Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Ja pse nuk duhet te vishni të brendshme në shtrat” plus 8 more femra.net

loading...

“Ja pse nuk duhet te vishni të brendshme në shtrat” plus 8 more femra.net


Ja pse nuk duhet te vishni të brendshme në shtrat

Posted: 26 Nov 2016 12:05 AM PST

brendshme-shtrat-veshni

Ndoshta bëhet fjalë për një lloj shprehie apo ndoshta edhe dembelizëm (pa ndonjë gjykim), shanset janë mjaft të mëdha që ju të shkoni në shtrat me rroba të brendshme. Kjo është ajo që bëjnë shumica prej nesh. Por, ekspertët thonë se kjo nuk është gjëja më e mirë për vaginën tuaj.

"ju në të vërtetë nuk duhet të mbani të brendshme në shtrat, nëse jeni të prirur për çështje vaginale", thekson Nancy Herta, gjinekologe në Univerzitetin e Michiganit. Ja arsyet pse: ndërmjet djersës dhe sekrecionit, mund të paraqitet lagështi atje poshtë, dhe të brendshmet tuaja mund të akumulojnë këtë lloj lagështie duke krijuar hapësirë për shtimin e bakterieve të dëmshme.

"Të lejoni ajrosjen e kësaj zone të ndishme, ndihmon për ta mbajtur lëkurën të thatë dhe të pastër", sqaron Herta, duke shtuar se duke lejuar vaginën të marrë frymë lirshëm nën ajër të pastër, kështu ajo do të kujdeset më mirë për veten.

Të flini pa të brendshme është veçanërisht një ide e mirë nëqoftëse keni ndonjë infeksion fungal ose shpesh herë infektoheni me këto funge. Në vend të të brendshmeve të ngushta, ajo sugjeron të vishni pizhame të lirshme prej pambuku me asgjë tjetër nën to.

Nëse ju frikëson fakti i të fjeturit nudo në dhomë, Herta rekomandon që të paktën të zgjedhni me kujdes materialin e të brendshmeve, siç janë ato prej pambuku dhe më të lirshme, gjë që ndihmon në absorbimin e një pjese të lagështisë, ndërsa mëndafshi dhe dantella nuk e bëjnë këtë, por që e irritojnë lëkurën rreth vaginës suaj.

Por, sidoqoftë, nëse asnjëherë nuk keni pasur probleme apo infeksione të tilla vaginale, ju mund të vazhdoni të mbani të brendshmet ashtu siç keni vepruar edhe më parë./femra.net/

 

Der Beitrag Ja pse nuk duhet te vishni të brendshme në shtrat erschien zuerst auf femra.net.

Seks pozicionet më të nxehta të Kama Sutra-s!

Posted: 26 Nov 2016 12:03 AM PST

seks-pozicionet-dukje-kama-sutra

Secili prej nesh ka një rutinë të veçantë seksuale, por ndonjëherë është e mrekullueshme dhe emocionuese të provoni gjëra të reja që do të ju ndihmojnë të zbuloni dimenzion krejtsisht të ri në shtrat. Edhe nëse mendoni se i keni provuar të gjitha pozicionet, gjithmonë ka diçka për të shtuar në këtë listë. Pra, t'i listojmë me radhë potencialet e mundshme dhe frymëzimet nga e famshmja Kama Sutra.

Përmes këshillave nga Kama Sutra, madje edhe ato më të zakonshmet, pozicionet e ndryshme mund të bëhen shumë joshëse dhe eksplozive! Ndryshime të vogla përmes drejtimit të duhur të të profesionistëve të mëdhenj do të ju japin një përvojë krejtsisht të re dhe rezultate fantastike.

Pra, kur të përziejmë klasiken, epshin dhe truqet e pista fitojmë këto gjëra:

Seks pozicioni "Horse"

Të dy qëndrojnë të ulur, ndërkohë që femra është mbi mashkullin. Çfarë të tentoni diçka ndryshe nga ajo e zakonshmja? Mashkulli duhet të lëshohet pak mbrapa dhe të kryqëzojë këmbët, ndërsa ju duhet të qëndroni ulur pranë tij dhe t'i afroni këmbët ngjitur me trupin e tij. Fuqia e këtij pozicioni janë duart tuaja, dhe ky është ideal kur ju keni shumë energji dhe dëshironi të mbani kontrollë.

screenshot_2-5-600x369

Seks pozicioni "Nirvana"

Ky është një variant i pozicionit misionar ku theksi i vihet shtrëngimit dhe zgjatjes së trupave tuaj. Shtrihuni në shpinë në shtrat dhe zgjatuni sa më shumë të jetë e mundur, në mënyrë që të keni ndjesinë se muskujt i keni të shtrënguar dhe kofshët e mbledhur. Kjo do të ju ndihmojë nëse mbaheni me duart për shtrati ose në mur.

Ky është një pozicion shumë i mirë për shkak se shtrëngimi i muskujve dhe kofshët e mbledhura, natyrshëm e stimulojnë klitorisin dhe kjo forcon efektin e fërkimit gjatë penetrimit.

screenshot_1-8-600x346

Pozicioni i lojërave në shtrat

Ky është pozicioni i cili është i mrekullueshëm kur bëhet fjalë për efektin e surprizave! Vraponi pas tij ndonjë natë përderisa qëndron i ulur në karrige ose duke shikuar televizion. Kur të uleni pranë tij, ktheni këmbët në drejtim të tij, dhe për ta bërë më të lehtë procesin mund t'i mbështetni duart në dysheme. Merrni ritmin që e dëshironi dhe gjatë penetrimit kjo ju ndihmon edhe në stimulimin e klitorisit.

Ky pozicion është i mrekullueshëm sepse ju lejon të vendosni vet ritmin tuaj dhe paraqet një lloj loje dhe situate e rrallë në të cilën trupi duket në mënyrë fantastike si dhe stomaku merr formë të sheshtë.

Seks pozicioni 'Gërshërë'

Për ata që duan seks të egër në tavolinë, ky pozicion është i duhuri! Pra, partnerja duhet të jetë në skaj të tavolinës, ndërsa ajo që ndryshon është pozita e këmbëve të saj. Në vend që ti vendosni mbi supet e tij, partneri duhet të ju kap për lakun e këmbës dhe duke i zgjeruar ato edhe të fillojë penetrimin në ju njëkohësisht, dhe pastaj sërish ti mbledh e ti shtrij – në të njejtën kohë gjatë hapjes së këmbëve tuaja edhe të penetrojë në ju.

Ky pozicion është i mrekullueshëm sepse të dy partnerët përjetojnë ndjesi të re. kur ju hapni këmbët do ta ndjeni thellë penetrimin brenda jush, ndërsa gjatë mbledhjes së këmbëve do të ndjeheni e bllokuar dhe në pritje të lëvizjeve të partnerit për penetrimin e radhës./femra.net/

screenshot_4-1

 

Der Beitrag Seks pozicionet më të nxehta të Kama Sutra-s! erschien zuerst auf femra.net.

Si tu jepin pamje të re rrobave të vjetra

Posted: 26 Nov 2016 12:01 AM PST

veshje-vjetra-riktheni-shkelqimin-1

Të gjithë dumë të dukemi bukur dhe shpenzojmë një pjesë të mirë të parave në veshje, ku jo gjithmonë arrijmë të shfrytëzojmë sa duhet veshjet e blera. Një formë kreative që rrobat e vjetra ose ato të cilat mendoni se janë demode ti veshni përseri është kjo e vendosjes së pjesëve të vogla, si karficave ose rripa të ndryshme ne bluza ose këmisha.

Në fotografitë më poshtë mund të shikoni disa ide kreative, se si mund te zbukuroni rrobat tuaja….

veshje-vjetra-riktheni-shkelqimin-2 veshje-vjetra-riktheni-shkelqimin-3 veshje-vjetra-riktheni-shkelqimin-4 veshje-vjetra-riktheni-shkelqimin-5 veshje-vjetra-riktheni-shkelqimin-6

Der Beitrag Si tu jepin pamje të re rrobave të vjetra erschien zuerst auf femra.net.

Tortë kupole

Posted: 26 Nov 2016 12:00 AM PST

torte-kupole

Përbërësit

100 gr margarinë
120 gr sheqer
2 vezë
150 gr miell
½ pluhur për pjekje
2 luge kakao
Maje gishtash Krip
75 ml qumësht

Hapat

1. Perzijme vezet me sheqerin,shtojme margarinen e shkrire,miellin e perzier me pluhurin per pjekje dhe kakaon.

2. Masen e qesim ne kallep te mbuluar me leter per pjekje me madhesi 26 dhe pjekim ne 200 grade per 15-20 minuta,ose derisa pjekja vertetohet me rremojce.

3. Pandispanjen e pjekur elem te ftohet ne kallep dhe pastaj presim me thike skajet ne gjersi 2 cm nga rrethi i kallepit.

4. Perzijme ajken e embel derisa te trashet ne shkume.

5. Perzijme ajken e tharte me sheqerin pluhur derisa te homogjenizohet kremi.

6. Me pas perziejme qe te dyja kremerat derisa te bashkohet mire kremi.

7. Ne pjesen e mbetur te pandispanjes 24cm diameter,shtrijme nje shtrese bananesh te prera pergjysem per se gjati.

8. Persiper bananeve qesm tere kremin ne te cilin kemi shtuar edhe therrimet e cokollates.

9. Me pjesne e mbetur te pandispanjes 2 cm qe kemi prere paraprakisht e bejme therrim me duar duke grimcuar sa me imet.

10. Therrimet e pandispanjes i qesim persiper kremit me ajkat.

11. Embelsiren e leme te ftohet ne frigorifer per disa ore.

 

Burim: kuzhinashqiptare

Der Beitrag Tortë kupole erschien zuerst auf femra.net.

10 gabimet që na pengojnë të dukemi të përsosura

Posted: 25 Nov 2016 02:50 AM PST

veshje-gabime-kujdes-dukje-permiresim-femer

Të dukeni bukur dhe mahnitëse gjatë tërë kohës vërtetë kërkon shumë përpjekje. Kjo është pse ndjeheni aq keq kur e dini se sa mund keni dhënë të dukeni bukur dhe në fund fare e prishni me ndonjë gabim të vogël.

Bright Side ka mbledhur disa nga gabimet e mundshme në një listë të vetme që do të ju ndihmojë të mbani mend këshillat më të mira si të dukeni tërheqëse dhe e admiruar nga të gjithë.

 1. Përgatitja në minutë të fundit

Një filxhan kafe në duar, një brushë kozmetike në anën tjetër dhe një sërë pyetjesh në kokën tuaj:"çfarë duhet të veshi sot?", të gjitha këto së bashku – janë një recetë që dëshmon se jeni vonë për në punë. Tingëllon e njohur për ju? Kështu, ju thjeshtë nuk mund të arrini që të dukeni bukur. Megjithatë, ju mund të hiqni stresin se çfarë duhet të vishni dhe të bëni përgatitjet e nevojshme një mbrëmje para.

veshje-gabime-kujdes-dukje-permiresim-femer

 1. Nuk visheni duke iu përshtatur motit

Dhe, këtu nënkuptojmë motin e jo sezonin. Një pallto e hollë nuk mund të duket e hijshme në një ditë me shi apo të ftohtë. Nuk është e hijshme të vishni çorape mëndafshi të holla në mes të dimrit dhe ngrirjes. Është mirë të jeni të vetëdijshme për shëndetin tuaj dhe të mësoni të visheni me stil, por ngrohtësisht. Organizoni dollpain tuaj duke i kategorizuar rrobat në dy grupe: rroba të ngrohta dhe rroba të holla. Çdo gjë që nuk i përshtatet motit të tanishëm duhet ta largoni nga sytë tuaj!

7719560-col2-0-1479385939-1479385953-650-85875120a2-1-1479805165

 1. Të visheni në vend të papërshtatshëm

Veshja e takeve nëpër shkëmbinj apo ndonjë kalldërm, ose një fustan kokteji për një ditë të thjeshtë pune, nuk ju bëjnë asgjë për të përmirësuar imazhin tuaj. Çmimi dhe brendi nuk kanë fare rëndësi në raste të tilla, dhe zgjedhjet si këto në vende të papërshtatshme nuk ju bëjnë aspak joshëse. Është shumë e dobishme të gjeni kodin e veshjes dhe formatin për evente të ndryshme.

7719210-col3-0-1479385962-1479385965-650-567803e01a-1-1479805165

 1. Të vishni rroba që nuk i përshtaten madhësisë suaj apo figurës trupore

Pothuajse të gjitha prej nesh kemi një palë xhinse të ngushta që shpresojmë se ndonjë ditë mund të hyjmë në to. Por, ajo që ka rëndësi është që mos t'i vishni ato gjëra parakohe, sepse nëse rrobat nuk ju përshtaten në madhësi sepse janë tepër të ngushta ose të gjera, atëherë ju do të dukeni tërësisht e pakëndshme.

7719260-col4-0-1479386849-1479386857-650-9cab7ee22b-1-1479805165

 1. Defekte të vogla

Një veshje e zhubrosur, ndonjë njollë e vogël, ndonjë fije peri e lëshuar apo ndonjë pjesë gëzofi e ngecur diku në rroba nga macja juaj – të gjitha këto detaje apo defekte të vogla duhet t'i injoroni duke shpresuar se askush tjetër nuk ju ka parë. Bëhuni e kujdesshme sepse detajet e vogla kanë rëndësi të madhe në imazhin tuaj.

7719310-col5-0-1479385990-1479385994-650-78020a075f-1-1479805165

 1. Mungesë e aksesorëve

Ju mund të dukeni shumë elegante edhe me një palë xhinse të thjeshtaa dhe një bluzë triko. Por, gjithçka varet nga aksesoret. Duhet të zgjidhni llojin e duhur që i përshtatet veshjes suaj. Ky mund të jetë një detaj i vogël si: një shall, një rrip apo ndonjë bizhuteri.

7719360-col6-0-1479386002-1479386006-650-77d693d3fe-1-1479805165

 1. Material me standard të ulët (i lirë)

Pëlhurat sintetike mund të jenë të lira, por edhe ju dukeni shumë e lirë me veshjen e tyre. Këto materiale shumë lehtë mund të zhubrosen, të humbin formën e tyre dhe të ndyten shumë shpejtë me njolla. Ne ju këshillojmë të bleni materiale me cilësi të lartë nga pambuku, mëndafshi, leshi dhe xhins. Materialet e tilla ndoshta janë më të shtrenjta, por jo edhe aq sepse ia vlen. Për më tepër, këto ju japin ndjenjë të vërtetë rehatie dhe ju bëjnë të dukeni më tërheqëse.

7719410-col7-0-1479386016-1479386024-650-813f7a8f97-1-1479805165

 1. Kombinimi i ngjyrave

Zgjedhja e e ngjyrave në veshjen tuaj, në përgjithësi është një punë e ndërlikuar. Ngjyrat duhet të kombinohen mirë dhe të harmonizohen me tërë veshjen. Ju duhet thjeshtë të mbani mend se kur zgjedhni ngjyra të ndritshme, është mirë të kombinoni me ndonjë nuancë më të thellë si: blu, korale, e kuqe, e gjelbër. Gjithashtu nuk duhet harruar edhe ngjyrat pastel, e për më tepër, ngjyrat klasike që janë gjithnjë të famshme: e bardha dhe e zeza.

7719460-col8-0-1479386034-1479386038-650-166968abd1-1-1479805165

 1. Printe të çuditshme

Duhet të jeni shumë të kujdesshëm në zgjedhjen e printeve dhe modeleve të tyre. Nëse nuk jeni shumë të sigurta se si ti kombinoni, gjithmonë mund të zgjedhni printet klasike si: vija, pika apo dizajne gjeometrike.

7719160-col9-0-1479386048-1479386051-650-74b27dac0e-1-1479805165

 1. Zgjedhje e gabuar e të brendshmeve

Ndoshta mund të thoni se çfarë rëndësie ka kjo? Askush nuk na i sheh të brendshmet gjithsesi! Kjo është gabimi më i madh. Pamja dhe ndjesia e të brendshmeve ndikon shumë në mirëqënien tuaj. Çdo siklet i brendshëm ndikon në pamjen tonë të jashtme. Përveç kësaj, të brendshmet e përshtatshme ju ndihmojnë të përmirësoni figurën trupore, e cila veçmë ju ofron gjysmën e perfeksionit!/femra.net/

7719510-col10-0-1479386061-1479386065-650-96cc001b76-1-1479805165

 

Der Beitrag 10 gabimet që na pengojnë të dukemi të përsosura erschien zuerst auf femra.net.

A mund që simptomat e shtatzënisë të tregojnë nëse do të keni djalë apo vajzë?

Posted: 25 Nov 2016 01:29 AM PST

femer-abort-lindje-shtatzene-provoj-pas-deshtimit

Një ekspert ndërhyn në tregimet e grave të moshuara që parashikojnë gjininë…

Të kuptoni lajmin se jeni shtatzënë është diçka super-emocionuese, njëlloj sikur edhe të mësoni gjininë e fëmijës suaj. Nëse vendosni ta mbani befasi deri sa ta lindni, ose ta dini vetëm ju e mos t'i tregoni askujt, një gjë është e sigurtë: ju do të ndesheni me disa njerëz të cilët mendojnë se mund të parashikojnë gjininë e fëmijës suaj, nëse do të jetë djalë apo vajzë.

Ndoshta i keni dëgjuar tregimet se me anë të disa shenjave mund të keni pak më shumë njohuri rreth gjinisë së foshnjes, si psh. barku i lëshuar te poshtë mund të tregojë se keni vajzë. A është lëkura e juaj e thatë dhe e irrituar? E pra, kjo do të thotë se do të keni një djalë. Por, a ka ndonjë të vërtetë rreth tregimeve të këtyre grave të moshuara?

Jo edhe aq shumë, thonë ekspertët. "Edhepse shumë kultura dhe shoqëri kanë përcaktuar metoda të ndryshme të përcaktimit të gjinisë së fetusit, nuk ka asnjë provë shkencore në lidhje me këtë", thekson Sonya Abdel- Razeq, profesore në Universitetin e Yale.

Pra, çfarë saktësisht ndikon që këmbët tuaja të jenë të ftohta (ndoshta kjo është shenjë se është djalë!), ose flokët i keni të lëshuara butësisht te poshtë (ndoshta është vajzë!). me të vërtetë kjo ndryshon nga gruaja në grua, thotë Abdel-Razëq. Ju mund të përjetoni ndryshime fizike në varësi të lehtësisë apo vështirësisë së shtatzënisë.

Dhe simptomat tuaja (si ndjesia e flaktë për të ngrënë turshi) mund të ketë të bëjë me përzierjen e hormoneve të veçanta, sa të shëndetshme jeni para konceptimit dhe një sërë faktorësh të mjedisit gjatë shtatzënisë.

Mund të ketë edhe variacione më të mëdha në të njejtën grua nga një shtatzëni në tjetrën. "Çdo shtatzëni është një përpjekje unike që është një reflektim i rrethanave që rrethojnë konceptimin", sqaron Abdel-Razeq. Nga secila shtatzëni, gruaja bëhet më e pjekur, ka më shumë përgjegjësi për fëmijët e tjerë, trupi i saj ende memorizon shtatzëninë e fundit si dhe ajo mund të përjetojë më herët simptomat e shtatzënisë në krahasim me ato të mëparshme./femra.net/

 

Der Beitrag A mund që simptomat e shtatzënisë të tregojnë nëse do të keni djalë apo vajzë? erschien zuerst auf femra.net.

A është koha që të rifreskoni jetën tuaj seksuale?

Posted: 25 Nov 2016 01:14 AM PST

seks-meshkuj-gjera-eksitojne

Me anë të pornografisë dhe lodrave seksuale që i kemi në dispozicion, ne jemi gjithnjë e më të varur nga stimulimi artificial për kënaqësi seksuale. Seks terapisti Janet Eccles Crompton ndihmon me anë të këshillave që t'i rikthehemi bazave të edukatës seksuale për rofreskim të marrëdhënieve.

Gareth May, 33

"Pornografia është alternativa më e lehtë"

Unë e pranoj, jam një i varur nga pornografia. Gjatë viteve pornografia më ka mësuar shumë gjëra – që nga mjeshtria e fjalëve të pista, teknikat dhe epshi marramendës. Unë kam kaluar shumë kohë duke qëndruar deri në orët e hershme të mëngjesit, duke qëndruar ashtu dembel mbi klikimet e njëpasnjëshme me dyer të mbyllura. Kjo ishte alternativa më e lehtë që të stimuloja nevojën time fizike për kënaqësi seksuale.

A mund që një terapi seksuale me program të caktuar të shpëtoj shpirtin tim rrebel? Rregullat janë të thjeshta: nuk ka pornografi, nuk ka seks apo masturbim, stërvitje të shumta dhe vetë-kujdes. Gjithashtu më kërkuan që të mbaja një ditar për shënime rreth momenteve kur ndjeja nevojën për të shikuar pornografi. Në fillim të javës, ndjeva i pash simptomat e para – një kombinim i vetmisë, frustrim dhe epsh i papërshkruar. Në ditën e katërt, përfundimisht isha i lejuar që të masturboja, por me shumë kujdes dhe kontroll të epshit. Si rezultat i kësaj, unë arrita të përjetoj orgazmën më të fortë që kam pasur ndonjëherë.

Dhe, në fund të javës, arrita të kuptoj seksualitetin tim më mirë se sa gjatë tërë viteve. E keni parasysh kur hani tërë ditën vetëm biskota dhe ushqime të thata, ndërsa e anashkaloni vaktin ushqyes? E njejta ishte edhe me mua rreth pornografise, unë e humbja kohën duke u marrë me gjëra jo të shëndetshme, që nuk më ofronte komoditet dhe realiteti ishte mëse i hidhur; por kur e zëvendësova jetën virtuale me partnerë të vërtetë, gjoks real, atëherë ishte koha që të mbyllja laptopin dhe të vazhdoja tutje.

Rebecca Reid, 26

"Aspak nuk më mungon vibratori im"

Ashtu si shumica e femrave, edhe unë luftoj për një orgazmë si pasojë e seksit penetrues. Ka shmë vite që unë e përdorja vibratorin si stimulues mes meje dhe partnerit dhe gjithnjë kisha orgazma të shumta. Mendova se e kisha gjetur sekretin e seksit të mahnitshëm dhe papritmas unë isha duke e shijuar vazhdimisht penetrimin po aq sa e shijonte edhe partneri im. Por kur shkuam në pushime së fundmi, pa vibrator, ndjehesha paksa e shqetësuar për mungesën e tij. Kështu, na u ofrua ndihmë që të rikthenim kënaqësinë seksuale pa ndihmën e lodrave, dhe isha vërtetë kurioze.

Terapistja Janet na kërkoi mua dhe partnerit që të flisnim për rreth 5 minuta për marrëdhënien tonë, seksin dhe irritimet e vogla. Më pas duhej të ndaheshim për rreth gjysmë ore deri sa të takoheshim përsëri së bashku për të diskutuar, ky ishte ndoshta aspekti më i dobishëm i programit. Duhej që të kontribonim në mënyrë të barabartë, e jo vetëm njëri duke folur e tjetri duke dëgjuar. Ishte një taktikë që e vazhduam për një kohë të gjatë dhe do të j'ua rekomandoja.

Programi i terapisë seksuale përfshinte tre seanca të masazhit përgjatë tri ditëve. Masazhi nënkupton të keni qasje në trupin e partnerit tuaj dhe të keni lejën për ta prekur kudo që dëshironi. Partneri im më befasoi pa masë kur zgjodhi për të prekur dhe lëmuar zonën time të barkut – pjesën më pak të preferuar timen, por fakti që ai dëshironte ta bëjë këtë më hoqi një pjesë të pasigurisë sime.

Gjatë seancës së parë të masazhit nuk e kishim të lejuar të prekim gjenitalet e njëri-tjetrit, në seancën e dytë e kishim lejën që të preknim gjenitalet por jo të arrinim deri në orgazëm, dhe në seancën e tretë pastaj na u lejua edhe përjetimi i orgazmës së shumëpritur. Dhe, pas një jave paraloje, besoni që ia arritëm deri në rifreskimin e raportit tonë seksual pa ndihhmën e mjeteve shtesë. Kjo terapi na përkujtoi se sa argëtuese mund të jetë prekja e pjesëve të trupit të partnerit, pa ndonjë qëllim. Dhe, gjëja më e rëndësishme ishte se nuk kisha më nevojë të përdorja vibratorin…!/femra.net/

 

 

Der Beitrag A është koha që të rifreskoni jetën tuaj seksuale? erschien zuerst auf femra.net.

Gullash me mish pule dhë kërpudha

Posted: 25 Nov 2016 01:01 AM PST

kuzhina-shqiptare-gullash-pergatitije-ushqim-perberesit

Përbërësit

500 gr mish pule
1 qepë
200 gr kërpudha
2 thelbinjë hudhër
600 ml leng pule
2 lugë Salce domate
1 spec i kuq
2 lugë miell misri
vaj
Krip
Piper te zi
piper të kuq

Hapat

1. Mishin e prejmë në kube, pastaj e fërgojmë për 7 minuta.

2. Mishin e largojmë nga tigani, shtojmë dhe pak vaj në të, pastaj i fërgojmë qepët, hudhrat, specin, masen e fërgojmë për 3 minuta, pastaj shtojmë kërpudhat, dhe vazhdojmë ta fërgojmë për 5 minuta, pastaj shtojmë mishin që kemi fërguar më parë.

3. Gullashit ia shtojmë lëngun e mishit (nëse nuk kemi lëng mishi të zier, ather ujin e vakët e përziejmë me një kub supe pule).

4. E lëm të zihet për 35 minuta.

5. Në një enë shtojmë piperin e kuq, miellin dhe e përziejmë me pak ujë, shtojmë salcen e domateve, krypen dhe piperin, masen e përziejmë mirë pastaj e shtojmë në tenxhere.

6. Gullashin e ziejmë dhe për 5 minuta të tjerë, derisa lëngu të bëhet kremoz.

7. Në fund shtojmë magdanozin e coptuar.

Ju bëftë mirë

 

Burim: kuzhinashqiptare

Der Beitrag Gullash me mish pule dhë kërpudha erschien zuerst auf femra.net.

8 gjërat që duhet t’i dini në fazën e hershme të gjidhënies

Posted: 25 Nov 2016 12:17 AM PST

nenat-tregojne-pervojen-gjidhenies-problemet-zakonshme

Përvojat e një nëne për gjidhënien…

E dija që gjidhënia do të ishte një përvojë e të mësuarit për të dy fëmijët dhe mua. Ajo që nuk e prisja ishte zmadhimi i gjoksit dhe dukja si një 'pornostar'. Ja disa gjëra që duhet t'i dini nëqoftëse jeni duke planifikuar për gjidhënie të foshnjes.

 1. Gjoksi juaj do të rritet shumë

Siç e përmenda, me ardhjen e qumështit edhe gjoksi im u zmadhua aq shumë saqë kisha dhimbje gjatë prekjes së tyre. Por, kjo mund të zgjidhet nëse foshnja juaj pi rregullsiht qumësht, thekson Nadine Rosenblum, infermiere dhe kordinatore e programit të laktacionit në spitalin Johns Hopkins. Megjithatë, mund të ndjeni dhimbje nëse gjoksi juaj është i stërmbushur me qumësht dhe fëmija juaj nuk thith sa duhet. Në raste të tilla, rekomandohet pompimi i tyre për lehtësim si dhe duke përdorur kompresa apo peceta të ngrohta. Unë gjithashtu kam përdorur edhe akull, gjë që ndihmoi foshnjen time në mënyrë efikase të zbrazë gjoksin tim duke thithur.

 1. Hera e parë mund të jetë ose kapje e thithës ose lëshim i saj

Ditët e para të gjidhënies, vajza ime vetëm prekte thithën dhe largohej, disa kapje ishin me rezultat të mirë e disa të tjera jo edhe aq. Duhet kuptuar se gjatë ditëve të para foshnja mund të ushqehet si duhet por jo edhe çdoherë. Mbani foshnjen tuaj në kontakt me lëkurën tuaj, sa më afër dhe jini e gatshme për ta ushqyer me gji në çdokohë.

 1. Qumështi i gjirit ndryshon gjatë ditëve të para

Në fillim nuk kisha çfarë t'i jepja foshnjes, përveç kulloshtrës të cilën konsulentët e laktacionit e quajnë "lëng i artë" për shkak të ngjyrës dhe proteinave të mahnitshme si dhe mineraleve. Është shumë normale për nënat e reja të mos prodhojnë shumë qumësht në fillim. Qumështi do të arrijë pas dy-tri ditëve pas lindjes.

 1. Thithat tuaja do të jenë shumë të ndjeshme dhe të lënduar

Kjo merr kohë deri sa thithat tuaja të relaksohen, por në ndërkohë provoni këto këshilla:

zhytni thithat në ujë të ngrohtë dhe kripë Epsom e më pas lani dhe pastroni ato sepse foshnja juaj mund të mos pëlqejë më pas shijen.

Përdorni krem lanolinë, e sërish pastroni më pas.

Provoni xhel dhe peceta për zbutje të lëkurës rreth thithave, kjo ndikon në ftohjen dhe relaksimin e tyre.

Mos e teproni me pompën e gjirit, kjo mund të jetë shumë e ashpër dhe të lëndojë thithat tuaja.

 1. Përshtatja e duhur e thithave në gojën e foshnjes

Nëse nuk arrini të gjeni pozitën e duhur që foshnja të kap thithat tuaja, atëherë tentoni të fusni thithat në kulmin e gojës (aty ku shqisat e shijes janë më të theksuar), dhe jo në mes të mishërave apo gingivave.

 1. Mund të përjetoni dhimbje barku sikur të menstruacioneve

Kur filloni me gjidhënie, përgatituni që të keni dhimbje të mitrës, thekson Talitha L. Bruney, kryetare e departamentit të gjinekologjisë dhe sistemit për shëndetin e gruas. Këto dhimbje në zonën e mitrës lirojnë hormonin oksitocin i cili liron ngushtimin e mitrës dhe shpesh ndihmon në zvogëlimin e gjakderdhjes pas lindjes.

 1. Ju mund të merrni infeksion fungal në thithat tuaja

Kur të filloni me gjidhënie, mund të përjetoni edhe probleme apo infeksione që ndërlidhen me gjidhënien si: thitha të përmbysura (thitha që nuk dalin te jashtë por qëndrojnë brenda gjirit), thumbim dhe kruarje (kjo mund të sinjalizojë infeksionin fungal), një pjesë e ngritur në ngjyrë të bardhë që njihet si flluskë qumështi, inflamacion i gjirit i njohur si mastitis, infeksion që shkakton ethe dhe ftohje.

 1. Këto gjëra nuk i ndodhin gjithkujt

Dhe kjo është krejtësisht në rregull. Disa gra mund të kenë furnizim të ulët të qumështit, ndërsa disa të tjera nuk e kanë mundësinë fare të gjidhënies. Mund të ketë prej atyre që nuk e pëlqejnë gjidhënien fare, kështuqë relaksohuni sepse ka shumë mënyra që të krijoni lidhje të afërt me fëmijën tuaj./femra.net/

Der Beitrag 8 gjërat që duhet t'i dini në fazën e hershme të gjidhënies erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit