Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Selena Gomez emocionon publikun me fjalimin e saj në “American Music Awards”” plus 4 more femra.net

loading...

“Selena Gomez emocionon publikun me fjalimin e saj në “American Music Awards”” plus 4 more femra.net


Selena Gomez emocionon publikun me fjalimin e saj në “American Music Awards”

Posted: 21 Nov 2016 08:01 AM PST

selena-gomez-emocionon-fjalim

Selena Gomez nuk ka mundur t'i mbajë lotët teksa ka folur për betejën e saj me ankthin dhe depresionin, në momentin që është ngjitur në skenën e "American Music Awards", mbrëmjen e së dielës.

Teksa ka marrë trofeun si artistja më e mirë pop/rock, 24-vjeçarja ka bërë një fjalim për problemet shëndetësore, për shkak të cilave iu nënshtrua një trajtimi si dhe u shkëput nga karriera e saj muzikore në fillim të këtij viti.

"Në 2014, në këtë skenë jam treguar 100% e sinqertë me të gjithë ju. Mendoj se është më mirë që shumica prej jush të dinë më shumë rreth jetës sime, pavarësisht nëse më pëlqen mua apo jo. U detyrova t'i jepja fund, kisha gjithçka por isha e lënduar në shpirt", ka vijuar ajo me zërin e emocionuar.

Selena ka treguar gjithashtu se ka bërë ta pamundurën për t'a kaluar këtë betejë për të gjithë fansat e saj. "Nuk e di nëse më respektoni apo jo por duhet të dini vetëm një gjë , mua më interesojnë shumë njerëzit", përfundon fjalimin e saj Gomez.

 

Burim: topalbaniaradio

Der Beitrag Selena Gomez emocionon publikun me fjalimin e saj në "American Music Awards" erschien zuerst auf femra.net.

Petulla të mbushura: Surprizë e ëmbël me brumë të fryrë

Posted: 21 Nov 2016 03:11 AM PST

krofne-petulla-kujdes-pegatitje-mbushje-bute

Ëmbëlsirë e mirë për ditët e ftohta të dimrit

Përbërësit:

 • 750 g miell
 • 4 lugë sheqer
 • 5 dl qumësht
 • 1 katrorë tharm (maja) të freskët
 • 1 vezë
 • 1 e verdhë e vezës
 • 100 g sheqer
 • 100 g reçel kumbulle
 • vaj për skuqje
 1. Treteni në qumësht tharmin dhe një lugë çaji sheqer, pak miell dhe e leni të fryhet. Në ndërkohë përzieni vezën me sheqerin e mbetur, të verdhin e vezës dhe qumështin, shtoni miell dhe kripë
 2. Gatuani brumin duke shtuar gradualisht vajin, gjatë tërë kohës duke e rrahur brumin me lugë druri deri sa të paraqiten fluskat. E leni të fryhet, pastaj brumin e gatuani edhe një herë, e shtrieni në gjysmë centimetri dhe nxirrni rrathë me gotë.
 3. Në secilin rreth vendosni pak reçel (marmeladë), dhe mbulojini me një rreth tjetër duke i shtypur skajet që të ngjiten. I leni petullat të fryhen akoma dhe i skuqni në vaj të thellë. Kur petullat janë të gatshme i spërkatni me sheqer pluhur./femra.net/

 

Der Beitrag Petulla të mbushura: Surprizë e ëmbël me brumë të fryrë erschien zuerst auf femra.net.

6 sekrete për rritjen e mirëfilltë të një fëmije sipas ekspertëve në Harvard

Posted: 21 Nov 2016 02:59 AM PST

femje-kujdes-edukim-rregulla-kujdes-e

Të gjithë prindërit duan që fëmijët e tyre të rriten për të qenë njerëz më të mirë se që janë ata vetë. Këto janë gjashtë këshillat nga akademikët e Harvardit se si ta edukoni që fëmija juaj të jetë i butë, i përgjegjshëm dhe i mëshirshëm.

 1. Mësoni fëmijën tuaj si të kontrollojë emocionet e tij

Zemërimi, trishtimi dhe zhgënjimi mund të ndikojnë, si te ne të rriturit, po aq edhe te fëmijët tanë. Por, ne mund t'i mësojmë fëmijët tanë se si të përballen me emocione negative dhe si të mos humbin shumë energji në to. Kur fëmija juaj është në gjendje të qetë shpirtërore, mësojuni trukun si në vijim: së pari merrni thellë frymë me hundë, pastaj e nxirrni jashtë nëpërmjet gojës, dhe numëroni deri në pesë. Nëse vëreni se fëmija juaj është duke u marrë me diçka, rikujtojani këto tre hapa duke i bërë ato së bashku.

7449010-02-0-1478284164-1478284171-650-26b2473068-1-1478506387

 1. Bisedoni me ta për marrjen e përgjegjësisë për veprimet e tyre

Mami dhe babi janë gjithmonë shembull për fëmijët dhe përpiqen t'i imitojnë dhe të jenë të ngjashëm me ta. Bisedoni me ta për moralin dhe me idenë për të ndihmuar njëri-tjetrin dhe të kujdesen për botën që na rrethon. Shpjegoni se çfarë do të thotë marrja e përgjegjësive për veprimet e tyre. Dhe më e rëndësishmja nga të gjitha – mos harroni të silleni në përputhje me fjalët (premtimet) tuaja dhe të inkurajoni fëmijën tuaj për të bërë gjëra të mira.

7449110-2-2-0-1477594330-1477594345-650-26b2473068-1-1478506387

 1. Mësojeni që fëmija juaj të jetë i mëshirshëm dhe të ndihmojë të dobëtit

Është shumë e rëndësishme që fëmija juaj të ketë aftësinë për të ndjerë dhembshuri jo vetëm për njerëzit e tij të afërm apo të dashur dhe miqtë, por edhe për të gjithë ata që kanë nevojë për ndihmë. Kërkojuni atyre të imagjinojnë se si do të ndjehej nëse ai do të ishte nxënës i ri në klasë – kjo është një mënyrë e mirë që të mendojnë për këto gjëra. Por edhe bisedoni me ta rreth problemeve më universale: ç'farë mund të bëni për fëmijët të cilët nuk kanë asgjë për të ngrënë? Po në lidhje me ata që nuk kanë strehim? Prindërit mund të bëjnë shumë për të ndihmuar fëmijët e tyre të zhvillojnë një ndjenjë të përgjegjësive të tyre sociale.

7449060-03-0-1478284498-1478284503-650-26b2473068-1-1478506387

 1. Mësojeni fëmijën tuaj të jetë mirënjohës

Është e rëndësishme që fëmija juaj të mos ndjehet tepër i ndrojtur për të pranuar se është mirënjohës për diçka ose për dikë. Filloni me gjërat e vogla. Për shembull, thuani ta përqafojnë dhe falënderojnë gjyshen e tyre për gatimin e shijshëm që i ka bërë; përkujtoni ata që të thonë gjithmonë faleminderit sa herë që është e nevojshme, dhe ju dhe partnerin tuaj të falënderojnë për të gjitha që ju bëni për ta. Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që nuk ngurrojnë për të shprehur mirënjohjen e tyre janë më të lumtur dhe më të shëndetshëm se ata të ndrojturit.

7449260-04-0-1478284751-1478284764-650-26b2473068-1-1478506387

 1. Mësojuni atyre se çfarë përbën 'sjellje të mirë' dhe të rrënjosin vlerat e familjes suaj

Shumica e prindërve i shikojnë sukseset e fëmijëve të tyre në shkollë apo në sport disi me respekt. Pse nuk mbajnë të njëjtin qëndrim ndaj sjelljes së tyre etike? Është me rëndësi t'i definoni në mënyrë të qartë vlerat e familjes tuaj dhe sigurohuni që fëmija juaj t'i përmbahet atyre me fjalë dhe me vepër. A po sillet ai apo ajo me respekt? A po i përmbahen premtimeve të tyre? Si duhet të sillen ndaj moshatarëve të tyre, apo me ata që i kanë mërzitur ato? Mos harroni se ku i marrin fëmijët tuaj shembujt e tyre.

7449210-05-0-1478284954-1478284971-650-26b2473068-1-1478506387

 1. Shpenzoni më shumë kohë së bashku

Nëse i gjithë komunikimi që ju keni me fëmijën tuaj është përqëndruar për të folur për disiplinën, atëherë gjërat nuk do të çojnë në shumë sukses. Përpiquni të ndërtoni një marrëdhënie mirëbesimi me fëmijën tuaj. Bisedoni me ta, luani me ta, kaloni kohë së bashku, shkoni në një udhëtim diku, dhe, natyrisht, mos harroni kurrë t'i tregoni atyre se sa i doni ata. Kjo do të ndihmojë që ata të bëhen qenie të llojit, individ të sinqertë të cilët do të kuptojnë se çfarë është dashuria dhe respekti dhe të janë në gjendje për të ndarë këto ndjenja me të tjerët rreth tyre./femra.net/

7449160-06-0-1478285186-1478285195-650-26b2473068-1-1478506387

 

Der Beitrag 6 sekrete për rritjen e mirëfilltë të një fëmije sipas ekspertëve në Harvard erschien zuerst auf femra.net.

Cilat gjëra nuk i pëlqejnë tek vetja këto 15 femra të famshme

Posted: 21 Nov 2016 01:53 AM PST

famshme

Gjithkush bën gabime. Secili prej nesh ka ndonjë ditë që nuk i shkon për shtati. Të gjithë nga ne vuajmë nga frika dhe urrejtja për diçka, madje edhe personat e famshme. Ja 15 femrat e famshme që kanë pasiguritë e tyre.

 1. Kylie Jenner

Kur më në fund Kylie pranoi se ka fryer buzët me mbushës, arsyetimi i saj ishte se kjo i ka ndihmuar rreth humbjes së kompleksit të buzëve të holla dhe pa formë.

NEW YORK, NY - SEPTEMBER 10: TV personality Kylie Jenner attends the Jonathan Simkhai fashion show during September 2016 MADE Fashion Week: The Shows at The Arc, Skylight at Moynihan Station on September 10, 2016 in New York City. (Photo by Michael Stewart/WireImage)

 1. Kate Moss

Shqetësimi më i madh për Moss është këmbët nga gjunjët te poshtë, në formë harkore gjë që e ka penguar për t'i ekspozuar nga forma e pakëndshme e tyre.

Coach - Backstage - London Collections Men SS17

 1. Kim Kardashian

Sshqetësimi i Kim Kardashian ishte dobësimi i flokëve të saj dhe gjendja e përkeqësuar e shëndetit të flokëve, andaj edhe më vonë ajo ka bërë lazer për përmirësimin e tyre, si nevojë e domosdoshme pasi ishte e ekspozuar vazhdimisht në kamera.

Kim Kardashian West Hosts At Hakkasan Las Vegas Nightclub

 1. Kristen Stewart

Kristen ka siklet madhësinë e veshëve të saj, dhe i duket vetja shumë e hollë dhe e gjatë, një proporcion jo shumë i këndshëm femëror.

WEST HOLLYWOOD, CA - SEPTEMBER 22: Actress Kristen Stewart attends Chanel Dinner Celebrating N 5 L'Eau at the Sunset Tower Hotel on September 22, 2016 in West Hollywood, California. (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

 1. Beyonce

Duket se Beyonce megjithëse e angazhuar me aktivitete gjatë tërë ditës, sërish ka boshllëqet e saj dhe mungesë të vetëbesimit, njëlloj si pjesa tjetër prej nesh. Ajo nuk pëlqen këmbët dhe veshët e saj, shpesh herë i kullojnë hundët gjatë performancave dhe djersitet shumë shpejtë.

beyonce

 1. Olivia Wilde

Kur Olivia Ëilde takoi burrin e saj Jason Sudeikis, kishte frikë shumë të madhe se nuk ishte mjaftueshëm e bukur apo nuk i përshtatej tipit të tij.

HOLLYWOOD, CA - FEBRUARY 28: Actress Olivia Wilde attends the 88th Annual Academy Awards at Hollywood & Highland Center on February 28, 2016 in Hollywood, California. (Photo by Jason Merritt/Getty Images)

 1. Chrissy Teigen

Chrissy nuk pëlqen plotësisht trupin e saj, sidomos pas lindjes ajo pohon se ka shumë varje të lëkurës dhe defekte tjera. Përderisa është e veshur me rroba nuk e ka problem, por nëse është e ekspozuar me bikini apo e zhveshur tërësisht, ajo ka turp nga vetvetja.

chrissy-teigen

 1. Jessica Alba

Jessica kishte dyshimet e saj gjatë veshjes së fundeve të shkurtra, por që me kalimin e kohës më shumë i ksuhton rëndësi lëkurës së saj, sepse fundja nuk ia vlen të shqetësohesh për gjëra që nuk kanë edhe aq rëndësi.

jessica-alba

 1. Rihanna

Edhe Rihanna ka ushtruar rregullisht duke bërë 'squats'. Gjithmonë ka pasur pasiguri në formimin e trupit të saj drejt përsosjes, duke iu afruar pasqyrës dhe duke testuar prapanicën e saj se a është ngritur mjaftueshëm?!!

<> on September 6, 2016 in New York City.

 1. Miley Cyrus

"Gjithmonë kam tentuar të jem një imazh që nuk kam qenë realisht vetvetja, psh. si Hanna Montana. Kisha pasiguri në formimin e karakterit ndërsa tani jam krejtsisht person tjetër".

LAS VEGAS, NV - SEPTEMBER 23: Recording artist Miley Cyrus poses backstage at the 2016 iHeartRadio Music Festival at T-Mobile Arena on September 23, 2016 in Las Vegas, Nevada. (Photo by Kevin Mazur/WireImage)

 1. Victoria Beckham

Victoria ka pasur gjithnjë shqetësimin e akneve dhe problemet me lëkurën e saj. Kjo gjë i ka ofruar pasiguri në paraqitjen e imazhit të saj.

LONDON, ENGLAND - NOVEMBER 23: Victoria Beckham attends the British Fashion Awards 2015 at London Coliseum on November 23, 2015 in London, England. (Photo by Anthony Harvey/Getty Images)

 1. Kendall Jenner

Pasiguria e Kendall është se ka tentuar gjatë kohë të marrë disa kilogramë por trupi i saj nuk i ka pranuar asnjëherë. Ajo është shprehur se është njëlloj si të jesh mbipeshë, poashtu edhe e dobët – e vërteta është se njëlloj e përjetoni ndjesinë e pasigurisë në vete.

Launch Of OUE Skyspace LA

 1. Khloe Kardashian

Kjo ka dyshimin e teprimit me mbushjet në fytyrë dhe pjesë tjera të trupit, gjithçka i duket e tepruar dhe ka ndjenjës e pendimit, duke menduar t'i heqë një ditë.

LOS ANGELES, CA - OCTOBER 18: Khloe Kardashian Good American Launch Event at Nordstrom at the Grove on October 18, 2016 in Los Angeles, California. (Photo by Steve Granitz/WireImage)

 1. Gigi Hadid

Kjo ka pasur pasiguri të shumta në vetvete, duke filluar që nga ecja në pasarelat e modës e deri të sjellja dhe paraqitja ndaj të tjerëve. Ajo është shprehur se nëse nuk i posedoni këto gjëra, gjtihmonë do të jetë dikush tjetër që do t'ju zëvendësojë.

Stuart Weitzman And Gigi Hadid Host Private Dinner To Celebrate The Opening Of The Stuart Weitzman London Flagship Store

 1. Blake Lively

Kjo ka dyshimin e ndryshimit të trupit dhe fytyrës pas lindjes, duke ndjerë përgjegjësinë e mbajtjes së dietave strikte ushqyese si dhe stërvitjeve të gjata. Kjo admiron mirëmbajtjen e një trupi të bukur./femra.net/

blake-lively

 

Der Beitrag Cilat gjëra nuk i pëlqejnë tek vetja këto 15 femra të famshme erschien zuerst auf femra.net.

Event Special nga Adopt’

Posted: 21 Nov 2016 12:13 AM PST

adopt-ertikull

Në drejtim të muajit dhjetor, muajit të festave, dhuratave dhe dashurisë sikurse në asnjë muaj tjetër e që çdo dyqan kërkon të përmbushë kërkesat e ndryshme duke ofruar koleksionet e tyre speciale që i dedikohen kësaj sezone.

Në këtë artikull shpalosim sekretin Francez për mënyrën festive të tyre.

adopt

E çka mund të jetë më e mirë se një produkt special për këtë sezonë nga kozmetika, parfumeria ose aksesorët?

Brendi shumë i njohur Francez Adopt' që tashmë gjindet në Prishtinë, vjen me një event me rastin e shpalosjës së koleksionit special që dedikohet festave të fundvitit.

Ajo që ofrohët është se produktet do jenë fantastike me çmime speciale e që sasia e limituar mund t'ju bëj unik në stilin tuaj.

screen-shot-2016-11-21-at-9-18-35-am

Për më shume informata mbi produket e Adopt, klikoni këtu…

Der Beitrag Event Special nga Adopt' erschien zuerst auf femra.net.

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit