Ruaje këtë postim
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Na ndiqni me email - Follow by Email - Merrni njoftime për postimet e reja

Ruaje këtë postim

“Pamjet me të mira nga Victoria’s Secret Show 2016” plus 8 more femra.net

loading...

“Pamjet me të mira nga Victoria’s Secret Show 2016” plus 8 more femra.net


Pamjet me të mira nga Victoria’s Secret Show 2016

Posted: 01 Dec 2016 07:27 AM PST

victorias-secret-koleksion-pamje-2016

Edhe këtë vit, si çdo vit tjetër Victoria’s Secret prezantoi koleksionin e ri. Shkëlqim, glamur dhe krah të mëdhenj ashtu siç jemi mësuar ti shohim në këto sfilata, modelet më të mira botërore. Revista Glamour ka përzgjedhur disa nga paraqitjet më të mira.

Shikoni ato në fotografitë më poshtë:

GettyImages-626762234.jpg
GettyImages-626764680.jpg
GettyImages-626766870.jpg
PARIS, FRANCE - NOVEMBER 30: Jasmine Tookes walks the runway during the 2016 Victoria's Secret Fashion Show on November 30, 2016 in Paris, France. (Photo by Dimitrios Kambouris/Getty Images for Victoria's Secret)
PARIS, FRANCE - NOVEMBER 30: Liu Wen walks the runway during the 2016 Victoria's Secret Fashion Show on November 30, 2016 in Paris, France. (Photo by Dimitrios Kambouris/Getty Images for Victoria's Secret)
PARIS, FRANCE - NOVEMBER 30: Gigi Hadid walks the runway during the 2016 Victoria's Secret Fashion Show on November 30, 2016 in Paris, France. (Photo by Dimitrios Kambouris/Getty Images for Victoria's Secret)
PARIS, FRANCE - NOVEMBER 30: Maria Borges walks the runway during the 2016 Victoria's Secret Fashion Show on November 30, 2016 in Paris, France. (Photo by Dimitrios Kambouris/Getty Images for Victoria's Secret)
GettyImages-626763764.jpg
GettyImages-626767396.jpg
PARIS, FRANCE - NOVEMBER 30: Lily Aldridge walks the runway during the 2016 Victoria's Secret Fashion Show on November 30, 2016 in Paris, France. (Photo by Dimitrios Kambouris/Getty Images for Victoria's Secret)
GettyImages-626764388.jpg Joan Smalls PHOTO: GETTY IMAGES FOR VICTORIA’S SECRET

Burim: Glamour

Der Beitrag Pamjet me të mira nga Victoria’s Secret Show 2016 erschien zuerst auf femra.net.

Ky është “look-u” i ri i Era Istrefit

Posted: 01 Dec 2016 05:36 AM PST

screen-shot-2016-12-01-at-2-40-46-pm

Duket se cdo gjë që vesh Era Istrefi apo ndryshimet që ajo bën në "look" shndërrohen në një trend. Së fundmi këngëtarja e hitit "Bonbon" ka vendosur të shfaqet me një tjetër ngjyrë flokësh. Era ka hequr dorë nga bjondja dhe tashmë i ka lyer flokët e saj ngjyrë gri.

Përmes një postimi të bërë në rrjetin social Instagram, këngëtarja ka shfaqur "look-un" e ri ku me bindje themi që duket një yll i vërtetë.

"Gri. Si ngjyra e përkohëshme e zemrës sime", ky është mbishkrimi që ka vendosur bashkangjitur postimit të saj këngëtarja, duke lënë kështu të nënkuptohet se zemra e saj nuk është në gjendje shumë të mirë momentalisht.

 

era-istrefi-2

 

Burim: topalbania

Der Beitrag Ky është "look-u" i ri i Era Istrefit erschien zuerst auf femra.net.

Nuk arrini të ndalni gogësimën? Ja çfarë përpiqet të tregojë trupi juaj

Posted: 01 Dec 2016 01:46 AM PST

gogesimeb-lukth-shendet-trupi

Gogësima mund të jetë e turpshme, por rrallë herë kjo mund të jetë një shenjë për diçka më serioze. Me fjalë tjera, nëqoftëse ju keni shumë gazra, kjo mund të shkakothet nga ndonjë intolerancë laktoze, fruktoze apo gjendjet që ndërhyjnë me absorbimin e karbohidrateve. Sigurisht, gogësima është e padëmshme, vetëm në rastet kur mund të ju vë në siklet si psh. gjatë ndonjë takimi të parë apo ndonjë mbledhje serioze me rëndësi. Megjithatë, gogësima juaj mund të ofrojë disa të dhëna për shëndetin tuaj dhe shprehitë e ngrënies. Ja çfarë duhet të dini.

 1. Ju hani shumë shpejtë

Nëse nxitoni gjatë ngrënies duke konsumuar me shumë vrull, atëherë keni gjasa që të gogësini më shumë se zakonisht. Shkaku i gjithë kësaj është gëlltitja e ajrit ( ju gogësini kur muskujt e sfinkterit të ezofagut relaksohen dhe ajri hyn). Ngrënia e shpejtë jo vetëm që ju bën të gogësini, por edhe edhe të konsumoni kalori shtesë, e cila mund të rrisë rrezikun e obezitetit.

 1. Sinuset tuaja aktivizohen

Kur ju ndiheni të bllokuar, tentoni të merrni frymë përmes gojës. Gëlltitja e ajrit ndodhë më shpesh kur njerëzit kanë probleme me sinuset e tyre. Nëse është sezoni i alergjive apo keni ndonjë ftohje të keqe të kokës, atëherë keni shumë kujdes që të hani ngadalë.

 1. Ndërpreni konsumin e pijeve të gazuara

A e keni vërejtur se pas konsumit të ndonjë pije të gazuar sa shumë mund të gogësini? Pijet e gazuara në thelb lirojnë ajër në stomakun tuaj – dhe ato gogësima që vijnë nga barku juaj, e jo nga ezofagu, kanë tendencë të jenë të zhurmshme dhe me aromë jo shumë të këndshme.

 1. Ju mund të keni thartirë në lukth

Nëse gogësima shoqërohet me vjellje apo thartirë në stomak, ose ju duket sikur po nxjerrni diçka nga goja gjatë gogësimës, ju mund të keni vërtetë sëmundje të refluksit gastroezofagal, i njohur më mirë si refluks acidik. Njerëzit ndonjëherë mund të kenë ndjesinë sikur po ju mbledhet në fyt lëng apo ushqim që do të dal nga fyti. Nëse ndjeni këto simptoma, ju sugjerojmë disa këshilla për reduktimin e refluksit:

 • Shmangni shtrirjen për rreth tri orë pas ngrënies
 • Shkoni në shtrat me stomakun e zbrazët
 • Hani ushqime apo racione më të vogla
 • Shmangni agrumet, kofeinën si dhe ushqimet pikante apo acidike./femra.net/

 

 

Der Beitrag Nuk arrini të ndalni gogësimën? Ja çfarë përpiqet të tregojë trupi juaj erschien zuerst auf femra.net.

20 gabimet që shkurtojnë jetën e pajisjeve tona

Posted: 01 Dec 2016 01:35 AM PST

gabime-shkaterrojne-jete-gjatesine-pajisjeve

Shumë shpesh, pajisjet tona elektronike fillojnë të mos funksionojnë vetëm një vit e gjysmë pas blerjes. Dhe, në shumicën e rasteve, ne duhet të fajësojmë veten! Le të përballemi me këtë – ne gjithmonë nuk kujdesemi për të gjetur detajet delikate të përdorimit të këtyre pajisjeve të teknologjisë së lartë.

Në këtë artikull, Bright Side paraqet ca këshilla të domosdoshme që do ta bëjnë tabletin tuaj, smartfonin, apo laptopin të jetojë më gjatë!

Ngarkimi (karikimi) i baterisë

 • Litium-jon dhe litium-polimer bateritë moderne nuk kanë asnjë efekt memorie, kështu që telefonat, tabletët dhe laptopët duhet të rikarikohen pa pritur që energjia e tyre të bjerë në zero. Arsyeja për këtë është se shumë prodhues e masin jetën e baterisë me numrin e cikleve të saj të shkarkimit të plotë (zakonisht rreth 400 – 600 cikle).
 • Prandaj, për të rritur jetën e baterisë së pajisjes tuaj, ju duhet ta rimbushni atë më shpesh. Opsioni më i mirë është ta bëni këtë çdo herë kur indikatori i fuqisë së baterisë bie në 10-20%. Kjo do të rrisë numrin e cikleve të shkarkimit deri në 1000 – 1100 cikle.
 • Bateria moderne nuk pëson asgjë nëse e leni karikuesin e pajisjes të kyçur në të, pasi ajo është e ngarkuar plotësisht. Një kontrollues i montuar në bateri ndalon atë të marrë më shumë rrymë se që është e nevojshme, kështu që nuk ka rrezik për mbingarkim të tepërt të baterisë. Por kjo nuk do të thotë që ju duhet ta mbani vazhdimisht të kyçur mbushësin e telefonit tuaj. Bateria do të zgjasë më gjatë nëse e karikoni mes 40% dhe 80%.
 • Kjo është arsyeja pse nuk është e sigurt të bleni bateri të lira: ato mund të jenë jo-kualitative dhe nuk mund të kenë kontrollues brënda. Për këtë arsye, një këshillë tjetër: mos përdorni karikuesin jo-origjinal për pajisjen tuaj apo kabllo USB.
 • Shmangni të ashtuquajturit karikues “ultra të shpejtë” që pretendojnë të karikojnë baterinë plotësisht në më pak se një orë.
 • Një tjetër situatë vlenë të dijmë se: nëse smartfoni juaj ka një kuti të madhe mbrojtëse, ajo mund të shkaktojë tejnxemjen e pajisjes dhe baterisë gjatë cikleve të gjata të rimbushjes. Kështuqë duhet ta hiqni mbrojtësen e smartfonit para kyçjes në karikatorë.
 • Është e rekomanduar që të bëni zbrazjen e plotë në 0% të baterisë së telefonit apo laptopit tuaj çdo 3 muaj, dhe pastaj menjëherë ta karikoni deri në 100% që të liroheni nga mbushjet/zbrazjet e plota.

Kontrollimi i temperaturës

 • Duke përdorur një laptop, duhet të shmangni vendosjen e tij në gjunjë, apo në krevat. Vrimat e ventilimit të pajisjes duhet të janë të lira për të parandaluar tejnxemjen. Zgjidhja ideale është të përdorni mbajtëse të veçanta për laptop (disa prej tyre kanë madje të montuar në të edhe ventilatorë).
 • Temperatura e lartë është armiku më i keq i litium-jon baterive: ato totalisht nuk mund të qëndrojnë të tejnxehura. Prandaj, mos i ekspozoni pajisjet tuaja drejt rrezeve të diellit, si dhe mos i vendosni në afërsi të burimeve të nxehtësisë.
 • Kur e sillni në shtëpi nga të ftohtit, mos e kyçni laptopin tuaj menjëherë – duhet t’i jepet kohë për t’u përshtatur me temperaturën e dhomës. Është më mirë të prisni rreth një orë.
 • Mundohuni të mos e përdorni smartfonin tuaj jashtë në mot të ftohtë. Nëse është e mundur, mbajeni në xhepin e brendshëm të palltos suaj, ose në xhepin e jashtëm, por të mbështjellur me një mbulesë mbrojtëse. Temperaturat e ulëta dëmtojnë baterinë.

gabime-shkaterrojne-jete-gjatesine-pajisjeve

Monitori

 • Sigurohuni që të mbani laptopin apo monitorin e PC larg nga rrezet e diellit direkte. Ekspozimi i gjatë çon në dobësimin e ngjyrave të ekranit.
 • Të jeni shumë të kujdesshëm gjatë përdorimit të monitorit – kjo pjesë e laptopit është shumë e ndjeshme. Mos e prekni ekranin me gishta për të shmangur krijimin e njollave të përhershme të errëta.
 • Për të fshirë ekranin, është më mirë të përdorni leckë garze të butë speciale për fshirje. Çfarëdo që të bëni, mos e pastroni dritaren me lëngje për pastrim – ato përmbajnë amoniak, i cili mund të dëmtojë ekranin në mënyrë të pakthyeshme.
 • Para mbylljes së laptopit, gjithmonë sigurohuni që nuk keni lënë asgjë në tastierë. Edhe një objekt i vogël apo një pjesëz mund të dëmtojë sipërfaqen e qelqit të monitorit.

gabime-shkaterrojne-jete-gjatesine-pajisjeve

Luhatjet e tensionit

 • Gjatë stuhisë, fikeni kompjuterin tuaj, çkyçeni laptopin, dhe, nëse keni internet kabllor, çkyçeni atë. Kjo nuk është një mit – gjatë stuhisë, pajisjet elektrike mund ta përjetojnë zemërimin e plotë të natyrës. Filtrat e rrjetit kanë për qëllim për të mbrojtur pajisjet tuaja nga mbitensioni, por vështirë se mund ta përballojnë rrufenë, fuqia e së cilës mund të arrijë mijëra gigavolt.
 • Nëse jeni duke jetuar në një vend ku luhatjet e tensionit janë një dukuri e shpeshtë, ja një këshillë: herën tjetër që ju bleni një PC apo laptop, bleni edhe një pajisje USV (Uninterruptible Power Supply – furnizues i pandashëm i energjisë) për të mbrojtur aparaturën tuaj të re.

gabime-shkaterrojne-jete-gjatesine-pajisjeve

Heqja e pluhurit dhe mbeturinave

 • Nëse e mbani smartfonin tuaj në ndarjen kryesore të çantës suaj, portet (vendkyçjet) e tij mund të bllokohen me pluhur dhe mbeturina të vogla të cilat mund të shkaktojnë probleme me lidhjen. Për të hequr mbeturinat, fikni telefonin dhe me kujdes pastroni portet me një kruese dhëmbësh, pastaj me një leckë të butë pastroni skajet e tyre.
 • Ne ju këshillojmë që të caktoni një ndarje në çantën tuaj ekskluzivisht për mbajtjen e smartfonit tuaj.
 • Një herë apo dy herë në vit (në varësi të kushteve të punës), laptopët dhe kompjuterat duhet të pastrohen nga pluhuri që mblidhet brënda tyre. Nëse vëreni se ftohësi (ventilatori) i kompjuterit tuaj është duke bërë zhurmë apo laptopi është duke u bërë shumë i nxehtë, kjo është koha për të bërë disa pastrime.
 • Nëse keni frikë ta çmontoni dhe pastroni vetë kompjuterin, apo nuk dini si ta bëni këtë, kontaktoni qendrën më të afërt të shërbimit./femra.net/
 • gabime-shkaterrojne-jete-gjatesine-pajisjeve

 

Der Beitrag 20 gabimet që shkurtojnë jetën e pajisjeve tona erschien zuerst auf femra.net.

Ja shtëpia ku jetoi Jacqueline Kennedy, pas vrasjes së John Kennedy-t

Posted: 01 Dec 2016 01:10 AM PST

Jacqueline -Kennedy

Jacqueline Kennedy Onasis ka jetuar në këtë shtëpi në Georgetown, më pak se një vit pas vrasjes së Presidentit John Kennedy, e më pas u zhvendos në Nju Jork.

Shtëpia në të cilën Jacqueline Kennedy ka jetuar për disa muaj pas vrasjes së Presidentit John Kennedy, tani mediat amerikane raportojnë shitjen e saj me vlerë prej 9.7 milion dollarë!

Shtëpia me 6 dhoma dhe me hapësirë prej 600 metra katrorë, por ende nuk janë publikuar fotot se si duket në brendësi shtëpia, kështuqë neve na mbetet vetëm të imagjinojmë se si mund të duket realisht. Por, duke pasur parasysh shijen unike të ish- zonjes në fjalë, nuk kemi asnjë dyshim se kjo shtëpi duket e mahnitshme. Jacqueline e rimodeloi edhe shtëpinë e bardhë gjatë qëndrimit të saj dhe i dha një pamje të mrekullueshme.

President and Jacqueline Kennedy in the White House Oval Room., Image: 148307289, License: Rights-managed, Restrictions: For usage credit please use;, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Everett

President and Jacqueline Kennedy in the White House Oval Room., Image: 148307289, License: Rights-managed, Restrictions: For usage credit please use;, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Everett

Mediat shkruajnë se shtëpia është e paprekur që kur Kennedy-t kanë jetuar atje, ku përmes kupolave mund të shihej pamja spektakolare e lumit 'Potomac'.

Për shkak të këtij prestigji që ofron shtëpia, agjentët e pasurive të patundshme nuk kanë pasur problem për të gjetur një blerës. Të ju rikujtojmë se ankandi i mobiljeve të familjes Kennedy është shitur për gati 500.000 dollarë këtë vit.

Jacqueline Kennedy, in doorway of her temporary Georgetown home after leaving the White House. Robert and Ethel Kennedy, helped the former First Lady move out of the White House. Dec. 6, 1963. (CSU_ALPHA_962) CSU Archives/Everett Collection, Image: 148305930, License: Rights-managed, Restrictions: For usage credit please use;, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Everett

Jacqueline Kennedy në hyrje të shtëpisë së përkohshme në Georgetown, e cila jetoi pas largimit nga shtëpia e bardhë. Robert dhe ethel Kennedy i kanë ndihmuar ish-zonjes që të shpërngulet.

Sipas Wall Street Journal, deklarata e ish-zonjes mbi vrasjen e burrit të saj, ishte dhënë në atë shtëpi ku jetoi për gati një vit, por për shkak të presionit të turistëve dhe paparacëve ajo u zhvendos në Nju Jork.

Sipas Washington Post, shtëpia ende ishte në pronë të Michael Straight, ish-spiun i KGB-së dhe Jolande Betbiz Foks, e cila jetoi deri në vdekjen e saj më shkurt të vitit 2016.

Blogerët që përcjellin ofertën e pronave në Washington, thonë se kjo është një mundësi e mirë për blerje, për shkak se për 20 milionë dollarë mund të blihet historia e saj – gjysma janë për të blerë shtëpinë, ndërsa gjysma tjetër janë që kjo të rinovohet, gjë që është shumë thelbësore që shtëpisë së vjetër ti kthehet lavdia e mëparshme./femra.net/

 

Der Beitrag Ja shtëpia ku jetoi Jacqueline Kennedy, pas vrasjes së John Kennedy-t erschien zuerst auf femra.net.

Kombinimet e barërave dhe ushqimit të cilët mund të ju vrasin

Posted: 01 Dec 2016 12:28 AM PST

barera-ushqime-kombinime-kujdes-vdekje

Nëse ndodheni në trajtim të gjëndrrës tiroide, shmangni arrat. Ja përse!

Të gjithë e dime se alkooli dhe barërat nuk guxojnë të përzihen, por çka me ushqimin?

Ushqime të caktuara mund të ndikojnë në efektin e disa barërave. Kur mjeku ju përshkruan një barë të caktuar, menjëherë konsultohuni me të se çka guxoni të hani, dhe çka jo, sepse ka kombinime të cilët mund të bëhen shumë të rrezikshëm!

Shikoni këtë listë për të gjetur se cilat ushqime duhet të shmangen në varësi të terapisë:

 1. Nëse përdorni barëra për tensionin e lartë të gjakut

Shmangni bananet. Këto barëra mund të rrisin nivelin e kaliumit, i cili natyrisht është i mirë për ne, por në sasi shumë të mëdha mund të shkaktojë komplikime të ndryshme të zemrës, duke përfshirë punën e çrregulluar dhe shpejtuar të zemrës. Ushqime tjera të pasur me kalium janë perimet me gjethe, portokajt dhe zëvendësuesit e kripës.

 1. Nëse përdorni antibiotik

Shmangni produktet e qumështit. Përmbajtja e lartë e kalciumit në produktet e qumështit mund të pengojë absorbimin e rregullt të antibiotikëve, dhe si rezultat, ato janë më pak efikas. Në fakt, barërat duhet ti merrni rreth dy orë para ushqimit që të absorbohen mirë.

 1. Nëse përdorni barëra kundër infeksioneve bakteriale

Shmangni produktet e mishit të thatë! Ky ushqim përmbanë tiramin, aminoacid, i cili mund të shkaktojë ndryshime në tensionin e gjakut. Ky aminoacid ndodhet në ushqim të tymosur, fermentuar, salçiçe, sallamë, suxhuk dhe djathrat e përpunuara. Gjithashtu ndodhet edhe në banana, avocado, çokollatë dhe alkool.

 1. Barërat për rregullimin e kolesterolit

Nuk e durojnë grapefruit-in dhe lëngun e grapefruit-it, sepse në kombinim me barërat mund ta rrisin qarkullimin e gjakut, gjë që ju bën më të ndjeshëm ndaj ndikimeve anësore, kurse më e shpeshtë është dhimbja e këmbëve. Mund të shkaktohen komplikime edhe kur merrni disa barëra tjerë, më së miri është të konsultoheni me mjekun.

 1. Nëse merrni barëra për zemër

Shmangni jamballin (lat. Glycyrrhiza glabra). Rrënja e ëmbël përmbanë glycyrrhizin i cili në kombinim me digoxinën mund të shkaktojë çrregullimin e punës së zemrës, ndonjëherë madje edhe komplikime serioze. Jamballi gjithashtu frenon efektin e disa barërave, siç janë barnat për tensionin e gjakut, hollimin e gjakut, barnave kundër dhimbjeve dhe kontraceptive.

 1. Nëse përdorni antikoagulantë

Shmangni lëngun e boronicave të kuqe. Disa studime kanë treguar se njerëzit që pijnë lëng boronice të kuqe, dhe me të marrin edhe antikoagulantë – barëra për parandalimin e koagullimit të gjakut, kanë gjak ndjeshëm të holluar, që mund të shkaktojë komplikime serioze.

 1. Barërat për hollimin e gjakut

Nuk shkojnë në kombinim me spinaqin. Spinaqi dhe perimet tjera me gjethe përmbajnë vitaminë K i cili mund të pengojë barërat për hollimin e gjakut dhe antikoagulantët, duke i bërë më pak efikas, kurse gjithashtu rrisin mundësinë e koagullimit. Duhet ti shmangni lakrën jeshile, brokoli, dhe perimet tjera të gjelbërta të errët.

 1. Nëse përdorni barëra për gjëndrat tiroide

Harroni arrat. Bashkë me ushqim tjetër me fibra bimorë, si miell soje, arrat mund të pengojnë trupin tuaj që t'i absorbojë mirë këto barëra. Në fakt, shumë mjek rekomandojnë marrjen e këtyre barërave para gjumit, ashtuqë trupi juaj ka mjaft kohë për absorbimin e kimikateve./femra.net/

Der Beitrag Kombinimet e barërave dhe ushqimit të cilët mund të ju vrasin erschien zuerst auf femra.net.

Pse ju duhet patjetër kujdesi i lëkurës në mbrëmje?

Posted: 30 Nov 2016 08:50 AM PST

krem-naten-nevojshem-kujdesi-mbremje-lekuren

Krema nuk e di se lëkura është e vetëdijshme për natën dhe ditën, andaj edhe kryen funskione të ndryshme në këto periudha.

Përderisa në një anë gjatë natës organizmi jonë pushon dhe i minimizon funskionet e tij (pulsi, tensioni i gjakut, temperatura trupore, frymëmarrja), në anën tjetër lëkura jonë gjatë natës e përshpejton punën ndërsa gjatë ditës është e drejtuar nga mbrojtja ( rrezet UV, ftohti, ndotja). Për këtë gjatë natës në lëkurë zhvillohen disa procese të cilat janë të ndryshme nga proceset e ditës:

 

Ripërtrirja intensive e lëkurës

Rigjenerimi i lëkurës gjatë natës është më i shpejtë dhe intensiv, gati dy herë më i madh sesa gjatë ditës ndërsa periudha më intensive është mes orës 23:00 dhe 04:00. Në këtë periudhë fillimisht riparohen dëmtimet, neutralizohen radikalet e lira, rritet prodhimi i kolagjenit mirëpo edhe e elementeve tjera strukturore sikurse elastina dhe keratinocina.

Këshilla: kujdesuni që krema juaj e natës të jetë me përbërës aktivë që nxisin rigjenerimin e lëkurës.

Lëkura gjatë natës absorbon më mirë përbërësit aktive

Nata është koha ideale në të cilën lëkura i absorbon më mirë përbërësit aktive, ndërsa gjatë ditës lëkura është e ekspozuar në rrezet UV të cilat e ulin efektin e përbërësve aktivë.

Këshilla: përdorni kremë që përmban vajra bimorë në vend se mineralë.

Temperatura e lëkurës suaj është më e madhe

Derisa temperatura trupore gjatë natës është më e ulët, temperatura e lëkurës është më e lartë andaj edhe përbërësit aktivë mund të depërtojnë më thellë në shtrsat e lëkurës me çka edhe veprojnë më mirë.

Këshilla: një herë apo dy herë në javë bëni piling apo maskë që të largoni qelizat e vdekura, të pastroni poret dhe me atë të siguroni që krema të veprojë më mirë mbi lëkurë.

Natën rritet humbja transepidermale e ujit

Humbja transepidermale e ujit definohet si sasia e ujit e cila nëpërmjet epidermës avullohet nga organizmi jonë. Sipas studimeve, humbja transepidermale e ujit është më e madhe gjatë natës ndërsa në mëngjes bie në sasinë minimale.

Këshilla: kujdesuni që krema e natës të përbëhet nga përbërës aktivë hidratues që do të plotësonin humbjen e lagështisë gjatë natës.

Gjatë natës rritet prodhimi i melatoninës

Melatonina është hormon i gjëndrrës së epifizës, prodhimi i të cilit fillon kur të errësohet ndërsa mbaron me rrezet e para të diellit. Funskioni i melatoninës në lëkurë është të neutralizojë dëmtimet e krijuara nga rrezatimi UV për shkak të veprimit të fuqishëm antioksidues në qeliza. Melatonina nxit rigjenerimin e lëkurës ndërsa mungesa e saj paraqitet me lëkurë të zbehtë si dhe me errësim nën sy.

Këshilla: sigurohuni që lëkura juaj ka kohë të mjaftueshme për të prodhuar sasinë e nevojshme të melatoninës andaj edhe duhet të errësoni hapsirën ku bëni gjumin.

Niveli i kortizolit bie gjatë natës

Krotizoli është hormon stimulues i stresit i cili tajitet nga gjëndrat mbi veshkë, ndërsa koncentrimi më i madh i tij mund të shkaktojë pigmentimin e lëkurës. Niveli i kortizolit zvogëlohet gjatë natës.

Këshilla: shmanguni nga shikimi i TV apo leximi i lajmeve stresuese gjatë natës. Aktivitetet e tilla mund të nxisin tajitjen e këtij hormoni stresues.

 

Sigurohuni që :

1. Para gjumit të pastroni fytyrën

Pa marë parasysh sa jeni e lodhur,mos lejoni të shmangeni nga pastrimi i lëkurës. Përzgjedheni pastruesin e lëkurës sipas tipit të lëkurës dhe mënyrës me të cilën e pastroni fytyrën.

2. Lëkurës suaj t`i siguroni kremë kualitative të natës

Sekreti i kremave të natës është në atë se janë të pasura me përbërës aktivë që nxisin rigjenerimin e lëkurës. Kremat e natës zakonisht janë më të pasura se ato të ditës dhe ofrojnë më tepër përbërës ushqyes dhe hidratues që përforcojnë shtresën mbrojtëse.

3. Insistoni të fleni para orës 23:00

Procesi i rigjenerimit të lëkurës fillon rreth orës 23 andaj mundohuni që në këtë kohë të jeni në gjumë. Nëse mendoni se e keni të pamundur të fleni aq herët, provoni plotësimin e këtyre kushteve:

– darkoni më se voni në ora 19

– krijoni atmosferë të gumit

-mos përdorni pajisje elektronike

-mos provoni të fleni para televizorit

– mos mendoni rreth asaj se nuk mund të fleni, relaksoni muskujt dh mendoni për diçka që ju qetëson

 

A e keni ditur?

1. Kohën që e kemi për gjumë duhet të përfaqësojë 1/3 e tërë jetës sonë

2. Mesatarisht flejmë 1,5 orë më pak se para 50 viteve

3. Studimi i një universiteti britanik ka treguar se mungesa e gjumit ndikon në 700 gjene të ndryshme

4. Mungesa e gjumit sjell disa pasoja të dëmshme sikurse ngadalësimi i metabolizmit, fitimi i peshës, dobësimi i imunitetit, ulja e aftësisë së balafaqimit me stresin, ndërsa periudhat më të gjata pa gjumë mund të sjellin diabetin, sulmin në tru, sëmundjet kardiovaskulare madje edhe kancer, humbje të memories, dëmtim të kockave..,/femra.net/

Femra.net ju propozon produktet Dr.Organic të cilat japin një ndryshim të dukshëm për problemet në lëkurë, pavarësisht moshës, gjinisë dhe llojit të lëkurës. Këto produkte kthejnë balancimin e thatësisë apo dhe yndyrës së lëkurës, përmirësojnë lëkurën e thatë dhe të rrudhosur, eliminojnë njollat, rrudhat dhe shenjat nga tërheqja e lëkurës. Përbërësi më i rëndësishëm është mukusi i kërmillit. Ky përbërës natyral çudibërës e bën lëkurën tuaj të pastër dhe rrezatuese.  Për më shumë informa, klikoni këtu…

dr-organic-leader

 

Der Beitrag Pse ju duhet patjetër kujdesi i lëkurës në mbrëmje? erschien zuerst auf femra.net.

Çfarë duhet të bëni nëse keni rënie të flokëve: Kjo është e rëndësisë vendimtare!

Posted: 30 Nov 2016 08:40 AM PST

floke-shendetshme-renie-parandalim

Rënien e flokëve mund ta parandaloni me kujdesin e duhur. Ne ju rekomandojmë hapat e mëposhtme që flokët tuaj të jenë të trahsa dhe të qëndrueshme…

Rënia e flokëve te femrat mund të jetë shenjëe e problemeve shëndetësore, të tilla si psh. Problem me gjëndrën tiroide. Kjo mund të jetë për shkak të mungesës së vitaminave dhe mineraleve të caktuara. Gjithashtu kjo mund të ndodhëedhe për shkak të stresit intenziv. Flokët mund të bien edhe si pasojë e nivelit në rënie të hormonit femëror estrogjenit, gjatë menopauzës si dhepas lindjes së fëmijës. Por, gjithashtu mund të jetë një process i natyrshëm rigjenerues.

Para se të shqetësoheni për sasinë e rënies së flokëve që ju bie në ditë, ju duhet të dini se ekspertët thonë që është normale të humbni deri 100 qime në ditë. Flokët rigjenerohen në mënyrë natyrale. Qimet e vjetra zëvendësohe me qime të reja. Këtë proces mund ta dalloni më së shumti gjatë stinës së pranverës dhe vjeshtës.

Kujdesi i duhur për flokë të dendura

Rënien e flokëve mund ta parandaloni me kujdesin e duhur. Po ju këshillojmë disa hapa të më poshtme që ti bëni flokët me volum dhe të dendura:

 • Para çdo larje të flokëve krehni ato mirë,
 • Gjatë larjes së flokëve mos e përdorni ujin shumë të nxehtë apo të ftohtë, lani flokët vetëm me ujë të vakët,
 • Shamponë që e përdorni në bazë ditore duhet të jetë i butë. Përdorni llojin me bazë bimore,
 • Aplikoni shamponë butësisht në flokët tuaj. Përdorni gishtat për masazhimin errënjëve dhe kokës,

Që flokët tuaj të jenë të shëndetshme, është e rëndësishme që edhe ushqimi të jetë i tillë. Flokët kanë nevojë për vitamin C, protein, zink, hekur dhe biotin./femra.net/

Femra.net për flokë të shëndetshme ju propozon KOLAGJENI BEAUTINᵀᴹ. Për më shumë informata klikoni këtu…

kolagjen-floke


 

Der Beitrag Çfarë duhet të bëni nëse keni rënie të flokëve: Kjo është e rëndësisë vendimtare! erschien zuerst auf femra.net.

10 mënyrat për t`u përgatitur për sezonin e gripit dhe ftohjeve

Posted: 30 Nov 2016 08:15 AM PST

parandalono-ftohjen-gripin-mote-sendet

Nuk ka dyshim se sezona e gripit dhe ftohjeve është afër, dhe është duke ardhur pa marrë parasysh nëse jeni të gatshëm. Më poshtë keni disa këshila se si të përgatiteni për një gjë të tillë.

1. Mbusheni kabinetin e barërave

Shfrytëzojeni shëndetin duke u përgatitur për ditët me sëmundje. Shmanguni nga barërat me afat të tejkaluar që kanë nevojë të rifreskohen dhe zëvendësohen. Sugurohuni se do keni mjete për ethe, dhembje, dekongestantë, antihistaminë si dhe barëra për kollitje.

2. Mbushuni me rezerva

Së bashku me barërat është mirë të krijoni rezerva edhe të gjërave të tjera. Siguroni nëj termometër dhe bateri rezervë, gaza, sanitues të duarve dhe sapun antibakterial.

3. Mbusheni kuzhinën me pije dhe me ushqime të shëndetshme

Dehidrimi është arsyeja kryesore pse nuk ndjeheni mirë me grip andaj pini më tepër ujë. Lëngjet e pemëve janë të mira pasiqë përmbajnë vitaminë C. Përzgjedhni ushqime të shëndetshme dhe të freskëta.

4. Ushtroni larjen e duhur të duarve

Larja e duhur e duarve është mënyra më efektive e parandalimit të gripit, duhet ti kushtoni më tepër rëndësi kësaj nëse mbani stoli dhe thonjë të gjatë.

5. Mbani duart larg fytyrës

Një mënyrë e mirë e mbrojtjes është të mbani duart larg fytyrësm posaqërisht larg syve, hundës dhe gojës. Këto janë pjesët nga të cilat hynë virusët.

6. Vaksinohuni për grip

Të merrni vasinën vjetore është një hap i rëndësishëm në parandalimin e gripit. Gripi shpërndahet veçanërisht si ftohje dhe është tejet ngjitës.

7. Praktikoni shprehi të shëndetshme jetësore

Jetesa e shëndetshme mund t`i japë shtytje sistemit tuaj imunitar. Në anën tjetër lodhja e dobëson imunitetin, prandaj duhet të hani më tepër ushqime të freskëta dhe proteina të shëndetshme.

8. Pastrone mirë shtëpinë

Pastërtia është gjysma e shëndetit andaj pastroni sipërfaqet jashtë trupit tuaj pasiqë edhe aty mund të mbijetojnë bakteret dhe virusët. Përdorni prodhime që përmbajnë zbardhues, alkool, sodium hipoklorit, acid citrik, hidrogjen peroksid e tj.

9. Bëni plane për ditët kur jeni e sëmurë

Nëse punoni jashtë shtëpisë, bëni plane për ditët kur "jeni të sëmurë". Madje edhe kur jeni të gatshme të punoni pas asnjë shqetësim, sigurohuni të shfrytëzoni disa ditë nga kjo mundësi.

10. Ndaloni shpërndarjen e mikrobeve

Nëse jeni e shëndetshme, shmanguni sa më hsumë nga njerëzit, nëse sëmureni atëhere duhet të dini se si ti mbani bakteret në vete. Mësojauni këto truqe edhe fëmijëve tuaj, kollituni dhe teshtini në faculetë, të cilën do e hudhim në shportë. Teshtini me bërryla e jo me duar, zvogëlojeni kontaktin me njerëzit në minimum./femra.net/

Femra. net ju propozon Immuneed si metoden më e preferuar nga mjekët së fundmi për të trajtuar problemet sezonale të ftohjes dhe gripit! Për më shumë informata klikoni këtu…

Bëni zgjedhjen e duhur! Përdorni Immuneed! Ftohja dhe gripi më nuk do të jenë problemet tuaja sezonale!

imuned-leader

Der Beitrag 10 mënyrat për t`u përgatitur për sezonin e gripit dhe ftohjeve erschien zuerst auf femra.net.

Tjerat postime

Acid citrate dextrose (1) Acidet yndyrore (1) Acidi folik (2) Acidi hoalurinik (1) Acidi neuraminik (1) Aciditeti (2) Aciditeti i lukthit (1) Acidoza (1) Acidoza metabolike (1) Acidoza respiratore (1) Acne Rosacea (1) Acquired immune deficiency syndrome (1) Acromegalia (2) Acute lymphoblastic leukemia (1) Acute myeloblastic leukemia (1) Adaptimet qelizore (1) Adenoma (1) Adherenca (2) Adoleshenca (1) Adult T-cell leukemia (1) Aerobilia (1) Aftet (1) Aknet (3) Aktina (2) Akulli (2) Akupunktura (2) Alergjia (6) Algat blu të gjelbërta (1) Alkaloza metabolike (1) Alkooli (1) Alopecia (1) Alotipia (1) Alveolat (1) Aminosheqernat (1) Analiza e radiografisë së kraharorit (1) Analizimi i radiografisë së mushkërive (1) Anamneza (11) Ananasi (2) Anatomia (137) Anatomia e komblikut (1) Anatomia Patologjike-Patologjia (29) Andropauza (1) Anemia (6) Anemia sideropenike (1) Anesteziologjia (1) Anesteziologjia dhe Reanimacioni (1) Angina pectoris (1) Angiografia (1) Angiografia renale (1) Ankthi (3) Anoreksia (2) Antibiotiket (3) Anticoagulant (1) Antidiabetikët oralë (1) Antigen (1) Antigjeni (2) Antigjeniteti (1) Antihiperlipidemikët (1) Antihipertenzivët (1) Antioksiduesit (4) Antitrupat (1) Antritrupat (1) Aortografia (1) Apertura pelvis inferior (1) Apheresis (1) Aphersis (1) Aplastic anemia (1) Arkiva (3) Arra (4) Arrat (2) Arteriografia (1) Artritit reumatoid (3) asazha e ezofagut (1) Asciti (1) Asfiksia (2) Aspirina (3) Astma (5) Ataku kardiak (1) ATP (1) Atrofia (1) Auskultimi (1) Auskultimi i zemrës (1) Autizmi (5) Autologous (1) Autopsia (1) Avokado (5) Bajamet (3) Bakteriet (1) Bananet (5) Barku (1) Barnat (7) Barnat në shtatzëni (1) Bazofilet (2) Bebet (1) Bebëzat (1) Belbëzimi (1) Beta-bllokatorët (1) Biokimi (38) Biokimia klinike (4) Biokimia Mjekësore (1) Biologji (15) Bishtajat (1) Bizelja (3) Blood (3) Blood component (1) Bollguri (1) Boronica (5) Boronicat (2) Borziloku (2) Botulizmi (1) Bradikinina (1) Brenga (1) Brokoli (9) Bronhografia (1) Buffy coat (1) Bustina (1) Buzeqeshja (1) Çaji i gjelbërt (1) Çaji i zi (1) Çajrat (2) Campylobacter jejuni (1) Caput Medusae (1) Cefalgjitë (1) Celulari (1) Celuliti (2) Chronic lymphoblastic leukemia (1) Chronic myeloblastic leukemia (1) Cikli i Krebsit (1) Cikli menstrual (4) Cikli qelizor (1) Ciklizina (1) Cirroza (1) Cirroza alkoolike (1) Cirroza biliare (1) Cirroza e mëlçisë (2) Cirroza kardiake (1) Cirroza metabolike (1) Cirroza posthepatike (1) Cistat (1) Cistografia (1) Cistoureterografia (1) Citrate phosphate dextrose (1) Çokollata e zezë (1) Colitis acuta (1) Columna vertebralis (1) Çrregullimet Skizoafektive (1) Çrregullimi depresiv madhor (1) Dafina (1) Dalja e dhëmbëve (1) Dardha (1) Dëgjimi (1) Dehidrimi (1) Deksametazoni (1) Demenca (1) Depresioni (12) Depresioni psikotik (1) Depresionin postpsikotik (1) Dermatologjia (6) Dermatology (1) Dhembet (7) Dhëmbët (2) Dhimbja (4) Dhimbja e fytit (1) Dhimbja e gjoksit (1) Dhjami (1) Diabeti (11) Diagnoza (8) Diagnoza diferenciale (1) Dializa (1) Diarra virale (1) Diarrea (5) Diarrea e udhëtarëve (1) Dielli (3) Dieta (17) Difuzioni (3) Difuzioni i gazrave (1) Difuzioni i lehtesuar (2) Difuzioni i thjeshte (2) Difuzioni pasiv (1) Digjestioni (1) Dioksidi i karbonit (1) Diplegjia (1) Distribuimi apo shperndarja e barnave (1) Diuretikët tiazidik (1) Dizenteria Bacilare (1) Djathi (3) Djersitja (2) Domatet (4) Domeni specifik (1) Dosja e pacientit (1) Dredheza (2) Dridhja e duarve (1) Drithërat (1) Droga (1) Drogat (1) Duedenografia hipotonike (1) Duhani (15) Eberthella typhi (1) Ebola (4) Ecja (2) Eczema herpeticum (1) Edema e mushkërive (1) Efektet anësore (1) Ego (1) Egzocitoza (1) Ekuilibri (1) Ekzaminime (4) Ekzaminimi Kardiovaskular (1) Ekzaminimi me radioizotope (1) Ekzaminimi neurologjik (2) Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial (1) Ekzaminimi pediatrik (1) Elektrokardiograme (5) Eliminimi i barnave (1) Embolia (1) Embriologji (1) Emfizema mediastinale (1) Encephalitis (1) Enderrat (1) Endocitoza (1) Endokrinologjia (6) Endoskopia (1) Enët e gjakut (2) English Medical (68) Enteritis (1) Enzimet (2) Eozinofilet (1) Epidemiologji (20) Epidemiologjia (1) Epidemiologjia e Koleres (1) Epilepsia (6) Epiteli (1) Epiteli boshtor (1) Epiteli ciliar (1) Epiteli i shtresuar (1) Epiteli kubik (1) Epiteli oral (1) Epiteli pseudoshtresor (1) Epitopi (1) Era e gojes (3) Erizipela (1) Eshterat (1) Eshtrat e gjymtyrës së sipërme (1) Eshtrat e kokës (1) Eshtrat e kraharorit (1) Ethet e buzeve (1) Ethet hemorragjike (1) Ethet hemorragjike Denge (1) Ethet hemorragjike Junin (1) Ethet hemorragjike Krime Kongo (1) Ethet hemorragjike Machupo (1) Ethet hemorragjike me sindrom renal (1) Ethet hemorragjike virale (1) Etiologjia (6) Eukariotët (1) Fagocitet (1) Fagocitoza (3) Faktoret e kancerogjenezës (1) Familja (1) Fara e zezë (1) Farat e lulediellit (1) Farmakogjenetika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (12) Farmakologjia Klinike (14) Farmakoterapia (1) Fasulja (3) Feferonat (1) Fëmija (4) Femrat (7) Fermentimi (1) Fertiliteti (2) Fertiliteti mashkullor (1) Fetusi (2) Fibrilacioni atrial (2) Fibrilacioni ventrikular (1) Fibroza (1) Fiku (1) Filma rentgen (2) Filtrimi (1) Fistulografia (1) Fiziologji Patologjike (8) Fiziologjia e njeriut (59) Flateri atrial (1) Floket (6) Flokët (1) Foramen infrapiriforme (1) Fosfori (1) Foshnja (2) Fraktura (1) Fraktura kraniale (1) Frekuenca e pulsit (1) Fremitus tactile (1) Frika (2) Fruktoza (1) Frustracioni (1) Frutat (4) Fruthi (6) Fryerja e barkut (1) Frymëmarrja (3) Ftoi (2) Fyti (1) Fytyra (5) Galaktoza (1) Galaktozamina (1) Galaktozemia (1) Galeria Mjekesore (3) Gastroduedenografia (1) Gastroenteritis acuta (1) Gastroenterologjia (1) Gërhitja (1) Geriatria (1) Gihti (1) Gjakderdhja (1) Gjaku (6) Gjëndrrat (1) Gjenetika Humane (18) Gjinekologjia (18) Gjiri (3) Gjuha (1) Gjuha gjeografike (1) Gjumi (15) Glikokalisi (1) Glikoliza (1) Glositi migrues (1) Glukoza (2) Glukozamina (1) Gluteni (1) Goditja nga dielli (1) Goja (1) Granuloma e kërthizës (2) Gripi (3) Grup interaktiv në Facebook (1) Grupet e gjakut (2) Guret ne veshka (1) Hapteni (1) Harresa (1) Heksozaminat (1) Helmimet ushqimore (1) Hemangioma (1) Hemangioma e kapakut të sipërm të syrit (1) Hematologjia (2) Hemiplegjia (2) Hemofilia (1) Hemoroidet (1) Hemorragjia cerebrale (1) Hemorragjia intrakraniale (1) Hemorragjia nga goja (1) Hepatitet (1) Hepatitet Virale (2) Hepatiti (4) Hepatiti A (8) Hepatiti C (1) Hepatiti E (1) Heqja e peshës (1) Heroina (1) Herpes Zoster (2) Herpesi labial (2) Hidratimi (1) Hidrokortizoni (1) Higjena (7) Higjiena e ushqimit (1) Hiperbilirubinemia (1) Hiperbilirubinemia fiziologjike (1) Hiperkalemia (1) Hiperlipidemia (1) Hiperplazia (1) Hipertensioni (9) Hipertensioni portal (1) Hipertermia (1) Hipertrofia (1) hipervitaminoza (1) Hipofiza (1) Hipokalemia (1) Hipotensioni (1) Hipovitaminoza (1) Histamina (1) Histeria (2) Histero-salpingografia (1) Histologjia e Njeriut (1) Histologjia-Preparatet (8) Hithrat (2) Holoenzima (1) Homeostaza (1) Hormonet (1) Hormonet e stresit (1) Hudhra (7) Hulumtime (1) Humbja e peshes (16) Hurmat (1) Hydrocephalus (1) I posalinduri (3) Ibuprofeni (1) Idiotipia (1) Ikteri hepatik (1) imazhe radiologjike (1) Imuniteti (3) Imuniteti humoral (2) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imuniteti qelizor (2) Imuniteti specifik (2) Imunogjenetika (1) Imunogjeniteti (1) Imunoglobulinat (1) Imunologjia (39) Indi dhjamor (2) Indi lidhor (1) Indi lidhor fijengjeshur (1) Indi lidhor fijeshkrifet (1) Indi limfoid (2) Indi muskulor (2) Indi nervor (1) Infarkti (4) Infeksionet (3) Infeksionet pulmonare (1) Infeksioni urinar (2) Infertiliteti (1) Influenca (1) Informatika Mjekësore (4) Ingjestioni (1) Inkubacioni (1) Insektet (1) Insomnia (1) Inspeksioni (3) Insulina (1) Irigografia (1) Izotipia (1) Japanese encephalitis (1) Jeta artificiale (1) Jodi (2) John Hopkins (1) Jonet e Kaliumit (1) Kaça (1) Kafazi i kraharorit (1) Kafeja (10) Kajsia (1) Kakao (1) Kalciumi (2) Kalikreina (1) Kaliumi (7) Kamomili (2) Kanabisi (1) Kanceri (39) Kanceri i gjirit (9) Kanceri i lekures (1) Kanceri i pankreasit (1) Kanceri i qafës së mitrës (1) Kandidiaza orale (1) Kanella (2) Kapjet e Leopoldit (1) Karbohidratet (1) Kardiokirurgjia (1) Kardiologjia (5) Kariesi (2) Karota (4) Karrigia (1) Kemotaksa (2) Kerca e hijalines (1) Kerca elastike (1) Kërpudhat (2) Kërthiza (1) Keshilla (55) Kikiriku (3) Kimioterapia (1) Kirurgjia (2) Kivi (5) Klinika (3) Klonimi (1) Klori (1) Koagulimi i gjakut (1) Kockat (2) Koenzimat (1) Kokaina (2) Kokoshkat (1) Kolangiografia intravenoze (1) Kolangiografia postoperatore ose operatore (1) Kolangiografia transhepatike perkutane (1) Kolangiopankreatografia endoskopike retrograde (1) Kolecistografia orale (1) Kolera (13) Kolesteroli (5) Kolli (1) Kombliku (1) Komplementi (3) Komplikimet (2) Komplikimet e Kolerës (1) Komunikimi (1) Koncentrimi (1) Kondroitin sulfati (1) Konflikti primar (1) Kontraceptivët (1) Kontraceptivët oralë (1) Kontraksioni i muskujve (2) Kontrasti (1) Konverzioni (1) Kopra (1) Kordoni umbilikal (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoni (1) Kosi (5) Krimbi (1) Kripa (4) Kualiteti i lëkurës (1) Kuize (11) Kujtesa (7) Kumbulla (4) Kungulli (1) Kuriozitete (1) Lajme (134) Lajthia (1) Lakra (1) Laktoza (2) Latanti (2) Lekura (5) Lëkura (1) Lemza (4) Lëngu i thanave (1) Leukemia (1) Leukoplakia (1) Leukoplakia orale (1) Leukoza (1) Lëvizjet (1) Lidhja neuromuskulare (1) Ligjerata (2) Limfocitet (1) Limoni (11) Lindja (1) Lipotimia (1) Lizozomet (1) Lodhja (6) Lodhja pranverore (1) Lukthi (3) Luleshtrydhe (1) Lumturia (1) Lupus Erythematosus (1) Lupusi (1) Lymph (1) Lythat (1) Magnezi (1) Majdanozi (4) Makroelementet (2) Makrofagët (1) Mamografia (2) Manaferra (2) Mandarina (2) Manovrat e Leopoldit (1) Marijuana (3) Martesa (1) Masat antropometrike (1) Maska (8) Mastiti (1) Mastocitet (1) Masturbimi (3) Matja e shytpjes së gjakut (1) Mediatorët (1) Medulla spinale (1) Megaureteri (1) Mejoza (3) Meklozina (1) Mëlçia (2) Membrana qelizore (1) Memory (1) Mengjesi (1) Meningjiti (1) Menopauza (2) Menstruacionet (1) MERS (1) Mësime mjekësore (2) Metabolizmi (3) Metaplazia (1) Midhjet (1) Migrena (7) Migrena me aurë (1) Migrena pa aurë (1) Mikrobet (2) Mikrobiologji (23) Mikrobiologjia (6) Mikrobiologjia fiziologjike (1) Mikrobiologjia genetike (1) Mikroelementet (2) Miofibrili (1) Miologjia (8) Miozina (2) Mitoza (4) Mitra (2) Mjalta (7) Mjedrat (2) Mjekesi Familjare (1) Mjekesi interne (7) Mjekësi interne (22) Mjekësi sociale (2) Mjekësia Urgjente (1) Mjekët (1) Mjekimi (6) Mjekra (2) Molla (9) Monocitet (1) Monoplegjia (2) Monosaharidet (1) Morbus Basedow (2) Morbus Crohn (1) Morbus Graves (1) Mosha e kockave (1) Mosha e mesme (1) Mosha gestative (1) Mosha parashkollore (1) Mosha shkollore (1) Moti (1) Motoneuronet (1) Motoneuroni periferik (1) Motoneuroni qëndror (1) Multivitaminat (1) Mungesa e hekurit (2) Muscle (1) Mushkëritë (5) Mushkonjat (2) Mushmolla (1) Muskujt (14) Muskujt e lëmuar (1) Muskujt kardiak (1) Muskujt skeletik (4) Muskulatura e Lëmuar (1) Muskulatura e Zemrës (1) Muskulatura skeletike (2) Myasthenia Gravis (9) Mycoplasma (1) Nafta (1) Nativi i abdomenit (1) Natriumi (3) Nauzea (1) Ndarja qelizore (2) Ndihma e parë (3) NDIHMA URGJENTE MJEKSORE (1) Ndotja e ajrit (2) Nefrologjia (4) Nefropatia diabetike (1) Nekroza (1) Nekroza yndyrore (1) Neonatologjia (5) Neoplazma (1) Neostigmina (1) Nervat e kokes (3) Nervat kranial (1) Nervi motor (1) Nervoza (1) Neuralgjia (1) Neuralgjia glossofaringeale (1) Neuralgjia Trigemale (1) Neurastenija (5) Neurofibromatoza (1) Neurologji (48) Neurologji me Neuropsikiatri (73) Neuroradiologjia (1) Neuroza (9) Neuroza hipohondrike (1) Neuroza histerike (3) Neutrofilet (1) Ngacmimi refleksiv (1) Ngacmueshmëria (1) Nitroglicerina (1) Njeriu (1) Nuhatja (1) Nyjet (1) Obeziteti (4) Obstetrika (13) Oftalmologjia (4) Oksigjeni (1) Omega 3 (7) Omphalitis (1) Onkologjia (4) Optimizmi (1) Organizmi (4) Orgazma (1) Orizi (1) ORL dhe Kirurgjia e Kokës dhe e Qafës (1) Ortopedia (1) Ortoreksia nervore (1) Osmoza (3) Ossa cranii (1) Ossa membri superioris (1) Ossa thoracis (1) Osteoarthritis (1) Osteologjia (1) Otorinolaringologjia (6) Ovulacioni (1) Pagjumësia (2) Palca e kuqe (1) Palpacioni (1) Pamje klinike (18) Paniku (1) Pankreasi (1) Panxhari (1) Papa testi (2) Papaja (1) Paracetamoli (6) Paraliza (1) Paralizat (1) Paralysis (1) Parandalimi (2) Paraplegjia (2) Parazitologji (4) Parazitologjia (1) Pasazha e zorrëve të holla (1) Pasqyra klinike (5) Patatja (1) Patogjeneza (5) Patogjenza (1) Patologjia (1) Pediatria (137) Pediatrics (1) Pemphigus vegetans (1) Përballja me kancerin (4) Perimet (3) Perimet jeshile (1) Perimetri i kokës (1) Periudha embrionale (2) Periudha fetale (2) Periudha neonatale (1) Periudha postnatale (1) Periudha prenatale (2) Perkusioni (2) Pesha trupore (2) Peshku (3) Pesticidet (1) pH (1) Pielografia retrograde (1) Pijet (8) Pijet energjike (1) Pikat e auskultimit (1) Piperi i zi (1) Piridostigmina (1) Pjepri (1) Pjeshka (1) Placenta (1) Plakja (4) Plazma e gjakut (1) Pneumonia (3) Pneumoperitoneumi (1) Pneumotoraksi (1) Pneumotoraksi spontan (1) Polymialgia rheumatica (1) Portokalli (3) Potenciali i aksionit (1) Potenciali i veprimit (1) Potenciali membranor (1) Prednizoloni (1) Pregnancy (1) Presioni arterial (1) Presioni i gjakut (5) Probiotikët (1) Problemet me sy (1) Problemet mendore (1) Profilaksa (1) Prognoza (2) Prokariotët (1) Proliferimi Tumoral (1) Propedeutika (1) Prostata (2) Prostoglandinet (1) Psikiatria (2) Psikologjia (3) Psikoza (3) Psikoza Maniako-Depresive (1) Psikozat endogjene (1) Psoriasis (1) Puna (2) Puna e zemrës (1) Punime shkencore (6) Pyetje (1) Pyetje dhe pergjigje (2) Pytje dhe Pergjigje (12) Qarkullimi i gjakut (2) Qeliza (8) Qelizat (1) Qelizat dhjamore (1) Qelizat e gjakut (1) Qelizat e lëkurës (1) Qelizat e syrit (1) Qelizat gjëndërore (1) Qelizat kancerogjene (1) Qelizat kockore (1) Qelizat limfatike (1) Qelizat mediatore (1) Qelizat nervore (1) Qelizat seksuale (1) Qelizat staminale (2) Qelizat tumorale (1) Qelizat vrasëse natyrale (1) Qendra per avancimin e studimeve (2) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qepa (8) Qepa e kuqe (1) Qepa e re (1) Qershia (3) Qeshja (1) Quadriplegjia (2) Qumeshti (2) Radioaktiviteti (1) Radiografia (1) Radiografia kontrolluese (1) Radiografia krahasuese (1) Radiografia native (1) Radiografia standarde (1) Radiologjia (15) Radioskopia (1) Raste Klinike (4) Raste Klinike të ndryshme (1) Reaksionet imunologjike (1) Reaksionet kimike (1) Reaksioni i aglutinimit (1) Reaksioni i fiksimit te komplementit (1) Reaksioni imunologjik i tipit I (1) Reaksioni imunologjik i tipit II (1) Reaksioni imunologjik i tipit III (1) Reaksioni imunologjik i tipit IV (1) Reaksioni imunologjik i tipit V (1) Receta (8) Reflekset (2) Refleksi kërkimbuzor (1) Refleksi i kapjes (1) Refleksi i Moros (1) Refleksi i qëndrueshmërisë aktive (1) Refleksi i Robinsonit (2) Refleksi i thithjes (1) Refleksi natyror për ecje (1) Rehabilitation (1) Respiracioni (1) retesira izotonike (1) Reumatologjia (3) Rezistenca (1) Rezonanca magnetike (1) Riprodhimi (2) Rozmarina (1) Rrepa (1) Rritja (3) Rritja e dhëmbëve (1) Rritja e kokës (1) Rrugët e frymëmarrjes (1) Rrushi (3) Saharoza (1) Salmonella (1) Salmonella typhi (1) Salmoneloza (1) Salmoni (2) Sarkomera (1) Sauna (2) Seksi (6) Selino (1) Semiologjia (1) Sëmundja e Alzheimerit (1) Sëmundja e sheqerit (1) Sëmundjet (4) Sëmundjet e lëkurës (1) Sëmundjet e zemrës (1) Semundjet infektive (103) Sëmundjet kardiake (1) Septikemia (1) Serotonina (1) Shafrani (1) Shalqiri (1) Shega (2) Shendeti (884) Shëndeti (1) Shëndeti mendor (1) Shenja Brudzhinski (2) Shenja e Kernigut (1) Shenjat (5) Shenjat e meningjitit (2) Shenjat Meningjeale (3) Sheqeri (5) Sherebela (1) Shigellat (1) Shigelloza (9) Shikimi (1) Shoku (1) Shprehi (1) Shqisa (1) Shqisa e ekuilibrit (1) Shqisa e shijimit (1) Shqisa e shikimit (1) Shqisa e të dëgjuarit (1) Shqisa e të nuhaturit (1) Shqisa e të pamurit (1) Shqisat (2) Shtatzania (10) Shtatzënia (1) Shtylla kurrizore (1) Shtypja e gjakut (3) Simptomat (5) Sinapsa (1) Sindroma Raynaud (1) Sipërfaqja trupore (1) Sistemi gastrointestinal (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi muskulor (1) Sistemi nervor (2) Sistemi osteo-artikular (1) Sistemi respirator (5) Sitemi muskulor (1) Sjellja (2) Skara (1) Skarlatina (1) Skeleti (1) Skizofrenia (6) Skizofrenia hebefrene (1) Skizofrenia katatonike (1) Skizofrenia paranoide (1) Skizofrenia simplex (1) Soda e bukes (1) Speca të mbushur me djath (1) Sperma (2) Spermatozoidet (2) Spinaqi (4) Sporti (1) Staphylococcus aureus (1) Status Epilepticus (1) Statusi epileptik (1) Statusi neurologjik (1) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Stomaku (3) Stomatologjia (2) Streptokokoza (1) Stresi (11) Stresi post traumatik (1) Studime (5) Substancat narkotike (1) Sulfuri (1) Sulmi ne tru (4) Sulmi ne zemer (2) Surfaktanti (1) Surfaktanti alveolar (1) Susami (1) Syri (3) Sytë (1) Tabes Dorsalis (1) Tachicardia (1) Tahikardia sinusale (1) Teknologjia (2) Telefoni (1) Temperatura (4) Tensioni (1) Terapia (1) Teratogjeneza (1) Terminlogji Mjekesore (7) Terminology (43) Tershera (2) Tërshëra (1) Teste (14) Teste mjekësore (4) Teste nga Fiziologjia e njeriut (2) Testi i Coombs-it (1) Testi i Papanikolaut (1) Testosterone (1) Tetanusi (1) Tetralogjia Fallot (1) Tetraplegjia (1) Tetrisi (1) Thenie mjekesore (1) Thinjat (2) Thumbimet (1) Tifoja abdominale (13) Tifoja e zorrëve (13) Tjera (10) Tkurrja (2) Toksinat (2) Tomografia e kompjuterizuar (1) Tomografia konvencionale (1) Tonusi muskular (2) Trajtimi (3) Trakti urogjenital (1) Trangujt (2) Transfusion (1) Translatimi (1) Transmetimi (1) Transmisioni sinaptik (1) Transplantimi (2) Transporti aktiv (2) Transporti i CO2 (1) Transporti i O2 (1) Traumat (1) Traumatologjia (1) Tretesira hipertonike (1) Tretesira hipotonike (1) Tretja (2) Trombocitet (1) Trombocitopenia (1) Tromboembolia (1) Tromboza (1) Troponina (1) Trupi (2) trupore (1) Truri (12) Tuberkulozi (2) Tularemia (1) Tumoret (1) Tumori (7) Uji (8) Ulçera gastrike (1) Ultrazëri (1) Uria (1) Urina (1) Urinimi (1) Urografia intravenoze (1) Urologjia (1) Urthi (1) Ushqimi (41) Ushqimi i detit (1) ushtrime mjekesi interne (8) Ushtrime nga neurologjia (4) Ushtrime nga Patologjia (1) Ushtrime nga Pediatria (1) Ushtrimet (7) Uthulla (1) Uthulla e mollës (1) Vagina (1) Vaji (2) Vaji i kokosit (1) Vaji i peshkut (1) Vaji i ullirit (5) Vaksinat (3) Variçella (1) Vdekja (5) Venat (1) Venat varikoze (4) Veshët (1) Veshi (1) Veshka policistike (1) Veshkat (3) Vetmia (3) Vetullat (1) Vezet (4) Vezoret (1) Vibrio Cholerae (1) Vibrio parahemoliticus (1) Video (6) Video shkencore (15) Viral infection (1) Virus (1) Viruset (2) Virusi HIV (1) Virusologjia (2) Vitamina A (1) Vitamina C (5) Vitamina D (7) Vitamina E (2) Vitamina K (1) Vitaminat (14) Vjellja (2) Xhemi (1) Xhenxhefili (2) Yersinia enterocolitica (1) Yndyrat (1) Zbulime (23) Zemra (14) Zjarri i natës (1) Zorra e trashë (1)

Postimet sipas alfabetit