me aromë agrumesh nuk i përshtaten më së miri temperaturave të ulëta, kurse aromat e ëmbla ngjallin ambient më të ngrohtë.

Shtëpia YSL ka paralajmëruar lansimin e parfumit “Black Opium Floral Shock” për në fillim të vitit të ardhshëm, i cili do të përfaqësojë aromat e luleve dhe të gjelbërta. Përderisa presim parfumin e ri të brendit të njohur, dimrin do ta kalojmë me "Black Opium". Në parfum dominojnë aromat e kafes, vanilies, jaseminit, piperit rozë dhe lules së portokallit.

files-6

Aromë e shkëlqyer për dimër është edhe "Shalimar" i Guerlainit, parfum kult me të cilin nuk gaboheni. Është i disponueshëm në disa versione të ndryshme, kurse sejcili dallon me aromën e pasur dhe erëzat e veçanta të cilat bazohen në vanilie, lëkurë, bergamot dhe iris.

files-7

Chanel No.5 është parfum të cilin nuk duhet tepruar për prezantim. Njëri nga parfumet më të njohur në botë i cili mund të përdoret gjatë gjitha periudhave kohore, kurse pikërisht dimri mund të nxjerrë më së shumti aromat komplekse të tilla si trëndafili, jasemini dhe aldehidet.

files-8

Për të gjithë adhuruesit e 'niche' parfumeve, përzgjedhja perfekte e dimrit mund të ishte parfumi i Diptyque "Eau Duelle", i cili në mënyrë të përsosur interpreton aromat e ëmbla të vanilies, qelibarit, çajit të zi dhe shafranit Iranian edhe atë në mënyrën më delikate.

files-9

Nëse jeni të disponuar për parfum të vërtetë të dimrit, i cili do të ndjehet kudo që shfaqeni, kushtoni vëmendje “Orchidee Vanille” të shtëpisë Van Cleef & Arpels. Një nga parfumet më të bukur dhe më të fortë sjell aroma të pasura të vanilies, orkidesë, çokollatës dhe bajameve./femra.net/

files-10

 

 

Der Beitrag 5 parfume të përsosur për dimër erschien zuerst auf femra.net.

Burri e tradhëtonte, meshkujt e shmangnin, por ky është mallkimi më i madh i saj!

Posted: 24 Nov 2016 05:05 AM PST

kardashian-motra-burre-tradhetont-jete-dashuri

Ish bashkëshorti nuk e dashuron më, nuk e don i dashuri, familja ka brengat e veta, ndërsa ajo mbeti plotësisht e vetme

Përderisa motrat e saj janë ose të martuara, ose kanë përkrah tyre dashnorë të përhershëm dhe fëmijë, ajo nuk ka fatin e tillë. Khloe Kardashian vërtetë është e dënuar të dashurojë Lamar Odom-in, njeriun i cili e ka mashtruar dhe gënjyer për vite me rradhë kurse ajo pretendonte se jeta e saj ishte një përrallë.

kardashian-motra-burre-dahsuri

Ky vit definitivisht nuk ishte i lumtur për të. Pikërisht kur jetën e mori në duart e saj, dhe filloi të punojë për vete duke u shndërruar në Kardashianen më simpatike, burri i saj endacak është gjetur përtokë gjysmë i vdekur në një "striptease club".

Khloe menjëherë tërhoqi letrat e divorcit dhe ditë-e-natë qëndroi mbi të derisa Lamar nuk u shërua plotësisht. Ylli 'Reality' pastaj i fali të gjitha burrit të saj të përhumbur, me shpresë se jeta e përbashkët do të nisë nga fillimi.

Mirëpo, Lamar kishte plane tjera. Gazetarët e shihnin nëpër 'striptease club'-e me gra me moral të dyshimtë, kurse paparacët e kanë fotografuar duke u droguar.

Pas humbjes së përsëritur të dashurisë Khloe endet nga një mashkull tek tjetri duke kërkuar lumturinë. Mirëpo, Radar Online raporton se reality ylli është ndarë edhe nga dashnori i tanishëm, basketbollisti Tristan Thompson.

motra-kardashian-burre-dashuri

Që e tëra të bëhet edhe më keq, edhe Lamar më në fund ka nënshkruar letrat e divorcit duke e përkujtuar se edhe ai nuk e dëshiron afër.

Por duket se është vetëm gjysma e problemeve të kësaj Kardashianeje. Në fakt, para ca ditësh vëllau i saj Robert Kardashian (delja e zezë e familjes së famshme) dhe e fejuara e tij Blac Chyna, janë bërë me fëmijë. Kështu vetëm Khloe nga familja Kardashian ka ngelur pa fëmijë.

"Kurrë nuk ka mundur as ta paramendojë se nuk do të kishte fëmijë deri në moshën tridhjetë vjeçare. Tani e ka prioritet", thekson burimi për Radar Online.

Paparacët këto ditë e kanë fotografuar në rrugët e Los Angeles, mjaft të rregulluar dhe të veshur modern, por me pamje fytyre të trishtuar. Duket se paratë nuk mund ta blejnë lumturinë./femra.net/

 

Der Beitrag Burri e tradhëtonte, meshkujt e shmangnin, por ky është mallkimi më i madh i saj! erschien zuerst auf femra.net.

11 shenja që tregojnë se jeni më të zgjuar se mesatarja e koeficientit të intelegjencës

Posted: 24 Nov 2016 12:26 AM PST

natalie-portman-intelegjence-iq-mesatare-njerezve

Shkencëtarët janë duke u përpjekur me qindra vite për matjen e inteligjencës dhe koeficientit të saj (IQ), megjithatë, këto teste të IQ-së janë kritikuar aq shumë për faktin se vlerësohet vetëm një aspekt i inteligjencës, dhe më e keqja, vlerësime totalisht "të gabuara".

Por, këtu po ju paraqesim 11 mënyra të tjera që mund të jeni më të zgjuar se mesatarja e koeficientit të inteligjencës:

 1. Ju flisni më shumë se një gjuhë

Studimet kanë treguar se të zotëroni më shumë se një gjuhë, mund të ndikojë në ngadalësimin e sëmundjes Alzheimer. Kjo gjithashtu ndikon në zhvillimin dhe efikasitetin e trurit të një personi. Sa më shumë gjuhë të flisni, aq më efikas do të jetë edhe truri juaj.

Tom Hiddleston, raportohet se flet 9 gjuhë duke përfshirë: anglishten, spanjishten, frengjishten, greqishten etj.

 1. Duke pasur IQ-në më lartë se 100

Koeficienti mesatar i inteligjencës në Britani të Madhe është 100. Edhepse, siç u përmend më sipër, IQ-ja është vetëm një masë e inteligjencës, por që ende përdoret si tregues.

 1. Të qenurit fëmija më i madh

Po, më në fund, të qenurit fëmija më i madh është mirë për diçka! Sipas një studimi, janë testuar tre fëmijët duke rezultuar se fëmija më i madh ka pasur më shumë pikë se vëllezërit dhe motrat e tij. Kjo nuk duket të jetë gjenetike, por me mënyrën e bashkëpunimit dhe ndërveprimit familjar.

 1. Të qenurit adhurues i maceve

Personat që pëlqejnë macet mendohet të jenë më pak social, por sipas një studimi me 600 studentë të anketuar, është gjetur se rreth 11% të personave që preferojnë më shumë macet se sa qentë, kanë marrë rezultate më të larta të testeve, me anë të matjes së personalitetit dhe inteligjencës.

 1. Pirja e alkoholit

Studime të shumta kanë bërë zbulimin se pirja e alkoholit ndërlidhet me inteligjencë më të lartë se sa shumica e personave që nuk e pijnë.

 1. Keni përfunduar një diplomë universitare

Vetëm 35% e popullatës punëtore në Britani (16 -64) kanë kualifikim të nivelit të diplomuar. Shumë të tjerë regjistrohen në universitet, por jo të gjithë përfundojnë diplomimin.

 1. Jeni mëngjarash

Personat që përdorin dorën e majtë në të shkruarit dhe vepruarit, përbëjnë 10% të popullsisë së botës dhe thuhet se mëngjarashët kanë aftësi më të mira kognitive apo njohëse.

 1. Jeni person që shqetësohet

Me sa duket, shqetësimi nuk qenka një gjë edhe aq e keqe!

Një studiues ka kërkuar nga 126 studentë të plotësojnë një pyetësor në lidhje me sa shpesh merakosen apo shqetësohen për gjëra në jetë, dhe është gjetur se këta tipa personash kanë inteligjencë më të lartë verbale se lloji tjetër.

 1. Jeni qesharak

Sipas studimeve thuhet se njerëzit që kanë aftësi të jenë qesharak dhe t'i disponojnë njerëzit me shakatë e tyre, priren të jenë më tërheqës dhe të kenë inteligjencë më të lartë verbale.

 1. Jeni dembel

Hulumtuesit e Universitetit të Floridës kanë gjetur se njerëzit inteligjentë rrallë herë mërziten nga mendimet e tyre. Efekti anësor i kësaj aftësie është se njerëzit e zgjuar mund të ulen për orë të tëra duke u përhumbur në mendime, dhe kjo është vetëm argëtim për ta.

 1. Dyshoni në inteligjencën tuaj

Një dozë e shëndetshme dyshimi, realisht mund të zbulojë se jeni më të zgjuar. Filozofi i lashtë grek Sokrati ka thënë: "E vetmja urtësi e vërtetë është të dish se nuk di asgjë"! Efekti 'Dunning-Kruger' i observuar nga Justin Kruger në vitin 1999, thotë se njerëzit inteligjentë janë më të prirur për të zbuluar dhe korrigjuar gabimet e tyre./femra.net/

 

Der Beitrag 11 shenja që tregojnë se jeni më të zgjuar se mesatarja e koeficientit të intelegjencës erschien zuerst auf femra.net.

40 fiq për 40 ditë … Ilaç natyral i cili do të ju ringjallë organizmin!

Posted: 24 Nov 2016 12:12 AM PST

fiqi

40 fiq për 40 ditë … Ilaç natyral i cili do të ju ringjallë organizmin!

Fiqtë janë mjaft të dobishëm, si të freskët, poashtu edhe të thatë, kurse konsumimi i atyre të freskët, frut i sapo mbledhur është një luks që nuk mund ta shijojë gjithkush.

Por, egziston recetë e shkëlqyer me fiq të thatë të cilët vërtetë e rigjenerojnë trupin tuaj!

Përbërësit:

– 40 fruta fiq të thatë

– vaj ulliri

Përgatitja:

Vendosni fiqtë në kavanoz qelqi dhe mbuloni me vaj ulliri. Mbyllni kapakun dhe e leni në frigorifer. Pas 40 ditëve, mund ta konsumoni këtë ilaç natyral.

Përdorimi:

Një fik nga kavanozi në stomak bosh ndihmon në forcimin e shëndetit dhe zgjidh problemet egzistuese shëndetësore.

 • Ndihmon në rregullimin e punës së traktit gastrointestinal
 • Përbërja e madhe e fibrave në fiq ndihmon humbjen në peshë dhe pastrimin e organizmit nga toksinat
 • Fiku është i pasur me kalcium i cili absorbohet lehtë dhe është i domosdoshëm për njerëzit me mostolerancë për laktozën
 • Kaliumi, i cili ndodhet me shumicë në fiq, forcon zemrën
 • Fiqtë përmbajnë sasi të madhe antioksidantësh, të cilët përmirësojnë sistemin imunitar dhe shëndetin në përgjithësi
 • Përmirëson gjendjen e lëkurës dhe unifikon tenin e fytyrës
 • Konsiderohet si mjet i shkëlqyer për shërimin e pagjumësisë dhe të vjellurave në mëngjes./femra.net/

 

 

Der Beitrag 40 fiq për 40 ditë … Ilaç natyral i cili do të ju ringjallë organizmin! erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit