Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Performancën e Bebe Rexhës në VMA [Video]” plus 7 more femra.net

loading...

“Performancën e Bebe Rexhës në VMA [Video]” plus 7 more femra.net


Performancën e Bebe Rexhës në VMA [Video]

Posted: 07 Nov 2016 07:04 AM PST

bebe-rexha

Bebe Rexha ishte personazhi kryesor në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, 'MTV European Music Awards'.

Këngëtarja shqiptare me famë botërore ishte nikoqire e këtij evenimenti, ndërsa vëmendje të madhe ka tërhequr stili që zgjodhi ajo për këtë mbrëmje.

27-vjeçarja është ndërruar shtatë herë gjatë ceremonisë dhe gjithmonë shfaqej bukur, kjo ka bërë që ajo të pushtojë faqet rozë.

 Ndërkohë, edhe performancat e saja muzikore ishin për t'u lëvduar. Më poshtë mund ta shikoni njërën prej tyre. /Telegrafi/

Der Beitrag Performancën e Bebe Rexhës në VMA [Video] erschien zuerst auf femra.net.

Gjithçka mbi brushat e grimit – Funksionet dhe mënyrat e përdorimit të brushave Inglto

Posted: 07 Nov 2016 06:59 AM PST

Formulë e avancuar për nevoja të veçanta të femrave moderne – Female Multiple

Posted: 07 Nov 2016 04:30 AM PST

pharma-leader-artikull-female-multiple

Dëshironi që ditën tuaj të ngarkuar me aktivitete të ndryshme ta kaloni me plot energji dhe pa e ndjerë? Atëherë përdorni tabletat Female Multiple!Female Multiple është formulë e avansuar e cila është krijuar për të përmbushur nevojat speciale te grave moderne.

FEMALE MULTIPLE e furnizon organizmin me kalcium, magnez, vitamin D, bor (në formë të borat natriumit dhe të acidit borik), si dhe shumë substanca të tjera të cilat na mundësojnë një jetë të shëndetshme. FEMALE MULTIPLE për shkak të përbërjes së pasur që ka është shumë e rëndësishme sidomos te gratë në periudhën reproduktive (riprodhuese), sepse furnizonë organizmin me substancat të cilat ndihmojnë në prodhimin e sasisë së nevojshme të gjakut si dhe ndikon në rregullimin e sistemit hormonal, duke krijuar kështu një bazë për flokë, lëkurë dhe thonjë të shëndetshëm.

female-multiple-leader

Kalciumi – është një ndër mineralet më të rëndësishme në trupin tonë. Kalciumi është një ushqim thelbësor që ndihmon në formimin dhe ruajtjen e shëndetit të kockave dhe dhëmbëve dhe luan rol të rëndësishëm në kontraktimin muskulor, enët e gjakut dhe funksionin e nervave. Është i qartë roli i tij në reduktimin e riskut të osteoporozës, që është një sëmundje që vjen nga dobësimi i kockave për shkak të kalimit të kalciumit në gjak, kur sasia e marrjes nga jashtë është e pamjaftueshme. Ndihmon në parandalimin e alergjive, depresionit dhe zbut problemet e muskujve dhe nyjave. Një nga funksionet e këtij minerali është edhe ndikimi i tij pozitiv në hormonet e trupit dhe enzimat.

Magnezi – është një mineral thelbësor për funksionimin e trupit tonë. Ai ndihmon në funksionimin normal të muskujve dhe nervave, në rregullimin e temperaturës së trupit, rregullon tensionin e gjakut dhe shumë i domosdoshëm për shëndetin e kockave dhe thonjeve. Së bashku me vitaminën B6 (që është pjesë përbërëse e Female Multiple) mbështet punën e sistemit kardiovaskular, kockat dhe kujtesën. Femrat e të gjitha moshave kanë shumë përfitime nga marrja e magnezit sepse ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve menstruale, problemeve me osteoporozën si dhe lehtëson simptomat e menopauzës. Magnezi gjithashtu e ul rrezikun për zhvillimin e sëmundjeve koronare, ul rrezikun për zhvillimin e diabetit, lehtëson simptomat e migrenës, lehtëson depresionin, ankthin, pagjumësinë, etj..

Vitamina D – luan rol të rëndësishëm në ndërtimin e eshtrave duke mundësuar absorbimin e kalciumit nga trupi ynë. Ndikon në stimulimin e sistemit imunitar e gjithashtu mund të ndihmoj në zvogëlimin e rrezikut ndaj ftohjes, ndihmon në akordimin e imunitetit të fjetur që mund të ju mbroj nga virusi i gripit. Vitamina D gjithashtu është lidhur me parandalimin e shumë sëmundjeve të ndryshme duke përfshirë këtu sklerozën e shumëfishtë, artritin madje edhe kancerin. Shkathtësitë mendore mund të mirëmbahen me anë të niveleve adekuate të kësaj vitamine, veçanërisht në moshë të shtyrë. Për shkak se vitamina D mundëson absorbimin e kalciumit ajo është e rëndësishme për mineralizimin e eshtrave (forcimin), dhe kështu eshtrat tua mbahen të forta dhe të zhdërvjellëta.

Bori – (në formë të boratit të natriumit dhe acidit citrik) është i rëndësishëm për strukturën e sistemit skeletor, ruan fuqin e eshtrave dhe mbron kundër sëmundjeve të rrezikshme të tilla si osteoporoza. Bori është i nevojshëm për shumicën e grave në menopauzë, sepse pengon zhvillimin e osteoporozës (bori ndihmon në formimin e vitaminës D në organizëm, ndërsa vitamina D përmirëson përthithjen e kalciumit). Bori ngadalëson dhe rregullon veprimtarinë e proceseve enzimatike.

female

Sasia normale e borit në organizëm e zvogëlon disa herë, mundësinë e formimit të gurëve oksalate në veshka si dhe zvogëlon sasinë e oksalateve në urinë, është i përfshirë në sistemin nervor qendror, kontribuon në normalizimin e indeve të muskujve, ndihmon në gjëndrën tiroide, lehtëson stresin psiko-emocional, lodhjen, epilepsinë, sklerozën e shumfishtë, etj..

Perpos ketyre qe permendem, tabletat Female Multiple permbajne edhe :Vitaminë E,Vitaminë K, Kompleksin e Vitaminave. B, Zink, Mangan, Hekur, Krom, Jod, Acid folik, etj. Në këtë mënyrë tabletat Female Multiple ju mundësojnë një jetë të rehatshme dhe plot energji. Perdorimi: 3 herë në ditë nga 1 tabletë (3×1).

Për më shumë informata klikoni këtu…

Der Beitrag Formulë e avancuar për nevoja të veçanta të femrave moderne – Female Multiple erschien zuerst auf femra.net.

12 shprehi që na bëjnë të palumtur në jetë

Posted: 07 Nov 2016 04:16 AM PST

shprehi-palumtur-jete-kujdes-dukje

Besojmë se secili prej nesh meriton të jetë i lumtur. Por, Bright Side paraqet një koleksion të fotove përmes së cilave shprehet pengesa e disa shprehive për të arritur lumturinë. Në vazhdim po ju paraqesim disa prej tyre. Mbani mend: ekziston zgjidhje për secilën nga këto shprehi.

 1. Të qenurit i vrazhdë me vetveten

femra-dukje-pelqeni-mashkull-1 

 1. Vazhdimisht duke kritikuar të tjerët

q34q

 1. Të mos jeni i rrethuar nga pajisjet teknologjike

5875205-3-1470317375-650-7bff0e5f1c-1470853575 

 1. Varësitë

2312

 1. Pendimi për gjërat e kaluara

23r23

 1. Brengosja për të ardhmen

2340

 1. Frikë nga çdo gjë

41

 1. Dyshimi për çdo kënaqësi

w230-23i

 1. Thashethemet pas shpine për të tjerët

2457

 1. Mbajtja e mërive (inatit) nga e kaluara

 4r2

 1. Mos të ushqyerit e duhur

5875105-11-1470316890-650-7bff0e5f1c-1470853575 

 1. Të fokusoheni në imtësira

deshtimer


 

 

Der Beitrag 12 shprehi që na bëjnë të palumtur në jetë erschien zuerst auf femra.net.

7 shenja të besueshme se një mashkulli i pëlqeni vërtetë

Posted: 07 Nov 2016 02:01 AM PST

djali-arsyeja-pelqeni

Për të kuptuar se një mashkull mendon për ju, nuk duhet ta pyseni drejtëpërdrejtë ose të hamendeni përmes lojërave nga anash. Vetëm vëzhgoni paraqitjen e tij. Pavarsisht nga ajo që një mashkull thotë, gjestet e tyre fizike mund të zbulojnë edhe më shumë në lidhje me qëllimet e tyre të vërteta.

Bright Side ka paraqitur një koleksion të gjesteve më të zakonshme apo paraqitjes së një mashkulli që zbulojnë ndjenjat e tyre të vërteta. Kjo është një mënyrë e besueshme për të kuptuar nëse ai vërtetë e ka atë shkëndijë rrezatuese ndaj jush apo jo.

 1. Ai prek kokën me butësi apo përkëdhel flokët

Në këtë mënyrë meshkujt shpesh përpiqen t'i japin vetes vetëbesim. Kur ne shohim një person tërheqës, vetvetiu dhe instinktivisht na vjen ndjesia të përmbajmë veten duke bërë gjëra siç është rregullimi i flokëve. Ky rregull vlen edhe për femrat.

6921810-1-1473802692-650-cc8e6451fb-1-1475156778

 1. Ai vendos duart në bel

Nëse një mashkull mabn duart afër belit apo ijeve – duke i vënë në xhepa ose duke i mbajtur pranë belit, për shembull – ky është një sinjal shumë i qartë se ai përpiqet të tregojë forcën e tij.

6921860-2-1473968919-650-cc8e6451fb-1-1475156778

 1. Ai përpiqet të zë sa më shumë hapësirë që është e mundur

Shumë kafshë të gjinisë mashkullore, kur fillon ndonjë luftë për të fituar një femër, përdorin teknikën e epërsisë apo duke i hapur krahët sa më shumë të jetë e mundur. Kjo bëhet që të duken sa më të mëdhenj të jetë e mundur. Kur një mashkull vepron kështu në prani të një femre, vlen i njejti instinkt kafshëror për të okupuar sa më shumë hapësirë të forcës mashkullore.

6921910-3-1474275452-650-cc8e6451fb-1-1475156778

 1. Ai merr një qëndrim të hapur

Në raste apo situata sociale, ne pa vetëdije marrim një qëndrim të hapur përballë një personi që na duket si tërheqës. Shumica nuk e vërejnë veten por kryqëzimi i këmbëve, soditja plot përkushtim apo gjeste të ndryshme mund të tregojnë interesimin që keni.

6922060-4-1474545186-650-cc8e6451fb-1-1475156778

 1. Ai flet me oratori të madhe

Vëreni momentet kur një mashkull bëhet më orator kur ju paraqiteni në rrethin e tij social. Kjo është një shenjë apo tregues se ai dëshiron të ju lë përshtypje juve.

6921760-v2_01-1474892991-0-1475130888-1475147004-650-cc8e6451fb-1-1475156778

 1. Ai kopjon qëndrimin tuaj

Hidhni një sy dhe vëreni nëse një mashkull të paktën pjesërisht "reflekton" një qëndrim apo gjest tuajin. Kjo tregon se ai përpiqet të ju kuptojë juve dhe të gjejë diçka të përbashkët me ju, gjë që reflektohet me anë të gjesteve trupore të tij.

6922010-6-1474876570-650-cc8e6451fb-1-1475156778

 1. Qëndrimi i tij përballë jush bëhet emocionues

Nëse një mashkull ju pëlqen juve, shprehja në fytyrën e tij do të jetë më miqësore dhe e hapur. Përmes shikimit të tij do të reflektojë mirësjellje dhe magjepsje, dhe nëse është i shqetësuar, ai mund madje edhe të skuqet.

6921960-7-1474879537-650-cc8e6451fb-1-1475156778

Der Beitrag 7 shenja të besueshme se një mashkulli i pëlqeni vërtetë erschien zuerst auf femra.net.

9 fakte që kurrë nuk i keni ditur rreth rrobave tuaja

Posted: 07 Nov 2016 01:47 AM PST

veshje-fake-interesante-keni-ditur

Të gjithë i kemi të njohura detajet e vogla rreth rrobave tona të preferuara, apo jo?

E pra, në fakt, ekzistojnë disa fakte të pazakontë në lidhje me rrobat tona që ndoshta kurrë nuk i kemi vërejtur më herët. Ja disa prej tyre:

 1. Vrimat shtesë në atletet tuaja converse

Ndoshta i keni vërejtur gjatë lidhjes së atleteve, vrimat shtesë nga anash dhe sigurisht jeni pyetur se çfarë dreqin bëjnë aty. E pra, duket se ekzistenca e tyre është e dyfishtë. Meqenëse këto atlete janë origjinale për basketboll, rezulton se këto vrima sigurojnë ventilim apo ajrosje shumë të nevojshme. Dhe nëqoftëse nuk luani një sport të tillë, sërish janë të mira pasiqë u ofrojnë këmbëve për të marrë frymë në ditë të nxehta.

Arsyeja e dytë për këto vrima është pak më kreative. Të gjithë ne, me sa duket kemi vështirësi gjatë lidhjes së lidhësëve, dhe këto vrima ofrojnë mundësi që të jeni kreativ. Madje ka shumë tutoriale në Youtube rreth kësaj teme. Kush e dinte?!

atlete-konvers-fakte-rroba

 1. Butonat në pjesën anësore të këmishave

Në rast se nuk e keni vënë re, butonat në këmishat e meshkujve janë në të djathtë ndërsa të femrave në të majtë. Dhe, arsyeja? E pra, ekzistojnë disa. Para së gjithash, një teori thotë se tek femrat janë të vendosur kështu për gjidhënie më të lehtë, por sipas hulumtimeve kjo teori mund të mos jetë kështu. Por, teoria më bindëse është se femrat kurrë nuk janë veshur vet në të kaluarën. Meqenëse butonat më lehtë përdoren në anën e majtë, aso kohe në shek.18, shërbëtoret kanë veshur gratë, gjë që e kanë pasur më të lehtë manovrimin e këmishave të femrave në anën e majtë.

sandale-fustan-rruge-rroba

 1. Xhepi i vogël i xhinseve

Keni pyetur veten pse vallë qëndron xhepi i vogël mbi xhepat e mëdhenj të xhinseve? E pra, ja një fakt interesant: e pra, është xhep i orës. Kthehuni prapa në vitet 1800, kur kaubojët kanë mbajtur orën në zinxhirë tek xhepi i palltos. Që mos të dëmtohen dhe thyhen, Levis ka shtuar këtë xhep të vogël në modelet e xhinseve, me qëllim të mbajtjes aty. Kush e dinte këtë? Sot, njerëzit e shfrytëzojnë këtë xhep për mbajtje të biletave apo ndonjë prezervativi.

xhinse-veshje

 1. Forma "X" prapa palltos

E dini atë x-in e vogël në pjesën e prapme të palltos suaj, ku dy pjesët anësore takohen? Kjo pjesë është e qepur kështu që të parandalohet dëmtimi gjatë veshjes nëpër dyqane, e pasi ta blini një të tillë mund ta ndani dhe të ju rrijë lirshëm.

femra-veshje-sandale

 1. Etiketa në mëngë

Krijuesit e kostumeve shpesh vendosin etiketën e brendit mbi mëngët e xhaketës së kostumit, përderisa është në shitje, dhe gjejeni çfarë? Shumicës së njerëzve nuk iu shkon në mend se kjo duhet të hiqet pas blerjes. Në fakt, është bërë një tendencë e meshkujve që të mbajnë etiketën me brendin përkatës, por nëse dëshironi këshillën tonë, pas blerjes së kostumit, mos harroni të preni etiketën para se ta vishni, ose do të përqesheni më pas…

veshje-fakte-meshkuj

 1. Shiritat mbi supe të veshjeve

Shiritat e holla mbi supe janë të dizajnuar në veshjet për t'ju ndihmuar t'i varni në varëse që mos të zhubrosen. Është një ide mjaft e mirë megjithëse ne pothuajse asnjëherë nuk i përdorim, dhe vetëm se na bëjnë të dukemi joelegant nëse dalin në sipërfaqe të rrobave. Andaj, më së miri pritni me gërshërë dhe shmangni këtë detaj jo të këndshëm.

ariana-floke

 1. Mbylljet plastike të vathëve

Është e vërtetë se këto pjesë plastike për mbylljen e vathëve nuk duken edhe aq mirë prapa veshit tuaj. Këto kanë qëllim mbrojtës për gjëra më të rënda dhe kanë funksion mbajtës apo mbështetës duke mos lejuar që vathët të rrëshqasin nga veshët tuaj. Ju e dini më mirë, vendosni vet!

vath-floke-veshje

 1. Xhepat e ngjitura

Sa prej jush nuk e keni ditur se xhepat e ngjitur në pallton tuaj duhet të shqepen dhe t'i përdorni?! Këto qepje bëhen në fabrikë në mënyrë që mos të deformohen nga njerëz të shumtë që tentojnë t'i provojnë nëpër dyqane – që t'i shqepni, thjeshtë përdorni një palë gërshërë të vogla të mprehta.

veshje-dukje-fakte

 1. Kopsat metalike për mbërthyerje

Deri tani e kuptuam se për çfrë arsye janë të vendosur xhepat e vogël tek xhinset, por çfarë janë ato kopsa të vogla argjendi pranë tyre? Nuk kanë vetëm funksion dekorues. Së pari këto quhen thumba apo nikne, e jo butona. Sipas Elite Daily, thuhet se këto parandalojnë që mos të shpërthehet kopsa lehtë e të lirohen pantallonat. Thumbat e bakrit janë të patentuar nga Levi, siç ishte Levi Strauss i cili doli me idenë e thumbave në vitin 1829, kur minatorët ishin ankuar se sa shpejtë pantallonat e tyre mund të hiqeshin nga kopsat e liruara. Këto thumba të fortë metalike japin qëndrueshmëri edhe kur uleni apo lëvizni më shumë, duke mos u hapur.

Pra, ja disa nga këshillat e modës. Kush e paramendonte se këto tendenca të modës ishin aq funksionale?!/femra.net/

xhinse-dore

 

Der Beitrag 9 fakte që kurrë nuk i keni ditur rreth rrobave tuaja erschien zuerst auf femra.net.

Tameloriz

Posted: 07 Nov 2016 12:22 AM PST

tameloriz-perberesit-kujdes

Përbërësit

6 filgjan(250ml) ujë
2 filgjan oriz
3 filgjan qumësht
15 luge sheqer
2 sheqer sheqer vanilje
2 puding vanilje

Hapat

1. Ne nje ene te thelle qesim uji dhe veme te vloje.

2. Ne ujin qe vlon shtojme orizin, dhe perziejme derisa te trashet duke perzier vazhdimisht.

3. Ne fund shtojme sheqerin, sheqer vaniljen dhe perziejme mire.

4. Pluhurin e pudinges e tretim me pak qumesht te ftohet dhe shtojme tek orizi I zier dhe perziejme derisa te trashet.

5. Tamelorizin e qesim ne ene te posacme per tameloriz dhe leme te ftohet.

6. Sipas deshires mund te shtojme rrush te thate,kanelle persiper etj,por mundet edhe pa to se mjafton aroma e vaniljes.

 

Burim: kuzhinashqiptare

Der Beitrag Tameloriz erschien zuerst auf femra.net.

Oferta dhe koleksione të reja në Adopt’

Posted: 06 Nov 2016 09:50 AM PST

adopt-zbritje

Brendi i njohur Francez për Kosmetikë, parfumëri dhe aksesorë, Adopt', tashmë prezent në tregun tonë me dyqanin e parë përball bankes Qëndrore në Prishtinë, ka filluar me OFERTA si dhe prurje të koleksioneve të reja.

OFERTA deri në –50% në aksesorë dhe prurjet e reja në kosmetikë, parfumëri dhe aksesorë janë disa nga risitë e kësaj periudhe, e që do jetë një arsye më shumë për ti'a mësyer këtij dyqani.

Sipas përgjegjësve të Adopt' në Prishtinë, ofertat dhe prurjet e koleksioneve të reja janë strategji e brendit Adopt, por që tek ofertat, sasia gjithmonë është e limituar andaj të parët gjithmonë do përfitojnë më shumë.

Për më shumë informat mbi produktet e Adopt’, klikoni këtu… 

foto2 foto3 foto4 foto5 foto6 foto7

Der Beitrag Oferta dhe koleksione të reja në Adopt’ erschien zuerst auf femra.net.

loading...

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit