Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Vallë cikli juaj menstrual ju bën më të zgjuar?” plus 3 more femra.net

loading...

“Vallë cikli juaj menstrual ju bën më të zgjuar?” plus 3 more femra.net


Vallë cikli juaj menstrual ju bën më të zgjuar?

Posted: 09 Nov 2016 01:46 AM PST

cikli-menstrual-ndikon

Të gjithë i kemi të njohura dobësitë si pasojë e ciklit mensstrual, duke filluar nga fryerja e stomakut dhe dhimbjet e pandalshme e deri në prishjen e disponimit dhe paaftësisë për të fjetur. Megjithatë, sipas një studimi të ri, ndoshta kemi gjetur mesin e artë të cilin e kemi kërkuar gjatë kohë.

Po, studimet e reja tregojnë që femrat mund të jenë më të zgjuara kur i kanë periodat e tyre dhe skanimi i trurit që iu është bërë gjatë studimit ka theksuar pikërisht për ndryshimet që bëhen në trurin tonë, gjatë rrjedhjes së ciklit menstrual.

Edhepse ndoshta nuk bëhemi me të vërtetë më të zgjuar gjatë periodave mujore, por madhësia e trurit tonë ndryshon. Ky studim është udhëhequr nga studentja PhD – Claudia Barth, e cila zbuloi se pjesa e trurit e njohur si hippocampus rritet në madhësi gjatë ciklit tonë.

Për studimin, hulumtuesit kanë bërë një skanim të trurit të një gruaje çdo dy ditë në ciklin menstrual. Rezultatet zbuluan se me rritjen e nivelit të estrogjenit, hippocampus-i i saj rritej. Në mënyrë të ngjashme, me rënien e nivelit të estrogjenit, njëlloj ulej edhe kjo pjesë e trurit.

Hippocampus-i është përgjegjës për kontrollin dhe krijimin e memorjeve të reja, së bashku me rregullimin disponimit dhe emocioneve tona. Por, çfarë nënkupton kjo?

Pra, edhepse cikli juaj menstrual ende nuk është vërtetuar se mund të ju bëjë më të zgjuar, ajo që dihet është se rritja në madhësinë e hippocampus-it ka të ngjarë se mund të ndryshojë aktivitetin e trurit në një mënyrë apo tjetër.

Kjo nuk është hera e parë që janë kryer studime për të provuar mënyrën se si ndryshon truri juaj. Në vitin 2014, një studim i kryer në Britaninë e Madhe ka gjetur se dhimbjet menstruale ndikojnë në funksionimin e trurit.

Studimi zbuloi se pjesëmarrëset që vuanin nga dhimbjet menstruale nuk kanë performuar edhe aq mirë gjatë testeve duke iu matur vëmendjen dhe aftësinë për të qenë multi-funksional. Studimet e mëparshme kanë gjetur gjithashtu se nivelet e ulëta të estrogjenit ndërlidhen me vështirësinë në të mësuarit e gjërave të reja si dhe përjetimin e turbullirës së trurit.

Pra, ndoshta në të vërtetë jemi më pak inteligjentë gjatë ciklit tonë menstrual? Nuk i dihet!!!/femra.net/

 

Der Beitrag Vallë cikli juaj menstrual ju bën më të zgjuar? erschien zuerst auf femra.net.

Injektimi apo fryerja e buzëve të vaginës: Trend i ri që po na mahnit të gjithëve!

Posted: 09 Nov 2016 01:36 AM PST

lule

Trajtimi i ri që ju bën të kryqëzoni këmbët nga frika… Uh sa e dhimbshme duket!

Kaloi trendi i mbushjes së buzëve. Trendi i fundit që po na kapolon është mbushja apo fryerja e buzëve vaginale. Po, përveç labiaplast, që nënkupton kirurgji plastike e buzëve vaginale, trendi i fundit ka të bëjë me injektimin e mbushjes në labian tuaj (buzët e vaginës) pa ndërhyrje kirurgjike.

Po, femrat janë duke shpenzuar shuma të majme të hollash për të bërë vaginat e tyre të duken më rinore dhe të freskëta. Por, pyetja është, pse? Dhe si realizohet kjo teknikë?

Me kalimin e moshës, sidomos gratë pas menopauzës, si rezultat i humbjes së estrogjenit mund të ndikojë që vagina e tyre të thahet dhe rrudhet në zonën delikate të buzëve. Në thelb, ashtu si pjesët tjera të trupit, humbet elasticiteti dhe tonifikimi me kalimin e moshës. Pjesa dhjamore që është e pranishme në buzët dalëngadalë fillon të zhduket dhe lëkura rrudhet, gjë që bën të duket më e sheshtë.

Si realizohet ky trajtim i injektimit apo mbushjes vaginale?

Gjatë procedurës, përdoret një pipëz e hollë e cila ka një vrimë që përdoret për të marrë pjesën dhjamore në kofshët e brendshme ose në stomakun e pacientit. Pastaj, kjo pjesë dhjamore transferohet në buzët e vaginës për t'i mbushur apo plotësuar ato. Dhe, meqenëse ju plotësoni hapësirën me të njejtin material natyral (pjesën dhjamore), në fakt edhe buzët duken mëse të natyrshme. Për më tepër, ndryshe nga injektimi për mbushje të fytyrës, këto injektime mendohet se janë permanente apo të përhershme.

"Përfitimi nga injektimi i buzëve vaginale është se përdoret pjesa dhjamore nga vet pjesa e trupit të pacientit në fjalë, me të vetmin qëllim për të shtuar volumin e një pjese të trupit që rrudhet me kalimin e kohës", sqaron kirurgu plastik Jennifer Walden. Ky trajtim bën që buzët të duken më rinore dhe të freskëta, qysh në moshën tuaj të re, dhe se pjesa dhjamore e injektuar në to, ndikon që të duken më të buta dhe natyrale.

Procedura në fjalë zgjat vetëm 30 minuta dhe koha e rikuperimit të pacientit është minimale. Kështuqë, ju thjeshtë mund të bëni një trajtim të tillë gjatë pauzës së punës, pa u vërejtur dhe pa ju marrë kohë, apo jo? Të themi secila femër mund ta provojë për vete!!!/femra.net/

 

 

Der Beitrag Injektimi apo fryerja e buzëve të vaginës: Trend i ri që po na mahnit të gjithëve! erschien zuerst auf femra.net.

Si të hiqni manikyrin me xhel pa i dëmtuar thonjtë tuaj?

Posted: 09 Nov 2016 12:35 AM PST

thonj

Nuk ka më dëmtim të lëkurës së thonjve…

Përfitimet e manikyrit me xhel janë të pafundme. Kjo nënkupton se shkëlqimi dhe mirëmbajtja e tyre mund të zgjasë për të paktën dy javë. Deri sa nuk ngecni diku në ndonjë skaj të kuzhinës e të dëmtoni apo thyeni njërin nga thonjtë. Kjo është një dukuri e pashmangshme dhe nuk mund t'i mbani për një kohë të gjatë pa u dëmtuar pjesërisht ose plotësisht. Por, nëse dini si të hiqni manikyrin me xhel pa dëmtuar lëkurën e thonjve, atëherë kjo është vërtetë një përparësi.

Fatmirësisht, ka disa mënyra se si të hiqni xhelin nga thonjtë. Dhe absolutisht nuk keni nevojë t'i torturoni thonjtë gjatë procedurës së heqjes.

Zhytni thonjtë në ujë të ngrohtë dhe aceton

Kjo metodë mund të merr pak kohë dhe kërkon durim deri sa të kryhet procedura. Por, do të ju ndihmojë që të hiqni xhelin pa i prishur fare thonjtë.

Së pari, mbushni një enë të madhe me ujë të ngrohtë. Pastaj, merrni një enë të vogël dhe hidhni aceton para se ta hidhni brenda enës së madhe me ujë. Përderisa acetoni ngrohet, zhytni thonjtë në acetonin e nxehur dhe lërini ashtu për rreth 10-15 minuta. Merrni më pas një shkop të hollë apo kruajtëse dhëmbësh dhe butësisht lironi xhelin në qoshet e thonjve deri sa të hiqet plotësisht.

Pas heqjes së xhelit, lyeni me krem të duarve vaj për thonj.

Hiqni xhelin nga thonjtë me ndihmën e folies prej alumini

Nëse e praktikoni për herë të parë, mund të ju duket proces paksa i vështirë. Por, sa të mësoni hapat, do të kuptoni se është një teknikë e shpejtë duke mos i dëmtuar fare thonjtë tuaj.

Së pari, ju nevoitet një shishe acetoni, toptha pambuku që mund ti gjeni në barnatoren tuaj lokale. Gjithashtu ju duhet edhe folie alumini të kuzhinës si dhe tampon dhe mjet për zbutjen e thonjve (gërryes).

Filloni të gdhendni thonjtë me mjetin përkatës për gërryerje të thonjve, deri sa sipërfaqja e xhelit të mos jetë më me shkëlqim. Kjo nënkupton që sipërfaqja e xhelit të shpërbëhet. Pastaj, zhytni në aceton një copë pambuku dhe vendoseni drejtëpërdrejtë në krye të thuas. Më pas, mbështillni secilin nga thonjtë me një copë të vogël folie alumini dhe lërini ashtu të zhytur në aceton për 10-15 minuta. Pasi të hiqni folien prej alumini, xheli duhet të hiqet gradualisht si rezultat i zbutjes.

Si të hiqni xhelin me anë të pakos furnizuese me mjetet përkatëse për thonj

Nëse nuk mund t'i gjeni të gjitha pjesët e lartpërmendura, mund të investoni në blerjen e mjeteve të veçanta që janë të projektuar pposaçërisht për heqjen e xhelit nga thonjtë tuaj. Ekzistojnë lloje të ndryshme të paketave që përmbajnë mjetet e duhura, siç janë serumet ushqyese, tamponë, udhëzime si të hiqni manikyrin me xhel, mjet gdhendës, mjet pastrues e shumë pjesë tjera./femra.net/

 

 

Der Beitrag Si të hiqni manikyrin me xhel pa i dëmtuar thonjtë tuaj? erschien zuerst auf femra.net.

Pse dimri është periudha më e mirë për të filluar depilimin?

Posted: 09 Nov 2016 12:18 AM PST

depilimi-dimri-periudha-kujdes

Sinqerisht, ndryshon gjithçka me ardhjen e verës më pas…

E kemi kuptuar tashmë. Dimri është periudha që nuk duhet të shqetësoheni për rruajtjen apo depilimin e këmbëve tuaja. Më në fund jeni të sigurta me veshjen e trikove dhe xhinseve, ashtu që këmbët tuaja mos të shfaqen nga brenda. Por, për fat të keq, duket se dimri është periudha më e mirë për të depiluar këmbët tuaja si dhe zonat tjera të trupit.

E dimë që është e padrejtë sepse kemi menduar se gjatë dimrit mund të bëjmë pak pushim nga depilimi i verës. Por, nëse filloni të bëni sesioni depiluese me dyll apo trajtime tjera që reduktojnë qimet me kohë, do të falemnderoheni pastaj gjatë verës për rezultatet e fituara. Pse? Sepse gjithçka ka të bëjë me ciklin e rritjes së qimeve.

Koha ideale për t'u depiluar është gjatë fazës së parë të ciklit të rritjes së qimeve, e njohur si faza anagene. Kjo është faza aktive e rritjes së qimeve. Kur qimet hiqen në mënyrë të përsëritur nga thellësia e plotë e folikulit, strukturat që rrethojnë gjëndrën e qimeve, gjë që janë përgjegjëse për rritjen e tyre, përfundimisht dobësohen.

Por, nëse ju depiloheni gjatë fazës përfundimtare apo finale të rritjes së qimeve, e njohur si faza telogene, rezultatet nga depilimi me dyll nuk do të zgjasin edhe aq shumë kohë. Kjo ndodhë për shkak se qimet e reja anagene mund të zhvillohen nën qimet që janë në rrugë për të dalur jashtë.

Andaj,që të keni rezultate më të mira, keni nevojë për një rutinë të rregullt dhe të përpiqeni t'i kapni qimet në fazën anagene. Nëse depiloheni çdo 3-4 javë gjatë periudhës së dimrit, atëherë të gjithë qimet do të dalin në të njejtën kohë, në vend që të dalin pjesërisht dhe në kohë të ndryshme. Pastaj, sa po të arrini në atë fazë, ju do të jeni në gjendje të reduktoni trajtimin e rregullt të depilimit për çdo 4-6 javë, për shkak se rezultatet do të zgjasin më shumë./femra.net/

 

Der Beitrag Pse dimri është periudha më e mirë për të filluar depilimin? erschien zuerst auf femra.net.

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit